Jump to content

χρηση σιλικονης μεσα σε νερο


tasos269

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο εξαγωνο το οποιο εχει διαρροη επειδη ειναι προβλημα να το αδειασω υπαρχει σιλικονη που να τοποθετητε μεσα στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδρειο εξαγωνο το οποιο εχει διαρροη επειδη ειναι προβλημα να το αδειασω υπαρχει σιλικονη που να τοποθετητε μεσα στο νερο?

Αγαπητε φιλε,ναι υπαρχει και ειναι αμεσης δρασης χωρις να αδειασης το ενυδρειο σου ,ειναι η κολα ORCA της Aquarium Munster την χρησιμοποιης απο μεσα προς τα εξω στο σημειο διαρροης αντιστοιχα και αμεσως τελος η οποια διαρροη ειναι δε και οικολογικη ,καλη επιτυχια.

Stingrey

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε,ναι υπαρχει και ειναι αμεσης δρασης χωρις να αδειασης το ενυδρειο σου ,ειναι η κολα ORCA της Aquarium Munster την χρησιμοποιης απο μεσα προς τα εξω στο σημειο διαρροης αντιστοιχα και αμεσως τελος η οποια διαρροη ειναι δε και οικολογικη ,καλη επιτυχια.

Stingrey

Σ ' ευχαριστω φιλε με γλυτωνεις απο μπελα 700 λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι τηλεπάθεια... όλο το πρωι αναρωτιώμουν αν μπορώ να συγκολήσω πέτρες μέσα σε νερό.

Πολύ καλή πληροφορία! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι τηλεπάθεια... όλο το πρωι αναρωτιώμουν αν μπορώ να συγκολήσω πέτρες μέσα σε νερό.

Πολύ καλή πληροφορία! :thumbup:

Αγαπητε φιλε οντως ειναι η μερα σου σημερα γιατι σουχω καλα νεα για την περιπτιση σου υπαρχει ακριβως αυτο που ζητας ειναι της ιδιας αιτερειας και λεγεται ORCA CONSTRUCT ειναι δυο συστατικων ,στιγμιεα και οικολογικη και μπορεις να κολισεις μεχρι και ζωντανα κοραλια,καλη δουλια.

Stingray

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα .

και ενημερωτικα αυτη η κολλα στιχειζει εδω ση λακωνια 14 ευρω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα :D

φερνω ενα παλαιοτερο θεμα στην επιφανεια για να μην φτιαξω αλλο τοπικ.

επειδη θελω και εγω να βαλω πλατη τεχνιτου βραχου μεσα στο ενα μου ενυδρειο ενω ειναι σε λειτουργεια

πως θα μπορεσω να κολισω το background μεσα στο νερο μαζι με το τζαμι ?

τι ειναι καλυτερο ?

αυτο ?

http://www.aquaristic.net/aquarium-muenste...5-g.html?lang=1

η αυτο ?

http://www.aquaristic.net/aquarium-muenste...0-g.html?lang=1

το 1ο με βολευει λογο τιμης και ποσοτητας οτι ειναι λιγο και δεν θα μου μηνει πολυ.

το 2ο δεν με βολευει λογο τιμης αλλα δεν ξερω αν κολαει ιδιο με το 1ο και λογω ποσοτητας αν

μου μηνει που θα μου μινει θα μου ειναι αχρηστη για καιρο και εχουν και ημερομηνια ληξης οι σιλικονες?

εσεις τι λετε να προτημησω απο τα δυο ?

Φιλικα βασιλης

αναμενω απαντηση :angry2:

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το σκεφτικα να σου πω την αληθεια :D

σφινοτο στα πλάινα τζαμια , θαμενο κατω και απο πανω καμια κοντρα με σιλικονη εξω απο το νερο.

Ωραιος :thumpup: με εβαλες σε ποιο ευκολες ιδεες απο αυτες που ειχα.

παντος τελικα η πλαστελινη θα εκανε δουλεια ?

εμαθα οτι αν χρειαστει ξεκολαει και πιο ευκολα απο την σιλικονη.

Έγινε επεξεργασία - paranoicb
Link to comment
Share on other sites

Για κολλημα αντικειμενων και φοντων 3D χρησιμοποιουν συνηθως ενυδρειακη σιλικονη μεχρι τωρα παντως.

Εχω δει στο tube βιντεο μια ταινια διπλης οψεως θαυματουργη και η οποια μαλλον θα ξεκολλαει αν χρειαστει πιο ευκολα απο μια κολα, αλλα και παλι νομιζω οτι ειναι περιττο να το κολλησεις μονιμα.

Εγω θα το απεφευγα αν γινοταν.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E9%F0%EB%E7%F2

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τη σιλικόνη που αναφέρετε σε αυτό το topic (Οrca Construct) στην Αθήνα; Εναλλακτικά, γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποια άλλη σιλικόνη με την οποία μπορώ να συγκολλήσω τα τζάμια του ενυδρείου που κατασκευάζω και να ΜΗΝ χρειάζεται να περιμένω μια εβδομάδα με δέκα μέρες προτού βάλω μέσα τα χελωνάκια μου;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

σε καμια σιλικονη δεν χρειαζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να περιμενεις μια βδομαδα.. ειναι αναλογως και τον καιρο, εαν το ενυδρειο παραμεινει εξω (πχ. στο μπαλκονι) κλπ ..

Με οποιαδηποτε ενυδρειακη σιλικονη , μετα το 24ωρο μπορεις να το γεμισεις..

αστο ομως και 1-2 μερες να δεις για τυχον διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...