Jump to content

βασικα για ξεκινημα φυτεμενου


Recommended Posts

γεια σας παιδια.εχω ενα ενυδρειο στη κατοχη μου 150χ70χ60 μαζι με ενα σαμπ κ καπακι με υποδοχες για τ5.

θα ηθελα να μου πειτε σε πρωτη φαση τι χρειαζομαι για ενα νεο ξεκινημα φυτεμενου.

οσμωση ειναι απαραιτητη??

υ.γ:σκεφτομαι για φωτισμο να βαλω arcadia plant gro.μου ειπαν ομως οτι εχουν ενα ροζε χρωμα.ειναι αρκετο αυτο για το καθαρα αισθητικης κομματι οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα?μην ειναι ολα ροζ μεσα φοβαμαι κ θα ηθελα γνωμες απο μερικους που ισως εχουν δει αυτες τις τ5 αναμενες!

ευχαριστω

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω ενα ενυδρειο στη κατοχη μου 150χ70χ60 μαζι με ενα σαμπ κ καπακι με υποδοχες για τ5.

θα ηθελα να μου πειτε σε πρωτη φαση τι χρειαζομαι για ενα νεο ξεκινημα φυτεμενου.

οσμωση ειναι απαραιτητη??

υ.γ:σκεφτομαι για φωτισμο να βαλω arcadia plant gro.μου ειπαν ομως οτι εχουν ενα ροζε χρωμα.ειναι αρκετο αυτο για το καθαρα αισθητικης κομματι οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα?μην ειναι ολα ροζ μεσα φοβαμαι κ θα ηθελα γνωμες απο μερικους που ισως εχουν δει αυτες τις τ5 αναμενες!

ευχαριστω

Βασιλης

Καλησπέρα φίλε Βασίλη σχετική και όχι απλή η ερωτησή σου...δηλαδή...τί φυτεμένο θές; full plant; αρκετά φυτά; λίγα φυτά; δύσκολά ή εύκολα;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο aquazone!

η αντιστροφη οσμοση δεν εχει σχεδον καμια σχεση με τα φυτα.

τι ψαρια εχεις σκοπο να βαλεις μεσα?

για φυτα ομορφα αλλα δυσκολα να ξερεις οτι τα βασικα ειναι:

1)καλος φωτισμος

2)συστημα παροχης CO2

3)υποστρωμα κ απο πανω το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια κ παλι

λοιπον θελω να εχω την επιλογη να βαλω οτι μου αρεσει!δλδ κ ευκολα κ δυσκολα φυτα.

αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να κανω ενα αισθητικα ωραιο ενυδρειο γιατι το εχω κ στο σαλονι μ αρκετο πρασινο λοφακια κ ξυλα.απο ψαρια δεν το εχω ψαξει κ τοσο...γενικα οχι πολλα ειδη...λιγα κ ομορφα..

ακουω γνωμες κ συμβουλες.

ευχαριστω.

υ.γ:οι τ5 που θελω να βαλω αρκουν?μιλαμε για εξι σειρες με καθε σειρα να εχει μια 85αρα κ μια 55αρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... :chair: 630 λίτρα +sump απαιτητικό φυτεμένο...

Έχεις ψάξει το οικονομικό?

Πάρε μια ιδέα:

-Εξοπλισμός CO2 (μπουκάλα, ηλεκτροβάνα κλπ...)

-Καλό υπόστρωμα, απαραίτητο για απαιτητικά φυτά (θές πολλά κιλα...)

-Κατανάλλωση ρεύματος 6x85+6x55=840 watt για 10 ώρες κάθε μέρα... (κατά τη γνώμη μου 0,8-1 watt/lt αρκεί και για πολύ φυτεμένο)

-Κατανάλλωση λιπασμάτων (ένα γενικό, κάλιο, σίδηρος και αν δεν έχεις αρκετά ψάρια, φώσφωρο και άζωτο)

-Μεγάλες αλλαγές νερού για αναπλήρωση ιχνοστοιχείων και γενικά εξισορόπηση θρεπτικών ανά εβδομάδα (restart λίπανσης)

Βασικά αυτά...

Σκέψου αν διατίθεσαι για τέτοια έξοδα και αν ναι υπάρχουν πολλές πληροφορίες και ιδέες εδώ μέσα... :chair:

Link to comment
Share on other sites

ναι για τα εξοδα δεν λεω ειναι πολλα το ξερω αλλα ετσι κ αλλιως λαου λαου το παω..δεν βιαζομαι.οποτε σε πρωτη φαση λεω να παρω οσο λιπασμπα κ αμμο χρειαζεται.πιστευω ειναι πολυ βασικο

οσο για τις τ5...85αρα 55αρα ειναι τα εκατοστα!οχι τα βατ!μιλαμε δλδ για 39 βατ(85) κ 24 βατ(55).βεβαια εχω θεση για αλλες δυο σειρες λαμπων.δλδ 504 βατ με ανακλαστηρες απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

....οποτε σε πρωτη φαση λεω να παρω οσο λιπασμπα κ αμμο χρειαζεται.πιστευω ειναι πολυ βασικο...

Αν καταλαβα καλα και για να βοηθησω στη συνεχεια της συζητησης, λιπασματα δεν φτανουν αυτα που θα παρεις στην αρχη.

Θα βαζεις σε καθημερινη βαση.

Εκτος κι αν εννοεις να παρεις οσα λιτρα υγρα λιπασματα κλπ χρειαζεται για τον πρωτο χρονο ας πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...