Jump to content

70λτ Θηρευτές


Panos1990

Recommended Posts

Γεια!!! Εχω ενα ενυδρειο 70λτ και σκεφτομαι να το φτιαξω, να βαλω μπολικες ριζες μοπανι, καμια ανουβια, με χαμηλο φωτισμο, και ενα ψαρακι πιρανχα. Ειδα μερικα ηδη που δεν γινονται αρκετα μεγαλα πχ΄Serrasalmus Maculatus, Medinai, Sanchezi, Spilopleura. Τι εχεται να πειτε? Ευχαριστω...!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια!!! Εχω ενα ενυδρειο 70λτ και σκεφτομαι να το φτιαξω, να βαλω μπολικες ριζες μοπανι, καμια ανουβια, με χαμηλο φωτισμο, και ενα ψαρακι πιρανχα. Ειδα μερικα ηδη που δεν γινονται αρκετα μεγαλα πχ΄Serrasalmus Maculatus, Medinai, Sanchezi, Spilopleura. Τι εχεται να πειτε? Ευχαριστω...!! :thumbup:

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για να φιλοξενησει καποιο τετοιο ειδος.

απο τα παραπανω ειδη μονο το sanchezi θα σου προτεινα κ μαλιστα σε μικρο μεγεθος.

ειναι το πιο μικρο (13-15cm τελικο μεγεθος) κ το πιο προσιτο στην τιμη...

(το spilo μεγαλωνει πολυ κ το medinai ειναι πιο σπανιο κ ακριβο..)

ειναι εκπληκτικα ψαρια κ ειμαι σιγουρος οτι οταν χρειαστει θα φτιαξεις κ μεγαλυτερο ενυδρειο!

μια καλη ριζα στην ακρη που να του προσφερει μια ησυχη φωλια κ καποιες valisneries/anubies ειναι τα φυτα που θα αντεξουν στρο χαμηλο φωτισμο...

Link to comment
Share on other sites

Sanchezi καθαρά λόγο μεγέθους! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα Sanchezi βρηκα σε ενα μαγαζι και μου αρεσε αρκετα, για αυτο ηθελα να φτιαξω τετοιο ενυδρειο :thumbup: Αν εχετε βρει πουθενα και εσεις, στειλτε ενα πμ να παω να τα τσεκαρω :thumbup: Ευχαριστω ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Sanchezi με κλειστά μάτια σε αυτά τα λίτρα. καταπληκτικά ψάρια. Αυτό που έχω στο avatar είναι spilo, 14-15 πόντους, το έχω σε 120 λίτρα αλλά αν φτάσει τα 20 θέλω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Sanchezi με κλειστά μάτια σε αυτά τα λίτρα. καταπληκτικά ψάρια. Αυτό που έχω στο avatar είναι spilo, 14-15 πόντους, το έχω σε 120 λίτρα αλλά αν φτάσει τα 20 θέλω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Άσχετο αλλά στο άβαταρ σου το ψάρι πρέπει να είναι Serrasalmus Maculatus και όχι Spilopleura.Δέν φαίνεται να έχει 'Clear Terminal Band' στο τελείωμα της ουράς του.Βέβαια αυτό δέν είναι σίγουρα μιάς και η φωτό δέν βοηθάει στην αναγνώριση.

Πανέμορφο ψάρια πάντως είτε είναι το ένα είτε το άλλο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα Sanchezi βρηκα σε ενα μαγαζι και μου αρεσε αρκετα, για αυτο ηθελα να φτιαξω τετοιο ενυδρειο :thumbup: Αν εχετε βρει πουθενα και εσεις, στειλτε ενα πμ να παω να τα τσεκαρω :thumbup: Ευχαριστω ξανα!!!

ο Μανος carlito πουλαει το δικο του , αν δεν το πουλησε ηδη...... στειλτου ενα π.μ.

κ ειναι σιγουρα sanchezi............................ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά στο άβαταρ σου το ψάρι πρέπει να είναι Serrasalmus Maculatus και όχι Spilopleura.Δέν φαίνεται να έχει 'Clear Terminal Band' στο τελείωμα της ουράς του.Βέβαια αυτό δέν είναι σίγουρα μιάς και η φωτό δέν βοηθάει στην αναγνώριση.

Πανέμορφο ψάρια πάντως είτε είναι το ένα είτε το άλλο.... :thumbup:

αυτο ειναι το ψαρι του Μακη σε λιγο μεγαλυτερη φωτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...17063&st=20

Δημητρη παλι θα μας κανεις να αναθεωρησουμε για τα πιρανχα που εχουμε!!! :thumbup:

(κ εγω ακομα αμφιβαλλω αν o compressus ειναι οντως compressus)

Link to comment
Share on other sites

ωχ Αντουάν. δεν πειράζει όμως, εμε΄να δεν με χαλάει. θα βάλω και άλλες φωτό για να γίνει σωστή αναγνώρηση

Link to comment
Share on other sites

κ επειδη λογος εγινε για serrasalmus sanchezi αξιζει να δειτε αυτο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4389

ενα παρα πολυ καλο αρθρο του Πετρου :chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...