Jump to content

Diy Co2


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να βγάζεις το σωληνάκι.

Όταν έρθει η ώρα της εφαρμογής, υπάρχουν τρόποι διάχυσης π.χ. με πολύ μικρό κυκλοφορητή συνδεδεμένο στο χρονοδιακόπτη από τα φώτα, που θα κάνει την δουλειά αυτόματα... τα ξαναλέμε τότε.

Μην στεναχωριέσαι, είναι χαρά μου να βοηθάω, ειδικά νεαρά άτομα που έχουν διάθεση να διαβάσουν και να ασχοληθούν. :huh:

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!

Όπως σου είχα γράψει και τότε...

Ο απλούστερος και φθηνότερος τρόπος για να αυτοματοποιήσεις την παροχή CO2 από DIY φυάλλη είναι

α. Να προμηθευτείς ένα πολύ μικρό κυκλοφορητή (κινέζικο με κόστος 4-5€) στα 150 lt/h ο οποίος θα αναλάβει την διάχυση κατά την διάρκεια της ημέρας.

β. Θα συνδέσεις το σωληνάκι παροχής στην εισαγωγή αέρα που έχουν αυτοί οι κυκλοφορητές.

γ. Θα τοποθετήσεις τον κυκλοφορητή όσο δυνατόν χαμηλότερα μέσα στο ενυδρείο.

δ. Θα συνδέσεις την παροχή ρεύματος του κυκλοφορητή στον χρονοδιακόπτη από τα φώτα του ενυδρείου.

Ο κυκλοφορητής κατά την διάρκεια της ημέρας θα διασπά τις φυσαλίδες σε πολύ μικρές ώστε να διαχέονται στο νερό, όσο θα είναι αναμένα τα φώτα και υπάρχει λειτουργία φωτοσύνθεσης. Την νύκτα που δεν θα λειτουργεί οι φυσαλίδες ανεβαίνουν ολόκληρες στην επιφάνεια και δεν προλαβαίνουν να διαχυθούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια Salvator.

Πολυ καλη "πατεντα" κι αυτη. :thumbup:

Κυκλοφορητη με συστημα venturi εννοεις γαι να εφαρμοζει το σωληνακι?

Η διασπαση της φυσαλιδας θα γινεται καλα?

Ειχα δει πιο πολυπλοκες κατασκευες.

Εχει καμια φωτο ή λινκ με το κινεζικο που ανεφερες?

@ akkornteon

Δεν ειναι τπτ σοβαρο.

Απλα βαζεις μια αεραντλια με ψηφιακο χρονοδιακοπτη να ανοιγει καθε μια ωρα για 10 λεπτα, 1-2 ωρες αφου κλεισουν τα φωτα μεχρι να φωτισει ο χωρος καπως και δεις τα φυτα να ανοιγουν τα φυλλα τους λιγο.

Αν και οταν λειπω, δεν λιπαινω ουτε ταιζω, ουτε CO2.

Πριν φυγω παχαινω τα ψαρια, κατεβαζω σταδιακα τη φωτοπεριοδο σε 4 ωρες και ριχνω το ενυδρειο σε "χειμερεια ναρκη".

Φυσικα για 5-6 μερες το πολυ απουσια.

Μετα την επιστροφη σταδιακη επαναφορα σε ολα.

:huh:

Link to comment
Share on other sites

ειχα στο μυαλο μου μια ελαφρος διαφορετικη υλοποιηση

δες την φωτογραφια εδω

ειναι απο αριστερα προς τα δεξια

ενα πλαστικο Τ, μια βαλβιδα ανεπιστροφης (θα βρεις προς τα πια μερια συνδεεται φυσοντας με το στομα σου, θες το αεριο να πηγαινει απο την μουκαλα σου προς το ενυδρειο σου αλλα οχι αναποδα) και ενα μικρο πλαστικο διακοπτη (βανα)

το πρωτο και το τελευταιο το πηρα σαν κιτ σε μια συσκευασια 2 τεμαχια το καθε ενα προς 1,20€ και τα 4 κομματια, ειναι για χρηση με αεραντλια με τα κλασικα λεπτα διαφανα σωληνακια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, όλους σας...!!! :thumbup:

Το πρωί βγήκα στο ψάξιμο και πήρα βαλβίδα αντεπιστροφής, το Τ που λέγαμε και το sera CO2 test. Βέβαια το τεστ νόμιζα πως θα ήταν σαν τα υπόλοιπα, αλλά είναι για μέσα στο ενυδρείο... Επίσης το Τ δεν είναι σαν αυτό που λέγαμε με το διακόπτη, αλλά έχει στις δύο εξόδους κάτι σαν βίδες που ανοίγεις όποιο θες και το άλλο το κλείνεις και επίσης μπαίνει σ' ένα πλαστικό το οποίο κρεμιέται έξω απ' το ενυδρείο. Τη μία έξοδο θα την έχω ανοιχτή τη μέρα και το βράδυ θα την κλείνω για να ανοίγω την άλλη που θα διώχνει το CO2 στο δωμάτιο. Προς το παρόν πήρε την τελική του μορφή και για αυτοματοποίηση βλέπουμε άλλη φορά...

post-5035-1231157162_thumb.jpgpost-5035-1231157184_thumb.jpgpost-5035-1231157222_thumb.jpg

post-5035-1231157244_thumb.jpgpost-5035-1231157263_thumb.jpg

* Το σύστημα δεν το έβαλα σε εφαρμογή ακόμα. Ο μπαμπάς μου αγόρασε τεφλόν και περιμένω να το φέρει σε λίγο που θα γυρίσει απ' τη δουλειά... Σύντομα θα σας ενημερώσω για τις εντυπώσεις. :huh:

Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις...!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα.Προσοχη μην κανενα βραδυ κλεισεις και τις δυο εξοδους του Τ γιατι τοτε το μπουκαλι :huh:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα.Προσοχη μην κανενα βραδυ κλεισεις και τις δυο εξοδους του Τ γιατι τοτε το μπουκαλι :huh:

:thumbup:

Έβαλα στις 16:15 περίπου το σύστημα σε εφαρμογή και περιμένω να δω τι θα γίνει. Το μπουκάλι είναι κάπως φουσκωμένο, αλλά ακόμα δε βλέπω στο μετρητή καμιά φυσαλίδα... Για σιγουριά το πάτησα λίγο (το έβλεπα φουσκωμένο και ανησύχησα μήπως σκάσει :thumbup: ) και βγάζει κάποιες φυσαλίδες, αλλά μάλλον δεν ξεκίνησε ακόμα.

Έχω να σας κάνω και μία ερώτηση: Έβαλα μέσα στο ενυδρείο μου το τεστ της sera για το διοξείδιο σύμφωνα με τις οδηγίες και πήρε ένα μπλε χρώμα. Μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει τι δείχνουν οι ενδείξεις στο αυτοκόλλητο με τα χρώματα...? Το ένα γράφει + και το άλλο - :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Το μπουκαλι φουσκωνει φυσιολογικα λιγο και μετα εκτονωνεται βγαζοντας τον αερα (CO2) απο το σωληνα :huh:

Οποτε μην ανησυχεις και απο τη στιγμη που το "ζουληξες" ελαφρα και εβγαλε παει να πει οτι ειναι ετοιμο να ξεκινησει.

2. Το μπουκαλι μου φαινεται μαλακο. Εννοω οτι καλο ειναι λογο των πιεσεων να χρησιμοποιεις για σιγουρα μπουκαλι της cola που εχει κατασκευαστε για να αντεχει τις πιεσεις του ανθρακικου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Το μπουκαλι φουσκωνει φυσιολογικα λιγο και μετα εκτονωνεται βγαζοντας τον αερα (CO2) απο το σωληνα :thumbup:

Οποτε μην ανησυχεις και απο τη στιγμη που το "ζουληξες" ελαφρα και εβγαλε παει να πει οτι ειναι ετοιμο να ξεκινησει.

2. Το μπουκαλι μου φαινεται μαλακο. Εννοω οτι καλο ειναι λογο των πιεσεων να χρησιμοποιεις για σιγουρα μπουκαλι της cola που εχει κατασκευαστε για να αντεχει τις πιεσεις του ανθρακικου.

Ευχαριστώ φίλε, την επόμενη φορά θα βάλω της coca-cola.. :thumbup:

Μόλις κοίταξα τον bubble counter και έχουν αρχίσει να βγαίνουν οι πρώτες φυσαλίδες. :huh: Θα μετρήσω και θα σας πω σε λίγο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το χρονομέτρησα και βγάζει περίπου 8-10 φυσ/λεπτό. Βέβαια δεν είναι σταθερό, άλλες φορές μου βγάζει 8, άλλες 9, άλλες 10, εκεί κοντά πάντως... Το μίγμα είναι 1λίτρο νερό, 250γραμ. ζάχαρη, περίπου 2γραμ. μαγιά και λίγο σόδα. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκολλητο εχει τρια χρωματα.Αν εισαι στο μεσαιο χρωμα εισαι οκ.Αν εχεις πολυ co2 θα παρει την ενδειξη του - σαν χρωμα.

Ναι μπουκαλι της coca cola για να εισαι ησυχος.

Τωρα στην πορεια θα βρεις το ποσο μαγια θα βαζεις.Περισσοτερη μαγια=περισσοτερη παραγωγη co2=λιγοτερη ζωη του καθε μπουκαλιου.Καλο ειναι να ετοιμαζεις το νεο μειγμα σε ενα αλλο μπουκαλι 12-24 ωρες πριν αποφασισεις οτι αυτο που εχεις εν λειτουργεια χρειαζεται αλλαγμα,ετσι ωστε να μην διακοπτεται η παροχη co2 για το διαστημα που θα χρειαστει μεχρι να αρχισει να αποδιδει το νεο μειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκολλητο εχει τρια χρωματα.Αν εισαι στο μεσαιο χρωμα εισαι οκ.Αν εχεις πολυ co2 θα παρει την ενδειξη του - σαν χρωμα.

Δηλαδή αν είναι έτσι όπως τα λες εγώ έχω στο ενυδρείο μου υπερβολικό CO2...? :thumbup: Μάλλον κάτι δεν πάει καλά εδώ, διότι με pH 8 και KH 8 δε νομίζω να ισχύει αυτό... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψην σου και την περιπτωση να μην ειναι σωστες ή ακριβεις οι μετρησεις σου (pH και kH).

Τι ψαρια εχει το ενυδρειο? ειναι αρκετα αλκαλικο το νερο, μηπως πρεπει να επεμβεις?

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμαμαι καλα σε περιβαλον με καθολου co2 το υγρο εχει χρωμα μπλε.Δεν θυμαμαι αν αυτο αντιστοιχει στο χαρτακι στο + ή στο -.Το κανονικο ειναι το πρασινο και το πολυ co2 το ανοιχτο πρασινο.Ετσι ειναι ή εχουν αλλαξει το τεστακι?

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψην σου και την περιπτωση να μην ειναι σωστες ή ακριβεις οι μετρησεις σου (pH και kH).

Τι ψαρια εχει το ενυδρειο? ειναι αρκετα αλκαλικο το νερο, μηπως πρεπει να επεμβεις?

Φίλε το ενυδρείο έχει μέσα γκάπυ (όλα από δικές μου παραγωγές :thumbup:), τρεις γαρίδες αμάνο και πολλέεεεεεεεεες red cherry και δύο apple snails. Το σίγουρο είναι ότι το νερό της Ελλάδος μόνο μαλακό και ουδέτερο δεν το λες, οπότε και να υπάρχει μια κάποια απόκλιση στις μετρήσεις, το CO2 αποκλείεται να είναι πολύ εξ αρχής... :thumbup:

Aν θυμαμαι καλα σε περιβαλον με καθολου co2 το υγρο εχει χρωμα μπλε.Δεν θυμαμαι αν αυτο αντιστοιχει στο χαρτακι στο + ή στο -.Το κανονικο ειναι το πρασινο και το πολυ co2 το ανοιχτο πρασινο.Ετσι ειναι ή εχουν αλλαξει το τεστακι?

Ναι Άκη τελικά έχεις δίκιο. Πάνω έχει το μπλε χρώμα με το +, στη μέση είναι σκούρο πράσινο και γράφει CO2 sera και το κάτω είναι ανοιχτό πράσινο (λαχανί που λέμε) και γράφει -. Εμένα μου δείχνει μπλε άρα είναι όπως λογικά θα έπρεπε να είναι, χαμηλή συγκέντρωση. Λογικά θα πρέπει να αλλάξει κάποια στιγμή εφόσον τώρα κάνω παροχή διοξειδίου... Αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει, δε μου φαίνεται να έρχεται σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Πως καταλαβαίνει στην πορεία αν κάτι άλλαξε...? :thumbup: Με τον τρόπο που το κατεβάζουμε μέσα στο νερό μπαίνει αέρας από κάτω και γεμίζει όλο το μπουκαλάκι μέχρι την τρυπούλα. Νερό υπάρχει λίγο κάτω-κάτω εκεί που είναι ανοιχτό το μπουκαλάκι και δε μου φάινεται να έρχεται σε επαφή καθόλου με την τρυπούλα. Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά...? :huh:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι κι άλλη μια βοήθεια. Έκανα πριν λίγο μετρήσεις .

Χθεσινές μετρήσεις:

KH: 8

pH: 8

Σημερινές μετρήσεις:

KH: 7

pH: 7 :thumbup:

Είναι δυνατόν το pH να έπεσε τόσο πολύ σε λιγότερο από ένα εικοσιτετράωρο...? Δεν είναι επικίνδυνο για τα ψάρια αυτό...? :thumbup: Βέβαια θα το ξαναελέγξω και αύριο και ελπίζω να μην πέσει άλλο... Να πω ότι όλα τα ζωντανά είναι ζωηρότατα και πριν λίγο που τα τάισα έγινε χαμός. Δε βλέπω κάποια αρνητική αλλαγή στη συμπεριφορά τους, μη σας πω ότι μου φαίνονται πιο ζωηρά από χθες... :bowdown:

Επίσης να πω ότι από χθες το βράδυ η παραγωγή σταθεροποιήθηκε σε περίπου 1 φυσ./3 δευτ. Μήπως είναι λίγο υπερβολικό...? :bowdown: Εγώ πάντως χρησιμοποίησα την πιο ήπια "συνταγή" απ' αυτές που μου έδωσε ο Salvator_v. (250 γρ. ζάχαρη, 1 λίτρο νερό, περίπου 2 γρ. μαγιά σε σκόνη και πρόσθεσα και λίγη σόδα - δε μας τα πες καλά φίλε salvator :bowdown: )

:huh: again :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Η λάθος μέτρησες ή έχεις κάτι στο ενυδρείο σου που κατεβάζει το ΚΗ διότι το CO2 μπορεί να κατεβάσει το Ph αλλά όχι το Kh.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...