Jump to content

Λάμπες & Ανακλαστήρες Jbl


Salvator_v

Recommended Posts

Φιλε Salvator, εγω στα δισκακια μου τι να βαλω?

2 Solar Tropic θα με καλυψουν?

Οι Τ5 σε τι διαφερουν απο τις Τ8?

Dimmer σε λαμπτηρες φθοριου μπαινει?

Μεχρι τωρα πιστευα πως οχι.

Μην γνωρίζοντας περισσότερες λεπτομέρειες για το όλο στήσιμό σου είναι δύσκολο να απαντήσω.

Οι Solar Tropic είναι η χαμηλότερη σε Kelvin από τις λάμπες της JBL και δίνει ένα απαλό ομοιγενές κιτρινοκόκιννο χρώμα. Δεν παρουσιάζει αυτές τις έντονες κόκκινες ή θαμπές λευκές αποχρώσεις που έχουν άλλες λάμπες στα ίδια Kelvin.

Τα πάντα είναι και θέμα προσωπικού γούστου.

Με λίγα λόγια οι Τ5 είναι νεότερης τεχνολογίας από τις Τ8 με μεγαλύτερη απόδοση ανά Watt περίπου κατά 50% (οι HO - high output ), έχουν διάμετρο 1,6cm έναντι 2,54cm, λειτουργούν σε χαμηλότερη θερμοκρασία και συνδέονται αποκλειστικά σε ηλεκτρονικά ballast.

Δηλαδή δεν μπαίνουν σε υπάρχουσα εγκατάσταση με Τ8 αν σκέφτεσε κάτι τέτοιο.

Dimmer με την ένοια των απλών ρεοστατών που χρησιμοποιούνται σε λάμπες πυρακτώσεως (νήματος ή αλογόνου) δεν μπαίνει.

Χρειάζονται ειδικό ηλεκτρονικό Dimmable Ballast το οποίο έχει ειδική υποδοχή για τάση 0-10 V που καθορίζει την ένταση, και ξεχωριστή εξωτερική συσκευή που ρυθμίζει αυτήν την τάση. Π.χ. υπάρχουν και έτοιμες συσκευές που προσομοιώνουν ανατολή - δύση. Σημείωσε ότι μια λάμπα φθορισμού πρέπει πρώτα να δουλέψει σε πλήρη ένταση αρκετές ώρες και μετά να λειτουργήσει το dimmer.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Εαν στο ''γ.'' η εξέλιξη είναι η επόμενη παράγραφός σου, όντως σηκώνει πολύ συζήτιση και αντιρρήσεις... :bigemo_harabe_net-163:

Στο γενικότερο συμπέρασμά σου υπάρχουν κάποια κενά, τουλάχιστον αν μιλήσουμε για δίσκους... :thumbup: Δεκτή η αντιρρησούλα αν και απορριπτέα... :bigemo_harabe_net-163:

Εαν μιλήσουμε για βιότοπο δίσκων τα πράγμάτα διαφέρουν αρκετά από όσα ανέφερες!

Θεωρητικά...? :bigemo_harabe_net-163:

Θεωρητικά και με ηλεκτρονικό ballast οι Τ8 ''πιάνουν'' τον οφέλιμο χρόνο ζωής των Τ5! :bigemo_harabe_net-167:

Σε ευχαριστώ Σωτήρη, αλλά δεν αξίξει τον κόπο τέτοια φασαρία! Μόνο εαν υπήρχε κάποια λάμπα φθορίου του εμπορίου! :thumbdown:

Έλα - έλα για να βλέπω αντιρρήσεις... με δυό λόγια πας να με ξεπετάξεις ;;; :thumbdown:

Μίλα μου για τα κενά μου. :thumbup:

Θα αρχίσω να ζητάω κι εγώ λεπτομέρειες σαν τον Χρήστο, για ποιο παραπόταμο προέλευσης μιλάμε για να βγάλουμε συμπεράσματα. :bigemo_harabe_net-173:

Από τα λίγα που γνωρίζω από βίντεο, φωτό κλπ, γιατί δεν είχα την χαρά να βουτήξω στα νερά του Αμαζωνίου, αν γινόταν πλήρης αποτύπωση μερικών βιότοπων τότε δεν θα βλέπαμε δίσκους στα ενυδρεία αλλά την σκιά τους. :D Σε μερικούς βιότοπους η λάσπη και η θολούρα στο νερό είναι τέτοια που με δυσκολία διακρίνεις κάτι.

Φίλε Γιώργο το στήσιμο στα ενυδρεία μας γενικά γίνεται και με το σκεπτικό να απολαμβάνουμε την ομορφιά αυτών των ζώων που φιλοξενούμε οπότε είναι δεδομένη η απόκλιση από την πραγαμτικότητα.

Αλλά αν θέλεις κι έχεις χρόνο γίνε πιο συγκεκριμένος για χάρη της κουβέντας.

Έχεις δίκιο, στα χαρτιά και με ηλεκτρονικά Ballast οι Τ8 και οι Τ5 έχουν τον ίδιο χρόνο ζωής και σε λειτουργία κάτω από ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας και ρευμάτων αέρα. Υπάρχουν και Τ8 long life που κρατάνε ακόμα περισσότερο.΄

Αλλά μιλόντας για ενυδρεία υπάρχει το θέμα ότι ελάχιστοι κατασκευαστές βάζουν ηλεκτρονικά Ballast σε εγκατάσταση για Τ8 και σχετικά πρόσφατα. (Π.χ. Juwel και MP Eheim απ' όσο ξέρω) οι πλειονότητα των ενυδρείων (για οικονομία) έχει Τ8 με Μηχανικό Ballast και Starter. :bigemo_harabe_net-163:

Η JBL για την οποία ξεκίνησα το Post δίνει 10.000 ώρες λειτουργίας για τις Τ8 και 20.000 για τις Τ5 και είναι από τους λίγους κατασκευαστές/προμηθευτές ενυδρειακών που το αναφέρει. Εκεί πήγαινε το θεωρητικά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έλα - έλα για να βλέπω αντιρρήσεις... με δυό λόγια πας να με ξεπετάξεις ;;; :bigemo_harabe_net-163:

Μίλα μου για τα κενά μου. :thumbup:

Θα αρχίσω να ζητάω κι εγώ λεπτομέρειες σαν τον Χρήστο, για ποιο παραπόταμο προέλευσης μιλάμε για να βγάλουμε συμπεράσματα. :bigemo_harabe_net-173:

Από τα λίγα που γνωρίζω από βίντεο, φωτό κλπ, γιατί δεν είχα την χαρά να βουτήξω στα νερά του Αμαζωνίου, αν γινόταν πλήρης αποτύπωση μερικών βιότοπων τότε δεν θα βλέπαμε δίσκους στα ενυδρεία αλλά την σκιά τους. :D Σε μερικούς βιότοπους η λάσπη και η θολούρα στο νερό είναι τέτοια που με δυσκολία διακρίνεις κάτι.

Φίλε Γιώργο το στήσιμο στα ενυδρεία μας γενικά γίνεται και με το σκεπτικό να απολαμβάνουμε την ομορφιά αυτών των ζώων που φιλοξενούμε οπότε είναι δεδομένη η απόκλιση από την πραγαμτικότητα.

Αλλά αν θέλεις κι έχεις χρόνο γίνε πιο συγκεκριμένος για χάρη της κουβέντας.

Η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο ότι το θέμα που άνοιξες για την JBL καταλήγει -κυρίως εξ'αιτίας μου- σε συζήτηση για τα kelvin... :bigemo_harabe_net-163:

Ξέρω ότι η αγάπη σου (εκτός της JBL) είναι τα φυτά και ότι αυτό περιβάλει... Εμένα αντίστοιχα είναι οι Δίσκοι... Στο θέμα φωτισμού ενός βιοτοπικού ενυδρείου δίσκων μαύρου νερού θεωρώ ως καταλληλότερο φωτισμό (από βιοτοπικής-αισθητικής πλευράς) τον όσο πιο θερμό. Οι δίσκοι ζουν σε μέρη όπου δε δέχονται απευθείας την ηλιακή ακτινοβολία και αυτό διότι υπάρχουν πάνω από την επιφάνεια του νερού άπειρα κλαδιά και ακόμα περισσότερα φύλλα δέντρων τα οποία ''φιλτράρουν'' το ηλιακό φως όπως το ξέρουμε στις τροπικές περιοχές. Επηρρεάζουν την ένταση, το φάσμα ακόμα και τις αόρατες ακτίνες, όπως τις UV. Επιπρόσθετα, η τεράστια μάζα μαύρου νερού δίνει πραγματικά την αίσθηση του σκοτεινού, καθώς το μειωμένο φως στο βιότοπο των Δίσκων δεν αρκεί για να φωτίσει τον πυθμένα των -απομακρυσμένων από τους ποταμούς και τους παραπόταμους- λιμνών και είναι ο βασικός λόγος ανυπαρξίας υποβρύχιας βλάστησης.

Το προσωπικό μου συμπέρασμα λοιπόν είναι ένας μειωμένος, θερμός φωτισμός που δεν έχει σα στόχο οποιαδήποτε φυτά (αν και μπορεί να τα ''υποστηρίξει''), ούτε τη λαμπρότητα και την ψυχρότητα του τροπικού ήλιου,

αλλά το σκοτεινό, απόκοσμο, θερμό περιβάλλον που συναντά κανείς σε μια σκιερή, μαύρη λίμνη μακρυά από το κυρίως ποτάμι και τους παραπόταμούς του!

Ενυδρείο με λαμπτήρες φθορισμού 6500k : 02_Philips965.jpg

Ενυδρείο με λαμπτήρες φθορισμού 4000k : 07_Philips840.jpg

Ενυδρείο με λαμπτήρες φθορισμού 3000k : 08_Philips830.jpg

Ενυδρείο με λαμπτήρες φθορισμού 2700k : 09_Philips827.jpg

Αν και το νερό (και το ενυδρείο) είναι σε όλες τις περιπτώσεις ακριβώς το ίδιο, μπορεί κανείς να δει την επίδραση των χαμηλών βαθμών kelvin ''αναδεικνύοντας'' οτιδήποτε γήινο, όπως ξύλα, πέτρες, άμμο! Αυτά βέβαια που κυρίως ''χάνουν'' (και όχι μόνο από άποψη φωτοσύνθεσης) είναι τα φυτά... Φυσικά και με το ανάλογο aquascape και με προσθήκη τύρφης το αποτέλεσμα είναι σαφώς ανώτερο και πιο ταιριαστό! :thumbup:

Έχεις δίκιο, στα χαρτιά και με ηλεκτρονικά Ballast οι Τ8 και οι Τ5 έχουν τον ίδιο χρόνο ζωής και σε λειτουργία κάτω από ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας και ρευμάτων αέρα. Υπάρχουν και Τ8 long life που κρατάνε ακόμα περισσότερο.΄

Αλλά μιλόντας για ενυδρεία υπάρχει το θέμα ότι ελάχιστοι κατασκευαστές βάζουν ηλεκτρονικά Ballast σε εγκατάσταση για Τ8 και σχετικά πρόσφατα. (Π.χ. Juwel και MP Eheim απ' όσο ξέρω) οι πλειονότητα των ενυδρείων (για οικονομία) έχει Τ8 με Μηχανικό Ballast και Starter. :bigemo_harabe_net-167:

Η JBL για την οποία ξεκίνησα το Post δίνει 10.000 ώρες λειτουργίας για τις Τ8 και 20.000 για τις Τ5 και είναι από τους λίγους κατασκευαστές/προμηθευτές ενυδρειακών που το αναφέρει. Εκεί πήγαινε το θεωρητικά. :thumbup:

Οπότε στα χαρτιά συμφωνούμε ότι έχω δίκιο, :bigemo_harabe_net-163:

πιστεύω ότι θα συμφωνήσουμε και στο θεωρητικά αν μου πεις εαν η JBL στους Τ8 λαμπτήρες της κάνει διαχωρισμό στη διάρκεια ζωής τους όταν ανάβουν με συμβατικό ballast και όταν ανάβουν με ηλεκτρονικό... :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ...

/quote]

... όταν θέλεις αποδεικνύεις το λόγο που με κάνει να χαίρομαι να διαφωνώ μαζί σου.

Τώρα μάλιστα. :bigemo_harabe_net-173:

Το θέμα είναι ότι πάντα θα συμφωνήσουμε κάπου στο τέλος αφήνοντας ένα στίγμα για όποιον ενδιαφέρεται να προβληματιστεί.

Και μην στεναχωριέσαι δεν αλλιώθηκε το Post, με σωστές θέσεις όπως του Χρήστου και οι δικές σου ανεβαίνει η αναγνωσιμότητα. :thumbup:

Δεν θα έλεγα ότι στις αγάπες μου είναι η JBL τα φυτά μπορεί περισσότερο. Απλά σαν εταιρία έχει πολλές λύσεις ακόμα και για μικροπράγματα πάντα τεκμηριωμένες, κι εφόσον δοκίμασα κάποια από τα προιόντα της και κάνουν αυτά που υπόσχονται και αποδεικνύουν σωστή σχέση τιμής/απόδοση, τότε τα συστήνω. Όπως θα έκανα και κάνω με οποιαδήποτε εταιρία πληρεί αυτές τις προδιαγραφές. Η μεγαλύτερη αγάπη μου είναι η αναζήτηση, τα άλλα είναι προεκτάσεις και διακιολογίες. (ο νοών νοήτω) :thumbup:

Τα προσωπικά μας συμπεράσματα δεν διαφέρουν και πολύ. Αν ανατρέξεις σ' αυτά που έγραψα, ανέφερα κι εγώ ότι το φως αλλιώνεται από τα φυτά επιφάνειας, φύλλα κλπ, κλπ. Θα συμφωνήσω λοιπόν μαζί σου ότι η χρήση πολύ θερμών λαμπτήρων, προσεγγίζει καλύτερα το θεμητό οπτικό αποτέλεσμα χωρίς να χρειάζεται η πλήρης αναπαράσταση του συγκεκριμένου βιότοπου με το ανάλογο κόστος.

Είδες συμφώνησα. :thumbup:

Μόλις μπορέσω από χρόνο, θα ανεβάσω δύο φωτό με τις ίδιες λάμπες στο ίδιο ενυδρείο σε δύο διαφορετικές χρονικές στιγμές, χωρίς φυτά στην επιφάνεια και με φυτά για να τεκμηριώσω αυτό που περιγράφω γα τις χρωματικές διαφορές και το τελικό οπτικό αποτέλεσμα.

Και μάλον θα αφήσουμε και κάτι που δεν θα συμφωνήσουμε. Δεν αναφέρει η JBL στο φυλλάδιο λεπτομέρειες με τι Ballast έγιναν οι μετρήσεις για την οφέλιμη διάρκεια των λαμπτήρων της. Οπότε μόνο ικασίες και υποθέσεις μπορώ να κάνω. :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το προηγούμενό μου ποστ ήταν σύντομο λόγο ελάχιστου ελεύθερου χρόνου, δεν προλάβαινα να τεκμηριώσω τα γραφόμενα... :bigemo_harabe_net-173:

Θα συμφωνήσω με τη σειρά μου ότι η εταιρεία JBL είναι αξιόπιστη και με λύσεις (αν και λίγο τσιμπημένη) και την έχω προτιμήσει ουκ ολίγες φορές!!! Στις λάμπες βέβαια δεν την έχω σε μεγάλη υπόληψη, αλλά σε αυτό μπορεί να φταίνε οι Δίσκοι... :thumbup:

Στο θέμα διάρκειας ζωής των Τ8 τολμώ να υποθέσω πως αναφέρεται σε λειτουργία με συμβατικά ballast και αυτό διότι είναι πολύ λίγες οι ώρες για να πιστέψω ότι είναι μόνο 10.000 και είναι ακριβώς οι μισές από τις Τ5... :thumbup:

Οπότε ίσως τελικά συμφωνήσουμε και στο τελευταίο κομμάτι, ε...? :thumbup:

Μπορώ να πω πως φυτά επιφάνειας δε βρίσκεις σε ένα βιότοπο Δίσκων, τουλάχιστον όχι σε τέτοιους αριθμούς που να δημιουργούν ''στρώμα'' και να κόβουν το φως... Αναφέρομαι στα κλαδιά και στα φύλλα των δέντρων που ''κρέμονται'' πάνω από το νερό, ακόμα και υψώνονται ψηλά από αυτό! :bigemo_harabe_net-167:

Με Dimmable Ballast η ζωη της λαμπας αλλαζει?
Τολμώ να υποθέσω πως όχι... :D
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το προηγούμενό μου ποστ ήταν σύντομο λόγο ελάχιστου ελεύθερου χρόνου, δεν προλάβαινα να τεκμηριώσω τα γραφόμενα... :bigemo_harabe_net-167:

Θα συμφωνήσω με τη σειρά μου ότι η εταιρεία JBL είναι αξιόπιστη και με λύσεις (αν και λίγο τσιμπημένη) και την έχω προτιμήσει ουκ ολίγες φορές!!! Στις λάμπες βέβαια δεν την έχω σε μεγάλη υπόληψη, αλλά σε αυτό μπορεί να φταίνε οι Δίσκοι... :thumbup:

Στο θέμα διάρκειας ζωής των Τ8 τολμώ να υποθέσω πως αναφέρεται σε λειτουργία με συμβατικά ballast και αυτό διότι είναι πολύ λίγες οι ώρες για να πιστέψω ότι είναι μόνο 10.000 και είναι ακριβώς οι μισές από τις Τ5... :bigemo_harabe_net-173:

Οπότε ίσως τελικά συμφωνήσουμε και στο τελευταίο κομμάτι, ε...? :thumbup:

Μπορώ να πω πως φυτά επιφάνειας δε βρίσκεις σε ένα βιότοπο Δίσκων, τουλάχιστον όχι σε τέτοιους αριθμούς που να δημιουργούν ''στρώμα'' και να κόβουν το φως... Αναφέρομαι στα κλαδιά και στα φύλλα των δέντρων που ''κρέμονται'' πάνω από το νερό, ακόμα και υψώνονται ψηλά από αυτό! :bigemo_harabe_net-163:

Καλά μην κοκκινίζεις κι όλα... ο χρόνος είναι μεγάλη πολυτέλεια σήμερα. :thumbup:

Το τσιμπημένη ωφείλεται στον μέχρι τώρα Έλληνα εκπρόσωπο (άλλαξε χέρια η αντιπροσωπεία πρόσφατα, θα δούμε), γιατί κοστολογούσε τα ενυδρεικά σαν σκυλοτροφές 200% πάνω. Στο Internet όμως οι τιμές είναι πολύ λογικές.

Πιστεύω ότι και οι σειρές 9xx από Philips & Osram θα έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά κι αποτελέσματα με μεγαλύτερη ποικιλία αλλά όταν τις ζητάω στα ηλεκτρολογικά μου λένε ότι πρέπει να παραγγείλω κούτα γιατί δεν τις φέρνουν !!! Οπότε προτιμώ να παίρνω ακριβότερα μία-μία.

Ο χαρακτηρισμός επιφάνειας δεν ήταν τόσο εύστοχος, γιατί συνηθίζουμε να λέμε έτσι τα φυτά που αιωρούνται στην επιφάνεια του νερού, όπως το κερατόφυλο. Ακριβώς αυτό που περιγράφεις εννοούσα γιατί στην εποχή των πλημύρων γεμίζουν με νερό τα μεσοδιαστήματα των παραποτάμων και σχηματίζουν μικρές λίμνες που έχουν όλες αυτές τις ρίζες μέσα στο νερό και τα κλαδιά στην επιφάνεια κι από πάνω.

Για το χρόνο ζωής με Dimmable Ballast δεν έχω προσωπική εμπειρία, ούτε βρήκα κάτι πέρα από το:

Για να μην μειωθεί η ζωή της λάμπας πρέπει να γίνει "ροντάρισμα" (run in) στην λάμπα κάποιες ώρες σε πλήρη ένταση, πριν αρχίσει η λειτουργία με Dimmer.

Κι αυτό από κατασκευαστή κυκλωμάτων Ανατωλής- Δύσης και Moonlight.

Μόνο συμπεράσμα, ότι αν "ρονταριστεί" δεν θα έχει επιπτώσεις...??? :D

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

ε δεν μπορώ θα απαντήσω πάω να φάω και έρχομαι με ένα μικρό κατεβατό

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Γιωργάκη λίγο μαζεμένα τα λόγια σου για τους λαμπτήρες JBL. :bigemo_harabe_net-167:

Χρόνια έψαχνα τον ιδανικό εργοστασιακό λαμπτήρα φθορίου και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η καλλίτερη λαμπτήρες είναι της JbL και ακολουθούν η λαμπτήρες της Dennerleμάλιστα τείνω να πιστεύω ότι αν τελικά η Denerle βγάλει λαμπτήρες πλήρους φάσματος ίσος να ξεπεράσει και την JBL.

Τώρα για νταμάρια και για μουντά ενυδρεία (βλέπε δίσκους :bigemo_harabe_net-163: ) και φακό να βάλεις το ίδιο κάνει.

Η εξελιγμένες λάμπες αφορούν μόνο τα φυτεμένα ενυδρεία, για όλα τα άλλα Γιώργο θα έπαιρνα μια φθορίου με πέντε ευρώ, ίσος μια OSRAM ΟΧΙ Philips :thumbup:

Όσο για της Τ5 και της Τ8 έχω να πω ότι ή Τ5 είναι η σμίκρυνση της Τ8 και τίποτε άλλο. :thumbup:

Και η διαφορές στον χρόνο ζωής τείνω να πιστεύω ότι είναι παραμυθάκια όπως επίσης και η μετατόπιση του φάσματος και πλα πλα πλα. Και αυτό γιατί καμιά εταιρία δεν είδα να αναφέρει αυτές της πληροφορίες και έστειλα σε όλες email με την ερώτηση όχι πόσο αντέχουν η λάμπες τους αλλά πότε αρχίζει η μετατόπιση του φάσματος τους.

Έλαβα πολλά email άλλα όλα ήταν διαφημιστικά κανένα από της εταιρίες. :D

Και τέλος έχω ένα ενυδρείο φυτεμένο που τρέχει εδώ και τρία χρόνια με Τ8 χωρίς ηλεκτρονικό μπαλαστ. Τα φώτα ανάβουν 12 ώρες την ημέρα και ακόμη ανάβουν και ακόμη μεγαλώνουν τα φυτά μου. Νεμεν έχασε σε λουξ αλλά και δεν μπορούν να ανατηχθούν φυτά υψηλής απαίτησης, αλλά εχινοδορη ανουμπιες καπομπα και άλλα πολλά φυτά αναπτύσσονται μια χαρουλα. Και διερωτώμαι γιατί; τη στο καλό συμβαίνει, δεν υπάρχει μετατόπιση του φάσματος; Δεν θα έπρεπε να μετατοπιστεί το φάσμα προς το πράσινο;

Τέλος έτσι για την πλάκα έγραψα κάποιες ασάφειες και λάθει μέσα στο κείμενο να δώ πόσο καλή είσαστε ρε θα τα βρείτε. :bigemo_harabe_net-173::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Γιωργάκη λίγο μαζεμένα τα λόγια σου για τους λαμπτήρες JBL. :thumbdown:

Χρόνια έψαχνα τον ιδανικό εργοστασιακό λαμπτήρα φθορίου και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η καλλίτερη λαμπτήρες είναι της JbL και ακολουθούν η λαμπτήρες της Dennerleμάλιστα τείνω να πιστεύω ότι αν τελικά η Denerle βγάλει λαμπτήρες πλήρους φάσματος ίσος να ξεπεράσει και την JBL.

Τώρα για νταμάρια και για μουντά ενυδρεία (βλέπε δίσκους :thumbdown: ) και φακό να βάλεις το ίδιο κάνει.

Η εξελιγμένες λάμπες αφορούν μόνο τα φυτεμένα ενυδρεία, για όλα τα άλλα Γιώργο θα έπαιρνα μια φθορίου με πέντε ευρώ, ίσος μια OSRAM ΟΧΙ Philips :thumbup:

Όσο για της Τ5 και της Τ8 έχω να πω ότι ή Τ5 είναι η σμίκρυνση της Τ8 και τίποτε άλλο. :thumbup:

Και η διαφορές στον χρόνο ζωής τείνω να πιστεύω ότι είναι παραμυθάκια όπως επίσης και η μετατόπιση του φάσματος και πλα πλα πλα. Και αυτό γιατί καμιά εταιρία δεν είδα να αναφέρει αυτές της πληροφορίες και έστειλα σε όλες email με την ερώτηση όχι πόσο αντέχουν η λάμπες τους αλλά πότε αρχίζει η μετατόπιση του φάσματος τους.

Έλαβα πολλά email άλλα όλα ήταν διαφημιστικά κανένα από της εταιρίες. :D

Και τέλος έχω ένα ενυδρείο φυτεμένο που τρέχει εδώ και τρία χρόνια με Τ8 χωρίς ηλεκτρονικό μπαλαστ. Τα φώτα ανάβουν 12 ώρες την ημέρα και ακόμη ανάβουν και ακόμη μεγαλώνουν τα φυτά μου. Νεμεν έχασε σε λουξ αλλά και δεν μπορούν να ανατηχθούν φυτά υψηλής απαίτησης, αλλά εχινοδορη ανουμπιες καπομπα και άλλα πολλά φυτά αναπτύσσονται μια χαρουλα. Και διερωτώμαι γιατί; τη στο καλό συμβαίνει, δεν υπάρχει μετατόπιση του φάσματος; Δεν θα έπρεπε να μετατοπιστεί το φάσμα προς το πράσινο;

Τέλος έτσι για την πλάκα έγραψα κάποιες ασάφειες και λάθει μέσα στο κείμενο να δώ πόσο καλή είσαστε ρε θα τα βρείτε. :bigemo_harabe_net-173::thumbup:

Καλημέρα, εγώ απ' όλα τα παραπάνω το μόνο σίγουρο που κατάλαβα, είναι ότι ο Χρήστος γράφει και κάνει χιούμορ καλύτερα όταν είναι χορτάτος! :bigemo_harabe_net-163:

Να σου κάνω ένα κόντρα ρελάνς κατεβατό αν και πεινάω τώρα! :bigemo_harabe_net-163:

Στο αντικέιμενο τώρα, για την JBL συμφωνούμε :bigemo_harabe_net-167: για την Dennerle όχι και τόσο γιατί δεν βλέπω κάποια διαφορά στα χαρακτηριστικά από τις λάμπες της που να μου δικαιολογεί την τόσο ψηλή τιμή, πέρα από το όνομά της :thumbdown: .

Η γνώμη μου είναι ότι όλα τα ενυδρεία που περιέχουν ζώντες οργανισμούς οφελούνται από ένα λαμπτήρα πλήρους φάσματος γιατί η φωτοσυνθετική λειτουργία υπάρχει σε όλους τους οργανισμούς. Μπορεί να μην είναι χλωροφύλη όπως στα φυτά, αλλά π.χ. μεταβολισμός βιταμινών. Οι οργανισμοί που έχουν μέσα από εκατομμοίρια χρόνια εξεληχθεί κάτω από το φως του ήλιου, σίγουρα δεν αρκούνται σε 2-3 ζώνες από το ηλιακό φάσμα. Ακόμα και την UV (που κόβει η Dennerle με φίλτρο για την αποφυγή αλγών).

Καλώς ή κακώς η σχεδίαση της T5 δεν είναι απλά μια Τ8 σε σμίκρυνση. Το κυριότερο δεν μπορεί να λειτουργήσει με Μαγνητικό Ballast όπως η Τ8 και χρειάζεται οπωσδήποτε Ηλεκτρονικό Ballast για την προέναυση και την υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας. Η λειτουργία μιας Τ8 με ηλεκτρονικό Ballast πλησιάζει την απόδοση μιας Τ5 αλλά υπάρχουν κάποιες διαφορές.

Ακόμα περισσότερο η λειτουργία μιας Τ8 με Μαγνητικό Ballast δεν έχει καμία σχέση με την Τ5 μόνο και μόνο επειδή αναβοσβήνει με συχνότητα 50 Hz (κάνοντας το στροβοσκόπιο γιαυτό και κουράζει στα μάτια) εξ ού και ο μικρότερος χρόνος ζωής με αυτά τα Ballast.

Από την άλλη το ηλεκτρονικό Ballast λειτουργεί σε μια συχνότητα περίπου 1000 φορές υψηλότερη αναβοσβήνοντας την λάμπα τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνουν τα ηλεκτρόνια να πέσουν σε ηρεμία και είναι σαν μια σταθερή πηγή φωτός.

Και διαφορά στο χρόνο ζωής υπάρχει και μετατόπιση στο φάσμα υπάρχει αλλά μάλον ρώτησες σε λάθος μεριά. Σαν την διαφήμιση από τις πληροφορίες ΟΤΕ θυμάσαι ; :bigemo_harabe_net-163:

Μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες που εμπορεύονται ενυδρειακά προιόντα δεν είναι κατασκευαστές. Ίσως έχουν έρευνα, βάζουν προδιαγραφές και παραγγέλνουν σε κάποια μεγάλη κατασκευάστρια εταιρία (Philips, Osram, Sylvania) συμπεραίνω λοιπόν ότι ίσως να μην γνωρίζουν να σου απαντήσουν τα ερωτήματά σου.

Marketing κάνουν, δεν είναι τεχνικοί.

Πιστεύω ότι αν απευθυνθείς στα Τεχνικά τμήματα των μεγάλων κατασκευαστών θα πάρεις απαντήσεις.

Μερικοί όπως η Osram που γνωρίζω έχει ήδη πληροφορίες στο Internet και διαχωρίζουν τον οφέλιμο χρόνο ζωής -που σημαίνει ότι η λάμπα λειτουργεί μέσα στις προδιαγραφές- από τον συνολικό χρόνο ζωής.

Η μετατόπιση στο φάσμα μπορεί μόνο να φανεί με ένα φασματόμετρο, και δεν είναι απαραίτητα στο πράσινο εξαρτάται από την ποιότητα και την ποσότητα των φωσφορικών επιχρισμάτων.

Στο ότι υπάρχουν ακόμα φυτά στο παλαιό ενυδρείο σου με τις παλιές λάμπες... Κανείς δεν λέει ότι κάποια φυτά δεν θα προσαρμοστούν σε μια διαφορετική ένταση ή ένα διαφορετικό φάσμα για να επιβιώσουν. Και μεις επί χρόνια δουλεύαμε σε χώρους κακοφωτισμένους, κι εγώ προσαρμόστηκα, φοράω γυαλιά για να διαβάσω. :bigemo_harabe_net-163:

Για μένα η μεγάλη διαφορά στις λάμπες "πλήρους φάσματος" από τις άλλες είναι ότι είδα με λιγότερα Watt να μεγαλώνουν και να ευδοκιμούν κατά τα άλλα δύσκολα φυτά. Μια αιτιολογία που βρίσκω είναι ότι με τις απλές τριακτινικές λάμπες χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερη ένταση για να βγούν σε ικανοποιητικό βαθμό και τα υπόλοιπα μέρη του φάσματος, γιατί υπάρχουν όλα αλλά σχετικά αμυδρά. Για να το δούμε κι αυτό.

Επίσης πιστεύω ότι οι λάμπες Osram, Philips κλπ με RI 9, είναι το ίδιο "πλήρους φάσματος" με τις JBL γιατί κατασκευαστικά έχουν περισσότερες επσιτρώσεις φωσφόρου (αν παρατηρήσεις την καμπύλη φάσματος των JBL παρουσιάζει 6 ή 7 peak αντί για τα κλασικά 3) αλλά απλά δεν διαφημίζονται στα ενυδρεικά. :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο, να μη συμφωνήσουν ο Χρήστος με το Σωτήρη για την ποιότητα λαμπτήρων της JBL...??? :D

Κύριοι,

αυτό που έχω να πω δε διαφέρει πολύ από το παρακάτω:

Μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες που εμπορεύονται ενυδρειακά προιόντα δεν είναι κατασκευαστές. Ίσως έχουν έρευνα, βάζουν προδιαγραφές και παραγγέλνουν σε κάποια μεγάλη κατασκευάστρια εταιρία (Philips, Osram, Sylvania) συμπεραίνω λοιπόν ότι ίσως να μην γνωρίζουν να σου απαντήσουν τα ερωτήματά σου.

Marketing κάνουν, δεν είναι τεχνικοί.

Πιστεύω ότι αν απευθυνθείς στα Τεχνικά τμήματα των μεγάλων κατασκευαστών θα πάρεις απαντήσεις.

Μερικοί όπως η Osram που γνωρίζω έχει ήδη πληροφορίες στο Internet και διαχωρίζουν τον οφέλιμο χρόνο ζωής -που σημαίνει ότι η λάμπα λειτουργεί μέσα στις προδιαγραφές- από τον συνολικό χρόνο ζωής.

Αυτοί είναι και οι βασικοί λόγοι Χρήστο για τους οποίους δεν έχω και σε μεγάλη υπόληψη τους λαμπτήρες της JBL... :thumbup:

Συν ότι για τους ίδιους λόγους Σωτήρη πιστεύω ότι οι Τ8 της JBL αναφέρουν 10.000 ώρες χρόνο ζωής με συμβατικό ballast... :thumbup:

Καλώς ή κακώς η σχεδίαση της T5 δεν είναι απλά μια Τ8 σε σμίκρυνση. Το κυριότερο δεν μπορεί να λειτουργήσει με Μαγνητικό Ballast όπως η Τ8 και χρειάζεται οπωσδήποτε Ηλεκτρονικό Ballast για την προέναυση και την υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας. Η λειτουργία μιας Τ8 με ηλεκτρονικό Ballast πλησιάζει την απόδοση μιας Τ5 αλλά υπάρχουν κάποιες διαφορές.

Ακόμα περισσότερο η λειτουργία μιας Τ8 με Μαγνητικό Ballast δεν έχει καμία σχέση με την Τ5 μόνο και μόνο επειδή αναβοσβήνει με συχνότητα 50 Hz (κάνοντας το στροβοσκόπιο γιαυτό και κουράζει στα μάτια) εξ ού και ο μικρότερος χρόνος ζωής με αυτά τα Ballast.

Από την άλλη το ηλεκτρονικό Ballast λειτουργεί σε μια συχνότητα περίπου 1000 φορές υψηλότερη αναβοσβήνοντας την λάμπα τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνουν τα ηλεκτρόνια να πέσουν σε ηρεμία και είναι σαν μια σταθερή πηγή φωτός.

Και διαφορά στο χρόνο ζωής υπάρχει και μετατόπιση στο φάσμα υπάρχει αλλά μάλον ρώτησες σε λάθος μεριά. Σαν την διαφήμιση από τις πληροφορίες ΟΤΕ θυμάσαι ;

Νομίζω ότι στο κόκκινο που είναι και το ''καυτό'' θέμα δεν απαντάς (και φυσικά δε μιλάμε τώρα για τη διαφορά στη φωτιστική απόδοση που είναι δεδομένη) και επικεντρώνεσαι μόνο στη σύγκριση Τ5 με Τ8 με μαγνητικό ballast... :thumbup:

Εκτός εαν αναφέρεσαι πάλι ''θεωρητικά'', δηλαδή στις JBL λάμπες...! :bigemo_harabe_net-173:

Τέλος και για τα φυτά σας και τη φωτοσύνθεσή τους αυτό που έχω να πω είναι ότι (ΙΜΟ) δεν είναι τόσο απαιτητικά όσο τα παρουσιάζουμε και τα πολυ-αναλύουμε με την τάδε λάμπα πλήρους φάσματος κτλ, αλλά είναι ζωντανοί οργανισμοί (που επέζησαν, προσαρμόστηκαν και εξελίχθηκαν σε διάφορες συνθήκες στα εκκατομύρια χρόνια) και προσαρμόζονται στις δυσκολίες και στις διαφοροποιήσεις των συνθηκών του ενυδρείου μας.

Και στο φινάλε-φινάλε εκτός από το φως χρειάζεται ένας σωστός συνδιασμός λιπασμάτων και διοξειδίου... Υπάρχουν πολλά ενυδρεία κήποι που εντυπωσίαζαν στο παρελθόν μόνο με απλές κοινές λάμπες φθορίου, ούτε καν πλήρους φάσματος, ούτε καν τριακτινικές γιατί είχαν σωστές ρουτίνες και χομπίστες με μεράκι και γνώσεις στις υπόλοιπες -εκτός του εξειδικευμένου φωτισμού- γνώσεις... :bigemo_harabe_net-167:

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεε άσε να συμφωνώ και λίγο με τον Χρήστο, μόνο μαζί σου θα διαφωνοσυμφωνώ ; :thumbup:

Το είπα παραπάνω, και θα το ξαναναφέρω. Κάποιες εταιρίες ενυδρειακών κάνουν το ψάξιμο για τον χομπίστα και του προσφέρουν μια έτοιμη λύση, την προοθούν και γι' αυτό θέλουν να πληρωθούν.

Εντάξει εγώ το ψάχνω και καταλήγω σε λάμπες ενός των βασικών κατασκευαστών, που πιθανόν να είναι και οι ίδιες ή καλύτερες, αλλά έλα που συναντάω συνέχεια την απάντηση:

"Ααααα αυτήν την λάμπα δεν την φέρνουμε, κι αν την φέρουμε θα πάρεις 24αδα γιατί δεν την ζητάνε."

Οπότε καταλήγω ότι το ψάξιμο, οι βενζίνες και ο χρόνος μου, κοστίζουν παραπάνω.

Έτσι τελικά αγοράζω "μια" λάμπα από ενυδρεικό κατάστημα ή το Internet και μου την φέρνουν και σπίτι. :bigemo_harabe_net-173:

Για το κόκκινο δεν βλέπω που δεν συμφωνούμε; Αλλά και πάλι είπα παραπάνω, πόσα από τα ενυδρεία της αγοράς με λάμπες Τ8 έχουν ηλεκτρονικά Ballast ;

Το καυτό θέμα είναι επειδή είναι κόκκινο; :D

Γιατί το όλο θέμα - που κρύωσε πιά - είναι για λαμπτήρες "πλήρους φάσματος" σε όλες τις διαστάσεις και για Juwel και οι ανακλαστήρες σε σχήμα "Μ".

Συμπερασματικά καταλήγω ότι δεν συμφωνείς, και η γνώμη σου είναι ότι δεν έχουν να προσφέρουν κάτι; :thumbup:

Ανέφερα τόσα για το πόσο ευνοικό είναι το πλήρες φάσμα όχι μόνο για τα φυτά αλλά για όλους τους ζώντες οργανισμούς.... (κανένα σχόλιο)

Προσωπικά με τον συνδιασμό ελάχισου αλλά σωστού φωτισμού, σωστής επιλογής ποικιλίας φυτών (ταχύτητας ανάπτυξης και μάζας), σωστής επιλογής ψαριών σε ποικιλία και πλήθος, κι ελάχιστης φίλτρανσης, έχω καταφέρει στο παρελθόν μια πλήρη ισορροπία παραμέτρων αυτοσυντηρούμενου βιότοπου σε ενυδρεία 60, μετά 100 και τώρα δοκιμάζω σε 200 λίτρα.

Με ελάχιστη ως καθόλου λίπανση, χωρίς προσθήκη CO2 κλπ. Κάθε ένα τέτοιο σύστημα παίρνει πάνω από χρόνο για να οριμάσει βέβαια, και πέρασαν αρκετές λάμπες.

Σίγουρα Γιώργο οι στόχοι μας διαφορετικοί, αλλά όταν γι' αυτό που παιδεύομαι καιρό μου το προσφέρει κάποιος - εδω μιλαμε για λάμπες - και βλέπω διαφορά, βγαίνω και το λέω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα με το κόκκινο απλώς θα ήθελα να αναφερθεί πως οι τεχνικές δυνατότητες -εκτός της φωτιστικής απόδοσης- είναι ίδιες, καθώς όταν μιλάμε για λάμπες της ίδιας σειράς (πχ 840 ή 865) είτε είναι Τ5 είτε είναι Τ8 εφαρμόζεται η ίδια επίστρωση με την ίδια φωσφορική "συνταγή". Οπότε το χρωματικό φάσμα (spectral power distribution), η χρωματική απόδοση (CRI ή Ra), η θερμοκρασία χρώματος (βαθμοί kelvin) είναι ακριβώς ίδια σε Τ5 και Τ8, καθώς επίσης και ο χρόνος ζωής εαν και εφόσον οι Τ8 λειτουργούν με ηλεκτρονικό ballast.

Για του λαμπτήρες πλήρους φάσματος η JBL αναφέρει τα παρακάτω:

JBL SOLAR TROPIC T8:

CRI: 1A (που σημαίνει >90)

Colour temperature: 4000k

Service life: 10.000h

Spectral power distribution: 184_265_6161000_2.jpg

JBL SOLAR NATUR T8:

CRI: 1A (που σημαίνει >90)

Colour temperature: 9000k

Service life: 10.000h

Spectral power distribution: 187_268_6163000_2.jpg

JBL SOLAR COLOR T8:

CRI: - (απουσιάζει)

Colour temperature: -

Service life: 10.000h

Spectral power distribution: 187_271_6162000_2.jpg

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα τις εξής:

PHILIPS MASTER TL-D 90 Graphica 36W/950:

CRI: 98

Colour temperature: 5300k

Lamp Luminous Flux: 2300 Lm

Life expectancy diagram(12h cycle): LDLE3_TL-D9HCR_0002.GIF

Spectral power distribution: LDPO3_TL-D9HCR_950.GIF

PHILIPS MASTER TL-D 90 Graphica 36W/965 1SL:

CRI: 98

Colour temperature: 6500k

Lamp Luminous Flux: 2100 Lm

Life expectancy diagram (12h cycle): LDLE3_TL-D9HCR_0002.GIF

Spectral power distribution: LDPO3_TL-D9HCR_965.GIF

OSRAM L 36W/965 BIOLUX FLH1:

CRI: 1Α (που σημαίνει >90)

Colour temperature: 6500k

Lamp Luminous Flux: 2300lm

Service life: 16.000h

Lifespan: 20.000h

Spectral power distribution:

SYLVANIA T8 Activa 36W/172 (full spectrum):

CRI: 98

Colour temperature: 6500k

Lamp Luminous Flux: 2300 Lm

Average Life 20,000 hours on ECG

Δεν κατάφερα να βρω στο διαδίκτυο το χρωματικό φάσμα των Osram και Sylvania, αλλά τα έχω σε έντυπη μορφή και αυτό που έχω να παρατηρήσω από τις εδραιωμένες εταιρείες του χώρου είναι ότι καμία δεν είναι πλήρους φάσματος, αλλά έχουν όλες κορυφές (peaks) σε 2 ή 3 σημεία του φάσματος... Η JBL δεν ξέρω πως και γιατί αλλά παρουσιάζει τις λάμπες της με πιο "γεμάτο" φάσμα, πράγμα που με κάνει να απορώ και να αμφιβάλω για την αξιοπιστία -αλλά και την εν γένει ποιότητά- της, καθώς επίσης απουσιάζουν βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά όπως μπορεί να δει κάποιος παραπάνω... :chair:

Από εκεί και πέρα, σίγουρα όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί έχουν ανάγκη το φως (ορατό και μη) αλλά όχι ότι έχουν μεγαλύτερα οφέλη από τις ονομοζόμενες λάμπες πλήρους φάσματος που δεν είναι πλήρους φάσματος...! :chair:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

.............................

Από εκεί και πέρα, σίγουρα όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί έχουν ανάγκη το φως (ορατό και μη) αλλά όχι ότι έχουν μεγαλύτερα οφέλη από τις ονομοζόμενες λάμπες πλήρους φάσματος που δεν είναι πλήρους φάσματος...! :)

Ξέθαμα γιατί το topic είναι πολύ ενδιαφέρον με πολλές πληροφορίες!

Φίλε Genirous δεν νομίζω μια εταιρία όπως η JBL να λέει ότι οι λάμπες τις είναι πλήρους φάσματος και να μην είναι! Εξάλλου πάρα πολλοί ενυδρειόφυλοι υποστηρίζουν ότι το πλήρες φάσμα δεν είναι καλύτερο από το φάσμα με 3 peek. Η Dernnele Π.χ. λέει ότι έχει επιλέξει αυτά τα 3 peek για την αποφυγή της άλγης.

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω 2 JBL αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα γιατί η Color δεν αναφέρει τα Kelvin.

Δεν έχω ούτε πρόκειτε να βάλω πολλά φυτά στο ενυδρείο που έχει κυρίως σκαλάρια και cory (θεμα γούστου). Αλλά είδα φωτογραφίες από λίγα Kelvin πιο πάνω και τα φυτά φαίνονται "μουντά". Φοβάμαι ότι το ίδιο μπορεί να γίνει και με τα ψάρια. Πάντως από την άλλη οι Jewel Day και η nature που είχε το Rio μου πρώτα έδειχναν αφύσικα λευκά τα πάντα!

Ξέρει κανένας εάν η Color της JBL έχει λιγότερα Kelvin από την Tropic που είναι 4Κ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...