Jump to content

Προβλήματα με θερμοστάτες Juwel


akisg

Recommended Posts

Έχω 3 ενυδρεία Juwel (Record 60 και Lido 120), τα οποία είχαν όλο τον εξοπλισμό.

Με το που τοποθέτησα πριν λίγες μέρες τους θερμοστάτες (τους είχα βγάλει για το καλοκαίρι) διαπιστωσα πως οι θερμοστάτες έχουν πρόβλημα να ρυθμιστούν.

Το ίδιο προβλημα αντιμετώπισα και πέρυσι κατα την πρώτη λειτουργία των θερμοστατών, αλλά σε μικρότερη έκταση. Είχα καταφέρει να τους ρυθμίσω τελικά μετά απο λίγες μέρες, είδικά τον έναν στο Lido.

Ποτέ πριν με άλλων εταιριών θερμοστάτες κατα τα παλαιότερα χρόνια δεν έιχα αντιμετωπίσει τέτοια δυσκολία.

Γνωρίζει κανείς αν αυτής της εταιρίας οι θερμοστάτες έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα??

Τα συγκεκριμένα ενυδρεία είναι πολύ διαδεδομένα και ενδιαφέρομαι να μάθω αν εγω είμαι τόσο άτυχος ή είναι συνηθισμένο σ' αυτούς τους θερμοστάτες!

Φαντάζομαι πως θα υπάρξουν οι προτροπές να πάρω κάποιους Jager για σιγουριά (και μάλλον αυτό θα κάνω) αλλά και πάλι 3 ενυδρεία με 3 προβληματικούς θερμοστάτες...!!

Έχω την περιέργεια αν είναι συνηθισμένο ή όχι.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

-Δεν εχεις εγγυηση?

Η εγγύηση ισχύει μονο για τα δύο απο τα τρία αλλά τώρα είμαι μακρυά απο την Αθήνα, απ΄ όπου αγόρασα τα ενυδρεία και δεν αξίζει τον κόπο να μπώ στη διαδικασία ενώ μπορώ να αγοράσω έναν άλλο θερμοστάτη.

Χώρια που και ο κυκλοφορητής του ενός ενυδρείου χάλασε πριν απο μερικούς μήνες και μου τον άλλαξαν απο το κατάστημα.

Το ζήτημα είναι αν οι συγκεκριμένοι θερμοστάτες εμφανίζουν συχνά πρόβλημα ή έχει τύχει μόνο σε μένα, σε αυτή τη συχνότητα..!

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος οι θερμοστατες της juwel ειναι κατασκευασμενοι απο την εταιρεια hudor,και ειναι θερμοστατες που κατα τη γνωμη μου,ειναι πολυ ''λιγοι'' για να συνοδευουν τα εν λογω ενυδρεια.

προσωπικα ειχα πολλες φορες προβληματα μαζι τους,αφου αλλα δειχνουν στις ρυθμισεις,και ναλλη θερμοκρασια μας δινουν..

γενικα το κεφαλαιο θερμοστατης ειναι μεγαλο και πολυπλοκο....

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ενυδρεία Juwel (Record 60 και Lido 120), τα οποία είχαν όλο τον εξοπλισμό.

Με το που τοποθέτησα πριν λίγες μέρες τους θερμοστάτες (τους είχα βγάλει για το καλοκαίρι) διαπιστωσα πως οι θερμοστάτες έχουν πρόβλημα να ρυθμιστούν.....

Τα προβληματα που εχουν αναφερθει ειναι για κολλημα του θερμαντηρα συνεχεια στο ON με αποτελεσμα την "ψαροσουπα" και οχι προβληματα ρυθμισης.

Οταν λες εχουν προβλημα να ρυθμιστουν εννοεις μηχανικο (δεν γυριζει ο διακοπτης) ή κολλαει και δεν σταματαει να θερμαινει?

Αντιθετα αν εννοεις οτι ρυθμιζεις το θερμοστατη του θερμαντηρα πχ στους 26 αλλα δεν συμφωνει με το θερμομετρο του ενυδρειου η θερμοκρασια του νερου, ειναι αλλο το "προβλημα".

Η ενδειξη της ρυθμισης του θερμαντηρα ειναι ενδεικτικη και εξαρταται απο το ογκο και τη θερμοκρασια του νερου που εχει να θερμανει.

Χρησιμοποιησε το βυθιζομενο ή ηλεκτρονικο σου θερμομετρο ως ενδειξη, για να ρυθμισεις αναλογα τη θερμοκρασια.

Πχ αν βλεπεις οτι ανεβει η θερμοκρασια πιο πανω αποτι θελεις απλα κανεις ενα κλικ το ρυθμιστη πισω μεχρι να θερμαινει το νερο στη σωστη θερμοκρασια και μετα να κλεινει.

Αν εχεις κοντρολερ θερμοκρασιας (πχ eliwell δεν εχεις φοβο ψαροσουπας)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κοντρολερ θερμοκρασιας (πχ eliwell δεν εχεις φοβο ψαροσουπας)

αν υπαρχει οντως κοντρολλερ,τοτε βαζεις εναν shego τιτανιου,και πετυχαινεις παραλληλα και σωστη γειωση του ενυδρειου εκτος απο θερμανση,ασε που ειναι και αθραυστοι.....
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γνωστό πρόβλημα.

Σε 2 Juwel που έχω οι θερμαντήρες τα έχουν φτύσει.

Στην μία περίπτωση έμεινε σβηστός και στην 2η περίπτωση που συνέβει πριν μερικές μέρες είχε πρόβλημα στον διακόπτη ρύθμισης. Δηλαδή το έβαζα π.χ. στους 27 με θερμοκρασία ενυδρείου 25,5. Άλλες φορές δούλευε και άλλες φορές έπρεπε να το βάλω στους 32 και μετά να το κατεβάσω στην επιθυμητή θερμοκρασιά και άλλες φορές δεν άναβε καθόλου.

Σε παλαιότερη έρευνα που είχα κάνει οι προβληματικοί θερμαντήρες παρουσιάζονται στο 95% των περιπτώσεων σε διάστημα λιγότερο του ενός έτους.

Μιας και την πρηγούμενο φορά πήρα σε αντικατάσταση έναν της Jaeger για να διαπιστώσω την ομολογουμένως κορυφαία συμπεριφορά και κατασκευή του. Τελικά είναι όντως κορυφή.

Τώρα πήρα έναν απο την νέα σειρά της JBL, για να δω περί τίνος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριαστώ όλους για τις απαντήσεις!

Οταν λες εχουν προβλημα να ρυθμιστουν εννοεις μηχανικο (δεν γυριζει ο διακοπτης) ή κολλαει και δεν σταματαει να θερμαινει?

Όταν λέω πρόβλημα ρύθμισης εννοώ αυτό που αναφέρει ο Moutralewn. Δηλ. με θερμοκρασιά 25 βαθμούς και τον διακόπτη στους 26, ο θερμοστάτης δεν ανάβει. Χρειάζεται να τον γυρίσω στο 28 ή 30 για να ανάψει και μετά γυρίζοντας αντιστροφα δεν σβήνει παρά μόνο αν τον γυρίσω στους 22 ή 20 βαθμούς. Επίσης, αρκετές φορές, όταν ανάψει δεν σβήνει παρότι έχει ξεπεράσει αρκετά τους βαθμούς που δείχνει η κλίμακά του.

Το έχω καταλάβει ότι πάω για αγορά κάποιων αξιόπιστών θερμαντήρων αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι μια καλή κατά την άποψή μου εταιρία σε ενυδρεία δεν βγάζει αξιόπιστους θερμαντήρες, οι οποίο μάλιστα μεμονωμένοι πωλούνται σε υψηλή τιμή, σε κάποια καταστήματα μάλιστα υψηλότερη και απο τους Jager!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα αναμφιβολα θερμαντηρα jager!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο θερμοστατες δεν συγκρινονται και η τιμη τους ειναι δυσαναλογη.

Ο jaeger ειναι εγγυηση.

Ο δικος μου (juwel) απο οταν βρηκα τη ρυθμιση του για να θερμαινει στη σωστη θερμοκρασια, δεν τον ξαναπειραξα και δεν μου παρουσιασε προβλημα.

Φυσικα ειχα την κεφαλη του εκτος νερου καθως δεν ειναι βυθιζομενος οπως o jaeger.

Καλου κακου ομως επειδη χρειαζομουν ενα θερμαντηρα για το βαρελι προετοιμασιας νερου, εβαλα εκει το juwel και αγορασα ενα jaeger για το ενυδρειο. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο θερμοστατες δεν συγκρινονται και η τιμη τους ειναι δυσαναλογη.

Ο jaeger ειναι εγγυηση.

Δεν διαφωνώ για τη διαφορά στην ποιότητα.

Απλά έχω δεί τον Juwel με 23 ευρώ και τον Jager με 19,90.

Αυτό αναφέρω ως παράδοξο, με δεδομένη τη διαφορά στην ποιότητα!

Απ΄ότι κατάλαβα απο τις απαντήσεις δεν είναι ασυνηθιστα τα προβλήματα στους Juwel και μάλλον έχω τύχει στην περίπτωση που στον 1 χρόνο μου έβγαλαν τα προβλήματά τους.

Σαφώς η λύση είναι η αντικάταστασή τους, πιθανόν με Jager, αν και με τους άλλους θερμαντήρες (Rena, Fluval) που έχω στα άλλα ενυδρεία μου δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, ούτε αξιοπιστίας, ούτε δυσκολίας στη ρύθμιση!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

....Απ΄ότι κατάλαβα απο τις απαντήσεις δεν είναι ασυνηθιστα τα προβλήματα στους Juwel και μάλλον έχω τύχει στην περίπτωση που στον 1 χρόνο μου έβγαλαν τα προβλήματά τους......

Περιπτωση?

Υπαρχουν φιλοι που τα προβληματα αρχισαν απο τις πρωτες μερες .....

Αλλα δεν γραφουν κι αυτοι που δεν ειχαν ποτε προβλημα με τους θερμαντηρες της juwel για να δουμε τη διαφορά.

Το σημαντικο ομως στη συγκριση ειναι οτι δεν ακουσα ποτε παραπονα για αλλους θερμαντηρες αντιθετα απο τους juwel :unsure:

Link to comment
Share on other sites

οι juwel θερμαντηρες επαναλαμβανω οτι ειναι φασον δουλεια της hydor με ολτι αυτο συνεπαγεται για ποιοτητα και αξιοπιστια...

επισης θα επαναλαβω οτι στην αγορα υπαρχουν πολλοι αξιοπιστοι θερμαντηρες,με προσωπικη μου επιλογη τους shego τιτανιου,αθραστους και με ετοιμη γειωση για το ενυδρειο μας.

Link to comment
Share on other sites

-Κωστα οι συγκεκριμενοι χρειαζονται και controler ή οχι?

Στο μαγαζι υπαρχουν οι συγκεκριμενοι και σε τι τιμη?στειλε π/μ αν δε μπορεις να μιλησεις...

Υ.Γ///δλδ καποιος που δεν εχει γειωση στο ενυδρειο του καλυβετε απο το συγκεκριμενο?

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

-Κωστα οι συγκεκριμενοι χρειαζονται και controler ή οχι?

Στο μαγαζι υπαρχουν οι συγκεκριμενοι και σε τι τιμη?στειλε π/μ αν δε μπορεις να μιλησεις...

Υ.Γ///δλδ καποιος που δεν εχει γειωση στο ενυδρειο του καλυβετε απο το συγκεκριμενο?

οι συγκεκριμενοι χρειαζονται καποιον κοντρολλερ για να τους οδηγει καθως ΔΕΝ ρυθμιζονται.

αν θελεις να με ρωτησεις κατι αλλο εμπορικα ελευθερα ,αλλα με πμ.. :unsure:

ναι,αν δεν εχεις γειωση σε καλυπτει ο συγκεκριμενος θερμοστατης.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε καταληξει εαν οντως ειναι καλυτερα με γειωση η χωρις

Κωστα δηλαδη οι συγκεκριμενοι εχουν τριπολικο βυσμα σκουκο;

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι εν μερη αληθεια,παντως σιγουρα για τον ανθρωπινο παραγοντα νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει γειωση.

αν θυμαιμαι καλα ναι.εχουν 3πολικο.

Link to comment
Share on other sites

O jaeger 150 W τι μηκος εχει?? Ψαχνω θερμαντηρα 150w αλλα το πολυ μεχρι 25εκατοστα για να χωραει

Total Length 340mm

Diameter 24.5mm

μαλλον σου βγαινει ....μακρυτερο.....

Link to comment
Share on other sites

O jaeger 150 W τι μηκος εχει?? Ψαχνω θερμαντηρα 150w αλλα το πολυ μεχρι 25εκατοστα για να χωραει

Πως και με 25 υψος στο ενυδρειο χρειαζεσαι 150W?

Μηπως ειναι πολλα?

Link to comment
Share on other sites

Πως και με 25 υψος στο ενυδρειο χρειαζεσαι 150W?

Μηπως ειναι πολλα?

Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα.(του carrefour) .Aπο βλακεια εσπασα τον προηγουμενο που ειχε !! Θελω να τον βαλω στο εσωτερικο φιλτρο μεσα για αυτο εθεσα σαν οριο τα 25 εκατοστα.Ο προηγουμενος αν και αγνωστης μαρκας δουλευε ρολοι εδω και 2 χρονια

Έγινε επεξεργασία - sterba2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τα καρφουρισια καλα αλλα σιγουρα ειναι 120 λιτρα? συνηθως ακουω ειναι 96.

Κι αυτο το επισημαινω γιατι αν βρισκεται το ενυδρειο σε χωρο χωρις θερμανση που κατεβαινει χαμηλα το χειμωνα η θερμοκρασια, ενταξει χρειαζεσαι δυνατο θερμαντηρα.

Αν οχι, ενας θερμαντηρας βατ/λιτρο νερου (ισως και μικροτερος) ειναι πανω απο αρκετος. (εκτος κι αν εχεις δισκους που θελουν ζέστα, αν και δεν νομιζω σε τετοιου μεγεθους ενυδρειο)

Ισως λοιπον δεν χρειαζεται να ψαχνεις για τοσα βατ θερμαντηρα.

Ποσα λιτρα καθαρα νερο εχει?

ΥΓ Μπορεις αν δε βρεις σωστο μεγεθος να τον βαλεις εξω απο το φιλτρο και πλαγια? :unsure:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 100*40*30 =120λιτρα.Καθαρα πρεπει να ειμαι κοντα στα 100! Θελω 150 γιατι στο χωρο που το εχω (σαλονι) δεν υπαρχει θερμανση οποτε το χειμωνα η θερμοκρασια παιζει 18-23 στο συγκεκριμενο χωρο (26 θερμοκρασια ενυδρειου) !Εξω απο το χωρο του εσωτερικου δε θελω να το βαλω για να μη κανει καμια στενη επαφη κανα ψαρακι!

Ειχε εξαρχης 150 watt οποτε λεω να παραμεινω στα ιδια !

Έγινε επεξεργασία - sterba2
Link to comment
Share on other sites

...!Εξω απο το χωρο του εσωτερικου δε θελω να το βαλω για να μη κανει καμια στενη επαφη κανα ψαρακι!...

Καλα κανεις και προσεχεις αλλα αν εχεις δει οι περισσοτεροι εχουν τον θερμαντηρα μεσα στο ενυδρειο και δεν αναφερθηκε τετοιο προβλημα.

Δεν νομιζω οτι τα ψαρια εχουν την περιεργεια, οταν αναψει ο θερμαντηρας και αισθανθουν τη ζεστασια του, να πειραματιστουν ποσο θα αντεξουν κολλημενα επανω του πριν τσουρουφλιστουν :unsure::bowdown:

Κατα τα αλλα δεν ξερω θερμαντηρα τοσο κοντο σε αυτα τα βατ, αν μπορει να βοηθησει καποιος αλλος...... αλλιως ανοιξε "Νεο Θεμα" στην κατηγορια "Αναζήτηση προϊόντων" ρωτωντας την διαθεσιμοτητα σε αυτο που ζητας.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=126

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...