Jump to content

ΦΥΤΑ... Τι προτείνετε???


Recommended Posts

Καλησπέρα σας..

Έχω εδώ και 5-6 μήνες φυτεμένο ενυδρείο 100 λίτρων με διάφορα φυτούλια (συνήθη & εύκολα).

Χαίρουν άκρας υγείας και ζωντάνιας με ένα μόνο πρόβλημα... την ανάπτυξη..

- Έχω ψιλο, μαύρο χαλίκι χωρίς υπόστρωμα.

- Από μετρήσεις πάμε καλά.

- Από φωτισμό έχω:

1 χ 15w warmlite

1 x 15w day lite

τις ανάβω 8 ώρες ημερησίως.

- Χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα, υγρό λίπασμα dennerle v30 complete (2 pumps κάθε 15 ημ.)

- Θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 29

Τι δεν κάνω σωστά, και η ανάπτυξή μου είναι πολύ μικρή???

Ελπίζω να σας έδωσα αρκετά στοιχεία για να βοηθήσετε...

Υ.Γ. Το πάνω-πάνω κομάτι του φίλτρου (υαλοβάμβακας νομίζω) κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται??

Έγινε επεξεργασία - grafistas
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω και 2 φωτογραφίες...

post-6645-1216407291_thumb.jpg

post-6645-1216407318_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - grafistas
Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμαβακα πρεπει να τον αλλαζεις τακτικα εγω προσωπικα τον αλλαζω συνηθως καθε 5 μερες. Αυτο βεβαια ειναι σχετικο γιατι δεν ξερουμε την ιχθυοφορτιση σου. Σε αλλους βρωμιζει γρηγοροτερα. Για co2 δεν ανεφερες κατι και αυτο ειναι ενα πολυ σημαντικο προιον που βοηθα τα φυτα σου να φωτοσυνθετουν. H warm lite για φωτοσυνθεση δεν ειναι αν δεν κανω λαθος? Καλο θα ηταν να ανεβασεις την φωτοπεριοδο στις 10 ωρες σταδιακα βεβαια ωστε να προσαρμοζονται και τα φυτα σου και μην αναβεις και τις 2 λαμπες μαζι. Τελος εξετασε αν τα φυτα σου ειναι ταχειας αναπτυξης η οχι....

Link to comment
Share on other sites

Τον υαλοβαμαβακα πρεπει να τον αλλαζεις τακτικα εγω προσωπικα τον αλλαζω συνηθως καθε 5 μερες. Αυτο βεβαια ειναι σχετικο γιατι δεν ξερουμε την ιχθυοφορτιση σου. Σε αλλους βρωμιζει γρηγοροτερα. Για co2 δεν ανεφερες κατι και αυτο ειναι ενα πολυ σημαντικο προιον που βοηθα τα φυτα σου να φωτοσυνθετουν. H warm lite για φωτοσυνθεση δεν ειναι αν δεν κανω λαθος? Καλο θα ηταν να ανεβασεις την φωτοπεριοδο στις 10 ωρες σταδιακα βεβαια ωστε να προσαρμοζονται και τα φυτα σου και μην αναβεις και τις 2 λαμπες μαζι. Τελος εξετασε αν τα φυτα σου ειναι ταχειας αναπτυξης η οχι....

Απ' ότι ξέρω τα φυτά είναι ταχείας...

Τώρα, για το άναμμα των λαμπών, δεν μπορώ να μπω αυτή τη στιγμή στη διαδικασία να ανοίξω και να φτιάξω ολόκληρη "ιστορία"...

Την ιχθυοφόρτωση μπορείτε να τη δείτε στο προφίλ..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, για το άναμμα των λαμπών, δεν μπορώ να μπω αυτή τη στιγμή στη διαδικασία να ανοίξω και να φτιάξω ολόκληρη "ιστορία"...

τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?

Ότι έχει ένα καλώδιο τροφοδοσίας και για τις 2 λάμπες και θέλει "άνοιγμα", για να γίνει "mod" με διαφορετικό

καλώδιο για τη 2η λάμπα...

Μήπως να αλλάξω γενικά, λάμπες???

Και αν ναι, τί λάμπες ακριβώς??

Link to comment
Share on other sites

- Από φωτισμό έχω:

1 χ 15w warmlite

1 x 15w day lite

- Θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 29

Τι δεν κάνω σωστά, και η ανάπτυξή μου είναι πολύ μικρή???

Ελπίζω να σας έδωσα αρκετά στοιχεία για να βοηθήσετε...

Υ.Γ. Το πάνω-πάνω κομάτι του φίλτρου (υαλοβάμβακας νομίζω) κάθε πότε πρέπει να αλλάζεται??

χμ,αρχιζω απο το ΥΓ σου.το αλλαζεις οταν κρινεις οτι ειναι αρκετα βρωμικο.απλο,και τελος.

οσο για τα παραπανω εχεις σχετικα λιγο φωτισμο που αρκει απλα ωστε να μην χαλανε τα φυτα σου.

οσο για τη θερμοκρασια...αν εξαιρεσω ορισμενα φυτακια που αντεχουν,τα υπολοιπα ειθναι θαυμα πως ζουνε ακομη....

Link to comment
Share on other sites

χμ,αρχιζω απο το ΥΓ σου.το αλλαζεις οταν κρινεις οτι ειναι αρκετα βρωμικο.απλο,και τελος.

οσο για τα παραπανω εχεις σχετικα λιγο φωτισμο που αρκει απλα ωστε να μην χαλανε τα φυτα σου.

οσο για τη θερμοκρασια...αν εξαιρεσω ορισμενα φυτακια που αντεχουν,τα υπολοιπα ειθναι θαυμα πως ζουνε ακομη....

Είπα δεν "ξεπερνάει τους 29".. παίζει 26-27 και με τις μεγάλες ζέστες έφτασε 29.

Καμία πρόταση για λάμπες?? Watt, τύπος???

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για λάμπες?? Watt, τύπος???

προφανως εχεις λαμπες τ8.

εαν δεν μπορεις να βαλεις-προσθεσεις απο τις τ5 που ειναι δυνατοτερες,τουλαχιστον προσπαθησε να προσθεσεις ακομη 1 τουλαχιστον τ8.

απο μαρκες υπαρχουν πολλες και καλες,sylvania grolux,flora glo,arcadia κλπ.αυτες απο τις ροζ(που ειναι για φυτα).

απο λευκες επισης sylvania aquastar,arcadia fresh water,κλπ.

βατ στις τ8 δεν μπορεις να αλλαξεις γιατι απλα τα βατ συμβαδιζουν μαζι με το μηκος της καθε λαμπας οποτε ειναι φιξ. :blink:

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχεις λαμπες τ8.

εαν δεν μπορεις να βαλεις-προσθεσεις απο τις τ5 που ειναι δυνατοτερες,τουλαχιστον προσπαθησε να προσθεσεις ακομη 1 τουλαχιστον τ8.

απο μαρκες υπαρχουν πολλες και καλες,sylvania grolux,flora glo,arcadia κλπ.αυτες απο τις ροζ(που ειναι για φυτα).

απο λευκες επισης sylvania aquastar,arcadia fresh water,κλπ.

βατ στις τ8 δεν μπορεις να αλλαξεις γιατι απλα τα βατ συμβαδιζουν μαζι με το μηκος της καθε λαμπας οποτε ειναι φιξ. :blink:

Οι λάμπες μου είναι juwell 590mm 15Watt, 1 λευκή και 1 ροζ.

Προτείνεις να αλλάξω τη 1 λευκή με μία καινούργια ρόζ, αν κατάλαβα καλά??

Αν τα watt είναι ανάλογα του μήκους, τότε έχουμε πρόβλημα... :thumbup:

Ευχαριστώ βρε klaz για το ενδιαφέρον.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες μου είναι juwell 590mm 15Watt, 1 λευκή και 1 ροζ.

Προτείνεις να αλλάξω τη 1 λευκή με μία καινούργια ρόζ, αν κατάλαβα καλά??

Αν τα watt είναι ανάλογα του μήκους, τότε έχουμε πρόβλημα... :blink:

Ευχαριστώ βρε klaz για το ενδιαφέρον.... :thumbup:

να αλλαξεις τη δικη σου ροζ με μια πολυ καλυτερη απο αυτες που σου προτεινα,και το ιδιθο να κανεις και με την λευκη...

αν μπορεις να προσαρμοσεις με καποιο τροπο και μια τριτη λαμπα,να ειναι και αυτη ροζ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις εφοσον σε περνει να βαλεις 2 λαμπες T8 grolux και να ''σπασεις'' τον φωτισμο με μια Τ5 daylight για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα. Νομιζω οτι αυτος ειναι ο τελειος συνδυασμος για το ενυδρειο σου. Επισης μην εστιαζεις μονο στις λαμπες για την αναπτυξη των φυτων....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στην σωστή κατηγορία

Αφού έχεις λάμπες της Juwel τότε άλλαξε τες, οποιαδήποτε άλλη θα είναι καλλίτερη. Για τον φωτισμό προτού μπεις στην διαδικασία προσθήκης τρίτης λάμπας δοκίμασε να αυξήσεις τον φωτισμό με ανακλαστήρες και θα δεις αισθητή διαφορά.

Τέλος καλό είναι να μας αναφέρεις το Ph,Kh,Gh

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αφού άλλαξα τις λαμπίτσες μου με 1 ροζ Grolux και 1 λευκή OSRAM (πριν το καλοκαίρι) όλα δείχναν να πηγαίνουν μια χαρά...

Φυτά έχω απ' ότι μπορώ να αναγνωρίζω: Java moss, κερατόφυλλο, κρυπτοκορίνα, λευκοκεφάλα.

Οι συνθήκες:

θερμοκρασία αυτή τη στιγμή 26

Φωτοπερίοδος 12 ωρες

μετρήσεις:

NO2 0

NO2 0

GH 7

KH 6

PH 7

Αλλαγές νερού 30% κάθε 15 ημέρες

Λίπασμα dennerle v30 complete

Μετά το καλοκαίρι και αφού πέρασαν οι μεγάλες ζέστες χωρίς απώλειες, "έχασα" μονομιάς όλη τη λευκοκεφάλα....:thumbup: , με τα άλλα φυτά να αναπτύσσονται κανονικά ιδιαίτερα η javva moss που αναγκαζομαι συνέχεια να κόβω κ να πετάω..

Τώρα τελευταία ενας φίλος μου έδωσε ενα ωραίο φυτούλι, (δεν θυμάμαι όνομα) τα δύο μεγάλα που φαίνονται πίσω-πίσω δεξιά στη φωτο.

Μετά από μερικές μέρες έχουν γεμίσει τρύπες τα περισσότερα φύλλα... :thumbup:

Τι συμβάινει πάλι? Απ' ότι γνωρίζω είναι "εύκολα" φυτά χωρίς απαιτήσεις και δεν χρειάζονται υπόστρωμα...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

post-6645-1223615452_thumb.jpgpost-6645-1223615452_thumb.jpgpost-6645-1223615452_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - grafistas
Link to comment
Share on other sites

ριχνε καλιο (seachem potassium) http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/681...param/potassium

στο ενα τριτο της εβδομαδιας δοσολογιας και αν συνεχιζουν οι τρυπες αυξησε το στο μισο.

http://www.seachem.com/Products/Planted.html

Link to comment
Share on other sites

Λεει 5ml στα 120 λιτρα, καντο 2ml στα 100 λιτρα νερο (οχι 100 λιτρα ογκο ενυδρειου) 2 φορες τη εβδομαδα.

Απο μετρησεις πως εισαι?

ΝΟ3 εχει καθολου?

Φροντιζε να εχει 5-10 (μαμ για τα φυτα) αλλιως πρεπει να προσθετεις.

ΥΓ το πεχα πως το κατεβαζεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λεει 5ml στα 120 λιτρα, καντο 2ml στα 100 λιτρα νερο (οχι 100 λιτρα ογκο ενυδρειου) 2 φορες τη εβδομαδα.

Απο μετρησεις πως εισαι?

ΝΟ3 εχει καθολου?

Φροντιζε να εχει 5-10 (μαμ για τα φυτα) αλλιως πρεπει να προσθετεις.

ΥΓ το πεχα πως το κατεβαζεις?

Μέτρησα χτές ph 8.4 :thumbup:

Πήρα τύρφη και θα την κρατήσω για 4 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

να εισαι ομως σιγουρος οτι μετρας σωστα και εχεις καλα και αξιοπιστα υγρα τεστ,αλλιως μπορει να εχεις πολλα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

8,4 ph δεν...... Κανε και καμια μετρηση στο νερο της βρυσης

μετρα και με αλλο τεστ...... :thumbup:

Μέτρησα σήμερα το ph του ενυδρείου και είχε πέσει στο 6.8 (με την εισαγωγή της τύρφης).

Μετράω καπάκι το νερό της βρύσης και βρίσκω 8.4.

Μου φαίνεται λογικό μια και έκανα αλλάγή την περασμένη εβδομάδα γύρω στο 30-40%.

Η σκόνη "Ph controller 7.0" για μετά από κάθε αλλαγή, θα μου κάνει δουλειά έτσι ώστε να αφαιρέσω την τύρφη τώρα πλέον???

Συμβουλές???

Link to comment
Share on other sites

Η σκόνη "Ph controller 7.0" για μετά από κάθε αλλαγή, θα μου κάνει δουλειά έτσι ώστε να αφαιρέσω την τύρφη τώρα πλέον???

Συμβουλές???

οχι.δεν υπαρχει λογος να στρεσαρεις το συστημα σου και να αθξομειωνεις το πεχα σου με τετοιες χημειες....

μεινε στην τυρφη η βαλε μπουκαλα διοξειδιου...

Link to comment
Share on other sites

οχι.δεν υπαρχει λογος να στρεσαρεις το συστημα σου και να αθξομειωνεις το πεχα σου με τετοιες χημειες....

μεινε στην τυρφη η βαλε μπουκαλα διοξειδιου...

Σκέφτομαι να μείνω στην τύρφη, αφαιρώντας ένα μέρος της, έτσι ώστε να μην πέσει πολύ το ph...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μείνω στην τύρφη, αφαιρώντας ένα μέρος της, έτσι ώστε να μην πέσει πολύ το ph...

Ωραια.

Σταδιακα προσθετε λιγη-λιγη τυρφη μεχρι να φτασεις το επιθυμητο αποτελεσμα.

(υποψην οτι η τυρφη θα αλλαξει το χρωμα του νερου με τις ουσιες που απελευθερωνει, μη τρομαξεις)

Η δραση της τυρφης εχει διαρκεια απο 20-30 μερες (αναλογα την ποιοτητα), γι'αυτο θα αντικαθιστα τη μιση καθε πχ δυο εβδομαδες.

Για να μην εχεις αλλαγες στη χημεια του νερου με την αντικατασταση ολης της τυρφης, θα τη βαλεος σε δυο "καλτσες" και θα αλλαζεις την πιο παλια καθε φορα.

Χρησιμοποησε το πλαστικο ταμπελακι που εχει η συσκευασια στη μια "καλτσα" για να τα ξεχωριζεις (παλιο-νεο)

Τελειος συνδυασμος για μαλακο και οξινο νερο ειναι η χρηση τυρφης στο φιλτρο και οι αλλαγες να γινονται με νερο απο συσκευη αντιστροφης οσμωσης (Α.Ο.).

πχ http://www.aquaristic.net/aqua-light-ro-pi...eur.html?lang=1

Αν δεν εχεις απαιτητικα φυτα, μη μπλεξεις με μπουκαλα CO2, θα πρεπει να παρεις τοτε και pH controller για να μην εχεις κανενα "ατυχημα" με το pH.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...