Jump to content

λιγο βοηθεια με μικρο ενυδριο


Recommended Posts

παιδια καλισπερα εχω ενα μικρο ενυδριο 20 λιτρα και θελω νξα του βαλο μεσα ενα μονομαχο απλα σκεφτομαι τη διακοσμηση να την κανω με διαφορα υλικα απο παραλια ξερει καποιοσ να μου πει αν σε αυτα πρεπει να κανω καποια επεξεργασια οστε να μην εχω προβληματα ευχαριστο πολυ :unsure::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω για τησ πληροφοριεσ για το μονομαχο θα ηθελα ομοσ να μαθω και τη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω οστε βοτσαλα απο την παραλια να τα χρησιμοποιησω σαν δι :unsure: ακοσμο στο ενυδριο

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι απλή θα πάρεις λίγο άκουαφόρτε και θα ρίχνεις επάνω στις πέτρες που τυχών σου αρέσουν και θέλεις να τοποθετήσεις στο ενυδρείο σου εάν οι πέτρες αφρίζουν σημαίνει ότι είναι ''σκληρές''ασβεστολιθικές και δέν κάνουν για τον μονομάχο σου γιατί Το νερό πρέπει να είναι μαλακό με ελαφρώς όξινο PH :bowdown:

και μερικά φυτάκια που μπορείς να του βάλεις είναι hornwort (Ceratophyluum demersum), anubias, java fern και java moss :bowdown:

ότι χρειαστείς ρώτα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

αν βρει βοτσαλα απο παραλια και δεν ειναι ασβεστολιθικα ας παει κατ'ευθειαν ο φιλος στο καζινο..!!!θα ειναι σιγουρα νικητης με μεγαλη ρεντα...!!!

ας σοβαρευτω ομως....καλο το παραπανω τεστ που προτεινε αο φιλος,αλλα στην περιπτρωση σας καλο θα ειναι να μην σκεφτεστε υλικα απο παραλια για διακοσμο σε μονομαχοενυδρειο...

απλα ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ γισ τις συνθηκες νερου που θελει αυτο το πασνεμορφο ζωο.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

- Χαλαζιακη αμμος ή αμμοχαλικο 0,5 - 1 mm

- Ξυλο :

καποιο mangrove, driftwood, mopani.

- Φυτα :

Anubia ή καποια moss ή java fern (πιασμενη στο ξυλο),

Hydrocotyle leucocephala, Ceratophyllum demersum (να επιπλεουν ή πιασμενα καπου)

Καποια απο hygrophila polysperma, Ludwigia repens, limnophila sessiliflora, rotala rotundifolia (για την πλατη)

Μπορεις να ψαξεις και για φυλλα Catappa που αφηνουν ευεργετικες σουσιες στο νερο για τον ψαρη σου.

Και εχεις ενα μικρο υδροβιο κηπο-παραδεισο για τον μονομαχο σου. :unsure:

Πολλα απο αυτα τα φυτα δινονται ως κλαδεματα, χαρισμα στις αγγελιες :bowdown:

Γκουγλαρε τα ονοματα να βρεις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...