Jump to content

Hurghada 2008


Recommended Posts

Salam malekom,

Είμαι στη δυσάρεστη θέση να ανακοινώσω πως γύρισα από τις διακοπές μου και – όπως κάθε χρόνο – η “προσγείωση” είναι ανώμαλη. Πολύ περισσότερο φέτος όπου οι διακοπές μου δεν ήταν ότι τις υπόλοιπες χρονιές εξ αιτίας της επιλογής μου ως προορισμό διακοπών. Ο προορισμός αυτός (καλώς ή κακώς) δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός στο ελληνικό κοινό, πράγμα κάπως περίεργο αφού δεν πρόκειται για μακρινό ταξίδι (3 ώρες αθροιστικά). Μιλάω για την χώρα της Αιγύπτου και ποιο συγκεκριμένα για μικρή και πλήρως αναπτυσσόμενη πόλη, την Χουργκάντα, η οποία βρέχεται από τα υπέροχα νερά της Ερυθράς Θάλασσας. Χωρίς να μπω σε ιδιαίτερες λεπτομέρειες, θα πως απλά πως πρόκειται για μια αρκετά παλαιά πόλη με ψαράδες κατοίκους (τα παλαιότερα χρόνια), η οποία μόλις τα τελευταία χρόνια άρχισε να αναπτύσσεται ραγδαία, με φοβερές και πολυτελείς ξενοδοχειακές μονάδες, κατά μήκος της Ερυθράς Θάλασσας) με αποτέλεσμα να γίνει ένα καταπληκτικό τουριστικό θέρετρο. Οι ψαράδες, βέβαια, τώρα ασχολούνται κυρίως με το εμπόριο και οτιδήποτε σχετίζεται με το φαΐ και το ποτό.

Hurghada___copy.jpg

Ένα από τα πράγματα που με επηρέασαν στην επιλογή αυτή είναι ο πλούσιος (και προστατευόμενος) θαλάσσιος κόσμος της Ερυθράς Θάλασσας. Οπότε φέτος, εκτός των συνηθισμένων αποσκευών των διακοπών, εξοπλίστηκα και με μάσκα, βατραχοπέδιλα και αδιάβροχη θήκη για την φωτογραφική μου μηχανή.

Το συμπέρασμα των συγκεκριμένων διακοπών ήταν απλά μαγευτικό. Εικόνες που έβλεπα μπροστά στα μάτια μου που δεν πίστευα ποτέ ότι θα συναντήσω… Χρώματα και σχήματα απείρου κάλους, που υπήρχαν στιγμές που πίστευα ότι ονειρευόμουν ή πως με είχαν πετάξει μέσα σε ένα γιγάντιο ενυδρείο… Αλλά ας μην πολυλογώ. Δείτε από μόνοι σας ένα πολύ μικρό δείγμα όσων δεν μπορώ να εκφράσω με λέξεις….

DSC01821.jpg

DSC01882.jpg

DSC01890.jpg

SDC10334.jpg

Hurghada258.jpg

Hurghada007.jpg

Hurghada011.jpg

Hurghada021.jpg

Hurghada029.jpg

Hurghada033.jpg

Hurghada038.jpg

Hurghada040.jpg

Hurghada043.jpg

Hurghada046.jpg

Hurghada077.jpg

Hurghada075.jpg

Hurghada073.jpg

Hurghada064.jpg

DSC01886.jpg

Hurghada060.jpg

Hurghada056.jpg

Hurghada055.jpg

Hurghada204.jpg

Hurghada203.jpg

Hurghada200.jpg

Hurghada199.jpg

Hurghada194.jpg

Hurghada192.jpg

Hurghada190.jpg

Hurghada207.jpg

Hurghada208.jpg

Hurghada214.jpg

Hurghada228.jpg

Hurghada229.jpg

Hurghada232.jpg

Hurghada237.jpg

Hurghada274.jpg

Hurghada273.jpg

Hurghada271.jpg

Hurghada269.jpg

Hurghada266.jpg

Hurghada242.jpg

Hurghada278.jpg

Hurghada282.jpg

Hurghada393.jpg

Όπως προανέφερα, αφορά ένα μικρό δείγμα αφού από τα 8GB της κάρτας μνήμης της μηχανής χρησιμοποιήθηκαν τα 7GB!!! Κάποιες θολές φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στην παραλία του ξενοδοχείου (πρώτη φωτογραφία) στα 5m το πολύ από την ακτή. Ακολουθεί και video το οποίο φτιάχτηκε πρόχειρα και γρήγορα αλλά νομίζω πως αποδίδει το ζητούμενο. Ανοίξτε τα ηχεία σας και απολαύστε…

http://www.youtube.com/watch?v=EcnTO6ZwEqs

Αξίζει να σημειωθεί πως τα ψάρια δεν είχαν κανέναν φόβο απέναντι στους ανθρώπους, σε σημείο να σε εκπλήσσει ο τρόπος που κολυμπούσανε ανάμεσά μας. Δεν ήταν και λίγες οι τσιμπιές που έφαγα από κάποια από αυτά την ώρα που τα “τάιζα” σηκώνοντας κάποιο σπασμένο κοράλλι και δημιουργώντας ένα “σύννεφο” τροφής!

Το μοναδικό μειονέκτημα ήταν πως δεν συνάντησα reef καρχαρία, παρόλο που θεωρητικά θα έπρεπε να έχει αρκετούς. Ο λόγος ήταν ότι είχαν περιφράξεις στα περισσότερα σημεία, οπότε (δυστυχώς) το όνειρό μου να δω από κοντά και να κολυμπήσω στα ίδια νερά με ένα έστω και άκακο για τους ανθρώπους καρχαρία δεν πραγματοποιήθηκε… τουλάχιστον για φέτος!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια! Ειμουν απενταντι :buttrock:

Το Cuttle fish και τα καλαμαρια τι ωρα της ημερας τα τραβηξες φωτο ?

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη φορά πάρε και τις μπουκάλες να δεις και τα καρχαριακια :buttrock:

Δεν πιστεύω από πλεκο-φανατικός να το γυρίσεις σε θαλασσινός

Και του χρόνου φίλε και κάθε χρόνο μια από τα ίδια να έχεις

Link to comment
Share on other sites

Τελεια! Ειμουν απενταντι :buttrock:

Το Cuttle fish και τα καλαμαρια τι ωρα της ημερας τα τραβηξες φωτο ?

Σαρμ Ελ Σεϊχ????

Το Cuttlefish (τώρα που το είπες έμαθα τί είναι) το τράβηξα στις 16:26 και τα καλαμάρια στις 14:50 της ίδιας μέρας (11/8/2008).

Δεν σου ξαναμιλαω ρε. ^_^

:wacko::wacko::wacko:

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω από πλεκο-φανατικός να το γυρίσεις σε θαλασσινός

Ειλικρινά πιστεύω πως το όνειρο κάθε ανθρώπου που ασχολείται με τα ενυδρεία, είναι κάποια στιγμή να αποκτίσει ένα ωραίο και μεγάλο θαλασσινό!

Αυτό βέβαια δεν μειώνει ούτε λίγο την λατρεία μου για τα πλέκο, όπου ακόμα ψάχνω να βρω τον χώρο για το 2μετρο pleco ενυδρείο!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες φωτο και ενδιαφερων μερος , αντε και του χρονου να το επισκευτουν περισσοτεροι και να μας φερουν περισσοτερες φωτο ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σαρμ Ελ Σεϊχ????

Ναι

Το Cuttlefish (τώρα που το είπες έμαθα τί είναι) το τράβηξα στις 16:26 και τα καλαμάρια στις 14:50 της ίδιας μέρας (11/8/2008).

Τυχερος εισαι, αρκετα σπανιο να δεις καλαμαρια τετοια ωρα. Το cuttle fish ειναι απιστευτο ζωο, αν εισαι τυχερος και εχει διαθεση μπορεις να βγαλεις απιστευτες φωτο απο το ενεργο καμουφλαζ του.

Link to comment
Share on other sites

Τελειες foto... Μου ειχαν πει οτι στη Hurghada ειναι πανεμορφος ο θαλασσιος πλουτος,

τωρα το πιστευω..

Παω καθε χρονο Αιγυπτο και ειρωνεια που δεν εχω επισκεφτει αυτα τα μερη.

Πρεπει να ψηθηκες στη ζεστη τωρα..τι θερμοκρασια ειχε?

Αν εχεις παει και Sharm el sheikh τι αξιζει πιο πολυ?

Snorkelling εκανες κατευθειαν απο το ξενοδοχειο? η σας πηγαινανε με σκαφος?

ps

Εχω ανοιξει και εγω ενα post με fotos απο Μαλδιβες..λιγο πολυ τα ιδια..αλλα η Hurghada τοσο κοντα! και τοσο ωραια..θα παω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρωτες φωτο...παντα καλες τετοιες διακοπες να εχεις

Link to comment
Share on other sites

:rasp: Καθολου δεν μου αρεσαν οι φωτογραφιες μιλαμε ειναι χαλια .. :buttrock:^_^ Ουτε ψεματα δεν μπορω να πω

θελωωωω και εγωωωωω...

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον του χρονου εχει μαζικη παραγγελια .... εεεε.... εκδρομη του ΑΖ στην αιγυπτο :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ψηθηκες στη ζεστη τωρα..τι θερμοκρασια ειχε?

Αν εχεις παει και Sharm el sheikh τι αξιζει πιο πολυ?

Snorkelling εκανες κατευθειαν απο το ξενοδοχειο? η σας πηγαινανε με σκαφος?

Η θερμοκρασία ήταν 2-3 αθμούς υψηλότερη από αυτή της Αττικής, αλλά εκεί ήταν σε ποιο ανεκτά επίπεδα λόγω του ότι είναι ποιο ανοιχτός ο χώρος και δεν περιτριγυρίζεται από όλες αυτές τις υπέροχες πολυκατοικίες και κτήρια που έχουμε εδώ.

Στο Sharm el sheikh δεν έχω πάει. Οι λόγοι που επέλεξα την Χουργκάντα είναι:

- Είναι μία πόλη αυτάρκης που τα βρίσκεις όλα και μπορείς να κάνεις ότι θες σε αντίθεση με το Sharm el sheikh το οποίο στην ουσία είναι μόνο μία παραλία με ξενοδοχειακές μονάδες.

- Ήθελα να είμαι κάπου κεντρικά στην Αίγυπτο ώστε να επισκεφτώ και διάφορους αρχαιολογικούς χώρους. Το Sharm el sheikh είναι αρκετά απομακρυσμένο και έχει μόνο το μοναστήρι της Αγ.Αικατερίνης... και δεν είμαι άνθρωπος της εκκλησίας...

- Η Χουργκάντα είναι λίγο ποιο οικογενειακός προορισμός σε αντίθεση με το Sharm el sheikh που είναι λίγο ποιο ξέφρενα τα πράγματα. Προσωπικά ήθελα να έχω ησυχία.

Για τα παραπάνω, επειδή όπως είπα δεν έχω πάει και στα 2 μέρη, πήρα πληροφορίες από διάφορους και από internet. Μπορεί και να μην ισχύουν όσα λέω για το Sharm el sheikh αφού δεν το επισκέφτηκα. Η μόνη σίγουρη παρατήρηση είναι η 2η. Γενικώς πάντως το Sharm el sheikh μαζέυει περισσότερους Έλληνες, αλλά το συμαντηκότερο είναι ότι μαζεύει περισσότερες Ρωσσίδες... Εγώ πήγα με την κοπέλα μου, οπότε είπα να μην μπω στον πειρασμό ^_^

Όσον αφορά το snorkelling, εγώ έκανα στην παραλία του ξενοδοχείου, σε ένα νησάκι που πήγα με βάρκα και σε ανοιχτή θάλασσα, επίσης με βάρκα. Για να είμαι ειλικρινής δεν ρώτησα καν αν το ξενοδοχείο διοργάνωνε κάτι.

Μαλλον του χρονου εχει μαζικη παραγγελια .... εεεε.... εκδρομη του ΑΖ στην αιγυπτο :buttrock:

ΦΥΓΑΜΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks,

αυτο που εχω να πω ειναι: ΜΕΣΑ !!!!!!!!!! :buttrock: αν οργανωθει κατι τετοιο!!

^_^

αν μπορεις ανεβασε και αλλες foto, και πως ειναι οι παραλιες etc

Link to comment
Share on other sites

Απλά...Συγχαρητήρια...

Καταπληκτικές φωτογραφίες φοβερές διακοπές...

Πάντα τέτοια!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Απλα τελειες.Να ξεφυγουμε λιγο και απο την κοροιδια των νησιων μας,υπαρχουν και τετοια μερη!

παντα τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία ήταν 2-3 αθμούς υψηλότερη από αυτή της Αττικής, αλλά εκεί ήταν σε ποιο ανεκτά επίπεδα λόγω του ότι είναι ποιο ανοιχτός ο χώρος και δεν περιτριγυρίζεται από όλες αυτές τις υπέροχες πολυκατοικίες και κτήρια που έχουμε εδώ.

Στο Sharm el sheikh δεν έχω πάει. Οι λόγοι που επέλεξα την Χουργκάντα είναι:

- Είναι μία πόλη αυτάρκης που τα βρίσκεις όλα και μπορείς να κάνεις ότι θες σε αντίθεση με το Sharm el sheikh το οποίο στην ουσία είναι μόνο μία παραλία με ξενοδοχειακές μονάδες.

- Ήθελα να είμαι κάπου κεντρικά στην Αίγυπτο ώστε να επισκεφτώ και διάφορους αρχαιολογικούς χώρους. Το Sharm el sheikh είναι αρκετά απομακρυσμένο και έχει μόνο το μοναστήρι της Αγ.Αικατερίνης... και δεν είμαι άνθρωπος της εκκλησίας...

- Η Χουργκάντα είναι λίγο ποιο οικογενειακός προορισμός σε αντίθεση με το Sharm el sheikh που είναι λίγο ποιο ξέφρενα τα πράγματα. Προσωπικά ήθελα να έχω ησυχία.

Για τα παραπάνω, επειδή όπως είπα δεν έχω πάει και στα 2 μέρη, πήρα πληροφορίες από διάφορους και από internet. Μπορεί και να μην ισχύουν όσα λέω για το Sharm el sheikh αφού δεν το επισκέφτηκα. Η μόνη σίγουρη παρατήρηση είναι η 2η. Γενικώς πάντως το Sharm el sheikh μαζέυει περισσότερους Έλληνες, αλλά το συμαντηκότερο είναι ότι μαζεύει περισσότερες Ρωσσίδες... Εγώ πήγα με την κοπέλα μου, οπότε είπα να μην μπω στον πειρασμό :buttrock:

Όσον αφορά το snorkelling, εγώ έκανα στην παραλία του ξενοδοχείου, σε ένα νησάκι που πήγα με βάρκα και σε ανοιχτή θάλασσα, επίσης με βάρκα. Για να είμαι ειλικρινής δεν ρώτησα καν αν το ξενοδοχείο διοργάνωνε κάτι.

ΦΥΓΑΜΕ!!!

Τo sharm ειναι πολυ μεγαλυτερο απο μια παραλια μαλλον εχεις στον νου σου το Nama Bay.

Παντος εχεις δικιο είναι για λιωσιμο στην παραλια και για Diving (Εχει από τα καλυτερα που εχω δει).

Το καλοκαιρι μαζευει πιο πολύ μουσουλμανικο τουρισμο και όχι τοσους Ρωσους και οντος ειναι ξεφρενα.

Η Αγ.Αικατερινη είναι 3 ωρες από το Sharm Οποτε δεν είναι και τοσο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι γενικα ψαρι ειχα δει στη θαλασσα...σχεδον υπαρχει στο εμποριο για ενυδρεια...ΕΚΤΟΣ του Parrot Fish

..μηπως τυχον λεω λαθος και εχει δει κανενας να τα πουλουν?

Εχει απιστευτα χρωματα..

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτηκές φωτογραφίες :buttrock:^_^:rasp:

Περιτό να πώ πως έχω σκάσει απο τη ζήλεια...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ, που μοιράστηκες μαζί μας τις εμπειρίες σου, από αυτό το πανέμορφο ταξίδι διακοπών.

Αποτελεί ένα μεγάλο όνειρο, για όλους μας που ασχολούμαστε με το ενυδρειακό χόμπι.

Να είσαι καλά.

Ο καιρός πως ήταν, γιατί έχω ακούσει ότι αυτή η εποχή δεν είναι η καλύτερη περίοδος, από πλευράς διαύγειας νερού αλλά και πιθανότητα βροχών.

Link to comment
Share on other sites

Ο καιρός πως ήταν, γιατί έχω ακούσει ότι αυτή η εποχή δεν είναι η καλύτερη περίοδος, από πλευράς διαύγειας νερού αλλά και πιθανότητα βροχών.

Από θέμα διαύγειας νερού. όντως δεν ήταν και ότι καλύτερο. Δεν ξέρω αν οφείλεται στην εποχή ή στην πολυκοσμία... Από θέμα βροχών.... Ούτε για πλάκα. Απέχει αρκετά από τον τροπικό κύκλο με τους μουσώνες. Όπως έγραψα και προηγουμένως, δεν διαφέρει και πολύ ο καιρός από αυτόν της Ελλάδας.

Εύχομαι να μπορέσετε να πάτε όλοι σας, και κυρίως οι θαλασσινοί...!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες… άντε την επόμενη φορά εύχομαι να κατέβεις λίγο πιο κάτω. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαχα.Τωρα διαβασα το post για πρωτη φορα.Πως μου ξεφυγε?Αυγουστο 2008 ημουν λιγο πιο νοτια στην El Gouna.Παρομιες εικονες και εκει.Η διαφορα ειναι οτι το νερο ηταν παρα πολυ καθαρο και διαυγες.Δεν ειχα δει πουθενα κατι αντιστοιχο.Φυσουσε συνεχεια και μαλιστα απο μια κατευθυνση μονο, αλλα στην θαλασσα δεν ειχε καθολου κύμα λογω των πολλων διασπαρτων υφαλων που λειτουργουσαν σαν κυματοθραυστες.Δυστυχως δεν ειχα υποβρυχια θηκη για τη φωτογραφικη και μια μιας χρησεως που πηρα μου βγηκε πατατα :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες.

Σας στέλνω και μια δικιά μου από την φετινή μου επίσκεψη. Έχω πάει και πέρση!

IMG_239022.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...