Jump to content

Φωτισμός Ενυδρείου με διάλειμμα


Karyogram

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

διάβασα στο site της Dennerle ότι για την καταπολέμηση και αποφυγή άλγης μπορούμε να ανάβουμε τα φώτα 2 φορές την ημέρα απο 4-5 ώρες τη φορά με ένα διάλειμμα χαμηλού φωτισμού (προερχόμενο από ένα παράθυρο η μια λάμπα μερικά μέτρα μακριά) 2-4 ωρών. Αυτή η συνήθεια δεν έχει παρατηρηθεί να επηρεάζει φυτά και ψάρια (κατα Dennerle).Ποια έιναι η άποψη σας πάνω στο θέμα; Λειτουργεί κανείς το ενυδρείο του κατά αυτόν το τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

διάβασα στο site της Dennerle ότι για την καταπολέμηση και αποφυγή άλγης μπορούμε να ανάβουμε τα φώτα 2 φορές την ημέρα απο 4-5 ώρες τη φορά με ένα διάλειμμα χαμηλού φωτισμού (προερχόμενο από ένα παράθυρο η μια λάμπα μερικά μέτρα μακριά) 2-4 ωρών. Αυτή η συνήθεια δεν έχει παρατηρηθεί να επηρεάζει φυτά και ψάρια (κατα Dennerle).Ποια έιναι η άποψη σας πάνω στο θέμα; Λειτουργεί κανείς το ενυδρείο του κατά αυτόν το τρόπο;

Δεν την ασπάζομαι αυτήν την θεωρία για πολλούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Απο άλγη δεν έχω κάτι ιδιαίτερο akillis που να απασχολεί το ενυδρείο μου. Απλά ρωτάω σε περίπτωση...

Χρήστο πιστευείς οτι θα διαλύσει το βιολόγικο ρολοι ψαριών - στρεσαροντας τα ταυτοχρονα- και φυτων και θα κανει κακο στα τελευταία μιας και εκει που "ηρεμουν" τους βαζουμε παλι και φωτοσυνθετουν (σταμάτα-ξεκίνα)? Έχεις σκεφτεί κάποιον αλλο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

διάβασα στο site της Dennerle ότι για την καταπολέμηση και αποφυγή άλγης μπορούμε να ανάβουμε τα φώτα 2 φορές την ημέρα απο 4-5 ώρες τη φορά με ένα διάλειμμα χαμηλού φωτισμού (προερχόμενο από ένα παράθυρο η μια λάμπα μερικά μέτρα μακριά) 2-4 ωρών. Αυτή η συνήθεια δεν έχει παρατηρηθεί να επηρεάζει φυτά και ψάρια (κατα Dennerle).Ποια έιναι η άποψη σας πάνω στο θέμα; Λειτουργεί κανείς το ενυδρείο του κατά αυτόν το τρόπο;

το εχει ισχυριστει και ανθρωπος κορυφη της dennerile..σε γνωστο ενυδρειακο μαγαζι που ειχε ερθει για σεμιναρια..τωρα προσωπικα δεν το γνωριζω..

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο πιστευείς οτι θα διαλύσει το βιολόγικο ρολοι ψαριών - στρεσαροντας τα ταυτοχρονα- και φυτων και θα κανει κακο στα τελευταία μιας και εκει που "ηρεμουν" τους βαζουμε παλι και φωτοσυνθετουν (σταμάτα-ξεκίνα)? Έχεις σκεφτεί κάποιον αλλο λόγο?

Όχι βέβαια δεν θα πάθουν τα ψάρια τίποτα ούτε και τα φυτά δεν κάνουμε δα και πλήρες συσκότιση υπάρχει και το φυσιολογικό φώς της ημέρας.

Απλός η προσωπική μου εμπειρία με έμαθε ότι αν το ενυδρείο μας είναι σωστά ισορροπημένο (προσφορά ζήτηση) δεν έχουμε προβλήματα με αλγης.

Και αν το ενυδρείο μας δεν είναι σωστά στημένο τότε ότι κόλπα και να κάνουμε αγλης θα έχουμε.

Δεν γνωρίζω κανέναν να έδιωξε της αλγης από το ενυδρείο του μόνο και μόνο επειδή έκλεινε τα φώτα για 2 ώρες ή και παραπάνω την ημέρα. Δεν θέλω να μακρηγορήσω και δεν το παίζω έξυπνος, αλλά το τη λένε κάποιοι εκπρόσωποι εταιριών δεν τους πολύ πιστεύω μόνο και μόνο γιατί είναι εκπρόσωποι και θέλουν να λανσάρουν το προϊόν τους.

Αν υπάρχει επιστημονική κατοχυρωμένη έρευνα πάνω στο θέμα που να αποδεικνύει ότι θα έχουμε όφελος από το κλείσιμο των φώτων το μεσημέρι τότε ναι δεν έχω πρόβλημα να το παραδεχτώ.

Εγώ τα έχω συνέχεια 12 ώρες αναμμένα τα φώτα και χαίρομαι το ενυδρείο μου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το site της denerle ειχα διαβασει σε καποια forum να προτεινουν την siesta για να μειωθει η αλγη.

Η θεωρια, αν θυμαμαι καλα, λεει οτι οι αλγες "αντιλαμβανονται" πιο γρηγορα το σκοταδι και σταματουν να φωτοσυνθετουν/αναπτυσονται ενω τα φυτα ως ανωτεροι οργανισμοι αργουν να "προσαρμοστουν" στο σκοταδι και δεν σταματουν τελειως την λειτουργια τους παρα το μειωμενο φωτισμο.

Προσωπικα το εφαρμοσα καποιο διαστημα αλλα δεν ειδα καμια μειωση στις αλγες (κυριως πρασινη τριχοειδη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...