Jump to content

Let There Be Reeeeef!


a.kotrokoi

Recommended Posts

Για την ακρο με τη νεκροφανεια, ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ηταν bleached! Μαλιστα ειχα δει παρα πολλες φωτο απο πεθαμενες ακρο. Μετα την ανακαμψη της, πλεον τη φωναζουμε Λαζαρο...

Οσο για το φαι το προσεχω, φωσφορικα δεν εχω και τα νιτρωδη/νιτρικα ανεβηκαν απο την μετακομιση ελπιζω και οχι απο το φαι.

Αφου ομως πεινανε τα καημενα πως να μην ταισω! ασε που εχω την μανδαρινουλα μου που θελει καθημερινα κατεψυγμενα για να διατηρησει την χοντροκοιλια της :thumbup:

Τεσπα νομιζω οτι ανοιγω δουλειες για σημαντικες βελτιωσεις το ΜΑΞακι.

Ε μετα απο τοσο καλα λογια και σαφη αναπτερωση ηθικου, δεν μπορω να κρατηθω! θα βαλω κι αλλες φωτο απο αγαπημενα πλασματακια... :thumbup:

post-2616-1222953290_thumb.jpg

post-2616-1222953337_thumb.jpg

post-2616-1222953443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι.

Λίγο ασυνήθιστος ο ερημίτης.

Link to comment
Share on other sites

κι αλλα

προσεξτε το περκουλακι που εχει ταισει ολα τα ποδια της ευφυλιας!

επισης, ο αχινος εχει φορεσει το καλο του θερμομετρο και κοβει βολτες..

α και ο ερημιτης λογω μεγεθους φυσικα και μετακομισε μετα την εγκατασταση κοραλλιων.. :thumbup:

post-2616-1222954149_thumb.jpg

post-2616-1222954227_thumb.jpg

post-2616-1222954489_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - a.kotrokoi
Link to comment
Share on other sites

Οπως παντα τα σπαει ο κλοουν!!! :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

οι βιλλες των περκουλων και η μαντις με ενα επισημο ενδυμα-siporax

post-2616-1222955393_thumb.jpg

post-2616-1222955497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

οι βιλλες των περκουλων και η μαντις με ενα επισημο ενδυμα-siporax

Χα, χα, χα! :thumbup:

Είναι όλα πολύ όμορφα (φτου-φτου), αλλά και ο κάβουρας δείχνει πολύ όμορφος, πράγματι! Ανέβασε αν μπορείς καμμιά καλύτερη φωτό...

BTW, την gomezi τη πήρες από τους Καλαματιανούς? Ευχαριστημένη? Τη σκεφτόμουν και γώ αλλά... τελείωσε! :thumbup: .

Τώρα, θα περιμένω να κλαδέψεις όταν γίνει έτσι και δε θα χωράει πιά στο RSM σου! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Χα, χα, χα! :bigemo_harabe_net-173:

Είναι όλα πολύ όμορφα (φτου-φτου), αλλά και ο κάβουρας δείχνει πολύ όμορφος, πράγματι! Ανέβασε αν μπορείς καμμιά καλύτερη φωτό...

BTW, την gomezi τη πήρες από τους Καλαματιανούς? Ευχαριστημένη? Τη σκεφτόμουν και γώ αλλά... τελείωσε! :D .

Τώρα, θα περιμένω να κλαδέψεις όταν γίνει έτσι και δε θα χωράει πιά στο RSM σου! :thumbup:

O κάβουρας ειναι πραγματι εντυπωσιακος. ειχαν ερθει τρεις με το βραχο αλλα μονο δυο εμφανιζονται κι αυτοι σπανια! ειναι πολυ ντροπαλοι και μικροι, ~ 1 εκ!!! το περιεργο ειναι οτι απ οσα filter feeding crabs εχω δει στο δικτυο κανενας δεν ειναι σε αυτα τα χρωματα. ειναι μαυρος ιριδιζων απο πανω και φουξια απο κατω. λογω μεγεθους λοιπον και ελλειψει καλης μηχανης, δεν ειναι ευκολο να φωτογραφηθει... παρολα αυτα να και μια αλλη φωτο.

Η γκομεζι ειναι οντως καλαματιανη και μεχρι να ερθει το ΜΗ φωτιστικο μου :thumbup: και να τουμπανιασει πιθανα να μπορουσα να σου δωσω ενα ποδαρακι... :thumbup: που σιγουρα θα παει καλυτερα σε σενα. οποτε ακομα και αν δεν παει καλα σε μενα, θα εχουμε σωσει ενα κομματι!

post-2616-1223019540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ειναι κολλημενα στο τζαμι ειναι chaeto η οποια δυστυχως ψοφησε κατα τη μετακομιση... ευχομαι να ξαναβγει

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

O κάβουρας ειναι πραγματι εντυπωσιακος. ειχαν ερθει τρεις με το βραχο αλλα μονο δυο εμφανιζονται κι αυτοι σπανια! ειναι πολυ ντροπαλοι και μικροι, ~ 1 εκ!!! το περιεργο ειναι οτι απ οσα filter feeding crabs εχω δει στο δικτυο κανενας δεν ειναι σε αυτα τα χρωματα. ειναι μαυρος ιριδιζων απο πανω και φουξια απο κατω. λογω μεγεθους λοιπον και ελλειψει καλης μηχανης, δεν ειναι ευκολο να φωτογραφηθει... παρολα αυτα να και μια αλλη φωτο.

Τόσο όμορφα καβούρια (φτου-φτου!) και μαλίστα filter feeding, είναι κάτι σαν λαχείο! :D Να σου ζήσουν! :thumbup:

Η γκομεζι ειναι οντως καλαματιανη και μεχρι να ερθει το ΜΗ φωτιστικο μου :thumbup: και να τουμπανιασει πιθανα να μπορουσα να σου δωσω ενα ποδαρακι... :bigemo_harabe_net-167: που σιγουρα θα παει καλυτερα σε σενα. οποτε ακομα και αν δεν παει καλα σε μενα, θα εχουμε σωσει ενα κομματι!

Ω, είσαι τόσο καλή!!! :bigemo_harabe_net-163:

Με τιμά η προσφορά σου και ειδικά η σιγουριά σου ότι η gomezi θα έχει καλύτερη τύχη μαζί μου, :bigemo_harabe_net-173: όμως και εγώ Τ5 δουλεύω (~1,3W/ltr) και θέλω να πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα μαζί της αν τη τοποθετήσεις όσο ψηλότερα μπορείς στο RSM σου. Πιθανά, να μην πάρεις τέλεια απόχρωση ή γρήγορη ανάπτυξη αλλά δε θα τη χάσεις κιόλας! :bigemo_harabe_net-163: Δε ξέρω αν θα πετύχεις καλύτερα αποτελέματα, με ελαφρώς αυξημένη φωτοπερίοδο... :bigemo_harabe_net-163:

Πάντως, η προσφορά σου για το ποδαράκι είναι δελεαστική και θα επικοινωνήσω μαζί σου, μόλις σκεφτώ τι αντί-δωρο θα σου δωσω για το RSM! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου aquarius, δεν ειναι θεμα καλοσυνης μονο αλλα και προνοητικοτητας...πιστευω οτι καπως ετσι θα επρεπε να κανουμε ολοι μεταξυ μας, ουτως ωστε καποια δυσκολα ή σπανια κομματια να διαδοθουν περισσοτερο. Ολοι καποια στιγμη παθαινουμε μια μεγαλη καταστροφη και καποια κοραλλακια χανονται αδικα. Αν ομως εχεις δωσει σε καποιον φιλο ή ακομα και σε ασχετο, τοτε εχει πολλες πιθανοτητες να σωθει ενα καλο ζωντανο. Αποψη μου παντα... :thumbup:

Επισης το σ/κ προχωρησα σε σημαντικες αλλαγες. Αλλαξαν θεσεις καποια κοραλλια. Προστεθηκε ενα αρκετα μεγαλο κομματι βραχου και ανεβηκαν οι ακρο στο καλυτερο δυνατο σημειο. Καποιες κλαδευτηκαν και καθαριστηκαν και μπηκαν μονο τα υγιη κομματια.

Βλεπετε και μου λετε...

post-2616-1223283260_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα κοντινο...

αν δειτε στην καφε μιλεπορα υπαρχει ενα καβουρακι. ειναι καφε και ελαφρως τριχωτο (οχι τα κλασσικα κακα τριχωτα καβουρια αλλα ουτε και ασπρο οπως τα ακρο-καβουρια). Αυτο υπηρχε απο τοτε που την απεκτησα. Υπαρχει πιθανοτητα να φταιει και το καβουρι στην υποτροπη της μιλεπορας?

post-2616-1223283611_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι σημαντικο! το τεστ της σαλιφερτ ηταν οντως προβληματικο!

με τεστ της tropic marin το ΚΗ ειναι στο 7,5 :thumbup:

με τι ρυθμο πρεπει να το ανεβασω παρακαλω?

post-2616-1223284147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ε και μερικες φωτο με την Μπουρμπουλιθρα μου και αλλα ομορφα πλασματα :thumbup:

φτου φτου φτου

post-2616-1223285973_thumb.jpg

post-2616-1223286034_thumb.jpg

post-2616-1223286083_thumb.jpg

post-2616-1223286212_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλιτερο στησιμο απο οτι πριν...

Πραγματικα ομορφο !!!!Μπραβο!

Πες μου λιγο τα ονοματα απο τις ακροπορες..

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι σημαντικο! το τεστ της σαλιφερτ ηταν οντως προβληματικο!

με τεστ της tropic marin το ΚΗ ειναι στο 7,5 :thumbup:

με τι ρυθμο πρεπει να το ανεβασω παρακαλω?

το 7-7,5 kh για πολλούς χομπιστες θεωρείται ιδανικό , οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας , όπως βλέπεις

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

το φυσικό θαλασσινό νερό στα ίδια επίπεδα είναι

αυτός ο πίνακας θα σε βοηθήσει στους υπολογισμούς για ασβέστιο , ΚΗ, μαγνήσιο

http://home.comcast.net/~jdieck1/chemcalc.html

θα έλεγα να απομακρυνεις το καβουράκι της μιλεπορας

Link to comment
Share on other sites

το 7-7,5 kh για πολλούς χομπιστες θεωρείται ιδανικό , οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας , όπως βλέπεις

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-05/rhf/index.php

το φυσικό θαλασσινό νερό στα ίδια επίπεδα είναι

αυτός ο πίνακας θα σε βοηθήσει στους υπολογισμούς για ασβέστιο , ΚΗ, μαγνήσιο

http://home.comcast.net/~jdieck1/chemcalc.html

θα έλεγα να απομακρυνεις το καβουράκι της μιλεπορας

Τάσο, φοβερο εργαλείο υπολογισμου! Σ ευχαριστω πολυ :thumbup:

Το καβουρακι ομως δεν ξερω τι να το κανω αφου δεν εχω σαμπ...θα το ριξω χυμα μες στο ενυδρειο μηπως βρει καποιο αλλο σημειο να φωλιασει και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλιτερο στησιμο απο οτι πριν...

Πραγματικα ομορφο !!!!Μπραβο!

Πες μου λιγο τα ονοματα απο τις ακροπορες..

Οι ακρο ειναι μια πρασινη-μπλε (πισω πισω δεξια), μια γκομέζι (η ροζ φουντωτη), μια πρασινη (ο θεος να την κανει -η μικρη κλαδεμενη), μιλεπορα καφε

Link to comment
Share on other sites

Το καβουρακι ομως δεν ξερω τι να το κανω αφου δεν εχω σαμπ...θα το ριξω χυμα μες στο ενυδρειο μηπως βρει καποιο αλλο σημειο να φωλιασει και βλέπουμε...

καλυτερα στα καρβουνα

Link to comment
Share on other sites

αουτς :thumbup:

αν ρίξεις πάλι το καβουράκι στο ενυδρείο .. πιθανότατα θα ξαναπάει στη μιλεπορα η σε κάποια ακρο .. γιατί να ρισκάρεις άλλα ζωντανά που έχεις βάλει με κόπο και έξοδα στο ενυδρείο ? κάνε τη καρδιά σου πέτρα για το καλό των υπολοίπων

Link to comment
Share on other sites

αν ρίξεις πάλι το καβουράκι στο ενυδρείο .. πιθανότατα θα ξαναπάει στη μιλεπορα η σε κάποια ακρο .. γιατί να ρισκάρεις άλλα ζωντανά που έχεις βάλει με κόπο και έξοδα στο ενυδρείο ? κάνε τη καρδιά σου πέτρα για το καλό των υπολοίπων

Το καβουρακι θα μετακομισει αμεσα Τασο ! Μ' επεισες.

Επισης κατι το οποιο αξιζει να πω, ειναι οτι στις λιγες μερες που η μιλεπορα αλλαξε θεση και ανεβηκε πιο κοντα στο φως εχει βγαλει ιστο στη βαση οπως παλια, περισσοτερους πολυποδες και αλλαζει σιγα σιγα χρωμα προς το αρχικο της!!! :thumbup:

Με την πρωτη ευκαιρια που θα ειναι εμφανης πια η διαφορα, θα βαλω φωτο.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες κ τη βοηθεια σας:thumbup:

Οχι βεβαια οτι κλεινει το θεμα καθως ειμαι σιγουρη οτι κατι θα προκυψει στο μελλον οσο κι αν το απευχομαι.

Με τον καιρο θα εχουμε εχουμε και νεες φωτογραφιες, ελπιζω καλυτερης ποιοτητας...

Σας ευχαριστω και παλι, προς το παρον... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετεεεεε! :chair:

Εδω και παλι. Αυτη τη φορά με ενα ευχαριστο θέμα: 2 cleaner shrimps αυγομενες!

Το ζητημα ειναι οτι εχω μονο δυο γαριδες και αφου ειναι και οι δυο θηλυκες, θεωρώ τουλαχιστον απιθανο να γονιμοποιηθουν τα αυγα.

Βεβαια, η μια γαρις εχει κανονικα ασπρα αυγα (σαφως μη γονιμοποιημενα) ενω η αλλη εχει διαφανα αυγα, με μικρα μαυρα στιγματακια πανω τους -ματια ισως?- τα οποια αεριζει κανονικα και ειμαι σιγουρη οτι μεγαλωνουν!!!

Ειχα διαβασει γενικα οτι αν ειναι δυο θηλυκες γαριδες η μια μπορει να αλλαξει φυλο. Γινεται ομως, ενω ειναι αυγομενη να γονιμοποιησει τα αυγα της αλλης? χμμμ...

Ιδου η απορία :chair:

Link to comment
Share on other sites

Άννυ μου το ενυδρείο σου είναι ότι ομορφότερο έχω δει :chair:

είμαστε πολύ τυχεροί με το Δημήτρη που μπορέσαμε να το θαυμάσουμε από κοντά!

Με το καλό τα "γαριδάκια" σου!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...