Jump to content

Αναγνώριση σαλιγκαριού


Recommended Posts

Καλημέρα.

Μέσα στο Tanganyika μου, μαζί με την βαλισνέρια ήρθε και ένας λαθρεπιβάτης.

Ο κύριος της φωτό:

p9250010.jpg p9250011.jpg

Το μόνο που μένει είναι η αναγνώριση του για να δούμε με τί έχουμε να κάνουμε.

Αν μου έλεγαν να μαντέψω, θα έλεγα ότι έχουμε να κάνουμε με Lymnaea Stagnalis.

Αν όντως είναι το εν λόγω είδος, απ'ότι διάβασα, έχει την φήμη του κατασπαραχτή των φυτών.

Παρόλα αυτά, η βαλισνέρια είναι μια χαρά.

Κύριοι, τις γνώσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, προφανώς είναι physa τελικά.

Βλέποντας φωτό στο net και διαβάζοντας χαρακτηριστικά εκεί κατέληξα.

Κυρίως απο το μέγεθος μιας και τα Stagnalis είναι κατά πολύ μεγαλύτερα και επίσης λόγω των διαφορετικών αυγών που αφήνουν.

Κατι άλλο που διάβασα είναι ότι είναι είδος προς εξαφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο φυτέμενο ενυδρείο μου έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τέτοια σαλιγκαράκια. Κάθε βδομάδα βγάζω καμιά 50αριά και τα ρίχνω στο ενυδρείο με τα Botia Clown και Sinthimuki και γίνεται πάρτυ. Αν όντως είναι φυτοφάγα, τρώνε απειροελάχιστα και αναπαράγονται με τρελούς ρυθμούς. Προσωπικά πιστεύω πως επηρεάζουν μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρα πολλα physa spec και ειναι ιδια με τα δικα σου!!!

Ειχα αφησει μια δωση ενα και εχει γεμησει τωρα...

Τα εχω ποιασει να μασουλανε την stellata μου...

Μην φανταστεις καμια τεραστεια ποσοτητα...

Προσπαθω να τα ξεφορτωθω ολα :unsure: ,αλλα δεν μπορω,ασε που χ#ζουν παντου και πολλοι

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν πειράζει τα φυτά.

Αυτό που έχω δει ειναι να μασουλάει τα σάπια φύλλα . :unsure:

Δηλαδή αν π.χ. ένα φύλλο της βαλισνέριας έχει αρχίσει να σαπίζει, τα βλέπω να σκαρφαλώνουν πάνω στο φύλλο και να τρώνε μόνο το σάπιο μέρος. Το μέρος που δεν έχει σαπίσει ακόμα δεν το πειράζουν. :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Είδος προς εξαφάνιση δεν νομίζω γιατί ολα τα φυτα απο Σιγκαπούρη εχουν επάνω τους αυγά απο αυτό το ειδος .

Link to comment
Share on other sites

Είδος προς εξαφάνιση δεν νομίζω γιατί ολα τα φυτα απο Σιγκαπούρη εχουν επάνω τους αυγά απο αυτό το ειδος .

Είναι είδος προς εξαφάνιση επειδή τα έχω ΟΛΑ εγώ στο ενυδρείο μου!

Link to comment
Share on other sites

Είδος προς εξαφάνιση δεν νομίζω γιατί ολα τα φυτα απο Σιγκαπούρη εχουν επάνω τους αυγά απο αυτό το ειδος .

Σύμφωνα με την IUCN είναι υπο εξαφάνιση ή ήδη εξαφανισμένο σε πολλές περιοχές όπου ζούσε.

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω μια "λεπτομερεια" που μου εκανε εντυπωση απο το διαβασμα.

"Τhese small snails are quite distinctive, because they have shells that are sinistral, which means that if you hold the shell such that the spire is pointing up, then the aperture is on the left-hand side."

Μεταφραση : Αυτα τα μικρα σαλιγγαρια ειναι ευκολοδιακριτα επειδη εχουν κελυφη που ειναι αριστεροστροφα, κατι που σημαινει οτι οταν κρατας το κελυφος ετσι ωστε η ακρη του κωνου να κοιταει προς τα πανω, τοτε το άνοιγμα ειναι αριστερα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Physa

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σαλιγκαράκι μην σας φαίνεται αθώο.. Μου τρώει τις βαλισνέριες συνέχεια, τα φύλλα πλέον έχουν σταματήσει να μακραίνουν γιατί πάνε στην μέση του φύλλου και το τρώνε με αποτέλεσμα να ξεραίνεται από εκεί και πέρα. Άσε που κάνουν και τρυπούλες στα μικρά φύλλα από τις ανούμπιες. Μόλις δω κάποιο το βγάζω, αλλά που να προλάβω..

Link to comment
Share on other sites

Τα botia γενικώς κάνουν δουλειά με τα σαλιγγάρια, αλλά δεν ξέρω αν ταιρίαζουν με τα υπόλοιπα ψάρια σου :unsure:

Επίσης αφήνουν τα αυγά τους σε τζάμια, πέτρς, φυτά με την μορφή ζελέ όπου μέσα σε αυτό διακρύνεις λευκές βουλίτσες. Αν δεν τα θες, θα πρέπει να καταστρέφεις και αυτά!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κανω υπενθύμιση στο θεμα γτ με ενδιαφέρει.. :rasp:

παραπάνω εμπειρίες απο τα ενυδρεία σας, μετα απο καιρο έχουμε?

τελικα πειράζει φυτα γτ εχω αρκετα τετοια και ειναι μικρα ακομα...

ευχαριστώ! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...