Jump to content

Αυγά


Guppy

Recommended Posts

Την Τρίτη άρχισε να γεννάει το θηλυκό corydoras αυγά, έκανε 74. Τώρα καμιά 20 τα έφαγαν τα ίδια και τα guppy. Πήρα μερικά απο το τζάμι και τα έβαλα σε γεννήστρα, μέσα έβαλα και μια αερόπετρα για να είναι πιο καθαρό το νερό.

Περίπου 20 αυγά τα άφησα στο τζάμι κολλημένα και για προφύλαξη έβαλα ένα πλαστικό μπουκάλι. Θα δώ μικρά;;;; Αν εκκολαφθούν τί θα τα ταϊσω ταμπλέτες ή σκόνη ή και τα δύο;;

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη άρχισε να γεννάει το θηλυκό corydoras αυγά, έκανε 74. Τώρα καμιά 20 τα έφαγαν τα ίδια και τα guppy. Πήρα μερικά απο το τζάμι και τα έβαλα σε γεννήστρα, μέσα έβαλα και μια αερόπετρα για να είναι πιο καθαρό το νερό.

Περίπου 20 αυγά τα άφησα στο τζάμι κολλημένα και για προφύλαξη έβαλα ένα πλαστικό μπουκάλι. Θα δώ μικρά;;;; Αν εκκολαφθούν τί θα τα ταϊσω ταμπλέτες ή σκόνη ή και τα δύο;;

Welcome to the club my friend!!!

Αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα θα αποκτήσουν ένα πιο σκούρο χρώμα από το λευκό που τα γεννάει η big mama Albino Cory. Σε αυτή τη περίπτωση σε 2-3 μέρες θα δεις ουρίτσες. ΠΡΟΣΟΧΗ στην επιλογή της γεννήστρας, επειδή τα μικρά είναι πολύ.... μικρά και εμένα μου έφευγαν από τις τρύπες τις γεννήστρας και γινόντουσαν τροφή.

Μπορείς να τα ταϊζεις μετά τη 2η μέρα με ταμπλετούλες για Cory (κατά προτίμηση να έχουν και Spirulina) θρυματισμένες σε σκόνη. Μη ρίχνεις πολύ τροφή. 2-3 φορές τη μέρα από λίγο.

Άντε βρε, καλά γεννητούρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 3 μικρά βγήκαν, όλα τα άλλα χάλασαν. Έριξα λίγο furan 2 για να μη πιάσουν μύκητες.

Τα έχω σε 1 ποτήρι με αερόπετρα τώρα, θα τα αφήσω εκεί μέχρι να μεγαλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 3 μικρά βγήκαν, όλα τα άλλα χάλασαν. Έριξα λίγο furan 2 για να μη πιάσουν μύκητες.

Τα έχω σε 1 ποτήρι με αερόπετρα τώρα, θα τα αφήσω εκεί μέχρι να μεγαλώσουν.

Αν και δεν συμφωνώ με το ποτήρι... Να κάνεις 2-3 φορές τη μέρα αλλαγή νερού από το ενυδρείο σου και να είσαι σίγουρος ότι η θερμοκρασία δεν θα έχει αυξομειώσεις...

Αν η γεννήστρα δεν σου κάνει θα σου έλεγα να πάρεις ένα πλαστικό ποτηράκι (διάφανο) να του κάνεις αρκετές τρυπούλες με μία παραμάνα, που έχει χοντρο κεφάλι και με κάποια βεντούζα ή λαστιχάκι να το προσαρμώσεις μέσα στο ενυδρείο.... Μίνι-προχείρη γεννήστρα! Φυσικά πάντα με αερόπετρα όχι σε μεγάλη ένταση (τσαλακώνοντας το σωληνάκι την περιορίζεις) γιατί μέσα στο ποτήρι θα γυρίζουν τα μικρά σαν σε πλυντήριο ρούχων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το albinaki μου μεγαλώνει και μεγαλώνει, έμεινε μόνο ένα. Το έχω βάλει στη γεννήστρα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το albinaki μου μεγαλώνει και μεγαλώνει, έμεινε μόνο ένα. Το έχω βάλει στη γεννήστρα τώρα.

Μπράβο!Άντε και στις επόμενες γέννες που θα αποκτήσεις παραπάνω εμπειρία θα σου μεγαλώνουν περισσότερα μικρά! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...