Jump to content

νεο Reef 250l


kosmidis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χθες μπηκε ο maroon kai βρεθηκαν μερικοι παραξενοι κατοικοι.και υπαρχουν κατι πολη μικρα ζωιφια τα οποια πανε με τηην ταχητητα του φωτος!!!!!

το 1ο ειναι 3 με 4 χιλ. το 2ο 1 με 2χιλ.και το 3ο 4 με 5 χιλ.

1)sea cucumber

2)Amphipod

3)salTasos+1

Link to comment
Share on other sites

Αλαγη 40λιτρα μετρησεις ΝΗ3:<0.25

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 20

Κη :9

Κυκλοφορια εχω μια hydor 2.800lit/h και μια RIO hyper flow 1500 με το φουρφουρι και οι δυο. μια coralia 2

kai 1 vouagager 1000/1500l/h.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, μετα απο αυτήτην αλλαγή τα ΝΟ3 σου ειναι στο 20?

Ποσο ητανε, θυμασε?

μετα την αλαγη ηταν 2mg/l πριν δεν τα ειχα μετρηση.

Αυριο θα γινη μια αλαγη 40λιτρα η σημερινες μετρησεις ειναι

ΝΟ¨3: 5mg/l

ΝΟ 2 :0

ΝΗ3:<0.25

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απταίζια. Οι απταίζια είναι κολλημένες στο βράχο, δεν μπορείς και δεν πρέπει να τις αφαιρείς γιατί πολλαπλασιάζονται περισσότερο. Επιπλέον δεν έχουν κάποιο «πόδι» όπως φαίνεται σε αυτήν στη φωτογραφία.

Δώσε περισσότερα στοιχεία για τις λάμπες του φωτιστικού. Είναι Μ.Η έτσι; Πόσα βατ από πού και πόσο τις αγόρασες. Ευχαριστώ

Από ότι φαίνεται το φωτιστικό θα είναι και καπάκι στο ενυδρείο; Αν ισχύει αυτό οι λάμπες Μ.Η θα είναι πολύ κοντά στο νερό με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ανεμιστηράκι είναι αυτό που φαίνεται ανάμεσα στις λάμπες; Αν το έχεις για να αναλάβει την ψύξη του ενυδρείου σου το καλοκαίρι μάλλον θα πέσει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απταίζια. Οι απταίζια είναι κολλημένες στο βράχο, δεν μπορείς και δεν πρέπει να τις αφαιρείς γιατί πολλαπλασιάζονται περισσότερο.

Θα παρακαλούσα εάν δεν γνωριζούμε κάτι σωστά να μην δίνουμε απαντήσεις που είναι λάθος.

Την απταιζια πρέπει να την αφαιρούμε αμέσως για να προλάβουμε την γρήγορη εξάπλωση της

Link to comment
Share on other sites

Να τις καταπολεμούμε με τις γνωστές μεθόδους ναι! Αλλά όχι να τις αφαιρούμε όπως έκανε ο φίλος μας. Αν ήταν απταίσια μάλλον χειρότερα θα έκανε που την αφαίρεσε με αυτό τον τρόπο.

Αγαπητέ NAVY νομίζω ότι βιάστηκες να με μαλώσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου είναι εύκολο να μας αναφέρεις ποια είναι η αντικανονική μέθοδος που εφάρμοσε ο φίλος μας για να αφαιρέσει την απταισια ?

Για το αν βιάστηκα να σε ( μαλώσω ), θα σε παρακαλέσω να ξαναδιαβάσεις τι έχεις γράψει μέσα στην παράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απταίζια. Οι απταίζια είναι κολλημένες στο βράχο, δεν μπορείς και δεν πρέπει να τις αφαιρείς γιατί πολλαπλασιάζονται περισσότερο. Επιπλέον δεν έχουν κάποιο «πόδι» όπως φαίνεται σε αυτήν στη φωτογραφία.

Δεν ξερω τι ειναι παντος αφαιρεθηκε με ενεση λεμονιου και ζει εδω και 5μερες στο μπουκαλακι και τρωει κιολας.

Δώσε περισσότερα στοιχεία για τις λάμπες του φωτιστικού. Είναι Μ.Η έτσι; Πόσα βατ από πού και πόσο τις αγόρασες. Ευχαριστώ

2 χ 75βατ Μ.Η

Από ότι φαίνεται το φωτιστικό θα είναι και καπάκι στο ενυδρείο; Αν ισχύει αυτό οι λάμπες Μ.Η θα είναι πολύ κοντά στο νερό με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το φωτιστικο ειναι κρεμαστο και ειναι 28 με 30 ποντους απο την επιφανεια.

Ανεμιστηράκι είναι αυτό που φαίνεται ανάμεσα στις λάμπες; Αν το έχεις για να αναλάβει την ψύξη του ενυδρείου σου το καλοκαίρι μάλλον θα πέσει λίγο.

Δεν ειναι ανεμιστηρακι ειναι ανεμιστηρας μπανιου για 4κυβικα!!!!

Έγινε επεξεργασία - kosmidis
Link to comment
Share on other sites

O λαθρομετανάστης σου είναι μια μικρή ανεμώνη….

Μαζί με τον βράχο έρχονται αρκετά μικρά δωράκια.

Η γνώμη μου είναι να την βάλεις σε ένα κομμάτι βράχου που να μπορείς να την παρακολουθείς και όταν ανοίξει βγάλε μια καλή φωτο να δούμε το είδος της

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου είναι εύκολο να μας αναφέρεις ποια είναι η αντικανονική μέθοδος που εφάρμοσε ο φίλος μας για να αφαιρέσει την απταισια ?

Αυτή την ερώτηση θα έπρεπε να την απευθύνεις στον kosmidis κι όχι σε μένα αγαπητέ και σεβαστέ NAVY.

Επίσης δε κατάλαβα αυτό που γράφεις για παρένθεση, τέλος πάντων.

Τις απταίσια τις αντιμετωπίζομαι σιγουρότερα κι ασφαλέστερα με το ιδικό υγρό που θα βρούμε στα pet-shop, χρησιμοποιώντας μία μικρή σύριγγα.

Αντί γιαυτό το υγρό κάποιοι χομπίστες χρησιμοποιούν ξύδι ή βραστό νερό, ή kalk. Προσωπικά δε τα έχω χρησιμοποιήσει.

Μπορούμε ακόμα να προμηθευτούμε τους ‘φυσικούς εχθρούς’ της απταίσια: τη γαρίδα peppermit ή την πεταλούδα rostratus

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...id=1353&N=0

http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=212

Link to comment
Share on other sites

Να τις καταπολεμούμε με τις γνωστές μεθόδους ναι! Αλλά όχι να τις αφαιρούμε όπως έκανε ο φίλος μας. Αν ήταν απταίσια μάλλον χειρότερα θα έκανε που την αφαίρεσε με αυτό τον τρόπο.

Αγαπητέ NAVY νομίζω ότι βιάστηκες να με μαλώσεις :thumbup:

Δηλαδη δεν πρέπει να τις αφαιρουμε αμα μπορουμε τις επτασιες?Πολυ περίεργο μου ακούγεται. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν πρέπει να τις αφαιρουμε αμα μπορουμε τις επτασιες?Πολυ περίεργο μου ακούγεται. :thumbup:

Μην μπερδευεσε φιλε μου,ΠΡΕΠΕΙ να τις αφαιρουμε.

Link to comment
Share on other sites

31 dec. ο marron απεβιωσε συμπτοματα: δεν ετρωγε για 4 με 5 μερες σημερα στης 11:30 τον βρικα κοκκαλομενο απο το στομα του βγηκε αυτο και τα βραγχια του ηταν ασπρα

post-2404-1230718619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν ετρωγε και οτι εχουμε ασπρα βραγχια ειναι ενδειξη αναιμιας και αδυναμιας!!!

Αυτό που ειχε στο στωμα του δεν βλεπω καλα, ιχθυδιο ειναι? υπαρχει περιπτωση αναπαραγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...