Jump to content

Βιοτοπικό δίσκων


satrianius

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μετά απο μισό χρόνο προετοιμασίας έφτασε και για μένα η στιγμή να κάνω την παρουσίαση του ενυδρείου μου! Έχω να ευχαριστήσω αρκετά παιδιά και απο το φόρουμ και εκτός όπως τους kastmaniac, imichal, nikman...Eνα μεγάλο ευχαριστώ στον φίλο μου chrisx για τα απίστευτα δέματά του αλλά την απίστευτη βοήθειά του (Χρήστο μην ανησυχείς, σου ετοιμάζω και εγκώμιοicon_biggrin.gif)καθώς φυσικά και τον Μάρκο απο την Άρτα...ως και κεί έφτασα πρός αναζήτηση εξοπλισμού!

..Nidal, δεν σε ξέχασα φίλε, τα δισκάκια σου είναι...SUPER!

Τέλος να ευχαριστήσω την Ελένη 052.gif που μοιράστηκε μαζί μου την τρέλα για τους δίσκους αλλά και τα ατέλειωτα χιλιόμετρα ποδαρόδρομο-ηλεκτρικό-μετρό στην Αθήνα προς αναζήτηση αυτών!

Ακολουθεί η παρουσίαση:

«ΒΙΟΤΟΠΙΚΟ ΔΙΣΚΩΝ»



Πληροφορίες

Διαστάσεις: 121 x 51 x 62

Όγκος: 300lt

Κατηγορία: Βιοτοπικό δίσκων

Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Δίσκοι, 7 Corydoras sterbai, 14 Hemigrammus bleheri

Διακοσμητικά υλικά: Λεπτόκοκκη άμμος, ξύλα Mangrove

Φόντο:Μαύροχαρτόνι

Φωτισμός:2x54w (High-lite Day and Nature)

Διάρκειαφωτισμού: 6 ώρες



Φιλτράρισμα:

Εξωτερικό: Eheim Pro II 2028

Εσωτερικό: της Juwel

Θερμοστάτης: JUWEL 300W

Παροχή CO2:Μπουκάλα 5κιλη με Ph controller και ηλεκτροβάννα

Παράμετροι:

pH:6,8

Γενική σκληρότητα (GH): 6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):2-3

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):0

Αλλαγές νερού:1/3 κάθε βδομάδα, 70% α/ο και 30% βρύσης ανακατεμένα σε βαρέλι

Θερμοκρασία:30

Άλλες πληροφορίες: Λάμπα UV 10w, 10 ώρες την ημέρα (ή όποτε κρίνεται απαραίτητο)





Λοιπά σχόλια: Τα αφήνω σε σας..

Φωτογραφίες:



post-1105-1219604640_thumb.jpg

post-1105-1219604657_thumb.jpg

post-1105-1219604671_thumb.jpg

post-1105-1219604681_thumb.jpg

post-1105-1219604689_thumb.jpg

post-1105-1219604703_thumb.jpg

post-1105-1219604714_thumb.jpg

post-1105-1219604725_thumb.jpg

post-1105-1219604736_thumb.jpg

post-1105-1219604748_thumb.jpg

post-1105-1219604758_thumb.jpg

post-1105-1219604768_thumb.jpg

post-1105-1219604782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

oτο ζητάει ένας δίσκος για να καλοπεράσει

πολλα μπραβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητηρια μου αγορινα!!!

Πραγματικα υπεροχο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

απλα υπεροχο

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!Μπράβο!Πολύ καλή προσπάθεια!!!!!

Άντε σιγά σιγά βγάλε τους ιβρυδιοδίσκους και πέρνα στην 'σκοτεινή' πλευρά των άγριων...... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα υπεροχο ενυδρειο το μονο που θα ελεγα σαν "παρατηρηση" για να γινει και σε συνθηκες νερου βιοτοπο ενυδρειο κατεβασε λιγο το ph προς το 6.Χωρις να εχεις προβλημα και ετσι οπως ειναι αλλα αμα το κανεις θα δεις αλλη συμπεριφορα στα ψαρια και θα με καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο !!! ^_^ Πολυ καλη προσπαθεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πραγματικά για τα καλά σας λόγια!

το μονο που θα ελεγα σαν "παρατηρηση" για να γινει και σε συνθηκες νερου βιοτοπο ενυδρειο κατεβασε λιγο το ph προς το 6.Χωρις να εχεις προβλημα και ετσι οπως ειναι αλλα αμα το κανεις θα δεις αλλη συμπεριφορα στα ψαρια και θα με καταλαβεις.

Αυτό μπορεί να το επιχειρήσω κάποια στγμή, προς το παρόν το ενυδρείο είναι σε στάδιο παρακολούθησης των αποικιών του φίλτρου.

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!!!

Ευτυχισμένα τα ψαράκια σου. Να τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη η προσπαθεια σου.

το αποτελεσμα θυμιζει ενυδρειο για αγριους δισκους.

θα προσθετα μερικα φυτα τυπου κρινακια πχ.

γιατι δε εχεις ανοιχτη την λαμπα uv ολες τις ωρες? και τι εννοεις οταν λες "οταν χρειαζεται" ?

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:^_^:rasp:

Πολλά μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη η προσπαθεια σου.

το αποτελεσμα θυμιζει ενυδρειο για αγριους δισκους.

θα προσθετα μερικα φυτα τυπου κρινακια πχ.

γιατι δε εχεις ανοιχτη την λαμπα uv ολες τις ωρες? και τι εννοεις οταν λες "οταν χρειαζεται" ?

καλη συνεχεια

Γιατι (και που την εχει) χρειαζεται σε κατι;;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε εχεις ανοιχτη την λαμπα uv ολες τις ωρες? και τι εννοεις οταν λες "οταν χρειαζεται" ?

Φίλε μου να εξηγήσω ξεκινώντας με μια απλή παρατήρηση κι αν κάνω κάτι λάθος ας με διορθώσετε. Ψάχνοντας κανείς το net στη λέξη "λάμπα UV" θα βρεί και θα διαβάσει πολλές αντίθετες γνώμες-απόψεις σχετικά με τη χρησιμότητα-λειτουργία της. Άλλοι πιστεύουν και έχουν διαπιστώσει οτι η λάμπα UV δεν κάνει τίποτα, άλλοι οτι κάνει τη δουλειά της αρκεί όμως να έχεις τα απαραίτητα watt ή όταν έχεις λίγα watt να καίς περισσότερες ώρες ,ακόμη και 24, άλλοι οτι μαζί με τα αιωρούμενα βλαβερά σκοτώνονται και τα ευεργετικά για την βιολογία του νερού βακτήρια, κι άλλοι που θεωρούν αυτή την απώλεια μηδαμινή και ανώδυνη. Υπάρχει επίσης η άποψη οτι μεγαλώνοντας εναν δίσκο σε "αποστειρωμένο" περιβάλλον (αν θεωρηθεί οτι η λάμπα κάνει δουλειά με το παραπάνω) δεν αποκτάει αντισώματα για το μέλλον.

Η δική μου άποψη είναι οτι επειδή αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε στάδιο εξερεύνησης μια και δεν έχω ξσναχρησιμοποιήσει UV στο παρελθόν, δεν ορίζω ακόμα κάποιον "κανόνα" σχετικά με τη λειτουργία της. Βασίζομαι σε συμβουλές που μου έχουν δώσει φίλοι πιο έμπειροι απο μένα και δρώ κατά περίπτωση :buttrock: .

Είναι πιστεύω το πιο σωστό και για τους δίσκους μια και όπως είχα ξαναγράψει το φίλτρο βρίσκεται υπο παρακολούθηση για να δω κατά πόσο αποδίδει ανάλογα με την ποσότητα-είδος τροφής που ρίχνω.

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να εξηγήσω ξεκινώντας με μια απλή παρατήρηση κι αν κάνω κάτι λάθος ας με διορθώσετε. Ψάχνοντας κανείς το net στη λέξη "λάμπα UV" θα βρεί και θα διαβάσει πολλές αντίθετες γνώμες-απόψεις σχετικά με τη χρησιμότητα-λειτουργία της. Άλλοι πιστεύουν και έχουν διαπιστώσει οτι η λάμπα UV δεν κάνει τίποτα, άλλοι οτι κάνει τη δουλειά της αρκεί όμως να έχεις τα απαραίτητα watt ή όταν έχεις λίγα watt να καίς περισσότερες ώρες ,ακόμη και 24, άλλοι οτι μαζί με τα αιωρούμενα βλαβερά σκοτώνονται και τα ευεργετικά για την βιολογία του νερού βακτήρια, κι άλλοι που θεωρούν αυτή την απώλεια μηδαμινή και ανώδυνη. Υπάρχει επίσης η άποψη οτι μεγαλώνοντας εναν δίσκο σε "αποστειρωμένο" περιβάλλον (αν θεωρηθεί οτι η λάμπα κάνει δουλειά με το παραπάνω) δεν αποκτάει αντισώματα για το μέλλον.

Η δική μου άποψη είναι οτι επειδή αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε στάδιο εξερεύνησης μια και δεν έχω ξσναχρησιμοποιήσει UV στο παρελθόν, δεν ορίζω ακόμα κάποιον "κανόνα" σχετικά με τη λειτουργία της. Βασίζομαι σε συμβουλές που μου έχουν δώσει φίλοι πιο έμπειροι απο μένα και δρώ κατά περίπτωση :buttrock: .

Είναι πιστεύω το πιο σωστό και για τους δίσκους μια και όπως είχα ξαναγράψει το φίλτρο βρίσκεται υπο παρακολούθηση για να δω κατά πόσο αποδίδει ανάλογα με την ποσότητα-είδος τροφής που ρίχνω.

Επειδη αυτο το ξαναγραψες, θα μπορουσες να περιγραψεις τον τροπο;;; :rasp: Οσο για την UV, φανταζομαι οτι καταλαβες οτι εγω ανηκω σε αυτους που την θεωρουν, "πεταμενα λεφτα".- ^_^

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο το ξαναγραψες, θα μπορουσες να περιγραψεις τον τροπο;;; ^_^

Δεν είμαι πυρηνικός επιστήμονας ούτε κάποιος παγκοσμίου φήμης ερευνητής-μελετητής δίσκων :buttrock: . Μετράω τις παραμέτρους του νερού με υγρά τέστς..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη το τελικό αποτέλεσμα νομίζω ξεπερνά τις αρχικές σου προσδοκίες. Επειδή ξέρω πόσο το έψαξες, έτρεξες, πλήρωσες κλπ. το μόνο που έχω να σου πω είναι ένα μεγάλο μπράβο.

Για θέματα UV, βιοτοπικού-φυτεμένου, άγριων δίσκων κλπ. δεν θα εκφέρω εδώ κάποια γνώμη (αν και έχουμε συζητήσει αρκετά για αυτά). Θεωρώ ότι στην πορεία θα μπορέσεις να κάνεις τις όποιες μικροδιορθώσεις χρειασθούν ή να προβείς (αν χρειασθεί και εφόσον το θέλεις) σε διαφορετικές επιλογές.

Και πάλι μπράβο και καλή συνέχεια ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου Γιώργο, συγχαρητήρια!!! :thumbup:

Σίγουρα και το κόψιμο στην κεντρική ρίζα, αλλά και στα παρακλάδια της μικρής ρίζας δεξιά χαλάνε την πολύ όμορφη, φυσική εικόνα του ενυδρείου σου... :D

Θα πρότεινα να βάλεις στον ενυδρείο σου αρκετά ξερά φύλλα, θα ''χαρίσουν'' ακόμα περισσότερο στη φυσικότητα του υποβρύχιου κόσμου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με όποιον δάσκαλο καθήσεις...........μπράβο .

Για την UV Θα συμφωνήσω με τον Diskus Fan .

Και το μόνο που έχω να πω ..........γρήγορα ένα μεγάλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...