Jump to content

Bright New


blacky-Rosa

Recommended Posts

Γειά σας.Είμαι καινούρια στην παρέα σας του κουτιού θα έλεγα.Έχω διαβάσει πολλα στα άρθρα που έχουν δημοσιευθεί.Είχα 2 ψαράκια.Ένα black moore ενα χρυσοψαράκι χωρίς ραχιαιο που δεν ξέρω πως λέγεται.Δυστυχώς ελλέιψα 3 μερες και τα ταιζαν αλλοι και το black απεβίωσε.το βρήκα να επιπλέει. και το αλλο ισα που ανεπνεε.βρήκα εσας να με συμβουλέψετε.το εβαλα σε αντιβίωση sera baktopur direct και καπως ζωντάνεψε αλλα το αφησα νηστικο και ξαφνικα πηγε στην επιφανεια και αρχισε να κανει εμμετο φαγητο.sosτι συμβαινει?

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες στην όμορφη παρέα μας και καλή διαμονή...

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες στην όμορφη παρέα μας και καλή διαμονή...

1ον ΔΕΝ βάζουμε ισχυρά φάρμακα χωρίς να γνωρίζουμε τι ακριβώς έχουν τα ψαράκια μας

2ον Δώσε μας όσες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου ή γυάλα ή οτιδίποτε είναι αυτό που φιλοξενεί το ψαράκι σου.

3ον μετρήσεις νερού κάνεις άν ναι για πές τες,αλλαγές, φίλτρο, τάισμα...

Όπως και να έχει κάνε μία καλή αλλαγή νερού, ρίξε διπλή δόση αντιχλώριο μερικές βιταμίνες ή λίγο ectozon και πές μας νεότερα!!! :unsure:

Έχεις δίκιο αλλα καθ'ότι εντελώς αρχάρια έβαλα ότι μου είπαν στο pet shop αλλα απ'οτι καταλαβαίνω λίγοι είναι σχετικοί.

Είναι γυάλα περίπου 5 λίτρων.μετρησεις δεν εχω κάνει το ταίζω με flakes jbl novo red for goldfishes.αλλάζω νερό ανα 2 ημέρες.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και αν γίνει περδίκι θα αρχίσω να ετοιμάζω το ενυδρείο που τους αγόρασα...

Έγινε επεξεργασία - blacky-Rosa
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλα καθ'ότι εντελώς αρχάρια έβαλα ότι μου είπαν στο pet shop αλλα απ'οτι καταλαβαίνω λίγοι είναι σχετικοί.

Είναι γυάλα περίπου 5 λίτρων.μετρησεις δεν εχω κάνει το ταίζω με flakes jbl novo red for goldfishes.αλλάζω νερό ανα 2 ημέρες.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και αν γίνει περδίκι θα αρχίσω να ετοιμάζω το ενυδρείο που τους αγόρασα...

Καλως ορισες. :bowdown: Αν και νομιζω οτι πρεπει να συνεχισουμε τη συζητηση στο αλλο θεμα που ανοιξες, σου απανταω εδω (ας κανουν αν χρειαζεται αποκοπη οι μοντ.). Εκει μεσα φοβαμαι δεν θα καταφερεις πολλα πραγματα γι'αυτο καλο θα ηταν να αρχισεις να ετοιμαζεις ενα "σωστο" χωρο για τα ψαρακια σου. Υπολογισε 40-50 λιτρα για καθε "χρυσοψαρο". Προς το παρον προσοχη στο ταισμα και στο νερο που χρησιμοποιεις για τις αλλαγες. Οι μετρησεις ειναι το σημαντικοτερο για να εχεις στα ψαρια σου τις σωστες συνθηκες, οποτε και λιγοτερα προβληματα.- :unsure:

Υ.Γ. Αυτο χωρις ραχιαιο πτερυγιο ισως να ειναι "lionhead" αν εχει και "σκουφακι".-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. :bowdown: Αν και νομιζω οτι πρεπει να συνεχισουμε τη συζητηση στο αλλο θεμα που ανοιξες, σου απανταω εδω (ας κανουν αν χρειαζεται αποκοπη οι μοντ.). Εκει μεσα φοβαμαι δεν θα καταφερεις πολλα πραγματα γι'αυτο καλο θα ηταν να αρχισεις να ετοιμαζεις ενα "σωστο" χωρο για τα ψαρακια σου. Υπολογισε 40-50 λιτρα για καθε "χρυσοψαρο". Προς το παρον προσοχη στο ταισμα και στο νερο που χρησιμοποιεις για τις αλλαγες. Οι μετρησεις ειναι το σημαντικοτερο για να εχεις στα ψαρια σου τις σωστες συνθηκες, οποτε και λιγοτερα προβληματα.- :unsure:

Υ.Γ. Αυτο χωρις ραχιαιο πτερυγιο ισως να ειναι "lionhead" αν εχει και "σκουφακι".-

Σ'ευχαριστώ πολύ.σκουφάκι δεν έχει εχει διπλή ουρίτσα ελαφρώς κυρτή προσ τα κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...