Jump to content

Recommended Posts

Ποσο χρησιμο θεωρειτε ενα wavebox για reef ενυδρειο;

Εννοω για τους κατοικους του ενυδρειου και οχι στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

το wave box μιμείται μια φυσική κίνηση του νερού των υφάλων που μόνο με τέτοιες συσκευές μπορείς να πετύχεις ( ίσος και με τις αντλίες της http://www.ecotechmarine.com/ )

το τι ακριβός κάνει μπορείς να το καταλάβεις καλύτερα αν δεις εδώ

http://www.tunze.com/produkte.html?&L=1&C=GR κάνε κλικ στις αντλίες turbelle για να βρεις το wave box

και εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=o9fDqdTu_Z0...feature=related

εκεί δεξιά θα βρεις και άλλα σχετικά βίντεο

η tunze το συνοδεύει με αισθητήρα που σταματάει τη λειτουργία του όταν σβήσουν τα φώτα .. η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι αυτό βοηθά τα ψάρια να ηρεμήσουν τη νύχτα

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Μια τετοια συσκευη λοιπον αναπαριστα πολυ καλα την φυσικη κινηση των νερων του υφαλου.

Δεν θα επρεπε καθε σωστο reef να εχει τετοια συσκευη;

Επειδη εγω τωρα στεινω και σχεδιαζω το ενυδρειο, τι θα πρεπει να προσεξω στην τοποθετηση του wavebox σε συναρτηση με τους κυκλοφοριτες;

Link to comment
Share on other sites

με τους υπόλοιπους κυκλοφορητές θα ασχοληθείς μετά τη τοποθέτηση του βράχου

αν βάλεις wavebox καλό είναι η υπερχείλιση να είναι στη μέση του πίσω τζαμιού , αλλιώς θα έχεις λίγο θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει επίσης να προσέξεις τις ενώσεις των τζαμιών. Μην ξεχνάς ότι θα έχεις μια stream 20.000lt/h να μετακινεί νερό και να σπρώχνει το τζάμι από την δύναμή της. Το wavebox είναι ίσως μοναδικό στο είδος του. Δεν εκτινάσσει νερό όπως κάνουν οι κοινοί αντιλές (ecotech, stream, marea, koralia κλπ) αλλά μετατοπίζει μάζα νερού. Αυτό δίνει όχι μόνο απίστευτη εικόνα κίνησης των κοραλλιών και το ψαριών μέσα στο ενυδρείο αλλά προσομοιώνει κατά πολύ το φυσικό περιβάλλον.

Εάν το wavebox τοποθετηθεί απέναντι από τις υπερχειλίσεις εκτός του ότι μπορείς να ρυθμίσεις την συχνότητα και κατ' επέκταση το ύψος του κύματος, ο ήχος του νερού που σκάει στο sump του δίνει την αίσθηση του κύματος που σκάει στην ακτή.

Ο αισθητήρας φωτός σταματάει το wavebox το βράδυ, και για να μην κουράζει τα ψάρια, και διότι τις περισσότερες φορές την νύχτα τα ρεύματα της θάλασσας είναι λιγότερο δυνατά. Ο ίδιος αισθητήρας μπορεί να τοποθετηθεί και στους single & multi controller της tunze ώστε την νύχτα οι αντλίες να δουλεύουν στο minimum.

Όλα αυτά δεν στα λέω έχοντας διαβάσει ή ακούσει αλλά δική μου εμπειρία στο ενυδρείο μου.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου μια σωστή κατασκευή ενυδρείου δεν έχει να φοβηθεί από το wave box , ιδιαίτερη όμως προσοχή πρέπει να δοθεί στη βάση του ενυδρείου ..

δες το δικό μου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...11700&st=40

κάτι ακόμα .. καλό είναι να μπορείς να ελέγχεις τους θορύβους του ενυδρείου .. γιατί στα δικά σου αυτιά μπορεί να ακούγεται σαν κυματάκι , και σε άλλα .. σαν καζανάκι .. οπότε καλύτερα να μπορείς εσύ να επιλέξεις ότι θέλεις :thumbup: ..

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου μια σωστή κατασκευή ενυδρείου δεν έχει να φοβηθεί από το wave box , ιδιαίτερη όμως προσοχή πρέπει να δοθεί στη βάση του ενυδρείου ..

δες το δικό μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...11700&st=40

Συμγωνώ, γι αυτό και εγώ το επισημαίνω.

κάτι ακόμα .. καλό είναι να μπορείς να ελέγχεις τους θορύβους του ενυδρείου .. γιατί στα δικά σου αυτιά μπορεί να ακούγεται σαν κυματάκι , και σε άλλα .. σαν καζανάκι .. οπότε καλύτερα να μπορείς εσύ να επιλέξεις ότι θέλεις :thumbup: ..

Αν και έχει τεράστια διαφορά ο ήχος του κύματος με αυτόν από το καζανάκι ... :thumbup: έχεις πάντα την επιλογή του

on - off rate για να ξενερίζουν από πολύ έως καθόλου οι υπερχειλίσεις. :thumbup:

Εάν το wavebox τοποθετηθεί απέναντι από τις υπερχειλίσεις εκτός του ότι μπορείς να ρυθμίσεις την συχνότητα και κατ' επέκταση το ύψος του κύματος, ο ήχος του νερού που σκάει στο sump του δίνει την αίσθηση του κύματος που σκάει στην ακτή.

Link to comment
Share on other sites

έχεις πάντα την επιλογή του

on - off rate για να ξενερίζουν από πολύ έως καθόλου οι υπερχειλίσεις. :thumbup:

θα μας πεις δυο λόγια πάνω σ αυτό για να το κατανοήσουμε καλύτερα

αν έλεγες ότι μοιάζει με κυματάκι το χτύπημα που κάνει το νερό στις κόντρες του ενυδρείου όταν και αν φτάνει εκεί εξ αιτίας του κυματισμού .. θα συμφωνούσα περισσότερο ..

ο ήχος του νερού που αναμειγνύεται με αέρα μέσα σε σωλήνα .. κατά τη γνώμη μου .. θυμίζει άλλα πράγματα ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις central τότε έχεις την αίσθηση του κύματος και όχι από το χτύπημα στις κόντρες αλλά από το ξενέρισμα των υπερχειλίσεων. Στην Central έχεις πραγματικά τον ήχο από καζανάκι.

Για το on-off rate ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.tunze.com/fileadmin/gebrauchsan.../x6212.8888.pdf

Σελίδες 39, 40 & 41 από το manual του wavebox.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η central;

Κεντρική υπερχείλιση (δηλαδή με τρύπα στον πάτο του ενυδρείου)

Link to comment
Share on other sites

μιλάς για το ποντεσιομετρο που ρυθμίζει την δύναμη της αντλίας και το ύψους του κύματος .. καλά ..

το ύψους του νερού στο χτένι της υπερχείλισης καθορίζεται από άλλους παράγοντες . όταν υπάρχει ο κυματισμός η υπερχείλιση που δεν είναι στο κέντρο θα πρέπει να μπορεί να κατεβάζει στιγμιαία περισσότερο νερό από το προβλεπόμενο γιατί θα δέχεται το διπλάσιο όγκο νερού κάθε φορά ώστε να κατεβάζει όσα λίτρα του στέλνει η ίδια αντλία .. βολεύει πάντα ?

φαντάζομαι δεν είναι τυχαίο που ο κατασκευαστής προτείνει κεντρική θέση υπερχείλισης ..

φίλος με μεγάλη εμπειρία στη συγκεκριμένη συσκευή έχοντας δυο ακριανές υπερχειλίσεις μου έχει αναφέρει το <πρόβλημα> του θορύβου ..

εν κατακλείδι είπαμε ότι καλύτερα να μπορούμε εμείς να ελέγχουμε τι θα ακούγεται και τι όχι ..

Link to comment
Share on other sites

μιλάς για το ποντεσιομετρο που ρυθμίζει την δύναμη της αντλίας και το ύψους του κύματος .. καλά ..

το ύψους του νερού στο χτένι της υπερχείλισης καθορίζεται από άλλους παράγοντες . όταν υπάρχει ο κυματισμός η υπερχείλιση που δεν είναι στο κέντρο θα πρέπει να μπορεί να κατεβάζει στιγμιαία περισσότερο νερό από το προβλεπόμενο γιατί θα δέχεται το διπλάσιο όγκο νερού κάθε φορά ώστε να κατεβάζει όσα λίτρα του στέλνει η ίδια αντλία .. βολεύει πάντα ?

φαντάζομαι δεν είναι τυχαίο που ο κατασκευαστής προτείνει κεντρική θέση υπερχείλισης ..

Δεν μιλάω για το ποντεσιόμετρο στο drive της συσκευής το οποίο και ρυθμίζει την δύναμη της αντλίας αλλά για το λευκό κουμπάκι στον controller που ρυθμίζει την συχνότητα που σου αναβοσβήνουν τα δύο κόκκινα λαμπάκια.

To wavebox δεν σου ρυθμίζει το ύψος του νερού αλλά το ύψος της στιγμιαίας μετατόπισης της μάζας του νερού.

Απ' όσο γνωρίζω η υπερχείλιση έχει ένα maximum flow rate και αυτό καθορίζεται από άλλους παράγοντες, όπως πχ η διάμετρος (φ) του σωλήνα, άρα ακόμα και στιγμιαία η υπερχείλιση δεν μπορεί να κατεβάσει περισσότερο νερό από το προβλεπόμενο (προβλεπόμενο = flow rate που δίνει είτε ο κατασκευαστής ή αυτός που όρισε τις παραμέτρους κατά την κατασκευή), παρά μόνο να "μπουκώσει".

Ο κατασκευαστής μπορεί να προτείνει κεντρική υπερχείλιση αλλά δεν απορρίπτει την wall, ή την κρεμαστή. Αυτό προκύπτει από προσωπική συζήτηση με τον κατασκευαστή και τον Έλληνα αντιπρόσωπο. Δεν λέει τίποτα αλλά αν θέλεις το κρατάς. :thumbup:

φίλος με μεγάλη εμπειρία στη συγκεκριμένη συσκευή έχοντας δυο ακριανές υπερχειλίσεις μου έχει αναφέρει το <πρόβλημα> του θορύβου ..

εν κατακλείδι είπαμε ότι καλύτερα να μπορούμε εμείς να ελέγχουμε τι θα ακούγεται και τι όχι ..

Έχοντας δύο ακριανές υπερχειλίσεις θα χαρώ να σου δείξω το ενυδρείο μου και από την μία να ακούσεις τον ήχο και μετά από ρύθμιση του on-off της αντλίας να σταματήσεις να ακούς τον ήχο. :thumbup:

Τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι "καλύτερα να μπορούμε εμείς να ελέγχουμε τι θα ακούγεται και τι όχι .." , ως γενικό κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το ποντεσιόμετρο στο drive της συσκευής το οποίο και ρυθμίζει την δύναμη της αντλίας αλλά για το λευκό κουμπάκι στον controller που ρυθμίζει την συχνότητα που σου αναβοσβήνουν τα δύο κόκκινα λαμπάκια.

στη δική μου συσκευή αναβοσβήνει ένα πράσινο με ένα κόκκινο λαμπάκι ..

αν πειράξω αυτή τη ρύθμιση .. χαλάει ο συντονισμός και σταματάει ο κυματισμός ..

έτσι είναι λογικό να σταματάει και ο θόρυβος ..

πολύ μικρά περιθώρια αλλαγής έχει αυτός ο ρυθμιστής ..

ο άλλος που ελέγχει η ισχύ της αντλίας μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα να ελέγξεις το υψος του κύματος ..

To wavebox δεν σου ρυθμίζει το ύψος του νερού αυτό το ξέρω .. αλλά κάτι αναφέρεις πιο πάνω συσχετίζοντας τα ..

αλλά το ύψος της στιγμιαίας μετατόπισης της μάζας του νερού...άρα και το μέγιστο υψος που φτάνει το νερό στις άκρες του ενυδρείου ..

Απ' όσο γνωρίζω η υπερχείλιση έχει ένα maximum flow rate και αυτό καθορίζεται από άλλους παράγοντες, όπως πχ η διάμετρος (φ) του σωλήνα, άρα ακόμα και στιγμιαία η υπερχείλιση δεν μπορεί να κατεβάσει περισσότερο νερό από το προβλεπόμενο (προβλεπόμενο = flow rate που δίνει είτε ο κατασκευαστής ή αυτός που όρισε τις παραμέτρους κατά την κατασκευή), παρά μόνο να "μπουκώσει".αν έχεις λοιπόν πολύ μεγάλη κυκλοφορία νερού sump – ενυδρείο και οι διαστάσεις της υπερχείλισης είναι οριακές .. το wave box μπορεί να σου <μπουκώνει > την υπερχείλιση αν είναι τοποθετημένη όπως λες ..

Ο κατασκευαστής μπορεί να προτείνει κεντρική υπερχείλιση αλλά δεν απορρίπτει την wall, ή την κρεμαστή. Αυτό προκύπτει από προσωπική συζήτηση με τον κατασκευαστή και τον Έλληνα αντιπρόσωπο. Δεν λέει τίποτα αλλά αν θέλεις το κρατάς. :thumbup:και εγώ σαν συντονιστής τι πρέπει να προτείνω ?

τη λύση του κατασκευαστή που έχω εφαρμόσει και εγώ ? η τις εναλλακτικές λύσεις ανάγκης που δουλεύουν μεν αλλά με κάποιους συμβιβασμούς ?

Έχοντας δύο ακριανές υπερχειλίσεις θα χαρώ να σου δείξω το ενυδρείο μου και από την μία να ακούσεις τον ήχο και μετά από ρύθμιση του on-off της αντλίας να σταματήσεις να ακούς τον ήχο. :thumbup:αν πρέπει να αλλάζεις ρύθμιση κάθε φορά που θέλεις ησυχία .. αυτό είναι ένας συμβιβασμός ..

Τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι "καλύτερα να μπορούμε εμείς να ελέγχουμε τι θα ακούγεται και τι όχι .." , ως γενικό κανόνα.

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον και παντα λιγουρευομουνα τα wavemakers αλλα ελεγα που να μπλεκεις etc θα φαινετε ασχημα etc μεγαλη εγκατασταση etc etc

Αλλα απ'οτι βλεπω τουλαχιστον το nanowavebox δεν ειναι μεγαλο.

..Oποτε αφου εχετε προσωπικη εμπειρια θα με ενδιεφερε η γνωμη σας για το nanowavebox

που ειναι για 600 λιτρα το αλλο μοντελο ειναι πολυ μεγαλο (για 1.200 λιτρα) και δεν με ενδιαφερει το πολυ κυμα ..(το νομιζω ισως λιγο κουραστικο, σαν να βλεπεις μπαλακι του τεννις αριστερα-δεξια.. :thumbup: )

Το ενυδρειο μου ειναι 900 λιτρα : 300 Μ x 50 Υ x 60.5 Β και παχος τζαμιου 15 χιλιοστα.

Οπως ειπα δεν με ενδιαφερει να εχει πολυ κυμα αλλα ισα-ισα/λιγο κυμα οποτε το nanοwavebox θα κανει εστω λιγη δουλεια ?? τι λετε??

καλα δεν το συζηταω οτι δεν αντεχω τους ηχους...εκανα ενα sketch με το setup μηπως βοηθησει..

post-6974-1223930327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...