Jump to content

συμβουλες για δισκους


GEODIVE

Recommended Posts

μετα απο πολυ διαβασμα στο παρον φορουμ αλλα και σε αλλα της αλλοδαπης, σκεφτομαι να αποκτησω δισκους, μπορειτε να μου συστησετε ιστοσελιδες για να διαβασω αλλα και να μου πειτε βασικες πληροφοριες για τη φροντιδα τους. Η περιγραφη του ενυδρειου μου ειναι διπλα στο προφιλ μου. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Δασκαλε! :D

Η κορυφαια σελιδα κατ'εμε αποκλειστικα για δισκους ειναι η εξης:

www.dph.nl

Ριξε μια ματια και το βραδακι θα σου γραψω καποια πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, πολυ καλη επιλογη GEODIVE.

Για να αυξανομαστε σιγα σιγα οι Δισκοφιλοι :D

:D :D :D:D

Link to comment
Share on other sites

αρχησα ηδη το διαβασμα, thanx nidal :D

Τωρα ποιος ειναι ο δασκαλος και ποιος ο μαθητης ειναι ενα θεμα!!!!

Επισης διαβαζοντας καταλαβα οτι οι δισκοι ειναι το βημα πριν τον ευσεβη ποθο του reef....

manogr πως κρατιεσαι και δε βουτας μεσα στο ενυδρειο σου? :D

Μεχρι τοτε ξοδευω σε τροπικα ταξιδια :D

Link to comment
Share on other sites

Και παλι γεια χαρα!!!

κατ'αρχην και μονο που σου μπηκε το μικροβιο των δισκων εχεις μπλεξει ασχημα.Ολα θα σου φανουν βουνο.Θα καταριεσαι την ωρα και την στιγμη που εμπλεξες μαζι τους.Ασε που θα πρεπει να ξοδευεις 25 ωρες το 24ωρο για τη συντηρηση τους..................... :D

Απο οτι καταλαβες σου κανω πλακα.Απλα ολα αυτα εχει τυχει κατα καιρους να τα ακουσω απο "χομπιστες " που ειχαν αποφασισει να ασχοληθουν μ'αυτο το υπεροχο ψαρι και τετοιου ειδους ΒΛΑΚΕΙΕΣ τους εδιωξαν μακρυα.

Το Α και το Ω για τη σωστη διατηρηση των δισκων ειναι το καθαρο νερο.Η πολυ πολυ καλη φιλτρανση ειναι οτι σημαντικοτερο.Ολα τα αλλα τα βρισκουμε.

Στο 200αρι σου σε παιρνει να βαλεις 4 δισκους για να ειναι ανετοι και να παρουν σωστο μεγεθος.θα ηθελα απο σενα να μου πεις τι φιλτρο/α εχεις?

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.it/FILTRO-INTERNO-EDEN-328...2QQcmdZViewItem

σε αυτο το λινκ μπορεις να δεις το φιλτρο μου , το οποιο ειναι εσωτερικο με ροη 600-800 λτ ανα ωρα.

απο φυτα ειμαι σε μετριο επιπεδο , στο εδαφος εχω λεπτη αμμο και οι μετρησεις μου ειναι

αμμωνια & νιτρωδη μηδεν , νιτρικα 10, ph 7, kh 5, gh 11, και οι αλλαγες νερου ειναι 15ημερες 30%

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο με μεγάλο κάδο, που να χωράει αρκετό βιολογικό υλικό π.χ. Eheim 2215,2217 με τα βανάκια του για να ρυθμίσεις τη ροή που θέλεις.

Αφού θα πας για δίσκους θα πρέπει να αλλάξεις τη ρουτίνα συντήρησης-αλλαγών νερού στο 30%-40% την εβδομάδα για να εξασφαλίσεις όσο το δυνατό καθαρότερο νερό. Σταδιακά θα πρέπει να πέσουν και λίγο οι τιμές σε Ph και GH, αλλά αυτό σε δεύτερη φάση. Επίσης θα πρέπει να δεις τι θα κάνεις και με ορισμένα είδη από αυτά που έχεις καθώς δεν ταιριάζουν με τις συνθήκες που θέλουν οι δίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

τι μεγεθος και τι κόστος εχουν τα εξωτερικά φίλτρα?

επίσης ποια είδη μου δε κολλάνε με τους δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβγαζα αρχικά τα barbs και τα guppies. Προσωπικά κρατάω τους δίσκους μου σε νερό βρύσης. Μέχρι και γεννήσει έχουν (και τα αυγά εκκολάφθηκαν).

Επίσης, θα προσέθετα ένα 2215.

Καλή αρχή και βασικά υπομονή.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

Σε νερό βρύσης? Ναι αλλά τι τιμές έχει το νερο της βρύσης σου? Υπάρχουν περιοχές που το νερό της βρύσης είναι τόσο μαλακό όσο θέλουν οι δίσκοι! (Αυτοί που μένουν εκεί Π.Χ. Ξέρω για την Φλώρινα Βόρεια Ελλάδα είναι πολύ τυχεροί)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα συμφωνησω με τον Θεοφιλο στο θεμα της προσθηκης ενος 2215 ουτως ωστε να αυξησεις τον ογκο των υλικων φιλτρανσης.

Οσο γαι τις συνθηκες του νερου εχω ξαναναφερει οτι ενα ph της ταξης του 7,5 και γενικη σκληροτητα μεχρι 9-10 βαθμους δεν επιρεαζει αρνητικα τους δισκους!!!!!Ειναι αλλωστε γνωστο οτι οι tank-breed δισκοι δεν εχουν δει τον Αμαζωνιο ουτε σε φωτογραφια :D:D:D

Οι δισκοι θελουν απαραιτητα καθαρο νερο!Απο εκει και περα ολα τα αλλα θεωρουνται απαραιτητα μονο στους wild-caught :D

Link to comment
Share on other sites

Μένω κέντρο Αθήνας και δεν έχω μετρήσει ποτέ σκληρότητα και ph στο δισκοενυδρείο μου (μην βαράτε)!!!. Θα το κάνω τώρα γιατί θα προσθέσω CO2.

Από την άλλη: σε 400 λίτρα (καθαρά) έχω 2 χ 2217 και ένα 2215 συν αλλαγές νερού μία φορά την εβδομάδα 30-35%.

Θεόφιλος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τι έγινε Θεόφιλε πήρες μετρήσεις? Ρωτάω γιατί προσπαθώ και εγώ να βρω μια άκρη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τι εγινε τελικα?Προχωρησες το Δισκοενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...