Jump to content

Τα Φαλαινάκια μου !


vagosg

Recommended Posts

Σας παρουσιαζω τα νεα μου ερωτευμενα φαλαινακια !!

Ο αρσενικος εχει τα εντονα χρωματα με ροζ ουρά αλλα το θηλυκο λιγοτερο εντονα χρωματα και κιτρινη ουρά..!

post-6974-1224707198_thumb.jpg

post-6974-1224707211_thumb.jpg

post-6974-1224707222_thumb.jpg

post-6974-1224707233_thumb.jpg

post-6974-1224707244_thumb.jpg

post-6974-1224707257_thumb.jpg

post-6974-1224707267_thumb.jpg

post-6974-1224707280_thumb.jpg

post-6974-1224707310_thumb.jpg

post-6974-1224707322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..και ειναι happy και κοιμουνται διπλα-διπλα..

post-6974-1224707445_thumb.jpg

post-6974-1224707456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..και επειδη τα ζαλισα στις foto.. ο αρσενικος χωθηκε αναμεσα στο τζαμι και το βραχο που κρυβετε η καλη του,

να αιωρητε μπροστα της να την προστατευει... :chair:

post-6974-1224707802_thumb.jpg

post-6974-1224707814_thumb.jpg

post-6974-1224707826_thumb.jpg

post-6974-1224707836_thumb.jpg

post-6974-1224707847_thumb.jpg

post-6974-1224707863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

( Πως εχω κρατηθει και δεν εχω βαλει μετα απο τοσο καιρο νεα ψαρια ή κοραλλια ???? αυτο ειναι υπερβαση )

τελικά δεν αντέξες άλλο.......... :chair:

να σου ζήσουν οι νέοι :chair:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα να σου ζήσουν! Τελικά το έκανες trigger tank :chair:

Link to comment
Share on other sites

Thanks,

Μ'αρεσεις γιατι θυμασε ... :chair::chair:

Ναι, δεν αντεξα...περασαν περιπου 45 μερες με 3 ψαρια και 6 ψειρες..το εβλεπα και ξενερωνα λες και αργοπεθαινε καινουργιο ενυδρειο...

εεε τα ειδα λοιπον...ειχε ξεχρεωσει η πιστωτικη....ευθυγραμμιστηκαν μαλλον και οι πλανητες με το ζωδιακο μου καρμα :wootwoot:

..δεν αντεξα και τα εφερα να χαρουνε.....δεχομαι ατελειωτα φτυσιματα να πανε ολα καλα!

Το ζευγος αμεσως καταβροχθιζει απο 2 κουτάλες φαεί...ακομα δεν εχω αντικρυσει τα βραχακια τους (τετοια πρεπει να κανουνε :wootwoot: ) Επισης αυτο το ειδος δεν ειναι επιθετικο καθολου.

Ο Picasso δεν φοβατε τιποτα αλλα και δεν κανει μαγκιες σε κανενα συγκατοικο μικρο ή μεγαλο.

Εβαλα και εναν δευτερο zebrasoma flavescens ο οποιος εχει φαει το ξυλο της αρκουδας απο τον αλλο flavescens και εχει κρυφτει λαχανιασμενος..τι να κανω? εχουν και το ιδιο size και δεν μπορουνε να τα βρουνε..?

Link to comment
Share on other sites

...

Εβαλα και εναν δευτερο zebrasoma flavescens ο οποιος εχει φαει το ξυλο της αρκουδας απο τον αλλο flavescens και εχει κρυφτει λαχανιασμενος..τι να κανω? εχουν και το ιδιο size και δεν μπορουνε να τα βρουνε..?

Αστούς να δεις αν θα ηρεμήσουν. Αν όχι ίσως να χρειαστείς να διαμορφώσεις τον βράχο λίγο διαφορετικά για να τον βοηθήσεις να προσαρμοστεί. Γενικά αποφευγουμε να βαζουμε 2 ιδια species και αν το κανουμε καλυτερα είναι να τα βαζουμε ταυτοχρονα.

Να σου ζησουν!! ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ :chair:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα και όντως φαλαινάκια!!!

Γλυκύτατα!!!

Να σου ζήσουν και με προσοχή οι επόμενες εισαγωγές!

Link to comment
Share on other sites

έβαλες δυο ψάρια καταπληκτικά

εύχομαι ολόψυχα να σου πάνε καλά

αυτά από μόνα τους γεμίζουν το ενυδρείο σου

γνώμη μου είναι να μη βάλεις άλλα μεγάλα ψάρια παρά μόνο μερικά μικρά προσεκτικά επιλεγμένα σε βάθος χρόνου ..

ψάξε για κοράλλια συμβατά με τα ψάρια σου .. και φρόντισε τη σταθερότητα του συστήματος σου με σωστές παραμέτρους νερού

καλή συνέχεια :chair::chair:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τα καλα λογια..ειναι οντως εξαιρετικα ψαρια και ηρεμα και ερωτευμενα.

επιτελους απεκτησε ενδιαφερον γιατι με την αρρωστια (εξω απο δω..σκορδα..φτουυυυυ)

αρχισα μετα να χανω το ενδιαφερον..μεχρι που σκεφτομουν μια μερα να το στειλω οταν το εβλεπα αδειο.

Τα επομενα ψαρια σαφως θα ειναι μικροτερα...αποκλειετε για τοσο μεγαλα..κατ'αρχας δεν θα χωρανε...ειδη γι'αυτο το ενυδρειο ειναι οριακο (30 εκατοστα ψαρι ειναι το αρσενικο..στριβει επαρκως).

Με ενδιαφερουν για αργοτερα:

ενας copperband

ενας sohal

ενας regal ή emperor (μπορω να ζησω χωρις καποια κοραλλια)

ενας blue powder (του χρονου ή στην μεταθανατο ζωη..δεν το ξανακανω το εγχειρημα αν δεν

ειναι το νερο τελειο και το ψαρι κανα δυο μηνες μονο του σε ενυδρειο μαγαζιου..αλλα και να τρωει..)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα είναι!!!! :chair:

Εγώ δεν θα το διακινδύνευα προσωπικά σε τόσο σύντομο διάστημα.

Πιστεύω πως είναι λάθος να προστεθούν τόσο μεγάλα ψάρια μετά από αυτό το σοκ που έχει υποστεί το σύστημα σου. :chair:

Link to comment
Share on other sites

καταπληκτικά ψαρια,

εύχομαι να σου πάνε καλά :chair:

μονο που πρεπει να βαλεις και αλλο βραχο και να φτιαξεις πολλες μεγαλες σπιλιες. :wootwoot:

τα ζεμπρασομα μαλωνουν οταν ειναι δυο, αν ειναι τρια και περισσοτερο - δεν μαλωνουν σχεδον καθολου :wootwoot:

Ποτε ειναι ο καφες στο σπιτι σου για να δουμε τα καινουρια σου ψαρια;;; (πλακα κανω :chair: )

Link to comment
Share on other sites

Απο σπηλιες καθησα και ξαναφτιαξα μια μεγαλυτερη (την ωρα που τους εκανα προσαρμογη).

Μπηκαν την τσεκαραν, δεν τους αρεσε και πηγαν τερμα δεξια που εχει και αλλες μεγαλες αλλα τελικα διαλεξαν την πιο στενη!!! Ναι την πιο στενη!! Τι να πεις?..περι ορεξεος.....

Εκει τα μουτρακια τους ειναι διπλα διπλα (βλεποντε) :chair: τους χωριζει ενας λεπτος βραχος αλλα ακουμπανε οι ουρες τους..δεν εχουν αλλαξει θεση καθολου..η θηλυκια αριστερα ο αντρας της δεξια. :chair:

Οταν καταφθανω ο αρσενικος με τσεκαρει...παει της δινει το οκ και μετα βγαινει και εκεινη (ή ετσι νομιζω αλλα εχω ξεμωραθει με αυτο το ζευγος..και εχουν και κατι εκφραστηκα τεραστια ματια..καλα τωρα το γαμ.... :wootwoot: το θεμα..που να γινω πραγματικος μπαμπας :) )

Ο zebrasoma εχει κρυφτει τερμα γωνια μεσα στην σπηλια του κυκλοφοριτη και τον τσεκαρα μεσανυχτα να σουλατσαρει για φαει...θα βαλω και τριτο αν ειναι να μην πλακωνονται (ειχα 2 που ειχαν μπει μαζι δεν τσακωνονταν..αλλα ξερεις τι εγινε το ενα.. :wootwoot: )

Κανω το σταυρο μου , λιτανιες και δεησεις να πανε ολα καλα (εχω δωσει και μια περιουσια για το ζευγος..)

post-6974-1224795007_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vagosg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αλλαξα λιγο το βραχο και κοιμουντε ξεχωριστα το ζευγος...σε αλλο βραχο ο καθενας...ειχανε καβγα? ή τους τα επρηξα?

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις εμπειρια απο αυτα τα ψαρια και τις συμπεριφορες τους?

ο αρσενικος ενα βραδυ τον πετυχα να τρεχει περα δωθε και να κουτουλαει στον υπνο του

η δε θηλυκια περναει την περισσοτερη ωρα ψιλοκρυμμενη στον βραχο και ειχε να φαει 2-3 μερες.

μονο η θηλυκια ειχε βγαλει απειροελαχιστο ick αλλα υποτιθετε ολα καλα τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το τσεκαρα παλι και ο αρσενικος "υπνοβατει"

Link to comment
Share on other sites

Οπως και ολα τα trigger του γενους xanthicthys ειναι λιγο ντροπαλα ψαρια ειδικα στην αρχη.Τους αρεσει αρκετα το παιχνιδακι μεσα σε σπηλιες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακου τωρα το καινουργιο.

Ο αρσενικος εδω και λιγο καιρο αραζει ακριβως στη γωνια του ενυδρειου, εκει που δεν εχει ροη, αλλα αραζει στην επιφανεια του νερου..το Trigger του εχει σηκωμενο και εξεχει εξω απο το νερο...αλλα μολις με βλεπει χαρες για φαει.

Η θηλυκια πλεον δεν κρυβετε τοσο πολυ αλλα κατα τη διαρκεια της ημερας πηγαινει οταν βαρεθει στην ιδια γωνια που αραζει ο αρσενικος αλλα κανει ακριβως το αντιθετο δηλ...στη γωνια απο κατω του ξαπλωνει στο βυθο πλαγιαστα !!!

Περιεργη συμπεριφορα !???

Link to comment
Share on other sites

Τα Trigger στην φυση φυσανε την αμμο για να αποκαλυψουν τροφη. Εχει παρατηρηθει στην αιχμαλωσια να συνδεουν την επιφανεια του νερου με τροφη και ετσι πολλες φορες την φυσανε δημιουργοντας φυσαλιδες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η θηλυκια, κατα τη διαρκεια της ημερας, παει σε εκεινη τη συγκεκριμενη γωνια και ξαπλωνει εντελως πλαγια. :thumbup:

Την εχει καταβρει σε εκεινο το σημειο.

Εκει εχει λιγη ροη νερου (απαγγιο). Το περιεργο ειναι οτι ειναι ακριβως μπροστα στο τζαμι και οχι στη μεση ή πισω (που θα πηγαινε αν ηθελε να κρυφτει)

Λες και θελει ξαπλα να κοβει την κινηση εξω απο το ενυδρειο.

Βεβαια οταν πλησιαζω σηκωνετε απο τη σιεστα.

Εκει λοιπον που ξαπλωνει κανει μια τεραστια γουβα στην αμμο.

Εχει τυχη 3-4 φορες να ισιωσω εκει την αμμο και οταν γυρισω το απογευμα παλι εχει κανει γουβα στο ιδιο σημειο που σημαινει οτι αραζει εκει οταν λειπω. :)

Το βραδυ βεβαια παει στο βραχο μεσα.

Απιστευτα ψαρια..πραγματικα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...