Jump to content

Reef Carbonate Raises Alka(seachem)+buffer Plus(caribsea)


Recommended Posts

Εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα προσθετα για να ανεβασει το κΗ? εμενα παντως δεν μου εχουν κανει τιποτα.Εχω ενα RSM 130l και το κΗ ειναι κολλημενο 5-6 και καποιες φορες παει 7.στην αρχη ειχα της seachem και μολις τελειωσε ειπα να δοκιμασω της caribsea.Τα χρησημοποιω σχεδον καθημερινα και δεν βλεπω βελτιωση. το τεστ που εχω ειναι της σερα. Ξερει κανεις να με βοηθησει?Παντως τα κοραλια μια χαρα ειναι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι να τσεκάρεις τις μετρήσεις σου και με άλλα πιο αξιοπιστα τεστ.

θα σου προτεινω της salifert ή της tropic marin

Link to comment
Share on other sites

ναι μαγνησιο=1000 ασβεστιο 400.παντως περιμενω να μου πουν οσοι τα εχουν χρησημοποιησει αν εχουν δει αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

μπορω μονο να σου πω οτι ειχ το ιδιο προβλημα με σενα.το ανεβαζα μεχρι το 8 και επρεπε να ριχνω καθημερινα μπαφερ για το kh αυτο παντα συμφωνα με την sera οταν μετρησα με σαλιφερτ εγραψε 15 το κοντερ!!!!αλλαξε επειγοντως τεστ imo.το μαγνσιο αν το πας στο 1200 θα εισαι αρχοντας.ειμαι και εγω νεος στο reef αθλημα και δεν θελω να φανουν σαν συμβουλη αυτα που λεω,απλα τα εζησα και μου ειχαν σπασει τα νευρα χεχε.καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα συμβουλη μου εδωσες ^_^ >Δεν καταλαβα εμεισ οι νεοι δεν μπορουμε να δινουμε συμβουλες???Βλακειες εχουμε κανει σιγουρα,γιατι να μην τις πουμε να μαθουν και αλλοι που μπορει να τις κανουν κ αυτοι??? :buttrock: Θα παρω καινουργιο τεστ και θα επιστρεψω.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: περιμενω αποτελεσματα...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα το τεστ της σαλιφερτ και εχω 9ΚΗ :buttrock: .Βεβαια δεν ξερω τι κανει το ασπρο μπουκαλακι αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται για να βρω το ΚΗ.Ξερει κανεισ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα το τεστ της σαλιφερτ και εχω 9ΚΗ :buttrock: .Βεβαια δεν ξερω τι κανει το ασπρο μπουκαλακι αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται για να βρω το ΚΗ.Ξερει κανεισ?

Άσπρο μπουκαλάκι φυσικά και χρειάζεται.

Προσθέσεις δύο σταγόνες (αν θυμάμαι καλά) από το σκούρο υγρό στο νερό που έχεις συλλέξει. Το νερό χρωματίζεται.

Μετά παίρνεις τη λεπτή σύριγγα εφαρμόζεις τη πλαστική μύτη και τη γεμίζεις μέχρι την τελευταία ένδειξη από το διαφανές υγρό που υπάρχει στο λευκό μπουκαλάκι.

Αρχίζεις και ρίχνεις σταγόνα-σταγόνα στο χρωματισμένο νερό Όταν αλλάξει χρώμα το νερό σου βλέπεις τον νούμερο στο ύψος της σύριγγας που έχει κατέβει το λευκό υγρό και συγκρίνεις με το πινακάκι που υπάρχει στο χαρτί των οδηγιών. Αυτό είναι το ΚΗ σου.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... :buttrock: εγω μετρησα το ΚΗ με κριτηριο να γινει ροζ το νερο αλλα ριχνοντας απο το ροζ μπουκαλακι.Αρα θα ριξω 2 απο το ροζ μπουκαλι και μετα θα ριχνω σταγονα σταγονα απο το ασπρο μεχρι να γινει ροζ το νερο και να δω ποσο εμεινε στην συριγγα για να το συγκρινω στον πινακα,Σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν εχει αλλαξει κατι δεν χρειαζεται το ασπρο μπουκαλι, ειναι για calibration. Βαζεις 4ml νερο που θα τεσταρεις 1ml απο το κοκκινο υγρο στην συρριγγα και προσθετεις μεχρι να αλλαξει απο μπλε σε ροζ η κοκκινο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 2 διαφορετικά τεστ στην αγορά.......

αυτό που αναφέρει ο φίλος filrou ειναι το καινούργιο, και αυτό που λέει ο φίλος nikman ειναι το παλιό.

αυτο που έχεις αγοράσει πρέπει να ειναι το καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...