Jump to content

Επιλογή πλέκο


Netspy

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου έχει πρόβλημα άλγης και σκοπεύω να βάλω ένα πλέκο να "καθαρίσει" :unsure:

Δεν ξέρω ποιο είδος είναι περισσότερο κατάλληλο για τη δική μου περίπτωση:

V=300 lt

ph=7,7

gh=12

kh=6

NO2=0

NH3=0

NO3=15

22<θ<31 (αναφορά σε όλο το έτος)

1) Υπάρχουν Anubia barteri με βρώμικα φύλλα, πέτρες και μερικά κεραμικά επίσης γεμάτα με άλγη. Αρκετές κρυψώνες.

2) Θα προτιμούσα ο πλέκο να είναι δραστήριος και να μη μεγαλώνει υπερβολικά.

3) Επίσης έχω 4 ψάρια βυθού (2 clown loach, 1 botia striata, 1 botia lohachata) που δε θα ήθελα να ενοχληθούν απο τον πλέκο.

4) Υπόλοιπα είδη: kribensis & SAE.

5) Το είδος της άλγης φαίνεται στη φώτο.

post-1961-1222777929_thumb.jpg

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου προτείνει 1-2 είδη πλέκο που θα ταιριάζουν στο ενυδρείο μου;;

Link to comment
Share on other sites

Τα sae θα έπρεπε να τρωνε την άλγη, πόσο μεγάλα είναι? Όσο μεγαλώνουν τόσο δεν ασχολούνται με την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον πλέκο τον θές μόνο για να καθαρίσει, θα έλεγα να σκεφτείς άλλους τρόπους αντιμετώπισης της άλγης, όπως το να βάλεις κάποια φυτά που μεγαλώνουν γρήγορα.

Ένα υποψήφιο είδος είναι ο ancistrus sp.3

Link to comment
Share on other sites

Ένα υποψήφιο είδος είναι ο ancistrus sp.3

Πολύ υψηλό PH για Ancistrus sp.3 και γενικώς για κάθε πλέκο που ξέρω...

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι πως και η άλγη κάνει τον κύκλο της. Στο φυτεμένο μου, αντί για πρασινάδα, έβλεπα μαυρίλα, είτε σε μορφή τρίχας είτε σε μορφή γλίτσας. Επειδή δεν έχω δύσκολα φυτά, έπαψα να ρίχνω λιπάσματα και από τότε εξαφανίστηκε όλη.

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ σε όλους.

Τα SAE τα έχω 2 χρόνια και είναι 8εκ. Αρκετά δραστήρια, πλην όμως ότι χορταίνουν με την τροφή που ρίχνω, τσιμπολογούν και την άλγη αλλά δε φαίνεται καμία διαφορά. Φαίνεται πως δε τους αρέσει η μαύρη άλγη...

Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 4 χρόνια. Τόση πολλή άλγη δεν είχε ξανά. Η άλγη άρχισε να φουντώνει από πέρσυ Καλοκαίρι.

Δεν έχω ρίξει ποτέ λίπασμα για φυτά. Μόνο κάτι βιταμίνες υγρό για τα ψάρια και αυτό όχι συχνά.

Τα νιτρικά είναι πάντα κάτω από 20 και δε μπορώ να καταλάβω με τι τρέφεται αυτή η άλγη και συντηρείται τόσο καλά :unsure:

Φωτοπερίοδος 12ώρες/24ωρο. Το Καλοκαίρι είχα μειώσει την ένταση του φωτός στο μισό και τη διάρκεια στις 9ώρες.

Αυτό δεν επηρέασε καθόλου την άλγη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...