Jump to content

Ριζες...Ξυλα...


Recommended Posts

Παιδια ποιες ριζες μου προτεινεται να βαλω στο ενυδρειο?

εχουν καμια διαφορα?

Mangroen

Savvanawood

Red Moorwood

Java Driftwood

Moorkienwood (διαβασα οτι ευχαριστει ιδιαιτερα τα catfish)

Mopani

πορω να συνδιασω καποιες?

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι πηγές σου? Για ποιόν δουλεύεις? Μίλα! :chair: Χωρίς πλάκα αν έχεις βρεί κάποιο λίνκ με συγκεντρωμένες πληροφορίες δώσε για να ενημερωθούμε. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρείο σκοπεύεις να φτιάξεις και με τι ψάρια...? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιες ριζες μου προτεινεται να βαλω στο ενυδρειο?

εχουν καμια διαφορα?

Mangroen

Savvanawood

Red Moorwood

Java Driftwood

Moorkienwood (διαβασα οτι ευχαριστει ιδιαιτερα τα catfish)

Mopani

πορω να συνδιασω καποιες?

Από τα παραπάνω μόνο mopani βρήσκω... Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω και άλλα είδη???

Πάντως στην ερώτησή σου, νομίζω πως όλα συνδυάζονται μεταξύ τους... Τί στο καλό, ξύλα είναι! Αν κάνω λάθος διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα εδώ και καιρό να ξεδιαλύνω τις διαφορές οπότε με την ευκαιρία έκανα μία καλή έρευνα στο νετ:

Mangrone (mangroven) (προέρχεται από τη μαγκρόβια, φυτό που επιβιώνει σε νερά μα υψηλές αλατότητες με αυτή την επωνυμία βρίσκουμε στα ενυδρειακά καταστήματα ξύλα με μορφή χοντρών κλαδιών που κατά κανόνα δεν είναι από μαγκρόβιες)

Sαvanνawood (από την έρευνα που έκανα συμπεραίνω οτι πρόκειται για το γνωστό ξύλο επιπλοποιίας τικ-teak από δέντρα του γένους Tectona- βυθίζεται εύκολα λόγω του βάρους του και έχει συχνά ιδιέτερα σχήματα )

Red Moorwood (από τις φωτό συμπαιραίνω οτι είναι το ίδιο εμπορικό είδος με τα ξύλα που αγόρασα πριν λίγες μέρες, τα ξύλα αυτά είναι μάλλον το υπόγειο μέρος δέντρου και αποτελούνται από σύμπλεγμα ριζών διαφορετικού πάχους που τα καθιστούν ιδανικά για πλάτη ενυδρείου και γενικά αποδίδουν καλά το εφέ "ζούγκλα")

Driftwood (driftwood σημαίνει τριμένο ξύλο και εννοούμε όλα τα ξύλα που βρίσκουμε στη παραλία φαγωμένα από το αλάτι αλλά και όλα τα ξερά τριμένα ξύλα)

Moorkienwood (αυτό το είδος ξύλου είναι κατάλληλη τροφή για τα ξυλοφάγα γατόψαρα)

Mopani-Mopane (πολύ συνηθισμένο στα ελληνικά ενυδρειακά καταστήματα, ξεχωρίζει από τη διχρωμία που παρουσιάζουν οι 2 πλευρές του, προέρχεται από την Αφρική από το δέντρο Colophospermum mopani, χρησιμοποιείται για κατασκευή ανθεκτικών φρακτών λόγω σκληρότητας και επίσης είναι πηγή πρωτείνης για τους κατοίκους λόγω του σκουληκιού mopane worm-Imbrasia belina που αναπτύσσεται στις κοιλότητες του δέντρου)

Bogwood (αναφορά γενικά στα ξύλα που έχουν μείνει για καιρό σε βάλτους τύρφης-peat bog, έχουν διαποτιστεί με ταννίνες και λόγω αναερόβιων συνθηκών συντηρήθηκαν χωρίς να σαπίσουν, λόγω αυτής τους της ιδιότητας, η ηλικία τους μπορεί να είναι εκατοντάδες ή και χιλιάδες χρόνια και για αυτό χρησιμοποιούνται στην αρχαιολογία, αποτελούν πρώιμο στάδιο λιγνιτοποίησης-δημιουργίας απολιθώματος. Υπάρχουν bogwood από βελλανιδιά, κωνοφόρα και άλλα. Όταν βυθιστούν σε φρέσκο νερό, απελευθερώνουν πολλές ταννίνες μαλακώνοντάς το- στα ενυδρειακά καταστήματα το βρίσκουμε σε μορφή σκούρου μονόχρωμου λείου σχετικά ξύλου σε όλα τα μαγέθη και σχήματα )

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Βρες ενα τροπο να μη χαθουν τα λινκ απο τις φωτο και καρφιτσωμα παρακαλω

:chair::chair::wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οποτε μπαινουν σε οποιοδηποτε ενυδρειο γλυκου νερου με οποιαδηποτε ψαρια μεσα ή υπαρχουν συγκεκριμενα ξυλα για συγκεκριμενα ψαρια?

βασικα ενδιαφερομαι για ενα κοινωνικο ενυδρειο (γλυκο) με 5-6 ειδη μεσα π.χ. silver shark, αγγελοψαρα, pleco, κανενα γατοψαρακι, ίσως γκαπακια ίσως silver dolars... καταλαβατε πανω κατω :chair:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις οποιο ξυλο σου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια vicious πολύ καλή δουλειά. Πρώτη φορά τα βρίσκω συκγεντρωμένα. Θα συμφωνήσω με τον delta66 και ίσως θα μπορούσε να μεταφερθεί και στα ενυδρειακά άρθρα;;; (λέω, μήπως)

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω μόνο mopani βρήσκω... Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω και άλλα είδη???

Πάντως στην ερώτησή σου, νομίζω πως όλα συνδυάζονται μεταξύ τους... Τί στο καλό, ξύλα είναι! Αν κάνω λάθος διορθώστε με!

εγω προχθες πηρα savanna wood απο το water inn στην κηφησια... ειχε και αλλα κομματια..........

επι την ευκαιρια με το κοκκινισμα του νερου τι κανετε ???? δεν το εχω βαλει μεσα ακομα γιαυτο το λογο...

Link to comment
Share on other sites

...επι την ευκαιρια με το κοκκινισμα του νερου τι κανετε ???? δεν το εχω βαλει μεσα ακομα γιαυτο το λογο...

Τι κανουμε?

Βαζουμε οσο πιο πολλα και καλα ξυλα μπορουμε για να γινει μαυρο το νερο, οπως πρεπει δλδ.

Δεν ειναι για ντεκορ τα ξυλα μονο.

Το "κοκκινο" stuff που λες, ειναι ουσιες που μαλακωνουν το νερο κατεβαζουν το πεχα και κανει καλο στα ψαρια για προληψη ασθενειων και αναπαραγωγη.

Γι'αυτο υπαρχουν και στο φυσικο τους περιβαλλον αλλωστε και μαλιστα σε αυτο το χρωμα. :chair:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες ηρθαν οι ριζες (2 μικρες Red Moorwood) τις εχω βυθισει σε λεκανη με καυτο νερο και σημερα τις αλλαξα παλι νερο...

πολυ κιτρινιλα ρε παιδια? Θα σταματησει καποτε αυτο? :)

Θελουν πολυ καιρο για να ... "στρωσουν" ?

Link to comment
Share on other sites

Τι σε πειραζει η κιτρινιλα;Βαλε τις ριζες στο ενυδρειο και η κιτρινιλα θα φυγει με τον καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Τι σε πειραζει η κιτρινιλα;Βαλε τις ριζες στο ενυδρειο και η κιτρινιλα θα φυγει με τον καιρο.

Στο ενυδρειο θα μπει σε κανα 2 βδομαδες οταν το στησω tanganyika δηλαδη και ειπα μεχρι τοτε να προλαβω να "βγαλω" οτι μπορω απο το ξυλο...

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο θα μπει σε κανα 2 βδομαδες οταν το στησω tanganyika δηλαδη και ειπα μεχρι τοτε να προλαβω να "βγαλω" οτι μπορω απο το ξυλο...

Από "βιοτοπικής" άποψης, οι tanganyika κιχλίδες δεν έχουν κιτρινίλα στο νερό... όπως επίσης δεν ξέρω αν έχουν και ξύλα. Αν δεν έχεις σκοπό να "πνίξεις" το ενυδρείο στα ξύλα τότε όλα ok. Αν βάλεις όμως πολλά, τότε αυτή η κιτρινίλα θα μαλακώσει το νερό σου, κάτι το οποίο δεν το θες για τις Αφρικάνες. Σε περίπτωση που βάλεις λίγα ξύλα, ακόμα κι αν κιτρινίση λίγο το νερό σου, μη σε απασχολήσει ιδιαίτερα το θέμα. Μέσα σε 1-2 μήνες και με τις αλλαγές του νερού, αυτή θα φύγει!

Αν θες, τώρα, να την βγάλεις όλη την κιτρινίλα ΠΡΙΝ βάλεις τα ξύλα στο ενυδρείο, τότε θα πρέπει να τα βράσεις. Αν δεν χωράνε σε μία νορμάλ κατσαρόλα, τότε γεμίζεις την μπανιέρα σου με καυτό νερό και το ανανεώνεις 3-5 φορές την μέρα, μέχρι να σταματίσει αυτή η κιτρινίλα. Όταν έγω δοκίμασα την λύση της μπανιέρας, έμεινα για 3 μέρες άπλυτος :thumbup::) , "έβαψα" την μπανιέρα με το υπέροχο καφέ χρώμα των ξύλων (και αναγκάστηκα να κάνω επισμάλτωση) και τελικά δεν έβγαλα και όλη την καφετίλα :)

Link to comment
Share on other sites

Με δυο ριζες δεν μαλακωνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Από "βιοτοπικής" άποψης, οι tanganyika κιχλίδες δεν έχουν κιτρινίλα στο νερό... όπως επίσης δεν ξέρω αν έχουν και ξύλα.

Ξυλα υπαρχουν συμφωνα με το ντοκιμαντερ Jewel of rift ειδα μεσα στη λιμνη :) βεβαια ελαχιστα κυριως πεσμενα δεντρα

Αν δεν έχεις σκοπό να "πνίξεις" το ενυδρείο στα ξύλα τότε όλα ok. Αν βάλεις όμως πολλά, τότε αυτή η κιτρινίλα θα μαλακώσει το νερό σου, κάτι το οποίο δεν το θες για τις Αφρικάνες.

Προς θεου, το ξερω αυτο, μιλαμε για 2 μικρες ριζες οχι τπτ το σπουδαιο

Σε περίπτωση που βάλεις λίγα ξύλα, ακόμα κι αν κιτρινίση λίγο το νερό σου, μη σε απασχολήσει ιδιαίτερα το θέμα. Μέσα σε 1-2 μήνες και με τις αλλαγές του νερού, αυτή θα φύγει!

Αν θες, τώρα, να την βγάλεις όλη την κιτρινίλα ΠΡΙΝ βάλεις τα ξύλα στο ενυδρείο, τότε θα πρέπει να τα βράσεις. Αν δεν χωράνε σε μία νορμάλ κατσαρόλα, τότε γεμίζεις την μπανιέρα σου με καυτό νερό και το ανανεώνεις 3-5 φορές την μέρα, μέχρι να σταματίσει αυτή η κιτρινίλα.

Αυτο κανω στην ουσια αλλα με μεγαλη λεκανη, αμα κατασκηνωσουμε στην μπανιερα θα μας χωρισει η γυναικα :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαλέξεις... Γυναίκα ή ενυδρείο? Και τα 2 δεν χωράνε :) Εγώ διάλεξα... ΕΝΤΟΜΑ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

XAxaxaxaxax :):)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...