Jump to content

ΤΟ ΕΣΤΙΣΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


Recommended Posts

ΛΟΙΠΟΝ TO ΕΣΤΗΣΑΑΑΑ!

α) ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ, ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΩ ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ!!!

β)ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΜΟΥΛΙΘΡΕΣ!!! ΕΒΑΛΑ ΣΕ 2 ΜΕΡΙΕΣ (ΜΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΡΟΖ ΣΠΙΤΑΚΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ), ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΟ, ΑΛΛΑ ΟΛΗ Η ΑΜΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΗ ΣΑΝ ΑΛΕΥΡΙ ΣΙΚΩΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΜΗΜΕΙ ΕΤΣΙ ΑΔΡΑΝΕΙΣ.... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ;;;

γ) ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΜΜΟ;;;(ΠΕΡΙΠΟΥ 12,5 ΚΙΛΑ)

ΕΠΙΔΕΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΔΩ ΤΗ ΦΩΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΛΙΚ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΚ

Έγινε επεξεργασία - giannoutsos
Link to comment
Share on other sites

Πατας απαντηση κατω απο το box που ειναι για το κειμενο εχει μια επιλογη που λεει συννημενα αρχεια πατας browse βρισκεις την φωτο που εχεις στο pc και μετα πατας προσθεσε αυτο το συννημενο και μετα απαντηση και εισαι οκ(υποψιν η φωτο να μην ειναι πολυ μεγαλη σε χωρητικοτητα).

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ TO ΕΣΤΗΣΑΑΑΑ!

α) ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ, ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΩΣΩ ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ!!!

β)ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΜΟΥΛΙΘΡΕΣ!!! ΕΒΑΛΑ ΣΕ 2 ΜΕΡΙΕΣ (ΜΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΡΟΖ ΣΠΙΤΑΚΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ), ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΟ, ΑΛΛΑ ΟΛΗ Η ΑΜΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΗ ΣΑΝ ΑΛΕΥΡΙ ΣΙΚΩΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!!! ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΙΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΜΗΜΕΙ ΕΤΣΙ ΑΔΡΑΝΕΙΣ.... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ;;;

γ) ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΛΥ ΑΜΜΟ;;;(ΠΕΡΙΠΟΥ 12,5 ΚΙΛΑ)

ΕΠΙΔΕΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΔΩ ΤΗ ΦΩΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΛΙΚ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΚ

Link to comment
Share on other sites

Οι μπουρμπουληθρες που λες,δεν προσφερουν κατι.Μονο εφε.Αν εχεις καλη αναταραξη στην επιφανεια εισαι οκ.Τωρα απο πετρες θα σε στεναχωρησω λιγο,αλλα ειναι πολυ πολυ λιγες.Πρεπει να συμπληρωσεις,και να τις τοποθετησεις με τετοιο τροπο,ωστε να δημιουργηθουν παρα πολλες κρυψωνες.Αν ριξεις μια ματια στις παρουσιασεις αφρικανικων ενυδρειων σρο forum θα παρεις ιδεες.Καλη συνεχεια φιλε μου και τα ξαναλεμε. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τις μπουρμπουλιθρες.... αλλα να μου αρεσουν και αφου δεν κανουν κακκο στα ψαρια θα ηθελα να τις βαλω... Οσο για τις πετρες αγορασα κι αλλες(ασε 100 ευρω μονο για τις πετρες) αλλα φοβηθεικα να τις παλω γιατι νομιζω οτι θα μεινει πολυ λιγος χωρος μετα...

Δεν ξερω αν πειρα και τις σωστες πετρες... Ειναι αυτες οι κοκκινες, οι αλλες οι ροζ που μυαζουν με μαρμαρο και κατι αλλες μου ειναι μαυρες... Ακομα δεν ξερω το ξυλο να το βγαλω???

Τωρα ποθ εχω ριξει μεσα τα ειδικα υγρα για το χλωριο και τα βακτηρια, κανει να βαλω τα χερια μου μεσα και να κανω αλλαγες???

παλι κουραστικος γινομαι αλλα εχω μπλεξει με ασχετο πετσοπα, και μονο εσεις εισαστε η" σωτηρια μου"!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τις μπουρμπουλιθρες.... αλλα να μου αρεσουν και αφου δεν κανουν κακκο στα ψαρια θα ηθελα να τις βαλω... Οσο για τις πετρες αγορασα κι αλλες(ασε 100 ευρω μονο για τις πετρες) αλλα φοβηθεικα να τις παλω γιατι νομιζω οτι θα μεινει πολυ λιγος χωρος μετα...

Δεν ξερω αν πειρα και τις σωστες πετρες... Ειναι αυτες οι κοκκινες, οι αλλες οι ροζ που μυαζουν με μαρμαρο και κατι αλλες μου ειναι μαυρες... Ακομα δεν ξερω το ξυλο να το βγαλω???

Τωρα ποθ εχω ριξει μεσα τα ειδικα υγρα για το χλωριο και τα βακτηρια, κανει να βαλω τα χερια μου μεσα και να κανω αλλαγες???

παλι κουραστικος γινομαι αλλα εχω μπλεξει με ασχετο πετσοπα, και μονο εσεις εισαστε η" σωτηρια μου"!!!

Αν πας για "αφρικανες", ναι. Δεν χρειαζεσαι "χουμικα" που "μαλακωνουν" το νερο, αλλα πετρες και μαλιστα ασβεστολιθικες.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Για τί αφρικάνες σκέφτεσαι;

Malawi ή Tanganyika;

Σε αυτά λίτρα (είναι πολύ λίγα για να χαρείς κιχλίδες malawi) θα μπορούσες να βάλεις κάποιες νανοκιχλίδες της Tanganyika μαζί με κάποιο άλλο είδος (π.χ. julidochromis transcriptus), με ένα setup σαν αυτό (συνδυασμός κέλυφη σαλιγκαριών με κάποιο μικρό νταμαράκι απο πέτρες.)

Απο malawi, σε 120 μεικτά λίτρα, θεωρητικά, θα μπορούσες οριακά να βάλεις 1 αρσενικό και 2 θηλυκά yellow labs.

Προσωπικά θεωρώ minimum τα 150 μεικτά λίτρα για ένα είδος malawi.

IMO, Κάποιο setup Tanganyika είναι προτιμότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...