Jump to content

Oscar εγγυο;


gatofilos

Recommended Posts

εχω δυο οσκαρ τωρα και δυομιση χρονια σ ενα ενυδρυο 120 λιτ.Τελευταια η κοιλια του ενος εχει φουσκωσει.Δε ξερω το φυλο τους, δε φαινεται, δε ξερω αν ειναι αυγα η ειναι αρρωστο το ψαρι μου.Ρωτησα στο petshop, και τους εκανα θεραπεια με sterazin γιατι ειχε και μερικα ασπρα κακα το ενυδρειο, οποτε το θεωρισαν σα παρασιτα.Τα κακα πηραν χρωμα μετα τη θεραπεια, αλλα το ψαρι δε ξεφουσκωσεκαι συνεχιζει ναναι ετσι φουσκωμενη η κοιλια του.Η συμπεριφορα του ειναι λιγο διαφορετικη, ειναι λιγο πιιο νωθρο, και τρωει λιγορετο απο πριν.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει; εχει καποιος οσκαρ που ναχουν γεννησει να μου πει τι κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι δεν παει καλα. Αφησε τα αταϊστα 2 μερες και δοκιμασαι να δωσεις αρακα να φανε. Καλυτερα αποφλοιωμενο. Τον βραζεις μεχρι να μαλακωσει ομως πρωτα ετσι? Σε ενα μπρικι με νερο. Ο αρακας ειναι σαν καθαρτικο, πιθανον να βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κατι δεν παει καλα. Αφησε τα αταϊστα 2 μερες και δοκιμασαι να δωσεις αρακα να φανε. Καλυτερα αποφλοιωμενο. Τον βραζεις μεχρι να μαλακωσει ομως πρωτα ετσι? Σε ενα μπρικι με νερο. Ο αρακας ειναι σαν καθαρτικο, πιθανον να βοηθησει.

Να συμπληρωσω οτι τον βραζεις ΧΩΡΙΣ αλατι.- :unsure:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το οσκαρ μου δε τρωει αρακα ακομα και μετα απο 4 μερες αταιστα, ουτε το φουσκωμενο ουτε και τ αλλο.Δε ξερω τι συμβαινει και ειμαι ανησυχος. Ειναι νωθρο, καθεται αρκετα στον πατο του ενυδρειου, ανακατευουν το υποστρωμα μεχρι που φαινεται το τζαμι, ξερει κανεις για την αναπαραγωγη τους;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι τον βραζεις ΧΩΡΙΣ αλατι.- :thumbup:

τελικα, δεν ειναι αρρωστο το οσκαρ μου, ειναι απλα αυγωμενο.Γεννησε προχθες απιστευτες ποσοτητες αυγων, τις οποιες εκανε ομελετα η συγκατοικος στο ενυδρειο, και σε δυο ωρες τα ειχε ολα εξαφανησει.Βεβαια δεν εχει ξεφουσκωσει τελειως, εχει φαινεται κιαλλα αυγα προς χαρα της συγκατοικου που περινενει τη νεα ομελετα.Αρχικα νομιζα οτι ειχα δυο αρσενικα, τελικα ειναι δυο θυληκα.Ετσι μου ειπαν απ το pet shop τουλαχιστον.Οτι αν ειναι δυο θυληκα, το ενα θα φαει τ αυγα του αλλου, αν ειναι ζευγαρι θα τα γονημοποιεισει.Συνεχιζω να περιμενω πληροφοριες για την αναπαραγογη των οσκαρ αν καποιος ξερει κατι, η εχει προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...