Jump to content

Rio 250 παρουσίαση Gantalf


gantalf

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum..

Ενυδρείο 101χ 42χ 62 = 240 λίτρα

Κάτοικοι: προορίζεται για κιχλίδες tanganuika.

Μερικά από τα πρώτα βήματα που έκανα για να ξεκινήσω να συμπληρώνω τα πρώτα κομμάτια του πάζλ.

1. Άρχικό υπόστρωμα λίπασμα

2. Επικάλυψη του λιπάσματος με ψιλλή άμμο.

3. Μερικά φυσικά ξύλα.

4. Μερικές πέτρες.

Συνεχίζω σιγά - σιγά με αγορά θερμαντήρα μερικές πέτρες ακόμα και μερικά φυτά ανούβιες (λογικά) και ελπίζω το απότελεσμα να σας αρέσει.

Μιχάλη ευχαριστώ για το ενυδρείο σου ....δεν το είπα ούτε στου παπά.... :thumbup::thumbup::thumbup:

post-8538-1223384275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω τουλάχιστον από "Gandalf the grey" να γίνω κάποτε "gandalf the white" όσο αφορά την εμπειρία που έχουν οι παλιο :thumbup: i του forum.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξυλα γιατι τα εβαλες;;; :thumbup: Τανγκανικα δεν λες οτι θα εχεις;;; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες υποστρωμα λιπασμα κατω απο το χαλικι.

Δεν επρεπε γιατι οι αφικανικες κιχλιδες σκαβουν πολυ και θα στο βγαλουν στη στηλη του νερου.

Ασε που δεν αφηνουν φυτα εκτος απο σκληρα ειδη οπως ανουβιες που δεν θελουν λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα πολύ λίγο λίπασμα στις άκρες του ενυδρείου. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι ψάρια θα βάλω. Το σκέφτομαι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

έβαλα πολύ λίγο λίπασμα στις άκρες του ενυδρείου. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι ψάρια θα βάλω. Το σκέφτομαι ακόμα...

Γκαντάλφιε, αν δεν αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου μην προχωράς σε στήσιμο.

Το υπόστρωμα - λίπασμα είναι εντελώς άχρηστο στις κιχλίδες των αφρικανικών λιμνών. Και τα ξύλα επίσης δεν τα συνηθίζουμε. Αν τώρα εσύ θέλεις να το κάνεις γενικά κοινωνικό με συμβατά ως προς τη διατροφή, τις απαιτήσεις και τη συμπεριφορά ψάρια, σκέψου τις εναλλακτικές που υπάρχουν και μετά βάλε τα κατάλληλα υλικά και διακοσμητικά.

Φιλικά

Λεγολάδιος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Η ανούβιες πως τρέφονται δηλαδή? Να βγάλω εντελώς τα ξύλα αν βάλω ταγκανίκα κιχλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ευχαριστώ για το ενυδρείο σου ....δεν το είπα ούτε στου παπά.... :thumbup::thumbup::thumbup:

-Καλοριζικο!!!!....και να ο χαρεις οσο μπορεις :D

-Στην ουσια τωρα...αυτα που σου λενε τα παιδια προσεξε τα-κιχλιδες και υποστρωμα δεν....

....γνωμη μου καν'το κοινωνικο φυτεμενο με ευκολα φυτακια....

Υ.γ...το αμαξι οκ...μονο 680.. :bigemo_harabe_net-173:

Link to comment
Share on other sites

πω ρε τι ζημια ήταν αυτή....... :thumbup::thumbup::thumbup:

Θα ήθελα να ξεκινήσω δίσκους σε αυτά τα λίτρα αλλά είναι απαγορευτικό με τις μηδαμινές μου γνώσεις... :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Η ανούβιες πως τρέφονται δηλαδή? Να βγάλω εντελώς τα ξύλα αν βάλω ταγκανίκα κιχλίδες?

Κανονικα ναι....αλλα οπωσδηποτε ειναι αχρηστο το λιπασμα.Μιλαμε για πολυ σκαψιμο....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Η ανούβιες πως τρέφονται δηλαδή? Να βγάλω εντελώς τα ξύλα αν βάλω ταγκανίκα κιχλίδες?

Τα ξυλα βγαζουν ουσιες που "μαλακωνουν" το νερο, εσυ δεν θα χρειαστεις κατι τετοιο. Το αντιθετο θα πρεπει να βαλεις κατι να ανεβαζεις σκληροτητες.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Η ανούβιες πως τρέφονται δηλαδή? Να βγάλω εντελώς τα ξύλα αν βάλω ταγκανίκα κιχλίδες?

Οι ανουβιες λαμβανουν τα θρεπτικα συστατικα απο τη στηλη νερου γιαυτο αλλωστε δεν τις φυτευουμε αλλα τις πιανουμε πανω σε πετρες η ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

πω ρε τι ζημια ήταν αυτή....... :thumbup::thumbup::D

Θα ήθελα να ξεκινήσω δίσκους σε αυτά τα λίτρα αλλά είναι απαγορευτικό με τις μηδαμινές μου γνώσεις... :bigemo_harabe_net-173:

Εγω θα εκανα το εξης αν ηθελα να στησω ενα ενυδρειο με "δυσκολα" ψαρια αλλα δεν ημουν ακομα ετοιμος απο θεμα εμπειριας.

Θα το εστηνα καταλληλα απο θεμα aquscape, και θα εβαζα πιο ευκολα ψαρια μεσα που ζουν στις ιδιες ή πολυ κοντινες συνθηκες νερου, μεχρι να αποκτησω την καταλληλη εμπειρια και εξοπλισμο για να μαθω να "φτιαχνω" ευκολα το νερο που θελουν τα δυσκολα ψαρια.

Παραδειγμα : αν ηθελα να βαλω δισκους, θα το εστηνα με ξυλα, ελαχιστα φυτα και χαμηλο φωτισμο θα αρχιζα να μαθαινω το "μαυρο νερο" και θα εβαζα σιγα σιγα τετρας.

Αντιθετα, αν ηθελα να παω σε σκληρα νερα με αφρικανες θα ξεκιναγα ενα νταμαρακι με guppies.

Ενας σοβαρος παραγοντας για να επιλεξεις τη πορεια σου, ειναι να ξερεις τι νερο βγαζει η βρυση σου.

Στη Θεσνικη πχ, ειναι πανευκολο να βαλεις αφρικανες γιατι εχει το καταλληλο νερο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα το εξης αν ηθελα να στησω ενα ενυδρειο με "δυσκολα" ψαρια αλλα δεν ημουν ακομα ετοιμος απο θεμα εμπειριας.

Θα το εστηνα καταλληλα απο θεμα aquscape, και θα εβαζα πιο ευκολα ψαρια μεσα που ζουν στις ιδιες ή πολυ κοντινες συνθηκες νερου, μεχρι να αποκτησω την καταλληλη εμπειρια και εξοπλισμο για να μαθω να "φτιαχνω" ευκολα το νερο που θελουν τα δυσκολα ψαρια.

Παραδειγμα : αν ηθελα να βαλω δισκους, θα το εστηνα με ξυλα, ελαχιστα φυτα και χαμηλο φωτισμο θα αρχιζα να μαθαινω το "μαυρο νερο" και θα εβαζα σιγα σιγα τετρας.

Αντιθετα, αν ηθελα να παω σε σκληρα νερα με αφρικανες θα ξεκιναγα ενα νταμαρακι με guppies.

Ενας σοβαρος παραγοντας για να επιλεξεις τη πορεια σου, ειναι να ξερεις τι νερο βγαζει η βρυση σου.

Στη Θεσνικη πχ, ειναι πανευκολο να βαλεις αφρικανες γιατι εχει το καταλληλο νερο :thumbup:

:thumbup::thumbup::D:bigemo_harabe_net-173::bigemo_harabe_net-167:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο delta!! η Θεσσαλονίκη έχει όντως σκληρό νερό, οπότε και λίγα ξύλα να αφήσω μέσα το νερό δεν νομίζω να μαλακώσει τόσο, και να μαλακώσει με τις αλλαγές θα επανέρθει..

Παρεπιμπτώντως παιδιά την πάτησα άσχημα.

Το ξύλο που έβαλα στην αριστερή μεριά του ενυδρείο μόλις γέμισα με νερό το ενυδρείο ώς δια μαγείας άρχισε να ανεβαίνει στην επιφάνεια και να επιπλέει.. :thumbup: Τζάμπα 15 ευρώ.. Το άφησα κάποια ώρα μπας και βραχεί παραπάνω αλλα τίποτα... :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το άφησα καμια ώρα μπας και ποτίσει αλλά τίποτα, επέπλεε, τώρα το έχω βγάλει εντελώς

Link to comment
Share on other sites

το άφησα καμια ώρα μπας και ποτίσει αλλά τίποτα, επέπλεε, τώρα το έχω βγάλει εντελώς

Μια ώρα δεν είναι τίποτα θέλει κάποια 24αωρα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα το αφήσω μια μέρα το ξύλο μέσα και αν βυθιστεί έχει καλώς.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

.....οπότε και λίγα ξύλα να αφήσω μέσα το νερό δεν νομίζω να μαλακώσει τόσο, και να μαλακώσει με τις αλλαγές θα επανέρθει..

Ναι αλλα δεν θα μοιαζει με "αφρικανικο" ενυδρειο αν σε ενδιαφερει και οπτικα τι θεμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά έχεις δίκιο. Έχω και άλλες πέτρες αλλα φοβάμαι να τις βάλω, πολλά κιλά, θα αντέξει το έπιπλο?

ειναι της elite. Και μόνο που τις πήρα στα χέρια μου και μαζί με το νερό το έπιπλο καλείται να κρατήσει βάρος 400 κιλά περίπου, φοβάμαι να τις βάλω. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το ξυλο μεσα σε μια λεκανη νερο και κατι να το κραταει βυθισμενο.

Ετσι θα απορροφησει νερο και θα βουλιαζει μονο του.

Γνωμη μου να βαλεις και τις υπολοιπες πετρες μεσα και μαλιστα πετρες με τρυπες που αρεσουν στις κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

και για του λόγου το αληθές, το ξύλο που επιπλέει

post-8538-1223555237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετώ και πάλι.. Πολλά αλλάξαν από την προσπάθεια μου για ενυδρείο με tanganuika.

Τελικά το γύρισα σε δισκους.

Βέβαια ακόμα το ενυδρείο δεν είναι έτοιμο για παρουσίαση αλλά μπορώ να μοιραστώ μερικές φωτογραφίες με εσάς να μου πείτε την γνώμη σας..

Τρείς πρώτοι δισκούληδες..

post-8538-1226270814_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...