Jump to content

Pangasius Sutchi!


giorgospilot

Recommended Posts

Γεία σας!!!Έχω δύο pangasius..Το ένα είναι περίπου 3cm και το αλλο 5cm...

Το ενυδρείο μου είναι 30lt αλλά περίμενω να μεγαλώσουν λίγο γιατι έχω σκοπό να αγοράσω ένα των 400 - 500lt και θα τα βάλω μόνα τους..Σε πόσο καιρό θα έχουν μεγαλώσει αρκετά και πόσο θα έχουν γίνει; Για να αρχήσω να ετοιμάζομαι για καινούριο ενυδρείο...Κάθε πρόταση και βοήθεια/πληροφορία δεχτή γιατί είμαι άρχαριος.. :D:thumbup::wootwoot: ..ευχαριστώ πολύ!!! :D:P:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Καλου-κακου ετοιμασε μια πισινα και εαν χωρεσουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας!!!Έχω δύο pangasius..Το ένα είναι περίπου 3cm και το αλλο 5cm...

Το ενυδρείο μου είναι 30lt αλλά περίμενω να μεγαλώσουν λίγο γιατι έχω σκοπό να αγοράσω ένα των 400 - 500lt και θα τα βάλω μόνα τους..Σε πόσο καιρό θα έχουν μεγαλώσει αρκετά και πόσο θα έχουν γίνει; Για να αρχήσω να ετοιμάζομαι για καινούριο ενυδρείο...Κάθε πρόταση και βοήθεια/πληροφορία δεχτή γιατί είμαι άρχαριος.. :D:thumbup::wootwoot: ..ευχαριστώ πολύ!!! :D:P:angry2:

ΑΝ μεγαλωσουν (καλυτερα ξεκινα τωρα το 500αρι ενυδρειο 'η δωστα)σου εγραψα και στο αλλο ποστ που ανοιξες ποσα γινοντε..

Το σε ποσο καιρο(λιγο ατοπο ακουγεται) και ποσο εξαρταται απ τις συνθηκες διαβιωσεις που θα τους προσφερεις ..

Υ.Γ.Εχε λιγο υπομονη και θα σου απαντησουν και αλλοι στις ερωτησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι πως απο τωρα αν εχεις τη δυνατοτητα να αγορασεις το 500ρι ενυδρειο που γραφεις παραπανω αν οντως σκεφτεσαι να τα κρατησεις.Θεωρω 100% λαθος τη γνωμη πως πρωτα περιμενουμε

να μεγαλωσουνε τα ψαρια(αυτο μπορει ποτε να μην γινει) και μετα να τα αλαξουμε ενυδρειο.Το ποσο γρηγορα μεγαλωνει ενα ψαρι εξαρταται απο πολους λογους, εκτος τους Γωνιδιακους παιζει ρολο η ποσοτητα που ταιζουμε, το μεγεθος της δεξαμενης,η συχνοτητα αλαγης νερου και ισως και καποιοι αλλοι παραγοντες που ητε δεν ερχονται στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη η απλα δεν τους γνωριζω.

:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας!!!Για την άμεση ανταποκριση!!! :P:angry2::angry2::angry2:

Σκεφτόμουν να αγοράσω το νέο ενυδρείο σε 3-4 μήνες...αν υπάρχει όμως πρόβλημα θα δω τι θα κάνω..γιατί δεν θέλω να τα δώσω για σημαντικό λόγο...είναι δώρο από ένα πολύ σημαντικό άνθρωπο... :D:thumbup: ΠΑΠΠΟΥΣ!!!!! :wootwoot::D

Εσείς τι λέτε βρε παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμή που έχεις αποφασίσει να τα κρατήσεις, πρέπει ΑΜΕΣΑ, να αγοράσεις μεγάλο ενυδρειο

και να ξεκινήσεις το στρώσιμο, οπότε να είναι έτοιμο το νερο συντομα να δεχτει τα ψάρια σου :thumbup: γιατι στο υπάρχον ενυδρείο, οι μερες τους είναι μετρημένες :D

Καλή συνέχεια :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Λιγες πληροφοριες τοτε, αφου υπαρχουν ακομα ανθρωποι που αγοραζουν τετοια ψαρια.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=172

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=10746

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...?article_id=486

http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας πάρα πολύ!!!! :D:thumbup::wootwoot: Αλήθεια όμως τι μπορεί να πάθουν τα ψαράκια μου αν τα αφήσω για 3-4 μήνες σε αυτό το ενυδρείο και μετά να πάρω ένα μεγάλο???

Και πάλι ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας πάρα πολύ!!!! :D:thumbup::wootwoot: Αλήθεια όμως τι μπορεί να πάθουν τα ψαράκια μου αν τα αφήσω για 3-4 μήνες σε αυτό το ενυδρείο και μετά να πάρω ένα μεγάλο???

Και πάλι ευχαριστώ!!!!

Αυτο μπορουν να σου το πουν μονο τα ιδια σου τα ψαρια μετα απο 3-4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια όμως τι μπορεί να πάθουν τα ψαράκια μου αν τα αφήσω για 3-4 μήνες σε αυτό το ενυδρείο και μετά να πάρω ένα μεγάλο???

Pangasiids (especially P. gigas) are among the fastest growing fish in the world.

Από το φόρουμ που έδωσε λινκ ο delta66

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση...Τι πρέπει να τα ταίζω???To pet shop μου έδωσε tetracichlid sticks..και κάθε φορά που τα ταίζω είμαι αναγκασμένος να τα κόβω σε κομματάκια και μετά να τα ρίχνω στο ενυδρείο...Μήπως υπάρχει κάποια πιο ιδανική τροφή????...Και στο μέγεθος που είναι τώρα πόσο πρέπει να τα ταίζω???έγω τώρα τα ταίζω 1 και κάτι stick σε κομματάκια φυσικά..μήπως κάνω λάθος???...Ευχαριστώ πολύ για την πάντα άμεση ανταπόκριση σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πωες τρώνε τα πάντα από τροφές, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Να ταϊζεις τόσο ώστε το πολύ σε 5 λεπτά να μην υπάρχει ίχνος τροφής. Γενικώς καλό είναι ταϊζεις 3 έως 5 φορές την ημέρα από λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα ταιζει 3-5 φορες την μερα, σε 3-4 μηνες δεν θα χωραν ουτε σε 90lt :D !!!μια φορα την μερα ειναι υπεραρκετη!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...