Jump to content

Να σας δειξω και το δικο μου? Aquadream 104


enduraske-30

Recommended Posts

Την Κυριακη παρελαβα το εν λογω ενυδρειο με σκοπο να αναβαθμισω το Aquadream 80 που εχω και ταυτοχρονη την διαβιωση των δισκων μου.

Λοιπον χθες πηρα αδεια απο την δουλεια για να το στησω και δειτε τι καταφερα.

Ειχε πολυ δουλεια μεχρι να ετοιμαστει-καθαριστει και επισης επρεπε να προσαρμοσω το επιπλο μου ωστε να δεχθει το εξωτερικο φιλτρο!

Το επιπλο ειναι ιδιοκατασκευη απο ξυλο και σιδερο ωστε να ταιριαζει με τα επιπλα του χωρου.

Το αποτελεσμα ομως με ικανοποιησε 199%

Κλασσικα το μαυρο χρωμα δεν υπαρχει πλεον (ειχα βαψει και το προηγουμενο) καθως ολα τα πλαστικα ασταρωθηκαν και βαφθηκαν ασημενια!

Το ρολο της φιλτρανσης αναλαμβανει ενα Fluval 305 με βιολογικο υλικο και επισης θα προστεθει (σημερα που θα αγορασω σηληνωσεις) ενα μικρο εξωτερικο με αντιφοσφωρο για χημικο καθαρισμο.

Δειτε μερικες φωτο.

post-2540-1222952746_thumb.jpg

post-2540-1222952777_thumb.jpg

post-2540-1222952795_thumb.jpg

post-2540-1222952979_thumb.jpg

post-2540-1222953019_thumb.jpg

post-2540-1222953062_thumb.jpg

post-2540-1222953129_thumb.jpg

post-2540-1222953196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι πανεμορφοι οι δισκοι σου!!!Φτου φτου!!!

Αλλα καλυτερα βγαλε τον παρθενονα απο το ενυδρειο και πηγαινε τον πισω στην Ακροπολη να τον θαυμαζουν οι τουριστες παρα οι δισκοι που τον χεζ... :thumbup::thumbup:

Περα απο την πλακα δεν ειναι καθολου χρησιμος,και αισθητικα δεν ειναι ομορφο και στα ψαρια δεν αρεσει,και δεν ταιριαζει στο φυσικο τους περιβαλλον...

Βγαλε τον παρθενονα και βαλε οσο περισσοτερες ριζες μπορεις και μερικα ακομα φυτα!!!

Καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανεμορφοι οι δισκοι σου!!!Φτου φτου!!!

Αλλα καλυτερα βγαλε τον παρθενονα απο το ενυδρειο και πηγαινε τον πισω στην Ακροπολη να τον θαυμαζουν οι τουριστες παρα οι δισκοι που τον χεζ... :thumbup::thumbup:

Περα απο την πλακα δεν ειναι καθολου χρησιμος,και αισθητικα δεν ειναι ομορφο και στα ψαρια δεν αρεσει,και δεν ταιριαζει στο φυσικο τους περιβαλλον...

Βγαλε τον παρθενονα και βαλε οσο περισσοτερες ριζες μπορεις και μερικα ακομα φυτα!!!

Καλη συνεχεια :thumbup:

Φιλε Θοδωρη ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σου.

Ο Παρθενωνας μου αρεσει πολυ γμτ και οι δισκοι πιστευω οτι τον συνηθησαν γιατι κανουν σλαλομ αναμεσα στους κιονες...

Εχω παρει ξυλα μοπανι να προσθεσω αλλα πρεπει να βρω τροπο να καθησουν κατω γιατι επιλεουν και θελω να τους ριζωσω και μια ανουμπια επανω τους.

Παραθετω και δυο βιντεακια να δειτε.

aquarium1.rar

aquarium2.rar

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα γουστου αγαπητε φιλε.

εαν σου αρεσει ο παρθενωνας...οκ απο εμας.αλλοιμονο.το ενυδρειο ειναι δικο σου και το θεαμα ειναι αποκλειστικα για εσενα και τους οικειους σου.

εμεις απλα απο την πλευρα μας προσπαθουμε να σου δειξουμε πιο θα ηταν το καλυτερο αποτελεσμα οπτικα αλλα και οχι μονο.

ξεκινησες με δισκους.μην ξεχνας λοιπον τις ''ειδικες'' συνθηκες που θελουν αυτα τα πανεμορφα ζωα για να εχουν παντα την υγεια τους και τα χρωματα τους.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τις ριζες μπορεις να τις βαλεις σε κουβα με νερο ενυδρειου και σε λιγες μερες που θα μουλιασουν θα βουλιαξουν μονες τους...Μπορεις να τις φυτεψεις κιολας

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι ειναι κουκλια!!

ο παρθενωνας τι δουλεια εχει στο ενυδρειο? :thumbup:

πανε παρε ενα ομορφο ξυλο κ θα φανει πολυ πιο φυσικο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οι δίσκοι άψογοι και γεμάτοι υγεία όπως δείχνουν

θα σου πώ και εγω οτι καλύτερα ξυλαράκια για κρυψώνες!!!!!!!!

και θα δεις και μόνος σου οτι το φυσικό είναι τελικά και ωραίο :thumbup:

για πες μας αν θές και τιμές του νερού - θερμοκρασίες κτλ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mην ακούς κανέναν, ότι σε κάνει χαρούμενο και δεν ενοχλεί τα ψάρια είναι οκ! Έτσι κι αλλιώς το γούστο μας ωριμάζει μαζί με εμάς.

Καλή συνέχεια και από εμένα! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

.......... δεν ειναι ομορφο και στα ψαρια δεν αρεσει :thumbup: ,............

Με ποιο τρόπο το κατάλαβες ???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειναι κοντα στο φυσικο περιβαλλον που ζουνε αυτα τα ψαρια,αισθητικα κατα την δικη μου αποψη που δεν εχει και κανενα ενδιαφερον δεν ειναι ομορφο και ποιανει πολυ χωρο,το θεμα ειναι τι αρεσει αισθητικα στον φιλο μας και τι στα ψαρια του ...

Εαν ειναι τοτε γιατι δεν βαζουμε ολοι καραβακια,παρθενονες,πλαστικα φυτα κλπ. ,γιατι προσπαθουμε ενα ενυδρειο να το κανουμε προσομοιωτη του φυσικου περιβαλλοντος οπου ζουνε τα ψαρακια μας...

Πως η αφρικανες θελουν πετρες κλπ. ,ετσι οι δισκοι κατα καποιον τροπο θελουν ριζες και οχι παρθενονες...

Θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου ,αλλους συγκατοικους και πολλα αλλα...

Ολα αυτα φιλικα ,εαν κανω λαθος πειτε

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

λάθος δέν κάνεις αλλά τουλάχιστον μήν είσαι τόσο απόλυτος ό καθένας έχει το γούστο του και μία γενική αλλά και ειδική ιδέα του τί είναι ενυδρείο...

εγώ το δωμάτιό μου το έχω βάψει μώβ,εσένα σου αρέσει?

ο καθένας εκφράζεται διαφορετικά αλλά ας μήν κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος,αυτό δεν είναι πρόβλημα τουλάχιστον προτεύον, πρόβλημα είναι να έχεις 4 χρυσόψαρα σε 30 λίτρα πρόβλημα είναι να έχεις πάκου μαζί με αγγελόψαρα silver shark και άλλα πολλά...

Μήν απογοητεύουμε τους συνανθρώπους μας κανείς δεν είναι τέλειος και όλοι είναι μοναδικοί :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω το πως είναι κάθε βιοτοπικο ενυδρείο.

Για το συμπέρασμα σου ότι δεν τους αρέσει ο Παρθενώνας μιλάμε……

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφοι οι δίσκοι σου! Να τους χαίρεσαι και να τους φροντίζεις όπως τους αξίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το δει κανείς ρεαλιστικά,

ακόμα και σε ένα πραγματικό βιότοπο, μπορεί τα ψάρια να βρεθούν να κολυμπούν ανάμεσα σε αταίριαστα αντικείμενα. Ένα αρχαίο ερείπιο για παράδειγμα, ένα ναυάγιο, σκουπίδια.

Αν ενσωματώσει τέτοια αντικείμενα σε ένα ενυδρείο κάποιος με άποψη και καλλιτεχνικό ταπεραμέντο, μπορεί να δημιουργήσει αξιόλογο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω το πως είναι κάθε βιοτοπικο ενυδρείο.

Για το συμπέρασμα σου ότι δεν τους αρέσει ο Παρθενώνας μιλάμε……

Ισως υπαρχει πληροφορια οτι δεν ειναι λατρεις του αρχαιοελληνικου πολιτισμου...... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον σας και τα σχολια σας!!!

Για τον Παρθενωνα να σας πω οτι μου αρεσε παρα πολυ απο την πρωτη φορα που ασχοληθηκα με τα ενυδρεια πριν απο 10 χρονια!!!!

Απλα τωρα με το μεγαλυτερο ενυδριο μπορεσα να τον βαλω μεσα.

Εχω αγορασει ριζες μοπανι και τις εχω βουλιαξει σε μια λεκανη με νερο το οποιο αλλαζω καθε μερα ωστε να βγαλουν οσο περισσοτερο καφε χρωμα γινεται.

Θελω να τα βαλω αριστερα και δεξια απο τον ναο με καμια ανουμπια επανω τους.

Η θερμοκρασια του ειναι 28 βαθμοι και το ph του στο 6,5 και σκληροτητα θα μετρησω αυριο.

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι λατρευουν αυτο που εσυ πετας..(το κιτρινο ζουμι που βγαζουν τα μοπανι,και ειναι γεματο χουμικα,ειναι οτι καλυτερο για ζωα σαν τους δισκους,που λατρευουν το οξινο περιβαλλον...).

για ξανασκεψου το....

αν και θα επαναλαβω οτι το γουστο ειναι ζητημα προσωπικο του καθενος,το θεαμα μοπανι ''ντυμενο'' με ανουμπιες σε παρΑθεση με τις στηλες του ολυμπιου διος....δεν κολλαει φιλε μου.... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη λογική και κάθε φυτεμένο με δίσκους είναι λάθος γιατί και τα φυτά δεν ανήκουν στον βιότοπο των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος γουσταρει αρχαια ελλαδα, παει και τελειωσε.

Αν το υλικο του ναου δεν βγαζει κακες ουσιες, διορθωσει εκ νεου τα λιτρα και το αριθμο των δισκων, τον φωτισμο, τις κρυψωνες, το φοντο θα μπορει να το βαλει και σε διαγωνισμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εγω τα γραψω οπως μου ερχονται στο μυαλο, καποιος καλος "μοντ" θα τα σβησει!!!!! :thumbup: Νεον, εμπερορ τετρα και δισκοι!!!! :thumbup: Μια χαρα. Για τον Παρθενωνα τι πεις ................... ΕΛΕΟΣ πια με τα ΑΚΥΡΑ. Και ζητας την αποψη μας .............αυτα ειναι. Δεν σου προτεινω να ρωτησεις τους δισκους. Εγω παντως εχω αποθημενο να τους βαλω μια βουλιαγμενη φρεγατα, αλλα ειμαι σε διλημα, γιατι μου αρεσει και η τσαλακωμενη μερσεντες του πολυτεχνειου, που μου θυμιζει τα νιατα μου. NAVY τι αποψη εχεις;;; Ποιο να προτιμησω;;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον σας και τα σχολια σας!!!

Για τον Παρθενωνα να σας πω οτι μου αρεσε παρα πολυ απο την πρωτη φορα που ασχοληθηκα με τα ενυδρεια πριν απο 10 χρονια!!!!

Απλα τωρα με το μεγαλυτερο ενυδριο μπορεσα να τον βαλω μεσα.

Εχω αγορασει ριζες μοπανι και τις εχω βουλιαξει σε μια λεκανη με νερο το οποιο αλλαζω καθε μερα ωστε να βγαλουν οσο περισσοτερο καφε χρωμα γινεται.

Θελω να τα βαλω αριστερα και δεξια απο τον ναο με καμια ανουμπια επανω τους.

Η θερμοκρασια του ειναι 28 βαθμοι και το ph του στο 6,5 και σκληροτητα θα μετρησω αυριο.

Γεια σου ρε Κυριάκο!!Το καλύτερο παιδί είσαι! Ο παρθενώνας πάει θαυμάσια μην ακούς κανένα...και καλή ιδέα για διαφήμιση, όχι τα 6 εκατομμύρια ευρώ που δώσανε διαφήμιση για το μουσείο...λες και μας περισσεύανε...απ'ότι είδα δε ταίριαξε γάντι στο έπιπλο...να σαι καλά να το χαίρεσαι, και όποτε περνάς από Πετρούπολη πέρνα για ένα καφέ, έχω και κάτι τέτρα να σου δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε diskus fan λιγακι ειρωνικο το ποστ σου αλλα τι να κανουμε.

Δεκτη καθε αποψη.

Αν συμφωνουσαν ολοι δεν θα ειχε νοημα.

Αλλα για να καταλαβω στην βυθισμενη Ατλαντιδα δεν πλησιαζουν ψαρακια??? :thumbup:

Γιωργο ευχαριστω πολυ φιλε!

Τι τετρα τι τετρα?

Ερχομαι!!! :thumbup:

Χεχεχεχε

File Klaz θα ακολουθησω την συμβουλη σου και δεν θα κανω αλλη αλαγη στο νερο των μοπανι και θα τα βαλω μεσα οπως ειναι εφοσον αποροφησαν και νερακι και καθονται στον βυθο πλεον.

Χθες αγορασα 3 Corudors και σημερα μια ακομη ανουμπια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε diskus fan λιγακι ειρωνικο το ποστ σου αλλα τι να κανουμε.

Δεκτη καθε αποψη.

Αν συμφωνουσαν ολοι δεν θα ειχε νοημα.

Αλλα για να καταλαβω στην βυθισμενη Ατλαντιδα δεν πλησιαζουν ψαρακια??? :thumbup:

Μια και με θεωρεις φιλο, θα σου δωσω αλλη μια αποψη. Υπαρχει διαφορα στο πως μπορει να δει καποιος τα ψαρια και στην προκειμενη τους δισκους. Εσυ (π.χ.) μπορει να τα βλεπεις σαν διακοσμηση (προφανως), κατι σαν ενα πινακα στον τοιχο ενα "πραμα", εγω σαν ζωντανους οργανισμους που χρειαζονται αγαπη και φροντιδα, γιατι το "παιζω" θεος τους και καθοριζω τη διαρκεια της ζωης τους. Μπορει επισης να πιστευεις οτι δεν παιζει κανενα ρολο το πως θα ειναι διαρυθμισμενο το μερος που ζουν και θα ηταν το ιδιο γι'αυτα οπως και να το ειχες φιαξει, εγω ομως δεν θα συμφωνησω μαζι σου. Κατα τη δικη μου αποψη ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για το αν στο μελλον αντιμετωπισεις προβληματα (σοβαρα η μη). Εδω λοιπον δεν εχει να κανει με το αν συμφωνουμε η οχι, αλλα με το τι θεωρει ο καθενας απο εμας οτι ειναι ενα ενυδρειο. Σιγουρα θα εχεις ακουσει οτι ο δισκος θεωρειται ο βασιλιας του ενυδρειου ("γλυκου" νερου), και για μενα ενας βασιλιας αξιζει το καλυτερο. Προσπαθω να του το προσφερω εδω και 26 χρονια και ακομα δεν ειμαι σιγουρος οτι το εχω καταφερει τοσο καλα, οσο εχει καταφερει αυτος να προσφερει σε μενα.- :thumbup:

Φιλικα Νικος.-

Link to comment
Share on other sites

Νικο και βεβαια σε θεωρω φιλο και πως θα μπορουσα αλλωστε να πω το αντιθετο εφοσον με αυτα που μου λες δειχνεις οτι νοιαζεσαι για το ενυδρειο μου και κατ επεκταση για εμενα.

Να ξερεις οτι το ενυδρειο για εμενα ΔΕΝ ειναι διακοσμηση ουτε εχω ναγκη απο κατι τετοιο. Αν ειχα θα επαιρνα ενα βαζο

Οι κιονες παντα μου αρεσαν και γι΄αυτο το εβαλα με μια επιφυλαξη αν θα αρεσει και στα δισκακια μου.

Απο οτι φανηκε το συνηθησαν αμεσως και απο την πρωτη στιγμη επαιζαν σλαλομ αναμεσα τους.

Τωρα τι αλλο να πω?

Σημερα αγορασα αλλα τρια κορυ στερμπαΐ.

Επισης εναν πανεμορφο μικρο rainbow o ο οποιος αυτη την στιγμη περναει προσαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράζεισ ένα ενυδρίο το κάνεισ για να βλέπεις αυτό που σου αρέσει και να ηρεμείς. Οχι για να σώσεις ένα είδοσ ψαριού που εκτρέφεται.

SO.... Οποιος καταφέρει να σπάσει την σιγή του ιχθίος και ανκουσει παράπονα για το aquascape να μας ενημερώσει κι εμάς τους αδαείς!!!

(Πάντως Προσωπική μου άποψη -άν την θέλεις- ξύλα και φυτά )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...