Jump to content

Recommended Posts

παιδια θελω την βοηθεια σας..... :unsure::bowdown: εχω υποψια πως ενας δισκακος μου εχει την νοσο velvet.....για δειτε μερικες φωτογραφιεςpost-2098-1221675278_thumb.jpgpost-2098-1221675411_thumb.jpgpost-2098-1221675495_thumb.jpg

οι συνθηκες ειναι kh3 gh 8 ph 6.6 ΑΜΜΩΝΙΑ 0 NITRITE NITRAT στα χαμηλοτερα......την θερμοκρασια την ανεβασα στους 33 βαθμους και εκανα θεραπεια με το melafix 6 μερες....μετα καλη αλλαγη νερου καθαριμα βυθου.....το βλεπω καιρο κανενα 3 μηνο μια δειχνει καλυτερα και καποιες αλλες μερες το χρωμα γινεται πιο μουντο.............χτες πρωτη φορα ειδα στο πισω μερος του μπροστα απο την ουρα και καποια σημαδια ξησιματος...ισως μπορειτε να το διακρινετε και στις φωτο.....πριν 4 βδομαδες ενας σε ενα γνωστο ενυδρειακο καταστημα μου προτεινε θεραπεια με ταυτοχρονη θεραπεια με exit και esha 2000.....δεν εγινε τιποτα............

please help me :rolleyes::rolleyes::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εκτοζον εβαλες ;

Απο τη στιγμη που ειναι 3 μηνες ετσι σημαινει οτι δεν ειναι κατι επειγον βαλε και το εκτοζον μπας και καταφερουμε να αποφυγουμε ποιο σκληρα φαρμακα .

Απο εκει και περα παμε σε αντιβιωση .

Link to comment
Share on other sites

Εκτοζον εβαλες ;

Απο τη στιγμη που ειναι 3 μηνες ετσι σημαινει οτι δεν ειναι κατι επειγον βαλε και το εκτοζον μπας και καταφερουμε να αποφυγουμε ποιο σκληρα φαρμακα .

Απο εκει και περα παμε σε αντιβιωση .

μακαρι φιλε μου να μην ειναι κατι σοβαρο....θα βαλω και εκτοζον να δουμε τι θα γινει....ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι τρωει κανονικα;;; :bowdown: Εγω νομιζω οτι θελει να ζευγαρωσει και τον θεωρεις αρρωστο.- :bowdown::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι τρωει κανονικα;;; :rolleyes: Εγω νομιζω οτι θελει να ζευγαρωσει και τον θεωρεις αρρωστο.- :rolleyes::unsure:

το ψαρι τρωει κανονικοτατα........τωρα αν θελει ζευγαρωμα γιατι δεν το κανει και μας εχει στην πρηζα συνεχως :bowdown: αυτο που με ανησυχησε ειναι ατο εβλεπαεκδορες στο δερμα του,τα ματια του δεν ειναι και στην καλυτερη των περιπτωσεων,και το χρωμα του σκουρενει καποιες μερες γκριζαρει.......πηρα σε 3 ενυδρειακα μεγαλα μαγαζια σημερα τηλ αν εχουν εκτοζον και κανενα δεν ειχε...ευτυχως εχωσα καποιον φιλο να παρει απο καπου εδω κοντα....το τι θα μου φερει αλλη υποθεση....... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εκτοζον εβαλες ;

Απο τη στιγμη που ειναι 3 μηνες ετσι σημαινει οτι δεν ειναι κατι επειγον βαλε και το εκτοζον μπας και καταφερουμε να αποφυγουμε ποιο σκληρα φαρμακα .

Απο εκει και περα παμε σε αντιβιωση .

Φiλε μου σημερα πηρα το εκτοζον της hobby ,επειδη δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μπορεις ποια απο τις δοσολογιες να χρησιμοποιησω???ευχαριστω

!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια κουταλια τις σουπας στα 50 λιτρα εσυ βαλε 2 για καθε 50 λιτρα .

Αν το διαλυσης πριν σε λιγο νερο καλο θα ηταν .

Link to comment
Share on other sites

Μια κουταλια τις σουπας στα 50 λιτρα εσυ βαλε 2 για καθε 50 λιτρα .

Αν το διαλυσης πριν σε λιγο νερο καλο θα ηταν .

Σορρυ που σε ζαλιζω αλλα αυτο θα γινει μια φορα η πρεπει να ξαναριχνω καθε μερα???για καποιο χρονικο διαστημα???thanks και παλι :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο μερες θα μας πεις και θα σου πουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μετα απο μια βδομαδα ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι το δισκακι μετα την χρηση του εκτοζον, αυξηση της θερμοκρασιας στους 34 για 4 μερες το ψαρακι ειναι παρα πολυ καλα εχω να το δω ετσι κατι μηνες,,ενα μεγαλο μευχαριστω σε ολους και κυριως στον σταματη..... :unsure::bowdown::bowdown::rolleyes::rolleyes::thumbup::blush: δεν ξερω αν απο την φωτο διακρινεται η διαφορα στο χρωμα του...........post-2098-1222613224_thumb.jpgpost-2098-1222613289_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tελος καλο ολα καλα.Ετσι ευχαριστα να ακουμε.Για πες μας και εμας να μαθαινουμε τελικα του εκανες μια αγωγη δηλ μια μερα ή παραπανω ?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ μεγάλη διαφορά !!!!

Μπράβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...