Jump to content

Αιμομιξία στα ψάρια, μύθος ή αλήθεια?


Αιμομιξία, μύθος ή πραγματικότητα?  

54 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Με τον όρο αιμομιξία (πιό σωστά ομομειξία) αναφερόμαστε στην διασταύρωση ψαριών με στενή συγγένεια (γονείς με παιδιά ή αδέλφια μεταξύ τους).

Στο ενυδρείο συνηθίζεται η αναπαραγωγή ψαριών (π.χ γκάπυ) αρχίζοντας από έναν μικρό αριθμό ψαριών και καταλήγοντας με αρκετές γενιές, χωρίς κάποιον έλεγχο της αιμομιξίας ή την προσθήκη νέων, μη συγγενικών ατόμων.

Πιστεύω είναι ενδιαφέρον να δούμε την άποψη των χομπιστών για το θέμα.

Επίσης είναι πολύ χρήσιμο να συγκεντρώσουμε παρατηρήσεις στις διάφορες γενιές από αναπαραγωγές αυτού ή άλλου τύπου.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο πολλες γεννες γκαππυ,ειχα αρχισει να εχω προβληματα αιμομιξιας με γεννετικα προβλημα (βλ. σπονδιλικη στυλη),μου τυχαινει αυτο απο τα 9 περιπου ψαρακια ,τα πιο δυνατα που επηζουσαν το ενα να ειναι ετσι...

Μεχρι που εβαλα νεο αιμα...

Και μεχρι στιγμης τα ''προβληματικα'' ψαρακια ειναι 3 :thumbup:

Με ενδιαφερει και με αφορα το θεμα...

Θα ηθελα να μαθω τι παιζετε...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, τα ειπαμε πολυ συντομα και χθες

παρολο που με ενδιαφερει το θεμα (αν και δεν ειναι ο απολυτος στοχος για εμενα οι αναπαραγωγες) δεν εχω την παραμικρη ιδεα

οποτε δεν με καλυπτει καμια απαντηση, δηλαδη γνωριζω ελαχιστα για το θεμα και δεν μπορω να εχω γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Με την αιμομιξία τα ψάρια εκφυλίζονται, έτσι απλά..., με όλα τα αρνητικά που έχει ο εκφυλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη (οrck) και υπόλοιποι, ο λόγος που δεν έβαλα επιλογή "Δεν ξέρω, δεν απαντώ" είναι οτι θέλω να δω έστω και την υποψία του κόσμου που ασχολείται με το χόμπυ.

Ακόμα και η φαινομενικά τυχαία επιλογή απάντησης (όχι και λότο...) είναι επηρεασμένη από την γενική εικόνα που έχει κάποιος για το θέμα, δεν γίνεται... προς τα κάπου θα κλίνει η άποψή σου.

Αν ήθελα την άποψη ειδικών δεν θα τη ζητούσα με δημοσκόπηση...

Παρακαλώ να συμμετέχουν όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.

Μετά από αρκετές γέννες γκαπυ ελεύθερα στο ενυδρείο, αρκετά νεογένητα άρχισαν να εμφανίζουν "νανισμό", από τα 9-10 ψαράκια που επιζούσαν από την κάθε γέννα περίπου τα μισά έμεναν "μισα", δεν ξεπερνούσαν σε μέγεθος τα 2cm και φυσικά δεν ζευγάρωναν.

Σκεφτόμουν να ανανεώσω τον πληθυσμό αλλά λόγω μετακόμισης μες στο καλοκαίρι είμαι σε διαδικασία αλλαγής του set up, οπότε δεν ξέρω τι θα συνέβαινε . Θεωρώ οτι το πρόβλημα προερχόταν από αιμομειξία μιας και η συντριπτική πλειοψηφία των νεων ψαριών ήταν θυληκα και ζευγάρωναν με τους μπαμπάδες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε οποιονδήποτε ζωντανό οργανισμό οι συνεχείς αιμομειξίες εκφυλλιζουν τους απογόνους. Στοιχειώδεις κανόνες γενετικής.

Δε βρίσκω το λόγο στα ψάρια να ισχύει κάτι διαφορετικό.

Θα συμφωνήσω και με το φίλο kopa56 καθώς και εμένα η εμπειρία μου μετά από συνεχείς γέννες guppy ήταν αντίστοιχη.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο θεμα αφου θελουμε να εχουμε καλυτερα ψαρια απο αυτα που πωλουνται σε καταστηματα.

Μπορει με τις αναπαραγωγες χομπιστων να εχουμε ψαρια με καλη φυσικη κατασταση, που δεν εχουν περασει ταξιδια και ταλαιπωριες μεχρι να ερθουν στα ενυδρεια μας, αλλα πρεπει να ειναι και το αιμα τους καθαρο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Με τον όρο αιμομιξία (πιό σωστά ομομειξία) αναφερόμαστε στην διασταύρωση ψαριών με στενή συγγένεια (γονείς με παιδιά ή αδέλφια μεταξύ τους).

Στο ενυδρείο συνηθίζεται η αναπαραγωγή ψαριών (π.χ γκάπυ) αρχίζοντας από έναν μικρό αριθμό ψαριών και καταλήγοντας με αρκετές γενιές, χωρίς κάποιον έλεγχο της αιμομιξίας ή την προσθήκη νέων, μη συγγενικών ατόμων.

Πιστεύω είναι ενδιαφέρον να δούμε την άποψη των χομπιστών για το θέμα.

Επίσης είναι πολύ χρήσιμο να συγκεντρώσουμε παρατηρήσεις στις διάφορες γενιές από αναπαραγωγές αυτού ή άλλου τύπου.

υπενθυμιση :D

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, φυσικά και υπάρχει εκφυλισμός από γενιά σε γενιά όταν ζευγαρώνουν τα συγγενικά μεταξύ τους. Μια καλή τακτική είναι ακόμη και στους πρώτους κατοίκους του ενυδρείου μας να βάζουμε ψάρια από δύο ή περισσότερες διαφορετικές πηγές (χομπίστες ή καταστήματα). Αν μπορούμε φυσικά, γιατί αυτό έχει να κάνει και με τη σπανιότητα του ψαριού που εισάγεται στο ενυδρείο. Με τον τρόπο αυτό έχουμε ήδη ένα καλό ξεκίνημα που θα καθυστερήσει σε βάθος χρόνου τον εκφυλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, φυσικά και υπάρχει εκφυλισμός από γενιά σε γενιά όταν ζευγαρώνουν τα συγγενικά μεταξύ τους. Μια καλή τακτική είναι ακόμη και στους πρώτους κατοίκους του ενυδρείου μας να βάζουμε ψάρια από δύο ή περισσότερες διαφορετικές πηγές (χομπίστες ή καταστήματα). Αν μπορούμε φυσικά, γιατί αυτό έχει να κάνει και με τη σπανιότητα του ψαριού που εισάγεται στο ενυδρείο. Με τον τρόπο αυτό έχουμε ήδη ένα καλό ξεκίνημα που θα καθυστερήσει σε βάθος χρόνου τον εκφυλισμό.

Εξαρτάται από το κάθε είδος (άλλο σε ψάρια, άλλο σε γαρίδες) αλλά ειδικά για τα ψάρια προτείνεται υποχρεωτική ανανέωση μετά από 3-4 γενιές. :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως σαν υπέυθυνοι χομπίστες που έιμαστε θα έπρεπε να δούμε το θέμα πιο σοβαρά π.χ. Όταν προτείνουμε σε κάποιον που ασχολήτε για πρώτη φορά με το χόμπι και του λέμε να βάλει ζωοτόκα γιατί είναι ανθεκτικά ψαράκια αλλά θα έχει και την χαρά των αναπαραγωγών ????? ποία χαρα μπορεί να σου προσφέρει ένα ενυδρείο ψαρόσουπα μέσα σε ένα μήνα. Και επίσης δεν μου άρεσε καθόλου και η συνηθησμένη απάντηση όταν ρωτάει τι να τα κάνει τα ψάρια "δωστά σε κάποιό χομπίστα η σε κάποιο μαγαζί" δηλαδή να μεταφέρει τα μεταλαγμένα γονιδιώματα και αλλού ,πρόβλημα που η φύση θέλει αρκετό χρόνο να λύσει απο μόνη της ή σε μερικές περιπτώσεις δεν μπορεί να λύσει οπότε και ο οργανισμός είναι καταδικασμένος σε μακροχρόνια ταλαιπωρία ,αργό θάνατο ή αδυναμία προφύλαξης απο αρπακτικά (αυτή νομίζω είναι και η ποιο πιθάνη λύση της φύσης και η οπόια απουσιάζει απο της γυάλες μας). Οπότε εγω ψηφίζω με ενδιαφέρει, το παρακολουθώ αποφεύγω τις αναπαραγωγές εκτός και αν στο μέλλον είναι απαραίτητη οπότε θα γίνει ελεγχόμενη και μετά απο πολύ σκέψη .

Συγνώμη αν κούρασα και συγνώμη αν εθιξα κάποιον, είναι καθαρά προσοπική γνώμη.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Η αιμομιξία σε κάθε περίπτωση προκαλεί βλάβες στους απογόνους, είτε βραχυπρόθεσμα είτε σε βάθος χρόνου. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει θνησιμότητα των απογόνων ή άλλα εμφανή σημάδια, όπως δυσπλασίες, δυσμορφίες άκρων ή νοητική υστέρηση (αυτό συμβαίνει σε ανώτερα θηλαστικά, όπως ο άνθρωπος) αλλά άλλες ¨βλάβες¨ οι οποίες μεταφέρονται στο γενετικό τους υλικό και δεν είναι εμφανής, όπως μικρή αντοχή σε ασθένειες και ευάλωτα σ΄αυτές. Προς το παρόν δεν έχω επιχειρήσει αναπαραγωγή αλλά είναι στα άμεσα σχέδια μου, σε καμία περίπτωση δεν θα το επιχειρήσω μεταξύ συγγενικών ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα :D !!!Στα ψάρια πιστεύω πως αν ασχοληθούμε μπορούμε και πρέπει να χωρίζουμε τους συγγενείς!Ότι είδος και αν είναι αυτό!Θα με ενδιέφερε να ακούσουμε απόψεις και για τις γαρίδες τις οποίες δεν μπορούμε να τις ελέγξουμε 100%!!!Τι γίνεται αν μέσα σε ένα ενυδρείο που υπάρχουν γαρίδες αρχίζουν οι αναπαραγωγές η μια μετά την άλλη???Θα υπάρξει πρόβλημα σε βάθος χρόνου???

Εδώ μπορείτε να δείτε ένα θέμα που ΜΆΛΛΟΝ οφείλετε σε συνεχόμενες αιμομιξίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...