Jump to content

Σχετικά με θερμοστάτες


Memas 13

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο ρεύμα καίνε οι θερμοστάτες και συγκεκριμένα στα 50watt

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οσο μια λαμπιτσα 50 βατ. Τριχες δηλαδη...

(Και δεν ειναι και συνεχεια αναμμενος)

Να προσθέσω σε αυτό που ανέφερε ο Γιώργος ότι εξαρτάται και σε τι ενυδρείο τον έχεις και τι εξωτερική θερμοκρασία έχει το δωμάτιο. Δηλαδή, άλλο θερμαντήρας 50watt σε 60λιτρο και άλλο σε 100λιτρο ή και περισσότερο. Άλλο σε δωμάτιο με καλοριφέρ και άλλο στη βεράντα ( :thumbup: ).

Τα 50watt είναι λίγα ονομαστικά και υπό κανονικές συνθήκες (60λιτρο το πολύ ενυδρείο και με κάποια θερμαντική πηγή στο δωμάτιο) όντως είναι αμελητέα αλλά υπό άλλες συνθήκες άμα είναι συνέχεια ανοικτός.....

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Είναι 60λιτρο και ναι σε δωμάτιο με καλοριφέρ.... άρα μένω ήσυχος.... ευχαριστώ πολύ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω ένα ενυδριάκι "γυάλα" 10-12λίτρα περίπου ανοικτό. Μέσα μου δώσανε 1 θερμοστάτη μικρό 10watt που γράφει οτι κάνει για 20λίτρα ενυδρίο. Ιταλικής προέλευσης χωρίς ρυθμίσεις. Το πρόβλημά μου είναι οτι το νερό έχει σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμούς. Ο θερμοστάτης εχει μια ένδειξη νερού μόνο min, max δεν έχει. Μήπως αυτό σημαίνει οτι πρέπει να είναι τελείως μέσα στο νερό? Η είναι μούφα ο θερμοστάτης? Επίσης αν βάλω πχ ένα μεγαλύτερο λογικά θα σταματάει όταν φτάσει 26 βαθμούς και θα λειτουργεί λιγότερο για να ξαναζεστάνει. Τί λοιπόν είναι προτιμότερο? Μικρός θερμοστάτης ή μεγάλος?(σε σχέση και με τη κατανάλωση ενέργειας).

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι να πάρεις έναν 25 watt με ρύθμιση...όσο για ενέργεια καταναλώνει 2,5 φορές παραπάνω απο τον δικό σου αλλά ζεσταίνει το νερό 2,5 πιο γρήγορα...οπότε είναι το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Andreas301 είναι καλύτερο να βάλουμε μεγαλύτερο θερμοστάτη από το κανονικό; Έχω 75w στο 52lt γιατί χρειαζόμουν επειγόντως και ο μόνος επώνυμος ήταν σε αυτή τιν τιμή. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με την κατανάλωση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω οτι πχ ακόμα και 500 watt να έχεις θα ζεστάνει το νερό σε 1 λεπτό πχ. οπότε η ενέργεια θα είναι η ίδια γιατί δε θα δουλεύει συνέχεια. Απλά δε ξέρω αν θα καταναλώσει παραπάνω κατα την έναρξη λειτουργίας του ή λήξης ή στο stand-by πόσο καταναλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Andreas301 είναι καλύτερο να βάλουμε μεγαλύτερο θερμοστάτη από το κανονικό; Έχω 75w στο 52lt γιατί χρειαζόμουν επειγόντως και ο μόνος επώνυμος ήταν σε αυτή τιν τιμή. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται με την κατανάλωση;

Μια χαρά είναι ο 75άρης στο 50λιτρο. Δεν θα έβαζα με τίποτα έναν θερμαντήρα

μόνο 50 watt σε ένα 50 λιτρο ενυδρείο.

Ανάλογα βέβαια πάντα με την εξωτερική θερμοκρασία για να είμαι πιο ακριβής.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν θα απαντούσα ναι, μερικά watt ακόμη δεν βλάπτουν (όπως και τα λίτρα :thumbup: ).

Και εξηγούμαι τι κάνω εγώ:

Στο RIO125 έχω τον δικό του (100watt) και έναν ακόμα στην αντίθετη πλευρά 50watt.

Έτσι έχω και ομοιομορφία στο ζέσταμα και γρηγορότερα.

Στο RIO300 έχω τον δικό του (300 watt) και έναν εξαιρετικό θερμαντήρα hydor, εξωτερικό, συνδεδεμένο στην έξοδο του φίλτρου προς το ενυδρέιο, επίσης 300 watt.

Και στα δύο παραπάνω ενυδρεία, οι διπλοί θερμαντήρες είναι συνδεδεμένοι με κοινό αισθητήρα ενεργοποίησης απενεργοποίησης ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα αναβοσβήνουν μαζί.

Στο μικρό τριαντάρι ενυδρείο έχω απλά έναν θερμαντήρα 50 watt.

Καλύτερα λίγα παραπάνω watt με μικρότερη διάρκεια ενεργοποίησης.

Φανταστείτε, ότι το RIO300 που είναι στο σπίτι και έχει γενικά σταθερή θερμοκρασία λόγω καλοριφέρ

(23-24 βαθμούς κατα κανόνα) οι θερμαντήρες ανάβουν, αν όχι σπάνια, πάντως όχι πολύ συχνά.

Επίσης, στις αλλαγές νερού έχουμε πολύ γρήγορη άνοδο της θερμοκρασίας στο κανονικό της

(γιατί στο κάτω κάτω δεν μπορούμε όλοι να προετοιμάζουμε το νερό πρωτύτερα).

Δεν έχω παρατηρήσει σημαντική άνοδο της κατανάλωσης και γενικά από αλλού μας βγαίνει της ΔΕΗ και όχι από το ενυδρείο (υπολογιστής, θερμοσίφωνο κλπ).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

με κάλυψες απόλυτα φίλε, σκεφτόμουν να βάλλω στο μέλλον 50w ώστε να κρύβεται πιο εύκολα, αλλά μετά από όσα είπες μάλλον θα μείνω έτσι..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...