Jump to content

αντιστροφη οσμωση


Recommended Posts

:unsure: καλησπερα παιδια..θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ειναι απαραιτητο ενα τετοιο μηχανημα στο ξεκινημα ενος θαλλασσινου ενυδρειου..με το νερο της βρυσης και αντιχλωρια δεν γινεται δουλεια???ειναι τοσο χρησιμο?? :bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι ξέρω είναι πάρα πολύ χρήσιμο,ιδιαίτερα σε θαλασσινό ενυδρείο όπου οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς και χωρίς αυτό.Εξαρτάται πάντως σε μεγάλο βαθμό και απο την ποιότητα νερού στην παροχή που έχεις.Εγω πάντως δεν το γλύτωσα γιατί το νερό εδω είναι χάλια.....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ενα φιλτρο αντιστροφης όσμωσης ειναι απαραιτητο για ενα reef ενυδρειο. Η όσμωση θα σου παρεχει ένα νερό με 0ppm διαλυμένα στεραια! Πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι απαλαγμενο απο όλα τα ανεπυθήμητα συστατικά του νερου΄του δυκτίου σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Εγώ είχα αγοράσει ένα από γερμανία 4 σταδίων. Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι θέλω να βρω ανταλλακτικά και δεν ξέρω που θα βρω.... Άμα του βγάλω τα εσωτερικά φίλτρα και πάω σε κανένα μαγαζί θα μπορεί να βρει τίποτα λέτε......;

Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαίνουμε ρε παιδιά ότι χρειάζεται άλλαγμα το φίλτρο της A/O;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα απλά επειδή έλεγε επάνω ότι με με "κανονική" χρήση θέλει αλλαγή κάθε 1 - 2 χρόνια. Έλεγε και περίπου πόσα γαλόνια θέλει αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαίνουμε ρε παιδιά ότι χρειάζεται άλλαγμα το φίλτρο της A/O;

θελει αλλαγη οταν βγαζει νερο που δεν εχει πια μηδενικη σκληροτητα.

αυτο ισχυει για την μεμβρανη. τα προφιλτρα θελουν περιοδικες αλλαγες αναλογα με την χρηση για να μην επιβαρυνετε η μεβρανη.

Link to comment
Share on other sites

η μεμβράνη θέλει αντικατάσταση σε 2-4 χρόνια συνήθως

τα προφιλτρα τα αλλάζουμε κάθε 6 μήνες

με το tds meter μπορείς να ελέγχεις το νερό σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...