Jump to content

Guppies 90 Lt


Dolkin

Recommended Posts

Σε ένα 90λιτρο ενυδρείο έχω αυτή τη στιγμή ένα ζευγάρι ενήλικα guppies μαζί με τους γόνους από τις 2 τελευταίες γέννες.

Πριν λίγες μέρες συνηδειτοποίησα ότι η κοπελιά μου αγόρασε ένα fauna box 10λιτρο και έβαλε μέσα ένα τιγράκι και μία Electric Yellow κιχλίδα.

σαφώς και γνωρίζω ότι τα 10 λίτρα είναι πολύ μικρός χώρος ακόμα και για το ένα από τα 2.

ξεκίνησα λοιπόν την έρευνα στο νετ για να δω αν μπορώ να προσθέσω ένα από τα 2 ψαράκια ή και τα 2 μαζί στο μεγάλο ενυδρείο.

κατέληξα ότι το τιγράκι μάλλον δεν μπορεί να συμβιώσει με τα guppies.

από την άλλη πλευρά οι απόψεις για την κιχλίδα διαφέρουν.

διάβασα ότι αν και κιχλίδα είναι σε γενικές γραμμές ήρεμο ψάρι σε σχέση με τα άλλα είδη της οικογέννειας και ότι κάποιοι που το επιχείρησαν δεν είχαν αρνητικές επιπτώσεις.

άλλοι πάλι υποστηρίζουν ότι θα φάει τους γόννους και γενικά θα ενοχλεί όλα τα υπόλοιπα ψάρια.

γνωρίζει κανείς κάτι;

σκοπός μου είναι να αγοράσω στο μέλλον άλλο ένα ενυδρείο γύρω στα 60 λίτρα αλλα προς το παρόν τα οικονομικά μου δεν το επιτρέπουν

γνωρίζει κανείς αν μπορούν αυτά τα ψάρια να συμβιώσουν (τιγράκι guppy και Electric Yellow) ?

είναι δυνατό η κιχλίδα να έχει μήκος μονο 4.5-5 εκατοστά είναι δλδ πριν ενηλικίωση ή έχω μπερδέψει τα είδη ?

στο pet shop που ρώτησα μου την είπαν LABIDOCHROMIS και κατι άλλο..

Έγινε επεξεργασία - Dolkin
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,ιδιαιτερως οταν μιλαμε για κιχλιδες οπως ειναι αυτες των γνωστων αφρικανικων λιμνων μαλαουι-ταγκανικας.

η δικη σου λαμπιδοχρωμις η αλλιως και σαμουραι,ανηκει στην πρωτη λιμνη,ειναι η λιγοτερο επιθετικη απο τις υπολοιπες και ειναι φυτοφαγα...

σιγουρα δεν κανει να μπει μαζι με τα υπολοιπα ψαρακια σου..

κανε μια αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις αρκετο υλικο.....

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ προς αυτή την άποψη άρχισα να κλίνω επομένως πρέπει να βρώ τρόπο να τα βάλω σε σωστό περιβάλλον και γρήγορα

ευχαριστώ παντώς :blink:

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν μπορούν αυτά τα ψάρια να συμβιώσουν (τιγράκι guppy και Electric Yellow) ?

Πρακτικά επειδή είχα γκαπι με τιγράκια ....

Τα τιγράκια θα κυνηγάνε στα γκάπι και θα τσιμπάνε τις ουρές με απώλειες κομματιών μικρών .

Τα τιγράκια είναι νευρικά και καμια φορά δημιουργούν καταστάσεις σαν γίνεται σύρραξη στο ενυδρείο .

Τα τιγράκια τρώνε τα νεογνά των γκαπι δεν πρόκειται να δείς νέο γκάπι και τα μεγάλα γκάπι τρώνε τα μικρά τους αλλα δεν είναι τόσο νευρικά και ξεφεύγουν μερικά .

Ετσι αφαίρεσα τα τιγράκια , οι ουρές των γκάπι επανήλθαν , η ηρεμία στο ενυδρείο επανήλθε και το κυριότερο τώρα βλέπω και κανά μικρό και βρίσκω την ετοιμογενη γκαπίνα που την πηγαίνω στο μαιευτήριο .....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω παντως εχω 3 τιγρακια κ 6 gappies δν πειραζει κανεις κανεναν,τωρα εχω και μια ετοιμογενη,την οποια θα μεταφερω,δεν ενοχλουντε...μπορεις να δοκιμασεις κ παρακολουθα συμπεριφορες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...