Jump to content

Protalon-707


Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν αυτο το φαρμακο PROTALON-707 κατα της αλγης ειναι επικινδυνο για τα ψαρακια μου..???απο οτι λεει στις οδηγιες δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε στα ψαρακια και απο οτι μου ειπαν και στο ενυδρειακο καταστημα δεν επηρεαζει ουτε τα φυτα.........εγω δεν θα κανω τιποτα πριν μου πειτε τις συμβουλες σας............ :buttrock:thanks

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν αυτο το φαρμακο PROTALON-707 κατα της αλγης ειναι επικινδυνο για τα ψαρακια μου..???απο οτι λεει στις οδηγιες δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε στα ψαρακια και απο οτι μου ειπαν και στο ενυδρειακο καταστημα δεν επηρεαζει ουτε τα φυτα.........εγω δεν θα κανω τιποτα πριν μου πειτε τις συμβουλες σας............ :buttrock:thanks

:chair:

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου δεν θα το εριχνα.

ο λογος?

δεν εχω κατι κατα του συγκεκριμενου σκευασματος,αλλα μιλω γενικα για ολα αυτα τα χημικα που καταπολεμουν την αλγη.

η αλγη υπαρχει ΠΑΝΤΑ στο ενυδρειο μας και εμφανιζεται οταν υπαρχει καποια ανωμαλια.ολα αυτα τα ζουμια στην ουσια σκεπαζουν ΚΑΙ ΔΕΝ λυνουν τα προβληματα της αλγης....

το καλυτερο αντιδοτο ειναι η γνωση η υπομονη και οι αλλαγες νερου....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου δεν θα το εριχνα.

ο λογος?

δεν εχω κατι κατα του συγκεκριμενου σκευασματος,αλλα μιλω γενικα για ολα αυτα τα χημικα που καταπολεμουν την αλγη.

η αλγη υπαρχει ΠΑΝΤΑ στο ενυδρειο μας και εμφανιζεται οταν υπαρχει καποια ανωμαλια.ολα αυτα τα ζουμια στην ουσια σκεπαζουν ΚΑΙ ΔΕΝ λυνουν τα προβληματα της αλγης....

το καλυτερο αντιδοτο ειναι η γνωση η υπομονη και οι αλλαγες νερου....

Απο υπομονη αλλο τιποτα.......ενα χρονο προσπαθω ,τι αλλαγες τι αλλαγη φωτισμου τι φυτα εβαλα λαμπες κομπλε αλλαγες κομπλε..τι να πω ολοι οι παραμετροι ειναι οκ αλλα η αλγη δεν παλευεται...δεν μπορω να την βλεπω αλλο...............το συσκεκριμενο γραφει οτι μετα την θεραπεια ριχνεις καθε 10 μερες προληπτικα......λεω να το βαλω για να δω και το ενυδρειο λιγο ετσι οπως μου εχει λειψει............να και καποιες φωτο.........

post-2098-1224966432_thumb.jpgpost-2098-1224966479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λιγουλακι θα διαφωνησω μαζι σου.

το μονο βεβαιο ειναι οτι οι παραμετροι σου εχουν προβλημα-λαθος.

στη νθεση σου θΑ αρχιζα να την ψαχνω με τα τεστ μου γιατι προφανως και ιδιαιτερα στα νιτρικα και φωσφορικα μου δειχνουν μπαρουφες...(ακου τη συμβουλη μου).

αν λοιπον θεωρησω οτι στα υπολοιπα σε πιστευω(σωστοι οι υπολοιποι παραμετροι-αλλαγες νερου),τοτε και αν εξαιρεσω το τι μου δειχνουν τα τεστ πρεπει μαζι με την υπαρχουσα ανωμαλια να αυξησα τους παραγοντες που πολλαπλασιαζουν την αλγη αλλαζοντας πχ τον υπαρχων φωτισμο(ασχετως αν το εκανες για καλυτερα...).

η αλγη καραδοκει και περιμενει την παραμικρη ανωμαλια...

ασε που αυτο που βλεπω ιδιαιτερα στα τζαμια μου θυμιζει κυανοβακτηριο πρασινο παρα αλγη....

εχεις σκοτεινιασει καθολου το ενυδρειο σου...?εχεις καθολου κοψει λιπασματα κλπ...?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες και η αλγη εξαφανιζοταν. Μετα απο λιγο καιρο ομως επανερχοταν.

Και εχω την εντυπωση (δεν ειμαι σιγουρος) οτι τα φυτα για λιγο καιρο σαν να μην αναπτυσονταν κανονικα για καποιο διαστημα...

Link to comment
Share on other sites

λιγουλακι θα διαφωνησω μαζι σου.

το μονο βεβαιο ειναι οτι οι παραμετροι σου εχουν προβλημα-λαθος.

στη νθεση σου θΑ αρχιζα να την ψαχνω με τα τεστ μου γιατι προφανως και ιδιαιτερα στα νιτρικα και φωσφορικα μου δειχνουν μπαρουφες...(ακου τη συμβουλη μου).

αν λοιπον θεωρησω οτι στα υπολοιπα σε πιστευω(σωστοι οι υπολοιποι παραμετροι-αλλαγες νερου),τοτε και αν εξαιρεσω το τι μου δειχνουν τα τεστ πρεπει μαζι με την υπαρχουσα ανωμαλια να αυξησα τους παραγοντες που πολλαπλασιαζουν την αλγη αλλαζοντας πχ τον υπαρχων φωτισμο(ασχετως αν το εκανες για καλυτερα...).

η αλγη καραδοκει και περιμενει την παραμικρη ανωμαλια...

ασε που αυτο που βλεπω ιδιαιτερα στα τζαμια μου θυμιζει κυανοβακτηριο πρασινο παρα αλγη....

εχεις σκοτεινιασει καθολου το ενυδρειο σου...?εχεις καθολου κοψει λιπασματα κλπ...?

κανω πληρης συσκοτιση 1 μερα την εβδομαδα τον τελευταιο καιρο και μερικες φορες και 2 μερες .............αμεσως μετα την συσκοτιση η αλγη ειναι σε σχετικα κακη κατασταση οχι πιο λιγο,αλλα σε κατασταση που μπορει να αφαιρεθει πιο ευκολα με μηχανικο τροπο.μετα απολιγες μερες φτου και απο την αρχη...................

τις λαμπες τις αλλαξα σταδιακα τις 2 πρωτα και μετα απο κανενα 3μηνο και τις αλλες...................ασε που η αλγη ειχε βγει και πριν αλλαξω και τις προηγουμενες.......... :chair: το λιπασμα το βαζω πιο σπανια δεν το εχω κοψει εντελως ποτε,φοβαμαι πως τα φυτα θα φριξουν και δεν θα βοηθησουν την κατασταση...............................

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: ΠΑΙΔΙΑ τι να πω εχω φριξει :chair::chair::wootwoot::wootwoot::) εκανα μονο τις 2 μερες θεραπεια οσπου παρατηρησα τα ψαρια δεν πηγαιναν καθολου στην τροφη δεν εδειχναν ορεξατα και αμεσως σταματησα την αγωγη κατα της αλγηςκαι εκανα 40% αλλαγη νερου ...............τα ψαρια δεν ειχαν οπτικως τιποτα...σημερα το πρωι το ενα απο τα δισκακια μου ειναι σε πολυ κακη κατασταση...........δεν κολυμπαει και το δερμα του ειναι στα χειροτερα...το εβαλα νστο αλλο ενυδρειο και εκανα 30% αλλαγη στο νερο του εφεδρικου ενυδρειου και εβαλα το δισκακι μου μεσα.......στο μεγαλο εβαλα ανθρακα πας και τραβηξει ολο το φαρμακο........τα ψαρακια δειχνουν οπτικως καλα αλλα δεν ειναι και τοσο ζωηρα............τι αλλο να κανω....???εχω ξενερωσει εντελως...................................
Link to comment
Share on other sites

το ψαρι στο εφεδρικο..............................................τωρα παω να κανω και μια ακομα αλλαγη στο μεγαλο γιατι τα ψαρια δεν δειχνουν να κινουντε καθολου καλα.............

:chair:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? Το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορές. Ακομα και με παφερακια και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Τωρα αλλαγες νερου και ανθρακα που ηδη εβαλες...

Βαλε και καμια αεραντλια να δουλευει...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

πανε τα 3 απο τα εξι...................... :chair::chair::wootwoot::wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

λιγουλακι θα διαφωνησω μαζι σου.

το μονο βεβαιο ειναι οτι οι παραμετροι σου εχουν προβλημα-λαθος.

στη νθεση σου θΑ αρχιζα να την ψαχνω με τα τεστ μου γιατι προφανως και ιδιαιτερα στα νιτρικα και φωσφορικα μου δειχνουν μπαρουφες...(ακου τη συμβουλη μου).

αν λοιπον θεωρησω οτι στα υπολοιπα σε πιστευω(σωστοι οι υπολοιποι παραμετροι-αλλαγες νερου),τοτε και αν εξαιρεσω το τι μου δειχνουν τα τεστ πρεπει μαζι με την υπαρχουσα ανωμαλια να αυξησα τους παραγοντες που πολλαπλασιαζουν την αλγη αλλαζοντας πχ τον υπαρχων φωτισμο(ασχετως αν το εκανες για καλυτερα...).

η αλγη καραδοκει και περιμενει την παραμικρη ανωμαλια...

ασε που αυτο που βλεπω ιδιαιτερα στα τζαμια μου θυμιζει κυανοβακτηριο πρασινο παρα αλγη....

εχεις σκοτεινιασει καθολου το ενυδρειο σου...?εχεις καθολου κοψει λιπασματα κλπ...?

Σε προειδοποίησε ο Κώστας εδώ και συμφωνω μαζι του ...

Κάτι αλλο συνέβη στο ενυδρειο σου και ξέσπασε τώρα .

Δωσε κι αλλα στοιχεία .

Link to comment
Share on other sites

Σε προειδοποίησε ο Κώστας εδώ και συμφωνω μαζι του ...

Κάτι αλλο συνέβη στο ενυδρειο σου και ξέσπασε τώρα .

Δωσε κι αλλα στοιχεία .

ημουν ιδιαιτερα επιφυλακτικος σε οτιδηποτε σκευασμα μου προτειναν να χρησημοποιησω,το εβαλα γιατι μου το προτειναν στο μεγαλο ενυδρειακο καταστημα που ψωνιζω το εβαλα γιατι οπως εγραψα πριν νιτρικα δεν ειχα αμμωνια δεν ειχα φωσφορικα δεν, φυτα εβαλα αρκετα,λαμπες αλλαξα σταδιακα 2 πρωτα και μετα απο 3 μηνες αλλες 2...................δεν μπορω να καταλαβω απο στο καλο βγαινει αυτη η αλγη..............το θεμα ειναι οτι εχασα 4 απο τους εξι δισκους μου που τα ειχα απο μωρα και εγιναν 14 cm μεσα σε μια μερα..........δεν εχουμε ηρεμησει καθολου δεν μπορουμε να χαλαρωσουμε με την γυναικα μου καθολου μετα απο αυτο που εγινε...................τι στοιχεια αλλα να δωσω...................πριν βαλω το φαρμακο ειχα κανει τεστ και ολα ηταν οκ..και μετα την 2 μερα θεραπειας κατι δεν πηγαινε καλα δεν πλησιαζαν το φαγητο ετσι φοβησμενος εκανα αλλαγη 40 περιπου % και μετα εβαλα ανθρακα......αλλα δυστυχως η ζημια εγινε...και τωρα τι κανουμε οεο??? :):):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προσεξε καταρχας μην εχεις καμια ακτινικη λαμπα 1ον δευτερον οπως ειπε το φιλαρακι μου ο κωστας οχι φαρμακα μεσα το μονο που μπορεις να κανεις να διαλυσεις τιν αλγη ειναι ..προσ8ηκη στο φιλτρο και στο τελευταιο στρωμα ζεολι8ο στην αναλογια των λιτρων σου αφηνουμε το φιλτρο να δουλεψη με τον ζεολι8ο 4 μερες στιν τελευταια μερα ταισμα των ψαριων και κλεισιμο του ενιδρειου με ενα σεντονι για 3 μερες .Αν το σεντονι περνει και ελαχιστο φως δεν 8α ειναι ασχημα οποτε προτιμας ενα λευκο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Και ο Zorba κι ο Σατμάτης έχουν δίκιο για το Protalon, δεν είναι βλαβερό για τα ψάρια, όσον αφορά τις άλγες. Κι εγώ το έχω δοκιμάσει με καλά αποτελέσματα στο παρελθόν σε κάποιες εξάρσεις άλγης, χωρίς απώλειες.

Όμως όπως πολύ σωστά επεσήμανε παραπάνω ο φίλος KLAZ, αυτό που φαίνεται στα τζάμια, στην πλάτη και σε μερικά φυτά είναι Κυανοβακτήριο. Το κυανοβακτήριο μεταφέρεται από τον αέρα, όπως και πολλές άλγες και δεν είναι αποτέλεσμα των κακών παραμέτρων στο ενυδρείο

Το Protalon στις οδηγίες αναφέρει ότι παρότι το κυανοβακτήριο δεν είναι άλγη, "μπορεί" να το καταπολεμήσει αλλά...

Το πιθανότερο είναι να μολύνθηκαν τα ψάρια από το κυανοβακτήριο, τρώγοντας κοματάκια από διαλυμένο.

Επειδή φαίνεται μεγάλη η εξάπλωση, η γνώμη μου είναι άμεσα θεραπεία με Erythrosyn 250 mg / 200 lt νερού

για να φύγει το κυανοβακτήριο, όσο και να μην μας αρέσουν τα φάρμακα.

Πέρα από αυτό παρατήρησα 2 ακόμα πράγματα, που θα βοηθούσαν για μόνιμη καταπολέμηση αλγών.

1. Από το χρώμα του νερού δεν χρησιμοποιείς τύρφη ή χρησιμοποιείς λίγο.

Η τύρφη πέρα από ότι μαλακώνει το νερό για τους δίσκους, βοηθάει με τον χρωματισμό του νερού, απορροφόντας το πολυ λευκό φως που αναπτύσει τις πράσινες άλγες.

2. Με τόσο φως (4 λάμπες) Δεν υπάρχουν στο ενυδρείο φυτά ταχείας ανάπτυξης που να απορροφούν άμεσα τα στοιχεία από το νερό και έτσι προλαβαίνουν οι άλγες. Αν θες να διατηρήσεις τόσο φως με τους δίσκους καλό θα ήταν να προσθέσεις μερικά φυτά ακόμα για να κρατηθεί μια ισορροπία.

Αν δεν θέλεις μία από τις παραπάνω λύσεις υπάρχει και το JBL BioFerm για μόνιμη και ακίνδυνη χρήση, το οποίο επειρεάζει τις άλγες σε μοριακό επίπεδο. Είναι Άχυρα Κριθαριου που έχουν υποστεί ζήμωση και μετά αποστείρωση. Δρα σιγά σιγά και μόνιμα.

Λυπάμαι για τους δίσκους σου και ελπίζω να σταματήσει εδώ το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...