Jump to content

Reef


johnjohn

Recommended Posts

:unsure: καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω περα απο την ποιοτητα του νερου τι αλλα ζουμια χρειαζονται για την διατηρηση και την καλη αναπτυξη των κοραλιων
Link to comment
Share on other sites

:unsure: καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω περα απο την ποιοτητα του νερου τι αλλα ζουμια χρειαζονται για την διατηρηση και την καλη αναπτυξη των κοραλιων

post-3288-1222030209_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnjohn
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά βλέπω το ενυδρείο σου φίλε johnjohn...δηλαδή τυχαία το διατηρείς έτσι :unsure:

Τώρα αν εννοείς ότι θέλεις να βάλεις σκληρά κι απαιτητικά κοράλλια εκτός από συμπλήρωμα ασβεστίου, μαγνησίου και buffer για kh θα χρειαστείς σίγουρα καλύτερο φωτισμό και ίσως και καλύτερη κυκλοφορία

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά βλέπω το ενυδρείο σου φίλε johnjohn...δηλαδή τυχαία το διατηρείς έτσι :unsure:

Τώρα αν εννοείς ότι θέλεις να βάλεις σκληρά κι απαιτητικά κοράλλια εκτός από συμπλήρωμα ασβεστίου, μαγνησίου και buffer για kh θα χρειαστείς σίγουρα καλύτερο φωτισμό και ίσως και καλύτερη κυκλοφορία

απο λαμπεσ εχω 3 τ5 18000κ και 2 τ5 ακτινικεσ κυκλοφοριτεσ εχω 4 απο 2500 στρ. ζουμια εννοω trace η τι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Η αυστηρή τήρηση των συστηματικών αλλαγών νερού, είναι αρκετή για να αναπληρώνει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία στο νερό του συστήματός σου.

Τα διάφορα πρόσθετα, μόνο ανισορροπία μπορούν να προκαλέσουν. Κατά τη γνώμη μου, τα κοράλλια σου δεν έχουν ανάγκη πρόσθετων ιχνοστοιχείων.

Αν παρόλα αυτά επιθυμείς να ρίξεις κάτι, τότε προτίμησε κάποιο σκεύασμα γενικό, που προορίζεται για την ανάπτυξη των κοραλλιών, το οποίο θα το χρησιμοποιείς σε πολύ μικρότερη δοσολογία από την αναγραφόμενη.

Αργότερα, αν βάλεις απαιτητικά κοράλλια, μπορείς να σκεφτείς τη λύση ενός μικρού c/r.

Διαφορετικά η αλόγιστη χρήση διάφορων "θαυματουργών" πρόσθετων, μόνο τροφή για την άλγη θα αποτελέσουν.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...