Jump to content

Ερωτηση Περι Corydoras Bronze


elmagico

Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια.

Εχω στο ενυδρειο μου 4 corydoras

2 Bronze και 2 Albino.........

Το ενα απο τα 2 Bronze εκει που ειναι καλα τρωει κατι.....φρικες και καθεται αναποδα για λιγη ωρα.

Μερικες φορες οπως ανεβαινει προς τα πανω στριφογυριζει και ή καθεται κανονικα ή αναποδα.

Μηπως ξερουμε σε τι οφειλονται αυτες οι κινησεις??

Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις και τα φωτα σας...............

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάμε για ενδοπαράσιτα άν και από την περιγραφή δέν μπορώ να καταλάβω και πολλά.Τί άλλα ψάρια έχεις μαζί?Έχει κάποιο άλλο σου ψάρι ίδια ή παρόμοια συμπτώματα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Δημητρη.....

Εκτος απο τα Corys ειχα μεσα Mollys - Guppys Σκαλαρια και Tetras.

Αλλα ολα ηταν κοινωνικα και δεν γινοταν τιποτα.

Ξαφνικα το ειδα αυτο το φαινομενο.

Τωρα εκτος απο τα Bronze εχω και Albino,Σκαλαρια και ή Albino Shark ή Labeo δεν θυμαμαι πως λεγονται ακριβως.

Το θεμα ειναι οτι αυτη η κατασταση παιζει πριν βαλω τα τελευταια που εγραψα.

Κανενα απο τα υπολοιπα ψαρια δεν εχει κανει κανενα τετοιο συμπτωμα και ουτε και το αλλο Bronze φερετε ετσι.

Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου αλλα καποια στιγμη θα ανεβασω και photo για να δειτε τι εννοω.

Ευχαριστω και περιμενω και παλι τις απαντησεις.

Ασχετο.........Ενδοπαρασιτα που ανεφερες τι εννοουσες?

Ειναι καποιο ειδος αρρωστειας η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει καποιο συμπερασμα, θα ηταν καλο να γραψεις μερικα πραγματα για το νερο σου και το ενυδρειο (καμμια φωτο;;^_^. Επισης με τι κανεις τις μετρησεις. Επι τη ευκαιρια, εχεις βαλει μεσα ψαρια που θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου. Γκαππυ και Μολλυ "αλκαλικο", ενω τετρα, σκαλαρια, "καρχαριας", κορυ "μαλακο" και "οξινο". Ο "καρχαριας" λαμπεο ειναι μαυρος με κοκκινη ουρα, ενω ο αλμπινο μπεζ με κοκκινα πτερυγια (ειναι η αλφινικη μορφη του frenatus). Χρειαζεται αρκετα λιτρα και κατα προτιμηση ενυδρειο με μηκος μεγαλυτερο του 1,20 εκ.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο παρα πολυ καιρο τωρα.

Ph :7.5 - 8

Νo2 - No3 : ειναι μηδενικα

Τα test τα κανω οχι με sticks αλλα με υγρα tests απο την aqua marine αν θυμαμαι καλα την εταιρεια.

Επεισης τα mollys και τα guppys ειπα απο πριν οτι τα ειχα ποιο παλια.

Τωρα εχω τα σκαλαρια,τα sharks και τα corys.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο παρα πολυ καιρο τωρα.

Ph :7.5 - 8

Νo2 - No3 : ειναι μηδενικα

Τα test τα κανω οχι με sticks αλλα με υγρα tests απο την aqua marine αν θυμαμαι καλα την εταιρεια.

Επεισης τα mollys και τα guppys ειπα απο πριν οτι τα ειχα ποιο παλια.

Τωρα εχω τα σκαλαρια,τα sharks και τα corys.

Λιτρα δεν εγραψες. Αμμωνια δεν μετρας;;; Ποσα "καρχαριακια" εχεις;;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Sorry.....

Λιτρα ειναι 140.

Και βεβαια μετραω αμμωνια.....

Θα ημουνα τρελος αν δεν μετραγα......

Και η αμμωνια στο 0 ειναι.

Τα sharks ειναι 4,τα σκαλαρια ειναι 2,2 Albino και 2 Bronze.

Link to comment
Share on other sites

Sorry.....

Λιτρα ειναι 140.

Και βεβαια μετραω αμμωνια.....

Θα ημουνα τρελος αν δεν μετραγα......

Και η αμμωνια στο 0 ειναι.

Τα sharks ειναι 4,τα σκαλαρια ειναι 2,2 Albino και 2 Bronze.

Νομιζω οτι δεν πρεπει να ειναι σε ομαδα, ριξε μια ματια στο προφιλ τους. Αντιθετα τα κορυ πρεπει να ειναι το λιγοτερο 5-6 ατομα.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν πρεπει να ειναι σε ομαδα, ριξε μια ματια στο προφιλ τους. Αντιθετα τα κορυ πρεπει να ειναι το λιγοτερο 5-6 ατομα.- :buttrock:

Για τα corys ξερω οτι πρεπει να ειναι σε ομαδα απλα τωρα θα παρω και τα υπολοιπα 2...

Οσο για τα sharks γραφει οτι:

Ζει σε ομάδες και είναι φιλήσυχο.Μεμονωμένα άτομα σε κάποιες περιπτώσεις γίνονται επιθετικά.

Aρα καλυτερα μου φαινεται που ειναι σε ομαδα....

Καλα ολα αυτα βρε παιδια.....

Για το θεμα τις συμπεριφορας του cory δεν εχω καταλαβει τι παιζετε...........

Αμα ξερει κανεις ας μου δωσει τα φωτα του.......

Link to comment
Share on other sites

Για τα cory ειναι πιθανο να μην ειναι τιποτα.

Τα δικα μου μερικες φορες ανεβαινουν μεχρι την επιφανεια ζευγαρια πολλες φορες με πανομοιες κινησεις σαν μπαλετο και σχεδον παντα σε κυκλικη κινηση (τυφωνα).

Αλλες φορες εκει που βοσκουν κανουν καποια κινηση σαν να γυριζουν για να βγαλουν κατι που τα ενοχλει στη παλτη τους, λες και καθαριζονται στην αμμο τριβοντας τα πλευρα τους.

Ειναι γενικα πολυ ενεργητικα, ιδιως οταν τα πιανει "φρενητιδα" τροφης και σκαβουν την αμμο φιλτραρωντας την απο τα βραγχια τους.

Αν σου θυμιζει τπτ απο αυτα την συμπεριφορα των δικων σου, νομιζω δεν ειναι τιποτα σοβαρο.

Οσο για τα frenatus :

"Tank compatibility

Keep a single Ruby Shark to a tank, will be aggressive and territorial towards other shark-like fish. Will be fine with more robust mid and top swimming fish."

http://www.theaquariumwiki.com/Epalzeorhynchos_frenatus

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...