Jump to content

αγορα φιλτρου αμμου


fisherman2

Recommended Posts

γεια σας παιδια..θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο φιλτρο αμμου..παει αναλογα με την ποσοτητα της αμμου στο εσωτερικο??μικρο,μεγαλο?η ειναι στανταρ?? και επισης αν το εξωτερικο φιλτρο που θα συνδεσω σε σειρα πριν το αμμου παιζει ρολο..πχ,μικρο η μεγαλο??για eheim 2217,λεω.. με τι αμμου να το συνδιασω??ευχαριστω εκ των προτερων..για τις πολυτιμες συμβουλες..

Link to comment
Share on other sites

στη Ελλάδα θα βρεις ΟΤΤΟ . υπάρχει σε διάφορα μεγέθη , πιστεύω ότι ο κατασκευαστής θα λέει τη δυναμικότητα του κάθε μοντέλου

μπορείς να το συνδυάσεις με το 2217 όπως σου έχω γράψει

, http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry159713

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιώς χρειάζεται ένα κάνιστρο πριν το άμμου για να το τροφοδοτεί και για να φιλτραρει το νερό απο τα χοντρα σωματίδια (συνήθως μόνο με υαλοβάμβακα). Καλύτερα να αγοράσεις πρώτα το άμμου και να δεις πόσα λίτρα την ώρα χρειάζεται για να δουλέψει σωστά και μετά να πάρεις το κάνιστρο. Αν πάρεις κάποιο πολύ δυνατό θα χρειαστείς μία βαλβίδα για να μειώσεις τη πίεση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ,θα ηθελα να μαθω,αν στο προφιλτρο του αμμου,χρειαζεται μηχανικο(υαλοβαμβακα,κτλ)φιλτραρισμα η χημικομηχανικο????

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ενα απλο μηχανικο(πχ υαλοβαμβακα),θα σου κανει τη δουλεια.

στο φιναλε το ζητουμενο ειναι να μην βρωμισει το φιλτρο αμμου,οποτε ο υαλοβαμβακας θα κανει μια χαρα δουλιτσα..

Link to comment
Share on other sites

ο.κ.τελικα η απορια μου γιατι αυριο θα αγορασω φιλτρο αμμου και εξωτ.,ειναι να βρω εναν καλο συνδιασμο τους..μεγεθους κτλ.το ενυδρειο μου το ριο 400.καλυτερα περισσοτερη φιλτρανση παρα λιγοτερη....

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι το αμμου δεχεται σαν εισοδο οχι πανω απο 600 λιτρα την ωρα.αρα θα το πεταξει μεσα..αρα το 2217 θα ειναι μεγαλο. ενω το 2215 δινει 600λιτρα την ωρα..τι να κανω??μπερδευτηκα.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι για το μπέρδεμα σου :unsure:

αν διάβαζες πιο προσεκτικά αυτά που σου έχω γράψει δεν θα υπήρχε

μήπως δεν είναι αρκετά κατανοητά ? :bowdown:

το φίλτρο άμμου θέλει ελεγχόμενη ροή , μπορείς βάζοντας ένα Τ στο σωλήνα εξόδου του φίλτρου και στη συνέχεια μια βάνα για να ελέγχεις τη ροή προς το φίλτρο άμμου .

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

φιλε saltasos συγνωμη αν σε κουρασα.απλα για να μη μπλεξω με ταφ και βανες στην εισοδο του αμμου ρωτω μηπως να μου προτεινετε καποιο συνδιασμο που να δουλευει σωστα..δεν εχω δει ακομα τι παιζει στην αγορα και τι λεει ο κατασκευαστης για τα μηχανηματα και τα χαρακτηριστικα τους

Link to comment
Share on other sites

η λυση που σου προτεινε ο τασος ειναι η καλυτερη γιατι εχεις την επιλογη στραγγαλισμου του νερου με συνδιασμο τη ροη που σου δινει το εξωτερικο φιλτρο....

Link to comment
Share on other sites

φιλε saltasos συγνωμη αν σε κουρασα.απλα για να μη μπλεξω με ταφ και βανες στην εισοδο του αμμου ρωτω μηπως να μου προτεινετε καποιο συνδιασμο που να δουλευει σωστα..δεν εχω δει ακομα τι παιζει στην αγορα και τι λεει ο κατασκευαστης για τα μηχανηματα και τα χαρακτηριστικα τους

Η σύνδεση με "Τ" και βάνα ροής ή "στραγγαλιστή-πνίχτη" δεν είναι καθόλου μπέρδεμα. Είναι απλά στην τοποθέτησή τους και μπορείς να αυξομειώνεις τη ροή, όποτε είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα εξαρτηματα μπορω λογικα να τα βρω σε καταστηματα??για ποιο λογο να μπορω να αυξομειωνω την ροη??μια σταθερη ροη δεν ειναι προτιμοτερη??

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα εξαρτηματα μπορω λογικα να τα βρω σε καταστηματα??για ποιο λογο να μπορω να αυξομειωνω την ροη??μια σταθερη ροη δεν ειναι προτιμοτερη??

Μπορείς να τα βρείς στα ενυδρειακά καταστήματα όσο για την ροή το λές και μόνος σου ότι ψάχνεις τον κατάλληλο συνδιασμό,και ποιός σου λέει ότι ό συνδιασμός που θα κάνεις με σταθερή ροή θα είναι επιτυχής ενώ με αυτα που σου προτείνουν τα παιδιά θα μπορείς να ''παίξεις'' με την ροή είτε γιατί μειώνεται λόγο βρώμας αλλά και για να βρείς την κατάλληλη λειτουργεικότητα φίλτρου και προφίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

απλα το λεω,γιατι τι σημασια εχει να εχω ενα μεγαλο φιλτρο σε ροη και να εχω βανα και να την περιοριζω καλυτερα να εχω ενα μικροτερο φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τα βρείς στα ενυδρειακά καταστήματα όσο για την ροή το λές και μόνος σου ότι ψάχνεις τον κατάλληλο συνδιασμό,και ποιός σου λέει ότι ό συνδιασμός που θα κάνεις με σταθερή ροή θα είναι επιτυχής ενώ με αυτα που σου προτείνουν τα παιδιά θα μπορείς να ''παίξεις'' με την ροή είτε γιατί μειώνεται λόγο βρώμας αλλά και για να βρείς την κατάλληλη λειτουργεικότητα φίλτρου και προφίλτρου.

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...