Jump to content

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΑΛΓΗ ΜΕ...


netgod

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Συχνά διαβάζω για ενυδρεία με προβλήματα άλγης. Έτσι λοιπόν και γω όπως οι περισσότεροι από εμάς αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα. Στο ενυδρείο μου (που λειτουργεί εδώ και ενάμιση χρόνο) εμφανίστηκαν σταδιακά άλγες όλως των ειδών. Στην αρχή καφέ μετά πράσινη και στο τέλος η μαύρη - τριχοειδής που είναι με διαφορά η χειρότερη. Ειδικά η τελευταία δεν πίστευα πως θα φύγει ποτέ. Σίγουρα για την αντιμετώπισή τους βοηθούν πολύ οι συχνές αλλαγές νερού. Για χημικά δεν ξέρω δεν χρησιμοποίησα .. Πάντως η άλγη αντιμετωπίστηκε οριστικά με την χορήγηση ΟΞΥΖΕΝΕ! Έχω να δω άλγη στο ενυδρείο τουλάχιστον ένα μήνα! Τα φυτά μου δεν έπαθαν απολύτως τίποτα ! Το ίδιο και τα ψάρια (αν και για να είμαι ειλικρινής την πρώτη ημέρα θα είδα ελαφρώς στρεσαρισμένα, αλλά γρήγορα επανήλθαν στα φυσιολογικά τους επίπεδα. Οπότε εγώ αυτή την λύση δίνω γαιτί αυτή ήταν η μόνη που με βοήθησε πραγματικά. όποιοι λοιπόν αντιμετωπίζουν προβλήματα άλγης καλώ θα ήταν να δοκιμάσουν και αυτή την λύση πριν καταφύγουν στα διάφορα χημικά σκευάσματα. Είναι αποτελεσματικό και δεν κοστίζει!

Link to comment
Share on other sites

Για χημικά δεν ξέρω δεν χρησιμοποίησα .. Πάντως η άλγη αντιμετωπίστηκε οριστικά με την χορήγηση ΟΞΥΖΕΝΕ!

.........

... όποιοι λοιπόν αντιμετωπίζουν προβλήματα άλγης καλώ θα ήταν να δοκιμάσουν και αυτή την λύση πριν καταφύγουν στα διάφορα χημικά σκευάσματα. Είναι αποτελεσματικό και δεν κοστίζει!

Είσαι σίγουρος ότι το οξυζενέ δεν είναι χημικό σκεύασμα;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπεροξειδιο του υδρογονου. Η202, νερο δλδ με περισσια οξυγονου. Οξυ ειναι αλλα διαλυεται γρηγορα, με αποβολη του επιπλεον οξυγονου και μετατροπη του σε νερο. Εχει δλδ παροδικη δραση, που ειναι αρκετη ομως για να καψει τις αλγες. Το ειχα εφαρμοσει κι εγω σε bga. Γινεται με τοπικη εφαρμογη και με προσοχη να μην ειναι καποιο ψαρι κοντα γιατι αν αναπνευσει κοντα στο σημειο εφαρμογης θα του καψει τα βραγχια.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο η BGA ομως παρολο που λεγεται αλγη δεν ειναι αλγη, ειναι βακτηρια (η βακτηριδια, οτι προτιματε) με εξυζενε καταπολεμειται και αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Στελιο η BGA ομως παρολο που λεγεται αλγη δεν ειναι αλγη, ειναι βακτηρια (η βακτηριδια, οτι προτιματε) με εξυζενε καταπολεμειται και αυτο;

οχι,θελει τελειως διαφορετικη προσεγγιση.

μιλαμε για κυανοβακτηριο,που στο τελικο σταδιο και αφου δοκιμαζουμε το σκοταδι και τις αλλαγηες νερου αρκετες φορες και δεν απομακρυνετ;αι,καταφευγουμε στην λυση της ερυθρομηκηνης η οποια απλα το εξολοθρευει εντελως με ορατο ομως τον κινδυνο να παρουμε τη βιολογια του ενυδρειου στα χερια....

**γενικως εαν καταφευγουμε σε τετοιου ειδους λυσεις,θα πρεπει να εχουμε διαβασει καλα και να πηγαινουμε εχοντας γνωση τις συνεπειες των πραξεων μας.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το θέμα σου στην σωστή κατηγορία

Μην ματαιοπονείτε να διώξετε την άλγη από το ενυδρείο είναι κάτι που ανήκει στο ενυδρείο όπως το νερό στα ψάρια.

Η άλγη είναι ο καλλίτερος μας φίλος, η εξάπλωση της πάντοτε μας προδίδει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μας. Μας κτυπάει το κουδουνάκι και μας λέει ότι κάτι δεν βρίσκεται σε αρμονική ισορροπία. Το ενυδρείο μας είναι σαν μια ζυγαριά στην μια υπάρχει η ζήτηση και στην μια η προφορά, αν κάτι είναι παραπάνω τότε γέρνει η ζυγαριά προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

Ρυθμίστε σωστά το ενυδρείο σας και θα έχετε μόνο της διακοσμητικές αλγης χωρίς να πάρουν το πάνω χέρι

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το θέμα σου στην σωστή κατηγορία

Μην ματαιοπονείτε να διώξετε την άλγη από το ενυδρείο είναι κάτι που ανήκει στο ενυδρείο όπως το νερό στα ψάρια.

Η άλγη είναι ο καλλίτερος μας φίλος, η εξάπλωση της πάντοτε μας προδίδει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μας. Μας κτυπάει το κουδουνάκι και μας λέει ότι κάτι δεν βρίσκεται σε αρμονική ισορροπία. Το ενυδρείο μας είναι σαν μια ζυγαριά στην μια υπάρχει η ζήτηση και στην μια η προφορά, αν κάτι είναι παραπάνω τότε γέρνει η ζυγαριά προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

Ρυθμίστε σωστά το ενυδρείο σας και θα έχετε μόνο της διακοσμητικές αλγης χωρίς να πάρουν το πάνω χέρι

:chair::chair::wootwoot::wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Μην ματαιοπονείτε να διώξετε την άλγη από το ενυδρείο είναι κάτι που ανήκει στο ενυδρείο όπως το νερό στα ψάρια.

Η άλγη είναι ο καλλίτερος μας φίλος, η εξάπλωση της πάντοτε μας προδίδει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μας. Μας κτυπάει το κουδουνάκι και μας λέει ότι κάτι δεν βρίσκεται σε αρμονική ισορροπία. Το ενυδρείο μας είναι σαν μια ζυγαριά στην μια υπάρχει η ζήτηση και στην μια η προφορά, αν κάτι είναι παραπάνω τότε γέρνει η ζυγαριά προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

Ρυθμίστε σωστά το ενυδρείο σας και θα έχετε μόνο της διακοσμητικές αλγης χωρίς να πάρουν το πάνω χέρι

:chair::chair::wootwoot::wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω το θέμα σου στην σωστή κατηγορία

Μην ματαιοπονείτε να διώξετε την άλγη από το ενυδρείο είναι κάτι που ανήκει στο ενυδρείο όπως το νερό στα ψάρια.

Η άλγη είναι ο καλλίτερος μας φίλος, η εξάπλωση της πάντοτε μας προδίδει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μας. Μας κτυπάει το κουδουνάκι και μας λέει ότι κάτι δεν βρίσκεται σε αρμονική ισορροπία. Το ενυδρείο μας είναι σαν μια ζυγαριά στην μια υπάρχει η ζήτηση και στην μια η προφορά, αν κάτι είναι παραπάνω τότε γέρνει η ζυγαριά προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

Ρυθμίστε σωστά το ενυδρείο σας και θα έχετε μόνο της διακοσμητικές αλγης χωρίς να πάρουν το πάνω χέρι

Συμφωνώ απόλυτα!!! Αν παρόλαυτά όμως η άλγη καταφέρει να πάρει το πάνω χέρι, το οξυζενέ παραμένει ένας άκρως αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισής της! Για όλες τις μορφές άλγης αλλά και για την BGA που έίναι κυανοβακτήρια!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα!!! Αν παρόλαυτά όμως η άλγη καταφέρει να πάρει το πάνω χέρι, το οξυζενέ παραμένει ένας άκρως αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισής της! Για όλες τις μορφές άλγης αλλά και για την BGA που έίναι κυανοβακτήρια!

μπορεις να μας πεις και την δοσολογια;

Εγω εχω ενα 70 lit.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις και την δοσολογια;

Εγω εχω ενα 70 lit.

+1 :chair:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.

Η μέθοδος αυτή πετυχαίνει μόνο σε συγκεκριμένα είδη άλγης και μιλάμε για μία μέθοδο "εμπειρική",τελείως ασταθείς, μιάς και δέν χρειάζεται μόνο έλεγχος στο ποσοστό ανά λίτρο αλλά σπουδαίο ρόλο παίζει και η πυκνότητα του διαλύματος που θα χρησιμοποιήσουμε.

Δυστυχώς ΔΕΝ πρέπει να προτείνεται αυτή η μέθοδος χωρίς να γίνετε γνωστό και να ΤΟΝΙΖΕΤΕ ότι μπορεί να έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα στα φυτά αλλά και στα ψαράκια μας.

Η μέθοδος αυτή λοιπόν ΔΕΝ είναι πανάκεια και όπως πολύ σωστά έγραψε ο Χρήστος η άλγη είναι σύμπτωμα ενός προβλήματος και καταπολεμώντας την άλγη σε καμία περίπτωση ΔΕΝ καταπολεμάμε και το πρόβλημα!

Για όσους λοιπόν χρησιμοποιήσουν αυτήν την αρκετά παλιά και 'ασταθή' μέθοδο θα πρέπει να ξέρει ότι κανείς δέν τους εγγυάται ότι δέν θα έχουν κανένα πρόβλημα με τους ζωντανούς τους οργανισμούς. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη είναι ο καλλίτερος μας φίλος, η εξάπλωση της πάντοτε μας προδίδει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μας. Μας κτυπάει το κουδουνάκι και μας λέει ότι κάτι δεν βρίσκεται σε αρμονική ισορροπία.

Υπάρχει κάπου κάποιος "πίνακας διάγνωσης" που να μπορούμε να δούμε πιθανές αιτίες για την εξάπλωση των διαφόρων ειδών άλγης?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους.

Η μέθοδος αυτή πετυχαίνει μόνο σε συγκεκριμένα είδη άλγης και μιλάμε για μία μέθοδο "εμπειρική",τελείως ασταθείς, μιάς και δέν χρειάζεται μόνο έλεγχος στο ποσοστό ανά λίτρο αλλά σπουδαίο ρόλο παίζει και η πυκνότητα του διαλύματος που θα χρησιμοποιήσουμε.

Δυστυχώς ΔΕΝ πρέπει να προτείνεται αυτή η μέθοδος χωρίς να γίνετε γνωστό και να ΤΟΝΙΖΕΤΕ ότι μπορεί να έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα στα φυτά αλλά και στα ψαράκια μας.

Η μέθοδος αυτή λοιπόν ΔΕΝ είναι πανάκεια και όπως πολύ σωστά έγραψε ο Χρήστος η άλγη είναι σύμπτωμα ενός προβλήματος και καταπολεμώντας την άλγη σε καμία περίπτωση ΔΕΝ καταπολεμάμε και το πρόβλημα!

Για όσους λοιπόν χρησιμοποιήσουν αυτήν την αρκετά παλιά και 'ασταθή' μέθοδο θα πρέπει να ξέρει ότι κανείς δέν τους εγγυάται ότι δέν θα έχουν κανένα πρόβλημα με τους ζωντανούς τους οργανισμούς. :chair:

Εμένα πάντως αυτό το άρθρο με έσωσε!! Και επαναλαμβάνω ότι καταπολέμησα ταυτόχρονο και την BGA άλλά και την πράσινη!

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα προσθεσω τη δικη μου εμπειρια στην εξαφανιση της BGA (κυανοβακτηρια) σε 3ημερες !

κι ομως στο φαρμακειο της γειτονιας σας υπαρχει το erythrocyn σε καψουλες και σιροπι.Προτιμησα τις καψουλες βαση του αρθρου του οποιου διαβασα. Διατηρω ενα 100λτ φυτεμενο με υποστρωμα (φυτοχωμα) και χωρισα την καψουλα σε 4 μερη. Ενα μέρος για καθε ημέρα. το τελευταιο κομματι δεν προλαβα να το χρησιμοποιησω. μετα τη δευτερη μέρα ενα καλο καθαρισμα με τη σκουπα βυθου , μια μικρη αλλαγη νερου γυρω στα 15λτ (1 κουβας) και κατα 85 % ειχε εξαφανισθει. το 3 και το τελευταιο κομματι συμπληρωσε το παζλ. αλλαγη νερου πανω απο 50% την 4η μερα και τελος.

Η ζωη επεστρεψε στο ενυδρειο, κουρευω ξανα και ξανα, οι anoubies καθαρισαν , πετρες και επιπλεοντα φυτα.

1 μιση μηνα μετα το θαυμαζω.

(υποσημειωση η καφε αλγη παραμενει στις πετρες και ομορφαινει, δεν τις καθαρισα δεν τις ετριψα)

post-2690-1229535675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θα προσθεσω τη δικη μου εμπειρια στην εξαφανιση της BGA (κυανοβακτηρια) σε 3ημερες !

κι ομως στο φαρμακειο της γειτονιας σας υπαρχει το erythrocyn σε καψουλες και σιροπι...... :thumbup:

To erythrocyn ειναι αντιβιωση.

Δεν ειχες παρενεργειες αλλου (πχ βιολογια) στο ενυδρειο? :hysterical:

Εκανες μετρησεις μετα απο τη θεραπεια (ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3)? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To παραπάνω Link δεν ''ανοίγει''

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει, γιατί δεν το βρίσκω;

Μάλλον αυτό που ζητάς έχει σχέση με το οξυζενέ

Κάνε κλικ εδώ

Link to comment
Share on other sites

Lasal σε ευχαριστώ.

Άξιζε τον κόπο :thumbup:

Νομίζω πως αυτή είναι και η καλύτερη μέθοδος καταπολέμησης της μαύρης άλγης.

Έγινε επεξεργασία - poseidon11
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Μην ματαιοπονείτε να διώξετε την άλγη από το ενυδρείο είναι κάτι που ανήκει στο ενυδρείο όπως το νερό στα ψάρια.

Η άλγη είναι ο καλλίτερος μας φίλος, η εξάπλωση της πάντοτε μας προδίδει ότι κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μας. Μας κτυπάει το κουδουνάκι και μας λέει ότι κάτι δεν βρίσκεται σε αρμονική ισορροπία. Το ενυδρείο μας είναι σαν μια ζυγαριά στην μια υπάρχει η ζήτηση και στην μια η προφορά, αν κάτι είναι παραπάνω τότε γέρνει η ζυγαριά προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

Ρυθμίστε σωστά το ενυδρείο σας και θα έχετε μόνο της διακοσμητικές αλγης χωρίς να πάρουν το πάνω χέρι

Χρηστάρας θεός απλά!! :thaman: :thaman: :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...