Jump to content

Srwsimo Enydreioy


mouseman2

Recommended Posts

EXW ENA ENYDREIO 180L TO OPOIO TO GEMISA ME XALII KAI PETRES GIATI THELW NA BALW KIXLIDES.

APO KEI KAI PERA MOY EIPAN NA BALW MESA GIA ARXH GIA NA GINETAI SIGA H BIOLOGIA XHRES.

EKANA TO SWSTO KAI AN OXI TI PREPEI NA KANW?

AN PALI NAI SE POSO KAIRO MPORW NA BALW TA PSARAKIA POY THELW?

EYXARISTW

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε το διαβασμα με πολυ προσοχη εδω

στρωσιμο νεου ενυδρειου...!!!

***αν μπορεις σε παρακαλω να γραφεις με ελληνικα.

ευχαριστω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα παλαιοτερα θεματα που ειχες ανοιξει και ρωταγες περιπου τα ιδια και στα οποια σου ειχαν απαντησει αρκετοι τα διαβασες??

Γιατι δεν απαντησες σε κανενα....

Link to comment
Share on other sites

Επισης για κιχλιδες Αφρικης καλυτερα ειναι η αμμος για να μπορουν να σκαβουν...........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επισης για κιχλιδες Αφρικης καλυτερα ειναι η αμμος για να μπορουν να σκαβουν...........

1.την αμμο οταν την φερουμε απο θαλασσα την πλενουμε?

2. οταν ειναι να βαλουμε πετρες μεσα στο ενυδρειο τοποθετουμε φενιζολ ΜΕΣΑ στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και τα 2, αλλά πέρνεις πάντα ένα ρίσκο αν δεν είναι ενυδρειακή, προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη φυσικότητα που δίνει η άμμος θαλάσσης αλλά την πλένω πάααρααα πολύ καλάαα!!! :chair:

Και πάντα όπως λες χοντρό φελιζόλ κάτω από πέτρες ειδικά όταν τις έχουμε στερεώσει την μια πάνω στην άλλη, εκεί δε επιβάλεται και η χρήση σιλικόνης για μεγαλύτερη σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και τα 2, αλλά πέρνεις πάντα ένα ρίσκο αν δεν είναι ενυδρειακή, προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη φυσικότητα που δίνει η άμμος θαλάσσης αλλά την πλένω πάααρααα πολύ καλάαα!!! :chair:

Και πάντα όπως λες χοντρό φελιζόλ κάτω από πέτρες ειδικά όταν τις έχουμε στερεώσει την μια πάνω στην άλλη, εκεί δε επιβάλεται και η χρήση σιλικόνης για μεγαλύτερη σιγουριά.

:chair::wootwoot: Σωστος!!

Link to comment
Share on other sites

αλλά πέρνεις πάντα ένα ρίσκο αν δεν είναι ενυδρειακή,

Τι εννοεις φιλε μου? υπαρχει κινδυνος απο την θαλασσινη αμμο?

Να υποθεσω οτι την μαζεουμε απο την παραλια και οχι μεσα απο το νερο ε?

για φωτιστε τον νεοπα... :chair:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις φιλε μου? υπαρχει κινδυνος απο την θαλασσινη αμμο?

Να υποθεσω οτι την μαζεουμε απο την παραλια και οχι μεσα απο το νερο ε?

για φωτιστε τον νεοπα... :chair:

Αντιθέτως, προτιμούμε να μαζεύουμε την άμμο θάλασσας μέσα από το νερό και ακόμη καλύτερα στα 1-2 μέτρα παραμέσα. Απλά την πλένουμε καλά (πολύ καλά) πριν να τη βάλουμε στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Και οπως θα μαζεψω ρε παιδια 60 κιλα + αμμο μεσα απο την θαλασσα, βαι βαι μαναμ!!!

για πειτε κανα κολπο...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, είναι πολύ δύσκολο να μαζέψεις τόση άμμο από το νερό ειδικά άν είναι πάνω από μισό μέτρο... η μισή σου φεύγει όπως τη σηκώνεις μαζί με το νερό και μετά πρέπει να τη σουρώσεις πριν τη βάλεις στη σακούλα... άσε ρεζίλι είχα γίνει αλλά χαλάλι... :chair:

Αν μιλάς για τόσα κιλά, βρές μια ερημική παραλία (ερημική και το καλοκαίρι...) ώστε να μην έχει σκουπίδια και πρόσεξε να μην υπάρχουν πουθενά πετρέλαια (πίσσες από πλοία κλπ...) τότε μπορείς να τη μαζέψεις και από έξω όπως έκανα και εγώ, αλλά μετά βάλε τον θερμοσίφωνα φούλ και πλύνε με όσο πιό καυτό νερό μπορείς.

Τέλος δες πως θα τη μεταφέρεις... είχα πάει για 30 λίτρα άμμο και βρεγμένη είναι απλά ασήκωτη, αν και στο όνομα της Ταγκανίκα τα σήκωσα! :chair:

Link to comment
Share on other sites

αν και στο όνομα της Ταγκανίκα τα σήκωσα! :chair:

XAxaxaxaxax με εστειλες! :chair:

Σε σακια θα την μαζεψω αλλα ρε παιδια να μπαινω μεσα στη θαλασσα με βλεπω με πνευμονια την επομενη μερα... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εισαι απο την υπεροχη Ξανθη, δεν πας προς τα πανω προς τον Εχινο σε εκεινο το καταπληκτικο ποτάμι που δεν θυμαμαι πως το λενε και να μαζεψεις αμμο και πετρες?

Δυο φορες που περασα κοντεψα να πηδηξω απο το λεωφορειο για να παω να φορτωσω.

Δεν τα εχω δει από κοντά αλλά απο μακρυά φαινονται φανταστικα και η αμμο και οι πετρες.

Πάντως απο μακρυα φαινονται μη ασβεσολιθικά τα υλικά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εισαι απο την υπεροχη Ξανθη, δεν πας προς τα πανω προς τον Εχινο σε εκεινο το καταπληκτικο ποτάμι που δεν θυμαμαι πως το λενε και να μαζεψεις αμμο και πετρες?

Δυο φορες που περασα κοντεψα να πηδηξω απο το λεωφορειο για να παω να φορτωσω.

Δεν τα εχω δει από κοντά αλλά απο μακρυά φαινονται φανταστικα και η αμμο και οι πετρες.

Πάντως απο μακρυα φαινονται μη ασβεσολιθικά τα υλικά αυτά.

Αυτο το πραγμα ΑΚΡΙΒΩΣ ειχα μεσα στο μυαλο μου φιλε μου... :chair:

Αρπαζω το κεζαπ και φευγω το απογευμα σφαιρα... :chair:

Απορια: Μπορω να βαλω κανα 2 μικρες ριζουλες με τις αφρικανες? ΠΟλυ μου αρεσουν ρε παιδια και θα ηθελα κανα 2 μικρες.... γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, θα κακοφανεί σε όσους λένε οτι το μόνο που πρέπει να έχεις για να είναι βιοτοπικό είναι πέτρα και άμμος, αλλά τι στο καλό, δέντρα κοντά στη λίμνη δεν έχει??? :chair:

Για να μην σου χρωματίσει το νερό ή βγάλει οξέα που ίσως ενοχλήσουν τα ψάρια, βράσ' τα 1-2 φορές και είσαι εντελώς σωστός... :chair:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Γιωργο!

Ζητω συγνωμη απο τον φιλο "mouseman2" που του "εκλεψα" το thread! :chair:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα στο δρομο για Εχινο εχει και φανταστικα φυλλα βελανιδιας.

Ελπιζω να προλαβω να μαζεψω τον αλλο μηνα που θα ανεβω...

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα στο δρομο για Εχινο εχει και φανταστικα φυλλα βελανιδιας.

Ελπιζω να προλαβω να μαζεψω τον αλλο μηνα που θα ανεβω...

μπορουμε να βαλουμε τετοια φυλλα μεσα στις αφρικανες? και αν για πιο λογο?

θελω να πω εκτος απο το εικαστικο μερος κερδιζουμε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψιλοχαθηκα τωρα λιγο μπορω να βαλω αμμο για τις αφρικανες ΚΑΙ απο θαλασσα ΚΑΙ απο ποταμι ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να θέλεις να τα κάνεις αχταρμά; Αφού μπορείς να βάλεις άμμο από το ποτάμι γιατί να τρέχεις στην θάλασσα; Εγώ αν είχα ποτάμι κοντά μου θα έπαιρνα μόνο από εκεί. Τώρα που δεν έχω θα περιμένω την άνοιξη και θα πάρω την βάρκα να βγάλω από την θάλασσα. Στα 5 με 6 μέτρα και με έναν κουβά (με μικρές τρυπούλες για στράγγισμα) φαντάζομαι θα κάνω δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τωρα τελευταια πολλες γνωμες για ποταμισια και καποιοι εχουν προβλημα λεγοντας οτι πετρωνει η ποταμισια αμμος...

τι να πω...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...