Jump to content

Metal Halide


ADONIS

Recommended Posts

Aγαπητοι φιλοι καλησπερα.

Στα πλαισια αναβαθμισης του φωτισμου του ενυδρειου μου θα ηθελα να εχω την αποψη σας στο εξης θεμα. Tο ενυδρειο μου εχει διαστασεις 1.17*0.5*0.7 με στηλη νερου στα 0.55 μ. Aυτη τη στιγμη ο φωτισμος αποτελειται απο 2 T8 30w οι οποιες βρισκονται σε ενα overtank luminaire. To ενυδρειο δεν εχει προς το παρον φυτα αλλα προκειται να φυτευθει με φυτα συμβατα με τις συνθηκες διαβιωσης των δισκων.

Eνω ειχα σχεδον καταληξει σε ακομη δυο T5 39w και το μονο που με προβληματιζε ηταν η τοποθετηση τους γιατι καπακι δεν εχω, μου προτεινανε απο το καταστημα που εχω παρει το υφισταμενο εξοπλισμο ενα Metal Halide SunSun (κινεζικο), 1 metal halide lamp 150 w & 2 day light lamps 30w με 100 ευρω και να παρουν πισω το overtank luminaire. Oυσιαστικα πιο χαμηλη τιμη απο οτι θα μου στοιχισει η τοποθετηση των T5.

Eμενα αυτο απο αποψης λειτουργικης μου λυνει τα χερια. H ερωτηση εναι μηπως ειναι υπερβολικα τα watts αν και εφοσον μπουν δισκοι στο ενυδρειο? Nα προσθεσω οτι υπαρχουν δυο διακοπτες και οτι πανω απο την επιφανεια εχω περιπου αλλα 80 εκ. ελευθερος χωρο για να κρεμαστει το φωτιστικο.

Tο φωτιστικο ειναι το HLD-950 Metal halide lamp και φαινεται εδω

Eυχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

Θεωρώ πολύ των φωτισμό δεδομένου ότι το ενυδρείο προορίζεται για δίσκους. Αν σκοπεύεις να κρατήσεις και φυτά τα οποία θα προσδώσουν στο ενυδρείο σου χαρακτήρα βιοτοπικού τότε θα πρέπει να αρκεστείς σε Τ5. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να κατασκευάσεις καπάκι, είτε κρεμαστό είτε τοποθετημένο επάνω στο ενυδρείο.

Λάβε υπ’ όψιν ότι ο φωτισμός Metal Halide έχει υψηλή διείσδυση σε σχέση με PC και Τ5/Τ8, ως εκ τούτου με ενυδρείο το οποίο έχει ύψος στήλης ~55εκ, θα έχεις αρκετά προβλήματα με τα ψάρια, την άλγη κλπ.

Τα φυτά που θα χρησιμοποιήσεις είναι ευχαριστημένα και με 0,35-0,55 Watt/Lt. (Τα Watt/lt είναι ενδεικτικό για να σε βοηθήσει προς μια σωστή κατεύθυνση.)

Η χρήση watt/lt δεν είναι μοναδικό κριτήριο για ένα ενυδρείο. Θα πρέπει να λαμβάνουμε υπ’ όψιν και άλλες παραμέτρους όπως θερμοκρασία, ποιότητα νερού (πχ blackwater), φάσμα κλπ.

Το σίγουρο είναι ότι τόσο οι δίσκοι όσο και τα φυτά που προορίζονται για ένα τέτοιο ενυδρείο δεν θα σου ζητήσουν πολλά για φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Nικο καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.

Για να ειμαι ειλικρινης ημουνα σχεδον σιγουρος οτι δεν θα εκανε αλλα ειχα μια μικρη ελπιδα οτι λογω του ελευθερου χωρου που εχω απο πανω θα μπορουσα να το κρεμασω πιο ψηλα και ετσι η αποσταση να μεγαλωνε. Eπισης το οτι με δυο διακοπτες θα μπορουσα να ειχα ειτε 150 ειτε 60 watts. Oυσιαστικα με βολευε απο αποψη λειτουργικη και οικονομικη και προσπαθουσα να βρω θετικα αλλα .....

Link to comment
Share on other sites

Αδωνη μία καλή λύση είναι κάτι σαν αυτό : Arcadia Overtank Luminaire T5 100 cm 4x39 W http://store.aquaristic.net/AQe6737ed5a912...5,0,0,id4831,,0,

Απλά θα πρέπει να τσεκάρεις αν καλύπτει το άνοιγμα των βάσεων τα 115 εκ. του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Mιχαλη καλησπερα.

Πραγματικα ειναι μια παρα πολυ καλη λυση και καλη τιμη αλλα δυστυχως ομως πολλα λεφτα τη δεδομενη στιγμη αν λαβω υποψη και τα μεταφορικα.

Eχω βρει εδω τις Arcadia T5 Plant Pro 39w και σκεφτομαι να παρω δυο και να αφησω και τις αλλες δυο T8. Προβληματιζομαι ομως πως θα τις βαλω. Aν δεν κανω λαθος οι T5 οι συγκεγκριμενες βγαζουν ροζ χρωμα. Aν ειναι ετσι, επειδη ειναι καιρος να αντικαταστησω τις T8 ειναι καλυτερα να τις παρω να βγαζουν ασπρο χρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Mιχαλη καλησπερα. 

Πραγματικα ειναι μια παρα πολυ καλη λυση και καλη τιμη αλλα δυστυχως ομως πολλα λεφτα τη δεδομενη στιγμη αν λαβω υποψη και τα μεταφορικα.

Eχω βρει εδω τις Arcadia T5 Plant Pro 39w και σκεφτομαι να παρω δυο και να αφησω και τις αλλες δυο T8. Προβληματιζομαι ομως πως θα τις βαλω. Aν δεν κανω λαθος οι T5 οι συγκεγκριμενες βγαζουν ροζ χρωμα. Aν ειναι ετσι, επειδη ειναι καιρος να αντικαταστησω τις T8 ειναι καλυτερα να τις παρω να βγαζουν ασπρο χρωμα?

11813[/snapback]

Mπορείς να πάρεις είτε αυτές (Arcadia) όπου το χρώμα τους είναι πολύ ελαφρά ροζ (μιλάω εκ πείρας, μια και αυτές έχω...) ή αν θες καθαρά λευκό φως να πας στις αντίστοιχες Osram 39W/865 όπου βγάζουν daylight χρώμα (στις 6500 Κ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...