Jump to content

Java Moss


Recommended Posts

αγορασα πριν ενα μηνα περιπου μια καρυδα που πανω της εχει απλωθει αρκετη java moss. σημερα λοιπον η αναπτυξη της ειναι πολυ αυξημενη εχουν ξεφυγει αρκετα κλαδακια απο την καρυδα και αιωρουνται στο νερο δεν εχουν κοπει απλα κολυμπανε στον "αερα" ελπιζω να εγινα κατανοητος. νομιζα οτι η συγκεκριμενη ειναι "αναρρηχητικο" φυτο. αν συνεχισει ετσι συντομα θα καλυψει μεγαλο μερος του ενυδρειου. πως την κλαδευω? απλα ψαλιδιζω τις ακρες της?

επισης εχω μια ακομη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα θα την παραθεσω εδω. προσεξα πανω στην ανουμπια μικρες σκουρες τριχιτσες που σχηματιζουν μικροσκοπικα θαμνακια και ενα καφετι χρωμα στην ακρη δυο απο τα πιο παλλαια φυλλα. απο τις περιγραφες μαλλον προκειται για κοκκινη αλγη??!!?? δεν διαβασα πουθενα ομως τροπους αντιμετωπισης η ισως δεν εψαξα καλα. αρχισαν τα δυσκολα... να σημειωσω οτι εχω μικρα γκαπυ απο προσφατη γεννα 3 εβδομαδων περιπου. οποιος μπορει ας βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Την java moss μπορείς να την κόψεις όπου θέλεις.

Οτι κομμάτια κόβεις θα πρέπει να τα μαζέψεις γιατί αλλιώς θα σου φυτρώσει σε ανεπιθύμητα σημεία

Οι τριχίτσες μπορεί να είναι και BBA όμως χωρίς φωτογραφία........

Την BBA την καταπολεμάς με οξυζενέ.

Εχουν γίνει αρκετά ποστ γύρω απο αυτό το θέμα.

Με μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρείς αρκετά.

Δες πρωτα εδώ

και εδώ

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση lassal. με καλυψες για την java moss.

οσο αφορα την αλγη να παραθεσω τις φωτογραφιες βεβαια ειναι απο κινητο γιατι η φ. μηχανη μας αφησε νωρις.

αν συγκρινω με τις φωτο που παρεθεσες στα παραπανω λινκ δεν προκειται για BBA, εκτος αν βρισκεται στην πολυ αρχικη της μορφη.

εδω----> zc53z9xp1x9ttyussl67_thumb.jpg

εδω--->gdzynaw13d03hatku2dq_thumb.jpg

και μια γενικη--->s1z1gugqq7p9ygxprye2_thumb.jpg

any idea?? :blink: να προσπαθησω να ριξω λιγο οξυζενε κατευθειαν στις τριχιτσες να δω τι γινει?

Έγινε επεξεργασία - petros-sofia
Link to comment
Share on other sites

το κοχυλι βγαλτο...ειναι ακαταλληλο και σου σκληραινει και το νερο....

οχι δεν προκειται μαλλον για bba,γιατι δεν βλεπω πουθενα μαυρες φουντιτσες... :blink:

Link to comment
Share on other sites

και τι μπορει να ειναι τελικα αυτες οι μαυρες τριχιτσες που εχουν ριζωσει στα φυλλα της ανουμπιας?

Link to comment
Share on other sites

κανενας βρε παιδια? :buttrock:

κατ'αρχας μην βιαζεσαι φιλε μου.ολο και καποιος θα σου απαντησει.

απο την αλλη ηδη ο φιλος lasal σου εχει ηδη απαντησει,και σου εχει δωσει μαλιστα και τα απαραιτητα λινκς...

καλο διαβασμα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω ότι από της φωτογραφίες δεν μπορούμε να διακρίνουμε τίποτα. Ίσος αν μπορούσες να έβγαζες μια πιο καθαρή φωτογραφία να βλέπαμε κάτι το διαφορετικό.

Όσο για της μαύρες τριχίτσες που αναφέρεις ότι έχει η ανουμπια κατά πάσα πιθανότητα θα είναι μαύρη τριχοειδής άλγη. Δύσκολα και με αργούς ρυθμούς φεύγει από το ενυδρείο και αφού πρώτα ισορροπήσουμε το ενυδρείο μας μεταξύ της προσφοράς και της ζήτησης σε λίπανση και φωτισμό. Αν βιάζεσαι η πιο γρήγορη μέθοδος είναι αυτή με τον οξυζενέ όπως προαναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου klaz επειδη ο φιλος lasal μου προτεινε μια λυση υποθετικα με βαση τις περιγραφες μου και εσυ ο ιδιος ειπες οτι μαλλον δεν προκειται για BBA για αυτο ρωταω τι αλλο μπορει να ειναι. επισης βιαζομαι γιατι πλησιαζουν οι μερες να φυγω για τις διακοπες μου και δεν θα ηθελα να αφησω την αλγη να γεμισει το ενυδρειο. οπως ακομα σε βρισκω καπως αποτομο, ενταξει μπορει να ακουγονται βαρετες τετοιες αρχαριες ερωτησεις για εναν εμπειρο οπως ολα δειχνουν οτι εισαι, αλλα δεν γενηθηκε κανενας με τις γνωσεις φυτεμενες στο μυαλο του. αντιθετα ο φιλος χρηστος εχω προσεξει οτι παντα απλοχερα δεινει συμβουλες σε οποιον τις χρειαζεται. φιλε χρηστο ευχαριστω για την απαντηση θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο το κινητο της γυναικας μου που εχει καλυτερη καμερα και ισως βοηθησει να καταλαβετε.

ευχαριστω και παλι για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου klaz επειδη ο φιλος lasal μου προτεινε μια λυση υποθετικα με βαση τις περιγραφες μου και εσυ ο ιδιος ειπες οτι μαλλον δεν προκειται για BBA για αυτο ρωταω τι αλλο μπορει να ειναι. επισης βιαζομαι γιατι πλησιαζουν οι μερες να φυγω για τις διακοπες μου και δεν θα ηθελα να αφησω την αλγη να γεμισει το ενυδρειο. οπως ακομα σε βρισκω καπως αποτομο, ενταξει μπορει να ακουγονται βαρετες τετοιες αρχαριες ερωτησεις για εναν εμπειρο οπως ολα δειχνουν οτι εισαι, αλλα δεν γενηθηκε κανενας με τις γνωσεις φυτεμενες στο μυαλο του. αντιθετα ο φιλος χρηστος εχω προσεξει οτι παντα απλοχερα δεινει συμβουλες σε οποιον τις χρειαζεται. φιλε χρηστο ευχαριστω για την απαντηση θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο το κινητο της γυναικας μου που εχει καλυτερη καμερα και ισως βοηθησει να καταλαβετε.

ευχαριστω και παλι για το χρονο σας.

Αν ισχυουν αυτα που γραφεις στο προφιλ, τοτε εχεις ψαρι που τρεφεται με αλγη, αρα δεν θα πρεπει να φοβασαι τοσο πολυ, οσο οτι εχεις μεσα γκαπυς, που ΔΕΝ θα επρεπε να ειναι εκει μεσα.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

να σας δωσω να δειτε μερικες φωτογραφιες που φαινεται η αλγη, βεβαια πλεον δεν υπαρχει τιποτα πανω στην ανουμπια κι αυτο χαρη στον πλεκουλι μου, ο οποιος εκανε φοβερη δουλεια και εκανε φαγοποτι με την αλγη. θα ξαναεμφανιστει ομως? καμια ιδεα γιατι αλγη ηταν/ειναι?

http://www.imageshack.gr/files/kogqgfivqyfcrjvhr0l3.jpg

http://www.imageshack.gr/files/ukdngi2ahvlbaylaor2r.jpg

http://www.imageshack.gr/files/qzdxzwhp1p1he0yu0m1z.jpg

http://www.imageshack.gr/files/uk6w72ygbr8i6q0m92dp.jpg

http://www.imageshack.gr/files/0591jw0jogst8y0bx9gv.jpg

http://www.imageshack.gr/files/rvlxekw1twyyr7zz9e8w.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...