Jump to content

Jbl Cristalprofi 500


mpampis 1969

Recommended Posts

Eδω http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/e2e...Profi%20500/εχω βρει την πιο συμφερουσα τιμη οχι μονο για το συγκεκριμενο φιλτρο αλλα και για ολα τα επωνυμα φιλτρα της κατηγοριας του.

Καθως συντομα περιμενω το νεο μου ενυδρειο 250 λιτρα πιστευετε οτι αξιζει να το παραγγειλω;

Link to comment
Share on other sites

Eδω http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/e2e...Profi%20500/εχω βρει την πιο συμφερουσα τιμη οχι μονο για το συγκεκριμενο φιλτρο αλλα και για ολα τα επωνυμα φιλτρα της κατηγοριας του.

Καθως συντομα περιμενω το νεο μου ενυδρειο 250 λιτρα πιστευετε οτι αξιζει να το παραγγειλω;

Αυτή την σειρά φίλτρων η JBL δεν πρέπει να την βγάζει άλλο γιαυτό και έχουην πολύ καλή τιμή. Τ'ωρα βγάζει την σει΄ρα (e). Σαν τιμή/απόδοση όλα αυτά τα φίλτρα της JBL είναι πολύ καλά και ιδιαίτερα αυτά τα απλά που είναι σε προσφορά. Η σειρά e έχει προφίλτρο και αντλία εκκινησης τα οποία δεν τα έχω δει από κοντά. Εγώ πάντως δεν θα έδινα ποτέ 300 Euro για EHEIM την στιμγή που κάνω την δουλειά μου με JBL εώς 120Euro. Και μάλλον για το ενυδρείο μου 240-300L Που θα πάρω εντως λίγων ημερών θα τσιμπίσω ένα JBL e900. Εάν θες τα παραγγέλνουμε μαζί να μοιραστούμε τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηταν ασχημα να μαζευομασταν αρκετοι αλλα εισαι λιγο μακρυα μου.

Οσον αφορα το φιλτρο μαλλον εχεις δικιο γιατι διαθεσημοτητα υπαρχει μονο για τη σειρα e.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ετοιμαζοντας το ενυδρειο ενος φιλου, ηρθα σε αναγκαστικη γνωριμια με το JBL 1500 Crystal. Εγω απλα ΔΕΝ θα το αγοραζα. Ενα ρακορ δακριζε (του σωληνα εξαγωγης), το νερο δεν ερχοταν στο φιλτρο επειδη η ενωση του σωληνα εισαγωγης (βρισκεται στο μεσον του σωληνα, για να μπορει να προεκτεινεται, αναλογα με το βαθος του ενυδρειου) ηταν πανω απο την επιφανεια του νερου αν και το νερο στο ενυδρειο στο 1/3 και το πλεγμα του σωληνα ηταν 10 εκ. απο αυτο. Τα παραπανω μπορει να ειναι συπτωση, αλλα ειμαι πολλες δεκαετιες φαν των EHEIM και θα παραμεινω.- :unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ετοιμαζοντας το ενυδρειο ενος φιλου, ηρθα σε αναγκαστικη γνωριμια με το JBL 1500 Crystal. Εγω απλα ΔΕΝ θα το αγοραζα. Ενα ρακορ δακριζε (του σωληνα εξαγωγης), το νερο δεν ερχοταν στο φιλτρο επειδη η ενωση του σωληνα εισαγωγης (βρισκεται στο μεσον του σωληνα, για να μπορει να προεκτεινεται, αναλογα με το βαθος του ενυδρειου) ηταν πανω απο την επιφανεια του νερου αν και το νερο στο ενυδρειο στο 1/3 και το πλεγμα του σωληνα ηταν 10 εκ. απο αυτο. Τα παραπανω μπορει να ειναι συπτωση, αλλα ειμαι πολλες δεκαετιες φαν των EHEIM και θα παραμεινω.- :unsure::bowdown:

Στα ρακόρ έχεις δίκιο και εμένα το 120άρι μου δάκριζε στην αρχή αλλά έφτιαξε μετά από τζόλεμα. Πάντως όσο αφορά την τιμή/ποιότητα - δυνατότητες θα συμφωνήσεις ότι είναι ίσως ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά. Εγώ προσωπικά δεν περίμενα τέτοια ποιότητα σε τέτοια μικρή τιμή, σχετικά πάντα με τα EHEIM. Γιατί να δώσει λοιπόν κάποιος 300 euro για EHEIM την στιγμή που κάνει δουλειά του και μάλιστα πολύ καλά με JBL 120 Euro. ΄

Εχω διαβάσει πολλούς που έχουν χρώνια JBL και είναι 100% ευχαριστημένοι.

όσο για την ομαδική αγορά έχω μαζέψει 3-4 άτομα ακόμα που ενδιαφέρονται. Τέλος του μήνα θα έρθω και Αθήνα να πάρω ενυδρείο οπότε μπορώ και να φέρω ότι πάρουμε από aquaristic.net

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

"όσο για την ομαδική αγορά έχω μαζέψει 3-4 άτομα ακόμα που ενδιαφέρονται. Τέλος του μήνα θα έρθω και Αθήνα να πάρω ενυδρείο οπότε μπορώ και να φέρω ότι πάρουμε από aquaristic.net''

Kαλα τα λες μονο που το δικο μου ηρθε σημερα :bowdown: και πρεπει να κανω κατι επειγοντος :unsure:

Δεν ξερω αν ειδες αλλα μενω Χαλκιδα.

''Προσφατα ετοιμαζοντας το ενυδρειο ενος φιλου, ηρθα σε αναγκαστικη γνωριμια με το JBL 1500 Crystal. Εγω απλα ΔΕΝ θα το αγοραζα. Ενα ρακορ δακριζε (του σωληνα εξαγωγης), το νερο δεν ερχοταν στο φιλτρο επειδη η ενωση του σωληνα εισαγωγης (βρισκεται στο μεσον του σωληνα, για να μπορει να προεκτεινεται, αναλογα με το βαθος του ενυδρειου) ηταν πανω απο την επιφανεια του νερου αν και το νερο στο ενυδρειο στο 1/3 και το πλεγμα του σωληνα ηταν 10 εκ. απο αυτο. Τα παραπανω μπορει να ειναι συπτωση, αλλα ειμαι πολλες δεκαετιες φαν των EHEIM και θα παραμεινω.- ''

Οπως ειπες και εσυ μπορει να ηταν συμπτωση και νομιζω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα τιμης και μικρη διαφορα ποιοτητας.

ΥΓ.freedom για εξηγησε μας τι ειναι το ''τζολεμα'' :bowdown::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.freedom για εξηγησε μας τι ειναι το ''τζολεμα'' :unsure::bowdown:

Την στιγμή που πρωτοεγκατέστησα τα βανάκια στην θέση τους είδα να βγαίνουν ορισμένες σταγώνες από το ένα από εκεί που ενώετε με τον κάδο. Τα έλυσα τα ξανάβαλα και σταμάτισε. Προφανώς κάτι δεν είχε πατήσει καλα. Πάντως έχω ξαναδιαβάσει σε φορουν για προβληματικά βανάκια από JBL. Πάντως ΑΞΙΖΟΥΝ τα χρήματά τους. Έχουμε μεγαλύτερο κάδο από τα EHEIM ενώ εγώ που έχω το πιο μικρό το 120 εάν εξαιρέσεις ότι από το μπούκωμα υλικού που έχω βάλει μέσα έχει πέσει η ροή του πολύ περισσότερο από ότι λέει ο κατασκευαστής πάλι JBL θα έπερνα και μάλον θα πάρω. Για το 240 η το 300άρι ενυδρείο όμως θα προτιμήσω ένα από την σειρά e και μάλλον το μεγαλύτερο e1500 εάν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...