Jump to content

Φωτιστικο Ριο 300


Δίας

Recommended Posts

Τελικα ρε παιδια υπαρχει τροπος να ανοιξει,η μονο με κοψιμο;Σταματησαν να αναβουν οι λαμπες και ψαχνομαι.........

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο αν οχι αδυνατο. Οσους ξερω απο αυτους που το εχουν προσπαθησει, μαλλον εκαναν ζημια. Αν παντως καποιος εχει βρει τροπο, ας το γραψει γιατι ξερω αρκετους που "ψαχνονται", αλλα φοβουνται την καταστροφη.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα άνοιξα αλλά έφτυσα αίμα μέχρι να το κάνω, έσπασαν τα νεύρα και μερικά κομμάτια μαζί αλλά στο τέλος νίκησα. Δυστυχώς όμως δεν έβγαλα φωτογραφίες.

Αλλά αύριο θα βγάλω από το έτυμο και θα προσπαθήσω να περιγράψω τη έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα άνοιξα αλλά έφτυσα αίμα μέχρι να το κάνω, έσπασαν τα νεύρα και μερικά κομμάτια μαζί αλλά στο τέλος νίκησα. Δυστυχώς όμως δεν έβγαλα φωτογραφίες.

Αλλά αύριο θα βγάλω από το έτυμο και θα προσπαθήσω να περιγράψω τη έκανα.

Κανε μου τη χαρη ρε Χρηστο γιατι ετοιμος ειμαι να το κανω κομματια απο τα νευρα μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα άνοιξα αλλά έφτυσα αίμα μέχρι να το κάνω, έσπασαν τα νεύρα και μερικά κομμάτια μαζί αλλά στο τέλος νίκησα. Δυστυχώς όμως δεν έβγαλα φωτογραφίες.

Αλλά αύριο θα βγάλω από το έτυμο και θα προσπαθήσω να περιγράψω τη έκανα.

:rasp:^_^:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όπως έπα χθες θα προσπαθήσω να περιγράψω τη έκανα για να ανοίξω το καπάκι.

1 πρώτη μου κίνηση ήταν να αφαιρέσω το κομμάτι που δείχνω με το βέλος.

Είναι κολλημένο και θέλει με αιχμηρό αντικείμενο πχ μαχαίρι σιγά σιγά να αποκληθεί.

post-2663-1218662150_thumb.jpg

2 μετά με ένα ψιλό κατσαβίδι και με μαχαίρι εναλλάξ προσπαθούσε να ξεκολλήσω από κάτω το από πάνω καπάκι που αγκαλιάζει το πλαστικό

post-2663-1218662171_thumb.jpg

3 αφού ξεκολλούσα λίγο από κάτω μετά προσπαθούσα να ξεκολλήσω και το τμήμα από την πάνω μεριά. Μάλιστα σε κάποια φάση έχασα την υπομονή μου και το έσπασα λιγάκι. Διόρθωσα την ζημιά με μαύρη σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρείο.

post-2663-1218662217_thumb.jpg

Αφού το άνοιξα τοποθέτησα το ηλεκτρονικό μπαλαστ και άρχισα την μελέτη πως θα μπουν η νέες λάμπες Τ5 και που θα ανοίξω τρύπες.

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε το εξής:

Έκλεισα με ένα κομμάτι σαμπρέλας και για κόλα χρησιμοποίησα την σιλικόνη την παλιά τρύπα όπου υπήρχαν τα ακροφυσια για της Τ8 και άνοιξα μια νέα τρύπα για να στηρίξω τα στεγανά ακροφύσια για της Τ5.

Εδώ η Τ5 ήταν μικρότερες από της Τ8

post-2663-1218662276_thumb.jpg

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπουμε την περίπτωση που η Τ5 είναι μεγαλύτερες από της Τ8

Εδώ πρόσθεσα ένα κομμάτι αλουμίνιο όπου στήριξα μετά τα στεγανά ακροφυσια και έκλεισα τα κενά με σιλικόνη.

post-2663-1218662320_thumb.jpg

post-2663-1218662440_thumb.jpg

Εννοείτε πώς μετά κόλλησα το πάνω καπάκι με σιλικόνη και δεν άφησα κανένα κενό.

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από την φάση που το άνοιξα και ξέρω πως η περιγραφή που κάνω δεν είναι και η καλλίτερη, αλλά ένα είναι σίγουρο με πολύ υπομονή γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...