Jump to content

ανεμωνη μισοπεθαμενη


Vassilis

Recommended Posts

η ανεμωνη μου ενω ηταν μια χαρα στο μικρο κ με με μονο ενα φιλτρακι ενυδρειο ξαφνικα αρχιζει κ λιωνει!

μου κανει τρομερη εντυπωση που δεν μυριζει καθολου!

παρατηρισα ομως οτι η μια πλευρα της ειναι καλα κ αλλη λιωμενη!αυτο δεν το καταλαβαινω!μιαζει λες κ κοβεται για να γινουν δυο!εδω ειναι το θεμα...δεν την βγαζω κ ας μου εχει θολωσει το ενυδρειο κ ας υπαρχει ενας κλαρκι ο οποιος δεν εχει το παραμικρο προβλημα στη χαλια ποιοτητα νερου αφου δεν κανω αλλαγες νερου εδω κ 7 μηνες!πραγματικα αυτο το ψαρι δεν καταλαβαινει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος για το ότι δέν κάνεις αλλαγές?

Τί είδος ανεμώνη είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός είναι πολύ πιθανόν να κάνει η ανεμώνη σου spawning. Καλύτερα όμως να περιμένεις απάντηση από κάποιον πιο ειδικό.

Sorry !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός είναι πολύ πιθανόν να κάνει η ανεμώνη σου spawning. Καλύτερα όμως να περιμένεις απάντηση από κάποιον πιο ειδικό.

Sorry !!!

420[/snapback]

παει στο χειροτερο! δυο μερες ειχε λιγο φωτισμο κ φοβαμαι αυτο φταιει...

θα την βγαλω.εξακολουθει κ δεν μυριζει παντως.

οσο για τις αλλαγες....εχω μονο 70 λιτρα νερου με 50 κιλα αρραγωνιτη κ μονο ενα κλαρκι ολα ζουνε με υγεια χωρις καμια αλλαγη νερου.σκεφτομαι να βαλω το κλαρκι στο μεγαλο που στρωνει εδω κ περιπου 1.5 μηνα με ανθρακα μονο αλλα δεν ξερω ανα αξιζει γιατι ακομα δεν εχω βαλει το skimmer σε λειτουργεια...

Link to comment
Share on other sites

παει στο χειροτερο! δυο μερες ειχε λιγο φωτισμο κ φοβαμαι αυτο φταιει...

θα την βγαλω.εξακολουθει κ δεν μυριζει παντως.

οσο για τις αλλαγες....εχω μονο 70 λιτρα νερου με 50 κιλα αρραγωνιτη κ  μονο ενα κλαρκι ολα ζουνε με υγεια χωρις καμια αλλαγη νερου.σκεφτομαι να βαλω το κλαρκι στο μεγαλο που στρωνει εδω κ περιπου 1.5 μηνα με ανθρακα μονο αλλα δεν ξερω ανα αξιζει γιατι ακομα δεν εχω βαλει το skimmer σε λειτουργεια...

428[/snapback]

επειδη διατηρω κι εγω μια ανεμωνη θα σου πω....κανει λοιπον περιπου στον ενα μηνα για να ψοφησει,και αν γινει αυτο θα πρεπει να αποχεραιτησεις ολο το ενυδρειο καθως πεθαινοντας θα ελευθερωσει τοξικες ουσιες οι οποιες ειναι ικανες να ρημαξουν ολο το ενυδρειο.εχει συμβει σε πολλους.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να την πεταξεις οσο ειναι καιρος,αν και ξερω ειναι δυσκολο.παντως συμφωνα με καποια αρθρα που διαβασα ενω οι ανεμωνες πηγαινουν καλα ξαφνικα μετα απο λιγους μηνες ξεκιναν να μας αποχαιρετουν.θελουν πολυ καλες συνθηκες νερου και πολυ καλο φωτισμο,πραγμα που μαλλον δεν εχεις.οσο για το clarki επειδη εχω κιεγω τετοιο ψαρι,οντως ειναι πολυ σκληρο και ανθεκτικο.αληθεια την ανεμωνη την ταιζεις κατι η την εχεις στη νηστεια?θελει κανονικο ταισμα,να ξερεις.παντως αν συνεχισει ετσι για καιρο πρεπει να λαβεις τα μετρα σου...ελπιζω να σε βοηθησα λιγο... :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη διατηρω κι εγω μια ανεμωνη θα σου πω....κανει λοιπον περιπου στον ενα μηνα για να ψοφησει,και αν γινει αυτο θα πρεπει να αποχεραιτησεις ολο το ενυδρειο καθως πεθαινοντας θα ελευθερωσει τοξικες ουσιες οι οποιες ειναι ικανες να ρημαξουν ολο το ενυδρειο.εχει συμβει σε πολλους.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να την πεταξεις οσο ειναι καιρος,αν και ξερω ειναι δυσκολο.παντως συμφωνα με καποια αρθρα που διαβασα ενω οι ανεμωνες πηγαινουν καλα ξαφνικα μετα απο λιγους μηνες ξεκιναν να μας αποχαιρετουν.θελουν πολυ καλες συνθηκες νερου και πολυ καλο φωτισμο,πραγμα που μαλλον δεν εχεις.οσο για το clarki επειδη εχω κιεγω τετοιο ψαρι,οντως ειναι πολυ σκληρο και ανθεκτικο.αληθεια την ανεμωνη την ταιζεις κατι η την εχεις στη νηστεια?θελει κανονικο ταισμα,να ξερεις.παντως αν συνεχισει ετσι για καιρο πρεπει να λαβεις τα μετρα σου...ελπιζω να σε βοηθησα λιγο... :)

431[/snapback]

την ταιζα γαριδουλες κ τωρα ειναι στον αλλο κοσμο.κριμα γιατι ηταν πανεμορφη κ τεραστεια.απλα ελειπα διακοπες για λιγες μερες κ ειχα πει σε συγγενεις να ανοιξουν το παραθυρο του μπαλκονιου για να εχω φυσικο φως(δεν ανοιγα μπριζες για φως για να εχω το κεφαλι μου ηρεμο) γιατι παρατηρησα οτι κ πιο παλια που ανοιγα το παραθυρο η αννεμωνη γινοταν τεραστεια!ε οταν ηρθα μετα απο 6 μερες την βρηκα μια σταλια.κ παρατηρησα οτι το παραθυτο το ειχαν ανοιξει λιγο....αρα μαλλον αυτο φταει γιατι ειχα φωτισμο καλο.δυο τ8 κ 2 τ5 με υψος νερου 15 ποντους απο τους 60 που ειχε το ενυδρειο.αρα ακομα πιο καλο φωτισμο....αλλα ...οι διακοπες αυτα εχουν.κ την ετοιμαζα για το μεγαλο....

ο κλαρκι ειναι πλεον στο μεγαλο αν κ το νερο ειναι περιπου τελειο(υπαρχει μονο ελαχιστη αμμωνια μονο κ μονο γιατι δεν εχω βαλει το skimmer ακομα).τα παει μια χαρα.αμεσως κολυμπαγε!πολυ καλυτερα απο πριν που το νερο ειχε γινει θανατος...

ευχαριστω για ολα παιδια.

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μου φαίνεται δεν ακούς τους παληότερους χομπίστες και επιμένεις να κάνεις λάθη. :D Καλύτερα που πέθανε η ανεμώνη γιατί θα σου κατέστρεφε το καινούργιο ενυδρείο. :D Δεν θα ήταν κρίμα τόσος κόπος προετοιμασίας,τόσα έξοδα να πάνε όλα χαμένα για μία κο.....ο ανεμώνη :rolleyes::D

Μην ρισκάρεις τόσο εύκολα.Οι ανεμώνες έχουμε πεί πολλές φορές είναι πολύ επικίνδυνες και θέλουν πολύ εμπειρία

και γνώσεις για να κρατηθούν ζωντανές.Γάυτό καλύτερα μακρυά. :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μου φαίνεται δεν ακούς τους παληότερους χομπίστες και επιμένεις να κάνεις λάθη. :D Καλύτερα που πέθανε η ανεμώνη γιατί θα σου κατέστρεφε το καινούργιο ενυδρείο. :D Δεν θα ήταν κρίμα τόσος κόπος προετοιμασίας,τόσα έξοδα να πάνε όλα χαμένα για μία κο.....ο ανεμώνη :rolleyes::D

Μην ρισκάρεις τόσο εύκολα.Οι ανεμώνες έχουμε πεί πολλές φορές είναι πολύ επικίνδυνες και θέλουν πολύ εμπειρία

και γνώσεις για να κρατηθούν ζωντανές.Γάυτό καλύτερα μακρυά. :)  :rolleyes:

470[/snapback]

ναι συμφωνωα αλλα clownfish χωρις ανεμωνη δεν στεκει για εμενα ρε γαμωτο...

μανο δεν θα πεθαινε η ανεμωνη...απλα δεν ειχε φως για 3 μερες...ηταν παρα πολυ καλα κ με κλειστο το στωμα...αρα απο υγεια ηταν μια χαρα.

παντως αμα ξανα παρω ανεμωνη θα παρω μονο μια η οποια θα ειναι οσο πιο ευκολη γινεται...

ειναι κινδυνος οι ατιμες...

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καλως μας ηλθες. Για την ανεμωνη τωρα να ξερεις 5 πραγματα. Η ανεμωνη ειναι απο τα ελαχιστα ζωντανα που δεν διχνει εαν εχει προβλημα παρα μετα απο καιρο. Ειναι απο τα ποιο δυσκολα ειδη στην αιχμαλωσια. Μπορει να εχει παθει ζημια 3 μηνες πριν και ξαφνικα να αρχισει να πεθαινει σημερα π.χ. και να μην ξερεις τι φταιει. Για αυτο το λογο και αποφευγουμε να βαζουμε ανεμωνες. Μην ξεχνας πως οι ανεμωνες εχουν καταληξει να ειναι η χαρα του μαγαζατορα, γιατι οταν παθει κατι, ειναι δυσκολο να το καταλαβεις, ειδικα ο αρχαριος και οταν χασεις ενα ενυδρειο, συνηθως τα παιρνεις σχεδον ολα απο την αρχη. Αυτο ειναι δυστηχως μια καλη ελληνικη πραγματικοτητα.

Το βιβλιο για τους κλοουν και τις ανεμωνες που εχω, αναφερει αναλυτικα για το πως αντεχουν στην αιχμαλωσια. Στην αμερικη λοιπον σε καποιο γκαλοπ που εγινε μεταξυ θαλλασινων, βρηκαν πως το 90% ειχε πεθανει μεσα στο πρωτα 2 χρονια οτι και να εκανε ο ιδιοκτητης, ακομα και εαν ηταν σουπερ εξπερτ. Μονο ενα 1% ειχε ζωντανη ανεμωνη για πανω απο 3 με 4 χρονια. Φανταστειτε λοιπον ποσο δυσκολο ειναι και ποσο επικυνδινο για το ενυδρειο μας. :D

Το τελειο θα ηταν εαν βρεις μια ανεμωνη που εχει γινει απο split σε καποιο φιλο. Γιατι αυτη εχει διαπιστωμενη αντοχη σε αιχμαλωσια και ξερεις τι μπορεις να τις δωσεις για να ζησει και να κανει με την σειρα της (εαν της δωσεις σωστες συνθηκες παντα) καποιο καινουργιο split για να μοιραστεις με καποιο φιλο. Αλλιως ειναι πολυ μεγαλο ρισκο και καλο ειναι εαν εχεις ανεμωνη να ειναι αποκλειστικα σε δικο της ενυδρειο. Καθοτι εαν αποφασισει να κανει μια βολτα, στα εχει σκοτωσει ολα τα κοραλια, απο οπου και εαν περασει. :rolleyes:

Εαν θες να δοκιμασεις κατι καινουργιο, τοτε παιξε στο μικρο ενυδρειο που εχεις μονο με την ανεμωνη και πειραματισου, θα το κανεις πολυ ποιο ασφαλες και φυσικα αυτο θα σε γεμισει εμπειριες. :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καλως μας ηλθες. Για την ανεμωνη τωρα να ξερεις 5 πραγματα. Η ανεμωνη ειναι απο τα ελαχιστα ζωντανα που δεν διχνει εαν εχει προβλημα παρα μετα απο καιρο. Ειναι απο τα ποιο δυσκολα ειδη στην αιχμαλωσια. Μπορει να εχει παθει ζημια 3 μηνες πριν και ξαφνικα να αρχισει να πεθαινει σημερα π.χ. και να μην ξερεις τι φταιει. Για αυτο το λογο και αποφευγουμε να βαζουμε ανεμωνες. Μην ξεχνας πως οι ανεμωνες εχουν καταληξει να ειναι η χαρα του μαγαζατορα, γιατι οταν παθει κατι, ειναι δυσκολο να το καταλαβεις, ειδικα ο αρχαριος και οταν χασεις ενα ενυδρειο, συνηθως τα παιρνεις σχεδον ολα απο την αρχη. Αυτο ειναι δυστηχως μια καλη ελληνικη πραγματικοτητα.

Το βιβλιο για τους κλοουν και τις ανεμωνες που εχω, αναφερει αναλυτικα για το πως αντεχουν στην αιχμαλωσια. Στην αμερικη λοιπον σε καποιο γκαλοπ που εγινε μεταξυ θαλλασινων, βρηκαν πως το 90% ειχε πεθανει μεσα στο πρωτα 2 χρονια οτι και να εκανε ο ιδιοκτητης, ακομα και εαν ηταν σουπερ εξπερτ. Μονο ενα 1% ειχε ζωντανη ανεμωνη για πανω απο 3 με 4 χρονια. Φανταστειτε λοιπον ποσο δυσκολο ειναι και ποσο επικυνδινο για το ενυδρειο μας. :D

Το τελειο θα ηταν εαν βρεις μια ανεμωνη που εχει γινει απο split σε καποιο φιλο. Γιατι αυτη εχει διαπιστωμενη αντοχη σε αιχμαλωσια και ξερεις τι μπορεις να τις δωσεις για να ζησει και να κανει με την σειρα της (εαν της δωσεις σωστες συνθηκες παντα) καποιο καινουργιο split για να μοιραστεις με καποιο φιλο. Αλλιως ειναι πολυ μεγαλο ρισκο και καλο ειναι εαν εχεις ανεμωνη να ειναι αποκλειστικα σε δικο της ενυδρειο. Καθοτι εαν αποφασισει  να κανει μια βολτα, στα εχει σκοτωσει ολα τα κοραλια, απο οπου και εαν περασει. :D

Εαν θες να δοκιμασεις κατι καινουργιο, τοτε παιξε στο μικρο ενυδρειο που εχεις μονο με την ανεμωνη και πειραματισου, θα το κανεις πολυ ποιο ασφαλες και φυσικα αυτο θα σε γεμισει εμπειριες. :rolleyes:

494[/snapback]

α ρε μαριε...θα το εκανα αυτο που λες με την ανεμωνη κ το μικρο ενυδρειο γιατι εχω μια αρρωστεια με το ειδος γενικοτερα :) αλλα δεν εχω αλλο χωρο κ δεν μενω κ μονος μου...σημαντικο... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...