Jump to content

πρωινη πλυμμηρα


Recommended Posts

μια δυσαρεστη εκπληξη με περιμενε το πρωι που κατεβηκα στο fishroom στο οποιο βρισκονται τα 5 απο τα 8 ενυδρεια μου κ το οποιο βρισκεται στον 1ο οροφο της πολυκατοικιας που μενω. (το σπιτι μου ειναι στον 3ο)

χθες βραδυ δοκιμασα να γεμισω την καινουρια πλαστικι δεξαμενη 120 λιτρων με την καινουρια οσμοση 380 λιτρα ανα μερα.

η πρωτη δοκιμη της οσμοσης στον 3ο μου εδειξε οτι πολυ ανετα μεχρι σημερα το μεσημερι θα την ειχε γεμισει.

προφανως δεν υπολογισα την διαφορα πιεσης αναμεσα στους οροφους κ το κακο εγινε.

το πρωι που περασα να τσεκαρω πριν φυγω στη δουλεια ολο το δωματιο ειχε γεμισει νερα τα οποια ετρεχαν κ στο μαγαζι του εισογειου. :D

νομιζα οτι ειχε βγει καποιο σωληνακι της οσμοσης κ πλυμμηρησα γιατι το εχω ξαναπαθει :thumbup:

ομως η δεξαμενη ειχε ξεχειλησει απο ωρες πριν , ο μαγαζατορας απο κατω με το δικιο του :bigemo_harabe_net-163: κ η μανα μου επισης :thumbup: κ φυσικα και η ψυχολογια μου χαλια!! αν κ το εχω ξαναπαθει σε παρομοια περιπτωση :bigemo_harabe_net-173: με ενυδρειο το οποιο εκανε αντιστροφη ροη μεσω της αεραντλιας η οποια δεν ειχε βαλβιδα αντεπιστροφης :bigemo_harabe_net-163:

τα χαλια ευτυχως κρατησαν παρα πολυ νερο.

το πατωμα ευτυχως ειχε πλακακια.

τα επιπλα μονο λιγο θα φουσκωσουν. :thumbup:

οι πριζες ευτυχως δεν πηραν νερο να παθουμε κανενα γενικο μπλακ αουτ. (κ αυτο το εχω ξαναπαθει :bigemo_harabe_net-167: )

τελος καλο ολα καλα!

συμπερασμα:

η οσμοση της aqua light ειναι σφαιρα :bigemo_harabe_net-163:

μην αφηνετε τη βρυση ανοιχτη αν δεν ειστε εκει!!!

να εχετε χοντρα χαλια κοντα στο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-163:

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: :thumbup: :thumbup: κριμα αλλα το παθημα εγινε μαθημα.καλο ειναι τωρα να το διαβασουν ολοι ετσι ωστε να προσεχουν.Μικρο το κακο σε σχεση με αυτα που μπορουσες να παθεις.Keep walking
Link to comment
Share on other sites

η οσμοση της aqua light ειναι σφαιρα :thumbup:

μην αφηνετε τη βρυση ανοιχτη αν δεν ειστε εκει!!!

να εχετε χοντρα χαλια κοντα στο ενυδρειο :thumbup:

:D Γεια σου ρε Αντωνη...

Υ.γ ....ολο προβληματα δημιουργουμε με τα ενυδρεια μας τελικα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε φιλε,λυπαμαι ειλικρινα... :thumbup::thumbup::thumbup:

Απο εδω και περα βαλτε ολοι πολλα χοντρα χαλια

Link to comment
Share on other sites

συμπερασμα:

η οσμοση της aqua light ειναι σφαιρα :thumbup:

να εχετε χοντρα χαλια κοντα στο ενυδρειο :thumbup:

πιστεύω ότι η μητέρα σου και μαγαζάτορας από κάτω .. έβγαλαν διαφορετικά συμπεράσματα . :thumbup::D .

καλή δύναμη για τη συνέχεια :bigemo_harabe_net-173:

Link to comment
Share on other sites

pineis ton prwino sou coffee kai molis exeis apolafsi ta kainourgia psaria sto kainourgio enydrio...kai ksafnou adeiasoun 700 litrakia sto xylino dapedo ...oneiro

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια έχει τύχει σε κάποιον από το φόρουμ να φύγουν από την θέση τους οι σωλήνες εισόδου-εξόδου ενός εξωτερικού φίλτρου και να αδειάσει το ενυδρείο;

Πρόσφατα τοποθέτησα για πρώτη φορά εξωτερικό φίλτρο (2222) στο 120Lt που έχω και με ανησυχεί πολύ ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια εχει τυχει στο παρελθον,και καλο ειναι να βαζεις και κανα ταιρ-απ για σφιξιμο στις ενωσεις για να κοιμασαι και πιο ησυχος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ klaz για την απάντηση. Το ταιρ-απ τι ακριβώς είναι; και που μπορώ να το βρώ;

Link to comment
Share on other sites

οι αεραντλιες ειναι πολυ επικυνδινες παντως..

...........απο προσωπικη εμπειρια καπου 200 λιτρα σε ξυλινο δαπεδο κ εννοειται οτι φουσκωσε μετα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ klaz για την απάντηση. Το ταιρ-απ τι ακριβώς είναι; και που μπορώ να το βρώ;

Tα ταιρ απ (δεστρες)χρεισιμοποιουνται απο ηλεκτρολογους για δεσιμο καλωδιων.Σε οποιοδηποτε ηλεκτρολογικο μαγαζι θα βρεις....

Παντως τελος καλο ολα καλα για το προβλημα σου Αντωνη... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Παντως τελος καλο ολα καλα για το προβλημα σου Αντωνη... :thumbup:

συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια...

τελικα θα βαλω στη δεξαμενη σωληνακι υπερχυλισης που θα πηγαινει στην αποχετευση.

το εχει δοκιμασει κανεις?

κατι παρομοιο ισως?

(που εισαι ρε delta να βαλεις κανενα link? :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο δεν παντρευομαι γιατι θα με κυνηγαει η γυναικα :thumbup:

Μπραβο σου,που παρ ολα αυτα διατηρεις ψυχραιμια και χιουμορ.Εγω θα ειχα εκραγει........................

Link to comment
Share on other sites

συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια...

τελικα θα βαλω στη δεξαμενη σωληνακι υπερχυλισης που θα πηγαινει στην αποχετευση.

το εχει δοκιμασει κανεις?

κατι παρομοιο ισως?

(που εισαι ρε delta να βαλεις κανενα link? :thumbup: )

http://www.waterfiltersonline.com/auto-shutoff-valves.asp

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα βαλω στη δεξαμενη σωληνακι υπερχυλισης που θα πηγαινει στην αποχετευση.

το εχει δοκιμασει κανεις?

Παρόλο που οι δεξαμενές μου ( 200 λίτρα η κάθε μια ) είναι στην ταράτσα, τους έχω βάλει σωληνάκι υπερχείλισης προς την αποχέτευση, :D γιατί πολλές φορές τα έκανα κ’εγω μούσκεμα....... :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω 2χ250λιτρων δεξαμενες στο παταρι μου...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με υπερχειληση.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Πέρα από την σωστή λύση που προτείνει ο φίλος Σπύρος για Auto Shutoff Valve στην έξοδο της Α/Ο, βρίσκω ακόμα πιο ασφαλές να βάλει κάποιος ένα φλοτεράκι στο δοχείο συγκέντρωσης του νερού και μια ηλεκτροβάνα στην βρύση παροχής της όσμοσης, διακόπτοντας τελείως την πίεση από όλο το κύκλωμα.

Κοστίζει πολύ λιγότερο από χαλασμένα πατώματα, χαλιά, γυναικείο πληθισμό σε υστερία, μαγαζάτωρες σε αλλόφρονη κατάσταση κλπ κλπ ακόμα και το πεταμένο νερό στην αποχέτευση έχει κόστος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok :thumbup:

Αλλά έλεγα για κάτι τέτοιο.

Horizontal Float Switch

με ένα Ρελέ όπως ΑΥΤΟ

και μία Ηλεκτροβάνα 3/4" για σύνδεση στην βρύση. Όπως ΑΥΤΗ την οποία βάζω πληροφοριακά, γιατί στην Ελληνική αγορά βρίσκει κάποιος ίδια με 10€ για πλυντήρια ρούχων. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok :thumbup:

Αλλά έλεγα για κάτι τέτοιο.

Horizontal Float Switch

με ένα Ρελέ όπως ΑΥΤΟ

και μία Ηλεκτροβάνα 3/4" για σύνδεση στην βρύση. Όπως ΑΥΤΗ την οποία βάζω πληροφοριακά, γιατί στην Ελληνική αγορά βρίσκει κάποιος ίδια με 10€ για πλυντήρια ρούχων. :thumbup:

λοιπον ωραια τα link.

περιμενω να δω ομως μια ολοκληρωμενη προταση που εχει χρησιμοποιησει καποιος (εκτος απο την κλασικη υπερχυλιση).

καποια αυτοματη αναπληρωση για παραδειγμα, οπου οταν γεμισει τη δεξαμενη να σταματαει μονο του!

κατι πιο απλο κ ελληνικο κ οχι ακριβο πολυ.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ok :D

Αλλά έλεγα για κάτι τέτοιο.

Horizontal Float Switch

με ένα Ρελέ όπως ΑΥΤΟ

και μία Ηλεκτροβάνα 3/4" για σύνδεση στην βρύση. Όπως ΑΥΤΗ την οποία βάζω πληροφοριακά, γιατί στην Ελληνική αγορά βρίσκει κάποιος ίδια με 10€ για πλυντήρια ρούχων. :thumbup:

:thumbup:

ποιος θα το φτιαξει τωρα και να κανει και μια παρουσιαση? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

ποιος θα το φτιαξει τωρα και να κανει και μια παρουσιαση? :thumbup:

εσυ!

αν κρινω απο την τοποθετηση του eliwel και την παρουσιαση της εργασιας, εισαι ο πλεον καταλληλος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...