Jump to content

νεος στο χωρο


Recommended Posts

ειμαι νεος στον χωρο,αρκετα νεος μπορω να πω,εχω παρακολουθησει ομως φιλους που εχουν ενυδρεια αλμυρου νερου και πανω κατω εχω καταλαβει το τι παιζεται.

εχει την φασαρια του το παθος αυτο και σιγουρα θελει και πολυ προσοχη ομως θεωρω οτι ειναι περα απο ομορφο,ψυχαγωγικο για τον ιδιο μας τον εαυτο,ασχετου τιμης που κοστιζει ο εξοπλισμος.

το ενυδρειο που θα δειτε ειναι πολυ φρεσκο,βδομαδας μπορω να πω,το εφτιαξα με 23 κιλα περιπου βραχο,θελει κι αλλο,νερο συσκευασμενο κι οχι με πατεντες για καλυτερη λειτουργια και στρωσιμο για τον πρωτο καιρο ισως.

αυτη λοιπον ειναι μια γευση γι αυτο που θα ακολουθησει.

καποιοι μπορουν να πουν οτι ρε Γιαννη,βιαστηκες ρε φιλε κι εβαλες και ψαρια μεσα σε μικρο διαστημα,θα απαντησω,δεν ξερω,ισως,πολλοι ομως εχουν ξεκινησει τετοια δουλεια και τα ψαρακια τους ζωη να χουν αντεξαν.

αυτη λοιπον ειναι η αρχη μιας μικρης κοινωνιας που ζουν ομορφα ψαρακια μεσα σε εναν νεο χωρο και περιβαλον που θα τα αγκαλιαζει με αγαπη και φροντιδα για οσο καιρο ειναι εκει.

img2772tu9.th.jpgthpix.gif

img2769rk5.th.jpgthpix.gif

img2778by3.th.jpgthpix.gifimg2785vb6.th.jpgthpix.gif

img2786aa5.th.jpgthpix.gif

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στη θάλασσα του aquazone :thumbup:

όταν λες <συσκευασμένο νερό> τι εννοείς?

όπως είπες και μόνος σου , έβαλες πολλά ψάρια σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα .. στηριζόμενος στη καλή σου τύχη .. εύχομαι να την έχεις

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στη θάλασσα του aquazone :thumbup:

όταν λες <συσκευασμένο νερό> τι εννοείς?

όπως είπες και μόνος σου , έβαλες πολλά ψάρια σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα .. στηριζόμενος στη καλή σου τύχη .. εύχομαι να την έχεις

Προφανως απιονισμενο νερο απο καποιο μαρκετ...

Καλως ηρθες και καλη συνεχεια με το πανεμορφο καμαρι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας, αγαπητέ "taksidiotis".

Όπως σωστά επισήμανες, το πάθος για το χόμπι, έχει τη φασαρία του, το κόστος του και απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή. Αυτοί είναι κάποιοι σημαντικοί λόγοι για να δείξουμε υπευθυνότητα, να αποκτήσουμε τις απαραίτητες γνώσεις, ώστε να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό, στους αγαπημένους μας φίλους, τα ψαράκια. Σε καμία περίπτωση, όμως το πάθος αυτό δεν πρέπει να μας πάρει από κάτω, γιατί το τίμημα θα είναι μεγάλο, όχι μόνο για την τσέπη μας, αλλά απέναντι στους ζωντανούς οργανισμούς, που δεν μας φταίνε σε τίποτα.

Κατά τη γνώμη μου, αν δεν προσέξουμε τα παραπάνω, η απογοήτευση, δεν θα αργήσει να έλθει.

Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ όμορφο!! Είναι ένας ζωντανός πίνακας και εύχομαι να διατηρηθεί έτσι και στο μέλλον.

Δεν έχω παρά να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου, "καλή τύχη".

Ανάφερέ μας περισσότερα για τον εξοπλισμό, που διαθέτει.

Το "συσκευασμένο" νερό, θα το χρησιμοποιείς κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγή??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και καλως ορισες,ομορφο το συστημα σου.Συσκευασμενο νερο ισως εννοεις το θαλασσινο που βρισκεται σε καταστηματα ετοιμο σε μπετονι απο διαφορες εταιριες.Σωστα?

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες. :thumbup:

Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν που έβαλε ψάρια μέσα σε μια βδομάδα και να του έζησαν.

Καλή τύχη πάντως και εύχομαι να τα καταφέρεις.

@salTasos <συσκευασμένο νερό> νερό θαλασσινό κονσέρβα πωλείτε σε μπιτόνια έτοιμο προς χρήση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες. :thumbup:

Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν που έβαλε ψάρια μέσα σε μια βδομάδα και να του έζησαν.

Καλή τύχη πάντως και εύχομαι να τα καταφέρεις.

@salTasos <συσκευασμένο νερό> νερό θαλασσινό κονσέρβα πωλείτε σε μπιτόνια έτοιμο προς χρήση. :thumbup:

το ξέρω .. αλλά όπως βλέπεις .. δεν είναι και τόσο σαφές τι εννοεί ο φίλος μας ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλώς ήρθες!

Εγώ θα σου πρότεινα να ξανά σκεφτείς την στρατηγική σου (Όπως άλλωστε σου πρότειναν και σε φίλιο forum) μήπως καταφέρεις και σώσεις κάποια από τα ψάρια σου, και κατά επέκταση, λεφτά που έχεις δώσει. Αν χρειάζεσαι διευκρινήσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

Καλή συνέχεια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην θαλασσινή παρεά μας φίλε μου!!!

Σίγουρα βιάστηκες να βάλεις ψαρακια και το ξέρεις!!!

Παρόλαυτά φαινεται όμορφο!!!

Να τα πούμε και απο κοντά, βλέπω εισαι Ηράκλειο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου και καλως ορισες,ομορφο το συστημα σου.Συσκευασμενο νερο ισως εννοεις το θαλασσινο που βρισκεται σε καταστηματα ετοιμο σε μπετονι απο διαφορες εταιριες.Σωστα?

καλη συνεχεια...

ακριβως φιλε μου.

θα προσπαθησω το μεγιστο για το ενυδρειο αυτο κι ευχομαι να το πετυχω σιγα σιγα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες φιλε συνονοματε..αυτη την στιγμη το ενυδρειο σου δειχνει πολυ ομορφο..αλλα εχεις βαλει της βασεις γιαναμην κρατησει αυτη η εικονα...οταν ενα θαλασσινο ενυδρειο κρασαρει το αποτελεσμα ειναι ολοκληρωτηκο...μην αφινεις τα πραγματα στην τυχη.το θεμα δεν ειναι ο εγωισμος μας(εγω θα τα καταφερω)αλλα η χαρα του να βλεπεις το ενυδρειο σου να μεστωνει με το χρονο και τα ζωντανα να εχουν την συμπεριφορα που εχουν και στην φυση και οχι να εχεις στρεσσαρισμενα καιφοβισμενα ψαρια..αυτο στην περιπτωση που επιζησουν..επιπλεον θα σε παροτρεινα να κανεις μια αναζητηση για το τι κανει η αμμωνια τα νητρωδη και τα νιτρικα στα ψαρια..ειναι δηλητηρια..θα σου αρεσε να σε εχουν σε ενα σπιτι με αετρια σαριν?ολα αυτα στα λεω μεπολυ φιλικο τονο γιατι ειναι κριμα για τα ζωντανα και την τσεπη σου

Link to comment
Share on other sites

δεκτη και σωστη η γνωμη σου φιλε μου,εδω στρωμενα ενυδρεια κι εχουν τον κινδυνο και φοβο για την καταστροφη,ανα 2 ημερες κανω μετρησεις και στα νιτρικα,αμμωνια και σε αλλα εννοειται που παιζουν ρολο στην σωστη λειτουργεια του ενυδρειου,προς το παρον ολα δειχνουν νορμαλ.

τα ψαρια ζωη να χουνε τα βλεπω κινητικα και με διχως καποια αλλαγη στο χρωμα τους οπως επισης και <<καθαρα>>.

ο χρονος θα δειξει,τα buffer παντως ωραια ψαρια αλλα θελουν πολυ φαι και προσοχη καθως ειναι επιθετικα.

οι σμερνες στον κοσμο τους,χωμενες σε βραχους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

όπως ειπαμε και απο κοντά στο ενυδρείο σου θέλει πολύ ισχυρή βιολογία για να αντέξει στο ταισμα αυτών των ψαριών χωρίς προβλήματα!

Έως τότε προσοχή στο τάισμα και υπομονή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

που βρήκες έτοιμο αλατόνερο στο Ηράκλειο ?

υπήρχαν μπιντόνια γεμάτα νερό έτοιμα και πήρες από αυτά η σου γέμισε κάποιος την ώρα που τα ζήτησες ?

πες μας λίγα λόγια πάνω σ αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όμορφο το αποτέλεσμα, να το χαίρεσαι φίλε πατριώτη μου.......... :thumbup:

ΥΓ. την Χανιόπορτα που έκανες την έχεις κολλήσει στην βάση να μη πάρει προς τα κάτω και σου κάνει ζημιά ?

Έγινε επεξεργασία - NAVY
Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε μου,βασικα μου φαινοταν οτι εχω βαλει πολυ βραχο,την χανιοπορτα την εκανα για να περνανε απο κει τα ψαρακια ωστε να μην πηγαινουν μονο απο την μπροστινη πλευρα μονο,δεν το χω κολλησει αλλα ειναι πολυ σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φίλε μου...

Δυο ερωτήσεις:

Εχεις αρκετες κρυψώνες για τα ψαρια σου?

Η ανατάραξη της επιφάνειας, ειναι αρκετή?

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις κρυψωνες?

εννοεις να μπαινουν τα ψαρακια μεσα και να κρυβοντε?

εχω αυτο που βλεπεις φιλε μου,οχι κατι παραπανω ωστε να κρυβοντε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σημεία που τα ψάρια θα νιώθουν ασφάλεια...

Αυτό γίνετε μακριά απο όλα τα αδιάκριτα βλέματα μας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...