Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

yiannossavva οι φωτογραφίες που βάζεις είναι πάρα πολλές , και κάποιος που έχει αργή σύνδεση και να θέλει δεν μπορεί να παρακολουθήσει το θέμα σου .

Μπορούσες να μου έστελνες Π.Μ

Υ/Γ Υπάρχει και ρύθμιση στο φόρουμ για τον μέγιστο αριθμό φωτογραφιών που επιτρέπετε να ανεβάσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα φέτος τώρα το καλοκαίρι μια λίμνη και βασίστικα πάνω στην δικιά σου η οποια εχει γίνει κανονικος υδροβιοτοπος.

Όλα αυτά τα φοβερά φυτά από πού τα προμηθεύεσαι?????

Ρωτάω από δω κι απο κει σε φυτώρια για υδροχαρη φυτά αλλα δεν έχουν τίποτα.Βρήκα κάτι βολβούς της GEMMA και καπου αλλού είχαν ένα γλαστράκι με σχεδον ξεραμένο παπυρο.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα φέτος τώρα το καλοκαίρι μια λίμνη και βασίστικα πάνω στην δικιά σου η οποια εχει γίνει κανονικος υδροβιοτοπος.

Όλα αυτά τα φοβερά φυτά από πού τα προμηθεύεσαι?????

Ρωτάω από δω κι απο κει σε φυτώρια για υδροχαρη φυτά αλλα δεν έχουν τίποτα.Βρήκα κάτι βολβούς της GEMMA και καπου αλλού είχαν ένα γλαστράκι με σχεδον ξεραμένο παπυρο.

Είμαι από Κύπρο!

Αν έρθεις κάποτε εδώ μπορώ να σου δώσω κλαδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω προέκταση της λίμνης!

Κάθε μέρα που περνάει μου φαίνεται μικρότερη και είπα να την μεγαλώσω λίγο!!!!

DSC02331.jpg

DSC02332.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τρελος :)

Αμμαννννν μας πήραν μυρωδιά!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια ειπαμε οτι κανεις???

ΜΕ το σκαψημο προσεχε μη χτυπησεις κανενα καλωδιο ή κανενα σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια ειπαμε οτι κανεις???

ΜΕ το σκαψημο προσεχε μη χτυπησεις κανενα καλωδιο ή κανενα σωληνα.

Είμαι κυβερνητικός υπάλληλος στο Ανώτερο Τεχνολογικό Ινστιτούτο σαν επιστάτης συντήρησης. Είναι σαν το (Τ.Ε.Ι Ελλάδος). Έχω μια ομάδα από τεχνίτες και αναλαμβάνω την συντήρηση των κτιριακών εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Περαστηκά κουμπάρε :)

Μπράβο ρε φίλε! εισαι μερακλης απ΄τους λίγους :D

Νάσε καλά κουμπάρε!

Link to comment
Share on other sites

Τα συχαρητήρια μου φιλε και ευχαριστώ για αυτο το υπερθεαμα που δημιουργησες!Αν απλα μου το ελεγαν και δεν το εβλεπα στις foto δεν θα το πιστευα οτι μπορει να γινει. :):D

ps: Ειπα οτι θέλω να έρθω Κυπρο??? :thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Τα συχαρητήρια μου φιλε και ευχαριστώ για αυτο το υπερθεαμα που δημιουργησες!Αν απλα μου το ελεγαν και δεν το εβλεπα στις foto δεν θα το πιστευα οτι μπορει να γινει. :):D

ps: Ειπα οτι θέλω να έρθω Κυπρο??? :thumbup::angry2:

Ευχαριστώ να κοπιάσεις….

Link to comment
Share on other sites

στις κατασκευές υπάρχουν.. οι καλοί .. οι καλύτεροι και μετά είναι ο Γιάννος :angry2:

Σε ευχαριστώ Τάσο

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Αν και παρακολουθώ από την αρχή και με πολύ ενδιαφέρον την λίμνη σου, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Χίλια μπράβο και για την μικρή όαση που έφτιαξες, αλλά και για την διάθεση σου να βοηθήσεις όποιον στο ζητά.

Ο βασικός όμως λόγος που γράφω είναι επειδή βλέπω ότι η λίμνη είναι πραγματικά πολύ μικρή. Δες μήπως πωλείται το γειτονικό οικόπεδο και κάνε μια μικρή επέκταση ! :angry2::rasp::bowdown:

Και πάλι συγχαρητήρια, είσαι μερακλής!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και παρακολουθώ από την αρχή και με πολύ ενδιαφέρον την λίμνη σου, είναι η πρώτη φορά που γράφω. Χίλια μπράβο και για την μικρή όαση που έφτιαξες, αλλά και για την διάθεση σου να βοηθήσεις όποιον στο ζητά.

Ο βασικός όμως λόγος που γράφω είναι επειδή βλέπω ότι η λίμνη είναι πραγματικά πολύ μικρή. Δες μήπως πωλείται το γειτονικό οικόπεδο και κάνε μια μικρή επέκταση ! :angry2::rasp::bowdown:

Και πάλι συγχαρητήρια, είσαι μερακλής!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Υ/Γ Υπάρχει ένα κομμάτι στο πίσω μέρος του σπιτιού…………..το σκέπτομαι! :o

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

Υ/Γ Υπάρχει ένα κομμάτι στο πίσω μέρος του σπιτιού…………..το σκέπτομαι! :rasp:

ΕΡΧΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!

Θα κανουμε μια καλη μελετη και θα φτανει μεχρι και την πίσω αυλη!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΧΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!

Θα κανουμε μια καλη μελετη και θα φτανει μεχρι και την πίσω αυλη!!! :angry2:

Άντε σε περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο,

Το ότι κάνεις καλή δουλειά το ξέρεις ήδη και όπως βλέπεις όλοι έχουν μείνει με το στόμα ανοιχτό. Εγώ όμως θα παίξω λίγο τον ρόλο του "κακού" :bowdown: Παρακολουθώ τν πρώτη σου λίμνη από την αρχή και φυσικά με έχει αφήσει καταεντυπωσιασμένο. ΑΛΛΑ.... ( :angry2: ) νομίζω πως την έχεις πνίξει με τα φυτά. Πολύ φυτό... Πάρα πολύ φυτό, με αποτέλεσμα να χάνονται τα ψάρια.

Στα υπόψη, πως είμαι άσχετος από λίμνες, οπότε δεν μπορώ να ξέρω απαιτήσεις που μπορεί να έχουν. Απλά λέω αυτό που βλέπω... Και ψάρια δεν πολύ βλέπω.

Οπότε, αν δεν υπάρχει πρακτικός λόγος να έχεις τόσα φυτά, θα έλεγα στη νέα λίμνη να μοιράσεις φυτά από την "παλαιότερη".

Γνώμη μου πάντα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο,

Το ότι κάνεις καλή δουλειά το ξέρεις ήδη και όπως βλέπεις όλοι έχουν μείνει με το στόμα ανοιχτό. Εγώ όμως θα παίξω λίγο τον ρόλο του "κακού" :bowdown: Παρακολουθώ τν πρώτη σου λίμνη από την αρχή και φυσικά με έχει αφήσει καταεντυπωσιασμένο. ΑΛΛΑ.... ( :angry2: ) νομίζω πως την έχεις πνίξει με τα φυτά. Πολύ φυτό... Πάρα πολύ φυτό, με αποτέλεσμα να χάνονται τα ψάρια.

Στα υπόψη, πως είμαι άσχετος από λίμνες, οπότε δεν μπορώ να ξέρω απαιτήσεις που μπορεί να έχουν. Απλά λέω αυτό που βλέπω... Και ψάρια δεν πολύ βλέπω.

Οπότε, αν δεν υπάρχει πρακτικός λόγος να έχεις τόσα φυτά, θα έλεγα στη νέα λίμνη να μοιράσεις φυτά από την "παλαιότερη".

Γνώμη μου πάντα :rasp:

stormtrooper

Τα φυτά στην λίμνη δεν μπαίνουν μόνο για την ομορφιά. Μπαίνουν και για φίλτρανση του νερού και συγχρόνως δημιουργούνε κρυψώνες για τους γόνους. Είναι γεγονός όμως ότι το παράκανα λίγο με τα νούφαρα. Τώρα που φεύγει το καλοκαίρι τα νούφαρα θα ρίξουν τα φύλλα τους όλα.

Στην προέκταση που κάνω τώρα ειχα σκοπό να βάλω μόνο φυτά. Τώρα όμως κάνω δεύτερες σκέψεις το κατά πόσο το τελευταίο 1/3 (που θα είναι κοντά στην λίμνη) να μην βάλω χώμα και να μείνει σαν μια μικρή λίμνη. Μπορεί εκεί μέσα να φιλοξενήσω γόνους η ένα ζευγάρι από ψάρια που είναι έτοιμα για αναπαραγωγή. Δημιουργούντε άλλα προβλήματα όμως κατά πόσο οι γόνοι δεν θα καταλήγουν και πάλη στην κυρίως λίμνη αφού από εκείνο το σημείο το νερό θα υπερχηλά στην μεγάλη λίμνη.

Το σκέφτομαι ακόμη.

Όποια δίποτε ιδέα, εισήγηση να την ακούσουμε.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δεν παίζεις καθόλου τον ρόλο του (κακού)

Αντιθέτως συζητώντας δίνουμε μια ποιο ξεκάθαρη εικόνα

Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...