Jump to content

γέννησε η αγαπημένη μου κιχλίδα


gantalf

Recommended Posts

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ γέννησε η θυλυκιά μου φορντόζα...

ΟΥΦΦΦΦΦ αγχώθηκα λίγα αλλά το κατάφερα..

...εδώ και μέρες απείχε από την ώρα του φαγητού καθώς είχε γεμάτο το στόμα της με μικρά, οπότε πήρα την μεγάλη απόφαση..

Την έπιασα με απόχη και έβαλα δίπλα ένα μικρό κουβαδάκι με νερό του ενυδρείου. Αφού την πήρα στα χέρια μου την πλησίασα στο κουβαδάκι και της άνοιξα προσεχτικά το στόμα και... ξεχύθηκαν τα μικρά της.. Είναι πάρα πολλά τα μικρά και δεν ξέρω τι να τα κάνω τώρα πφφφφ. Τι τροφή να τους δώσω ? μάλλον θα πάρω ενα 60αρι να τα βάλω μέσα αφού δεν έχω κάτι άλλο.

Είναι αναπόφευκτο να περάσουν την φάση του στρωσίματος του νέου ενυδρείου που θα πάρω, μήπως αυτό αποβεί μοιραίο για τα μικρά :unsure: ???

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν την άφησες να γεννήσει κανονικά και έκανες αυτό το πράγμα ???

προσωπικά είμαι ενάντια στο stripping

δεν παθαίνουν τίποτα από το να μην φάνε για μέρες. έτσι λειτουργούν

πιστεύω τα μικρά δεν θα τα καταφέρουν στην τόση ταλαιπωρία που θα τα υποβάλεις είναι πάρα πολύ ευαίσθητα

ενημέρωσε μας για την συνέχεια και εύχομαι καλή τύχη φίλε μου

φιλικά πάντα :unsure::bowdown:

Γιώργος

Έγινε επεξεργασία - GEORGETAX
Link to comment
Share on other sites

Φιλεμου αν ελεγες πως ειχες ενα ενυδρειο καραντινα και μετεφερες απλα τη θηλικια εκει να γενησει θα σου ελεγα οκ.αλλα μαυτο που εκανες τωρα μονο ανγχος διμιουργησες στη μητερακαι χωρις στρωμενο ενυδρειο

θα σου ψοφησουν και τα μικρα στο κουβα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το καλυτερο που εχεις να κανεις αν δεν εχεις διαμορφωσει στρωμενο ενυδρειο ειναι να τα βαλεις σε μια αποχη, ελπιζω να εχεις μια μεγαλη, και να τα βαλεις μεσα στο ενυδρειο με το στεφανι της αποχης εψω απο το νερο για να μεινουν τα μωρα μεσα και στηριζεις την αποχη με καποιον τροπο σταθερα. Στη συνεχεια παιρνεις αυτη: http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/4bb...528/anid/300220 τη γεννηστρα και διατηρεις τα μωρα για ενα μικρο διαστημα. Ακολουθως στηνεις ενα ενυδρειο μεχρι να παρουν τα πανω τους. Το ενυδρειο/γεννηστρα που θα στησεις δεν ξερω ποσο μεγαλο θα πρεπει να ειναι αφου υποθετω οτι για να μεγαλωσουν τα μωρα και να μπουν στο μεγαλο ενυδρειο θα πρεπει να φτασουν καποιο μεγεθος. Αυτο θα στο πουν οσοι εχουν διατηρησει φροντοζες.

Ευχομαι καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ θα εφαρμόσω την συμβουλή σου.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...