Jump to content

παρουσιαση ενυδρειου με κιχλιδεσ!!


akvariym

Recommended Posts

μετα απο αρκετο διαβασμα στο φορουμ κ πολλεσ ερωτησεισ ετοιμαστηκε το ενυδρειο μου!

ευχαριστω ολους στο φορουμ για την πολυτιμη βοηθεια τουσ κ περιμενω σχολια κ παρατηρησεισ για τυχον λαθη κ βελτιωσεισ!

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x30x40

Όγκος: 120 λίτρα

Κατηγορία: Κιχλίδες Κεντρικής Αμερικής

Διακοσμητικά υλικά:ασβεστιληθικο χαλίκι, πετρεσ,2 ριζες

Φόντο: ειναι δυο οψεων

Φωτισμός: 35w,λαμπα που περιειχε το σετ του ενυδρειου

Διάρκεια φωτισμού: 12 ώρες

Φιλτράρισμα: εσωτερικό 8000 lt/h)

Θερμοστάτης: 150watt

Λίπανση:χωρισ

Φυτά: μια ανουμπια κ αλλα δυο ειδη τα οποια δ γνωριζω

Ψάρια: αρσενικοσ Cryptoheros nigrofasciatus και 15 μικρα 20 ημερων.τη θυλικια την σκωτοσε ο αρσενικοσ :blink:

Παράμετροι:

pH: 8.5

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):0.1

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 30

Θερμοκρασία: 27,5 C (4 ανεμηστηρεσ απο υπολογιστη με eliwell)

Αλλαγές νερού: 20% εβδομαδιαίως απο βρυση με αντιχλωριο

προχτεσ εβαλα και μια μπουκαλα 1,5 λιτρο με μαγια κ ζαχαρη για παροχη CO2,δ χρειαζεται αλλα επιδη ενθουσιαστηκα απο την ιδεα ηθελα να δω αν θα λειτουργησει!

post-7443-1216484563_thumb.jpg

post-7443-1216484594_thumb.jpg

post-7443-1216484637_thumb.jpg

post-7443-1216484679_thumb.jpg

post-7443-1216484703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο! όμορφα ψάρια και ωραίο σύστημα ψύξης.

Αν μου επιτρέπεις, σου προτείνω να το ξανασκεφτείς για να αυξήσεις τα λίτρα σου ή να αλλάξεις είδος ψαριού μιάς και το ενυδρείο είναι κάτω του ορίου για να γλυτώσουν τα θυλικά από τον αρσενικό, θέλουν τουλάχιστον 120 μήκος ενυδρίου για τις περιοχές τους κυρίως κατά την περίοδο ζευγαρώματος, επίσης τα φυτά δεν επιβιώνουν συνήθως με αυτά τα ψάρια αφού τα ξεριζώνουν ή και τα τρώνε, μπορείς να δοκιμάσεις με κάποια επιπλέοντα φυτά που θα κάνουν και ωραίο εφέ φωτισμού :thumbup:

Καλή προσπάθεις σε ότι αποφασίσεις! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου , συμφωνω με τον viciouscircle και να προσθεσω οτι κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν μια αφησα στην μια πλευρα του αφου οπως βλεπω ειναι και κοντα σε πορτα , καλη συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο,ωραια πατεντα και θα συμφωνησω με τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

οντος ετσι ειναι με τα φυτα,εκτοσ απο δυο που τα εβαλα στην αρχη που δ ηξερα οτι θα τα ξεριζοσουν τα αλλα ειναι για να καταπωλεμισουν την αλγη(καφε).

το ενυδρειο προοριζοταν για ζωοτοκα αλλα λογο τησ σκληροτιτασ του νερου (ΡΗ 8,5) τησ περιοχησ αλλαξα γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σασ φαινεται ενταξη?

στο σημειο που το εχω βαλει ειναι αναμεσα στο γραφειο κ την ποτρο,ετσι ωστε να φαινεται κ απο τισ δυο πλευρεσ.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο σασ φαινεται ενταξη?

στο σημειο που το εχω βαλει ειναι αναμεσα στο γραφειο κ την ποτρο,ετσι ωστε να φαινεται κ απο τισ δυο πλευρεσ.

-Γεια σου και απο μενα...ασε λιγο υαλοβαμβακα(μια λεπτη στρωση ειναι αρκετη ) ωστε να τον αλλαζεις πιο συχνα και να μην υπαρχει κινδυνος να στομωσει και να καει κανας κυκλοφορητης απο ελλειψη νερου.. :blink:

Υ.γ δες ξανα την συνθεση σου οπως σου ειπαν και τα παιδια

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...