Jump to content

Lionfish


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφωρίες για τα lionfish?

Με τι ψάρια μπορεί να ζήσει μαζί?το έχω με δύο clown και ενα blue tank.

Είναι μικρό ακόμα, τρώει μόνο ζωντανά ψάρια, μπορώ να το ταίσω και κατεψυγμένα?αν ναι πως μπορώ να το μαθω να τρώει τα κατεψυγμένα?

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή ευχαριστώ. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφωρίες για τα lionfish?

Με τι ψάρια μπορεί να ζήσει μαζί?το έχω με δύο clown και ενα blue tank.

Είναι μικρό ακόμα, τρώει μόνο ζωντανά ψάρια, μπορώ να το ταίσω και κατεψυγμένα?αν ναι πως μπορώ να το μαθω να τρώει τα κατεψυγμένα?

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή ευχαριστώ. :buttrock:

Κάποιες μπορείς να πάρεις από εδώ:

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=279

Τα δύο clown πάντως όταν θα χωράει στο στόμα του θα τα καταπιεί.Γενικά δεν μπορεί να φάει ότι δεν χωράει στο στόμα του (και μπορεί να περιμένει γι αυτό) ή είναι υπερβολικά γρήγορο για να το πιάσει σε ενέδρα ή βράδυ που συνήθως είναι πιο δραστήριο.

Για το τάισμα με ζωντανά ψάρια δεν θα το σχολιάσω.Πάντως με υπομονή και προσπάθεια θα τρώει αρκετές τροφές του εμπορίου για αρπακτικά(το δικό μου που το είχα κάποιους μήνες έτρωγε μέχρι pellets).

Να έχεις υπόψιν σου ότι τα λίτρα σου είναι λίγα γι αυτό το ψάρι.

Χρειάζεται τουλάχιστον 200-250 λίτρα και πίστεψε με μεγαλώνει γρήγορα και μπορεί να φθάσει τα 30 εκ. ή και περρισότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το συγκεκριμένο ψάρι, μπορεί να συμβιώσει με όλα τα ψάρια που....δεν χωράνε στο στόμα του.

Η εξασφάλιση της διατροφής του, είναι πολύ εύκολη. Ξέχνα τα ζωντανά ψάρια και σε λίγο θα τρώει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

θελω να βαλω ενα μικρουλι που βρικα! αλλα φοβαμια για 2 λογους

1, εχω καπια μικρα ψαρακια οπως κλοουν, μεχρι να μεγαλωσει φανταζομαι θα εχουν γινει φιλοι και μετα δεν θα τα φαει σωστα?

2. τα χερια μου μετα πως θα τα βαζω μεσα στο ενυδρειο? Αν με τσιμπισει τι μπορει να παθω?

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω ενα μικρουλι που βρικα! αλλα φοβαμια για 2 λογους

1, εχω καπια μικρα ψαρακια οπως κλοουν, μεχρι να μεγαλωσει φανταζομαι θα εχουν γινει φιλοι και μετα δεν θα τα φαει σωστα?

2. τα χερια μου μετα πως θα τα βαζω μεσα στο ενυδρειο? Αν με τσιμπισει τι μπορει να παθω?

Τώρα μιλάς σοβαρά;....εαν έχεις κόλημα με αυτό το ψάρι ,δεν λέω βάλτο αλά φρόντισε πριν, να βγάλεις τις άλες ζωές που έχεις στο ενυδρείο...δεν φταίνε σε τίποτα...και φιλίες όταν μιλάει το στομάχι δεν υπάρχουν σε αυτη την περίπτωση!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...