Jump to content

Anubia 8 Euro και 5 Euro λόγο διαφορετικής εταιρείας;


freedom

Recommended Posts

Τα πρώτα φυτά μου ήταν Tropical και τα πήρα 5 Euro το ένα. Ήταν 2 Anubia μεγάλα (Anubias barteri var. caladiifolia ''1705'') και ένα σαν αυτό ακριβώς στην φωτογραφία 080.jpg (πώς λέγετε:buttrock:

Προχτές πήρα από άλλο κατάστημα φυτά της Biopianta (SUPRA) τα οποία μου τα χρέωσαν 8 Euro το ένα!

Τα ταμπελάκια τους λένε Anubias giletti και το ένα από αυτά Anubias nana bonsai. Στις Tropica τον κατάλογο τα ξεχωρίζω ως (Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii")) και (Anubias barteri var. nana 'Petite').

Τα πρώτα που είχα πάρει είναι σε άριστη κατάσταση και μοιάζουν πολύ στα σκίτσα του καταλόγου τις Tropical.

Τα δεύτερα έχουν πολύ λιγότερα φύλα από αυτά που φαινετε στον κατάλογο τις Tropica και κάποια στις άκρες των φύλων είναι μαύρα. Επίσης εάν το nana petite είναι αυτό που λέει h Biopianta το Bonsai τότε απλά δεν έχει καμία σχέση μια και έχει πολύ μικρότερα και λιγότερα φύλα.

Το ένα μάλιστα Anubias giletti γράφει πάνω στην ταμπελίτσα (classe D) που μάλλον υποδηλώνει ότι είναι χειρότερης κατηγορίας από τα υπόλοιπα (ή την περιοχή που προτείνετε φύτεψη μέσα στο ενυδρείο^_^

Να μου πειτε γιατί τα αγόρασες αφού ήταν πιο ακριβά και δεν σου γέμιζαν και το μάτι :wacko: Έπρεπε να αγοράσω κάτι ύστερα από επιστροφή ψαριών που έκανα και το μόνο που χρειαζόμουν για το ενυδρείο μου ήταν φυτά και κάποια υλικά τα οποία δεν τα είχε :rasp: Έχοντα την εντύπωση ότι θα χρεωθώ και 5 Euro το ένα όπως στο άλλο pet shop τα βάλαμε στην σακούλα και μετά ντράπικα να τα δώσω πίσω ή να πάρω λιγότερα :wacko:

Έχω λοιπό 2 ερωτήσεις:

1. Γιατί κάθε εταιρεία τα ονομάζει διαφορετικά;

2. Γιατί η Biopanta SUPRA είναι πιο ακριβή; Ο pet shop μου είπε επειδή είναι η καλύτερη εταιρεία δίνει και σε αυτούς πιο ακριβά τα φυτά από ότι η Tropica γιατί αντέχουν περισσότερο και κάτι άλλες δικαιολογίες του τύπου ότι τα φυτώρια της SUPRA είναι πιο σωστά και ότι η Tropica δεν τα μεγαλώνει σε σωστές συνθήκες και κάτι τέτοιες μπαρούφες! Μάλιστα μου είπε εάν θέλω να μου φέρει τις Tropical αλλά δεν εγγυάτε ότι δεν θα μου χαλάσουν γρήγορα σε σχέση με αυτά τις SUPRA Που είναι πιο ανθεκτικά.

Παρακαλώ τα σχόλειά σας σχετικά.

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Το φυτό στην παραπάνω φωτογραφία που δεν γνωρίζω μήπως είναι Amazon sword;

http://www.plantgeek.net/plant-89.htm

aquavisie_1951.jpg

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε υπαρχουν πλεον αρκετες εταιρειες που ασχολουνται με υδροβια φυτα ενυδρειου και αυτο μονο καλο κανει στον ανταγωνισμο στην ποιοτητα αλλα και τις τιμες για τον χομπιστα.

πολλες φορες για να υπαρχει διαφοροποιηση του καθε προιοντος η εκαστοτε εταιρεια δινει καποιο εξτρα ονομα σε καποιο φυτο η το διαφοροποιει...

στην περιπτωση πχ της φωτο παραπανω ,εγω θα ελεγα οτι ειναι εχινοδωρος αμαζονικους συμφωνα με την εταιρεια που συνεργαζομαι εγω προσωπικα και προερχεται απο ισπανια. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε υπαρχουν πλεον αρκετες εταιρειες που ασχολουνται με υδροβια φυτα ενυδρειου και αυτο μονο καλο κανει στον ανταγωνισμο στην ποιοτητα αλλα και τις τιμες για τον χομπιστα.

πολλες φορες για να υπαρχει διαφοροποιηση του καθε προιοντος η εκαστοτε εταιρεια δινει καποιο εξτρα ονομα σε καποιο φυτο η το διαφοροποιει...

στην περιπτωση πχ της φωτο παραπανω ,εγω θα ελεγα οτι ειναι εχινοδωρος αμαζονικους συμφωνα με την εταιρεια που συνεργαζομαι εγω προσωπικα και προερχεται απο ισπανια. :buttrock:

Οι τιμές είναι λογικό να διαφέρουν τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι λογικό να διαφέρουν τόσο;

Φίλε απ' ότι ξέρω η tropica είναι απ' τις ακριβές εταιρίες, γιατί παράγει κάποιες ποικιλίες αποκλειστικά δικές της και πουλάει φίρμα. Όπως και να το κάνουμε όταν αγοράζεις κάτι "μάρκας" πληρώνεις και τη φίρμα. Στην περίπτωσή σου ήταν πολύ καλή η τιμή (5 ευρώ η ανούμπια ^_^ - εγώ έχω βρει μέχρι και 12, μιλάω για tropica). Από εκεί και πέρα ισχύει και το ότι πληρώνεις παίρνεις... Την εταιρία (τη δεύτερη που αναφέρεις) δε την ξέρω, αλλά μπορεί και να έτυχε το ότι τα φυτά ήταν σε άσχημη κατάσταση... Μπορεί ακόμα ο καταστηματάρχης να τα είχε αρκετό καιρό και όχι σε πολύ καλές συνθήκες, γι' αυτό να τα βρήκες έτσι... Μπορεί επίσης η εταιρία να μην πουλάει τόσο ακριβά και ο καταστηματάρχης να τις πουλάει ακριβά...

Αλλά μην ξαφνιάζεσαι... Όπως οτιδήποτε που αγοράζεις μπορεί να το βρεις από μάρκα σε μάρκα και από κατάστημα σε κατάστημα στη μισή (ή διπλή αντίστοιχα) τιμή, έτσι είναι κι αυτά... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

για τα φυτα δεν ξερω απολυτος τιποτε (μακρια απο εμας:buttrock: )

αυτο που θα ηθελα να πω ειναι

ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΜΕΣ ΙΔΙΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ

δεν χωρανε ντροπες σε τετοια θεματα, τα λεφτα μας δινουμε

Link to comment
Share on other sites

για τα φυτα δεν ξερω απολυτος τιποτε (μακρια απο εμας:buttrock: )

αυτο που θα ηθελα να πω ειναι

ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΠΡΙΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΜΕΣ ΙΔΙΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ

δεν χωρανε ντροπες σε τετοια θεματα, τα λεφτα μας δινουμε

Σωστός! ^_^

Την SUPRA Biopianta την ξέρει κανείς σαν εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...